Fluo box

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
08.07.2015
492
203
43
Pozdrav ekipi.
Buduci grower bez imalo iskustva,spremam box za neku domacicu koju ce uskoro obrat outdoor friend,pa cekam semena...
inace box je korisnog mesta 43x85x180 cm,fluo rasveta zbog raznih razloga a najvise zbog poseda cele opreme za fluo,ostatak price je familija.

rasveta=10 x 36w +6 x 18w fluo=540 w +zivina 125w po potrebi ili preko tajmera
dve od 18 w su predvidjene za UV-B
ventilator 120 mm izlaz,ceka se neki za unutra
pasivan ulaz sa dve cevke 50 mm
cekamo da stignu instrumenti,ima jos za uradit reflektore iza fluo i ...
izgleda ovako:

p3290002.jpg

p3290003.jpg
p3290004.jpg

p3290005.jpg

p3290006.jpg

budite nezni,ovo je kao prototip,za visinu nisam hteo lance/sajle zbog STRAHA da ne razbem cevke pa da shit popada na biljke.
Mislim da ima svetla dosta.nabavio sam i 3 kom. tld 840,al sad mi je temp unutra sa ovom spoljnom od 37 c oko 42-45.
Da li neko ima iskustva za savet:
-da li je ovo mnogo cevi zbog grejanja
-da li da izbacimo prigusnice van
-da li da se doda jos jedan vent 120 mm
Ja najvise volim KISS -keep it seample stupid-sto jednostavnije to bolje al ovo ode u spejs...
To je u podrumu,bez direkt grejanja sem cevi sto prolaze najmanja temp zimi je oko 17c i ima cev za dimnjak.
Da li bi ovo moglo da radi kad prodje ovaj pakao ili ...
 
Poslednja izmena:

Lunnamoon

Rise and shine, Mister Freeman, rise and … shine
12.07.2014
565
866
113
Kao prvo, dobrodosao! Lep boxic, uradjen od stvari koje imas po kuci, to volim :) Ali, ne znam kad planiras da krenes sa biljkama, ali na tu sadasnju temperaturu od 42-45 stepeni, neces uraditi nista dobro... Takodje nisi rekao koliko biljaka planiras, ali za tu velicinu boxa rekao bih nekoliko, i mislim da ti ta zivina sijalica nece mnogo pomoci, osim sto dodatno zagreva (i to fino, imam je i ja), tako da ce ti i ostali verovatno reci da to izbacis... Eventualno tu mozes neku cfl sa zutim spektrom da dodas umesto zivine.
Srecno!
 
08.07.2015
492
203
43
Hvala,i bolje vas (odavno) nasao...Planirano 3-4 saksije,kad iskljucim samo HG padne mi temp za jedva 3-4C,ali cekam one male merace da ne pricam napamet.
Potrosnja struje je 5.6A za skoro sve cevi a bez HG 4.6A.
kazu 220 v x 5.6A =1.2 kw sad kad si me potakao pa izmerih..pa sta ja hocu imam ringlu u box,pa ove fluo i nisu neki mali potrosaci.
Pa box bas i nije lep al ce valjda da posluzi,a ja planirao start septembar ili kasnije zbog temp.
 
08.07.2015
492
203
43
Ako je sada napolju 37c a unutra oko 45c,kad bude 20c onda BI trebalo biti oko 28c.Na forumu vecina kaze da indor bez klime je tezak,ali ima i onih koji rade...
Razlog za mesto prigusnica unutra je bas da daju grejanje po normalnijim temp,mada ne znam ni koliko ce vlazan peskir -vlaznost uticati.
I onako fali grejalica podna sa grejacem,btw da li te male jeftine grejalice(10E) imaju vent bez cetkica?
Ocekujem vase kritike i predloge za dopune/izmene pre starta.Poz
 
29.07.2015
49
44
18
Anchorage
Entuzijastičan grow box.
Ja bi sve prigušnice van box. Nikad ne znaš. Ne u kombinaciji sa drvetom.
Da li je tako velika temperatura kad je i živina sijalica uključena?

Bilo bi dobro da nam napišeš koja su boje fluo cijevi (kelvini) ali po slikama mi se čini da su plave? Jer ćeš za cvjetanje morati ubaciti više crvenih fluo cijevi (2700 K)

I ako imaš podatak o lumenima. Koliko koja fluo cijev ima lumena?

Osobno bi živinu sijalicu izbacio. Ovdje ćeš morati ići u visinu sa biljkama jer na pola boxa imaš i pola svjetlosti jer te cijevi idu do vrha boxa. To je neiskoristivost svjetla.

Živinu sijalicu makni i umjesto nje stavi sve fluo cijevi, jednu do druge, vidim da ima mjesta i dobar reflektor još složiš. Odeš u željezariju i neka ti odrežu lim koliku trebaš veličinu i savineš ga da dobiješ reflektor.
Dalo bi se to složiti jako dobro. Samo dok pogledaš da te fluo cijevi ne daju nešto lumena. Onda na kraju ćeš potrošiti slično struje kao sa hps-om, a puno tanji headovi će biti. Te fluo cijevi bi bile idealne da bio salatu growaš. :)

Što se tiče tvojeg pitanja o grijalici, to ne znam. Nisam ih koristio.
 
08.07.2015
492
203
43
Stigao jedan merac,napolju 60% i 25 c,u box sa svim sijalicama na 2/3 ima 40% i 36.5c a na 1/3 visine boxa ima 42% i 34c tako da:
@Alaskan Thunderfuck u pravu si ,moracemo maltene sve (10kom) prigusnice van boxa.
Koristio sam ja SEARCH ali sav materijal sam imao a sobzirom na neiskustvo planiran je start sa domajom radi ucenja.
Pored HG ima 6x18w fluo,slika nije najbolja,cini mi se za dve saksije ima dovoljno Lm a infa ima da moze da se radi i sa fluo i HG,pa javljam kad krenem.
Za K i Lm sem onih 5 komada 840 koje dobih razmenom neznam.
ps.hvala na sugestijama
 
08.07.2015
492
203
43
Posle brckanja da se nesto i uradi,
po sugestijama izbaceno 10 prigusnica,izgleda da je temp manja za 5c ali kad se izduv spoji sa dimnjakom bice prava info.
Ranije sam hteo da probam vodeni filter za mirise pa sam modifikovao i uradio ovo
p1010001.jpg

znaci vent 120mm,redukcija na 75 mm pa crevo F75 i to na "U" profil cevi 75 mm,u biti obican sifon napunjen sa 3 lit vode i NISTA.
Vent 120 nema snage da probije taj cep od vode tako da ovo ne morate da probate,sad mi zao sto u startu neuze onaj turbinski ventilator.Poz
 
08.07.2015
492
203
43
Mali update,
napravili malo Led da se nadje a i zbog temp-a
sve 3W i to
90 crvenih po 9 u redu,
28 plavih po 7 u redu i 6 UV, ali neodgovarajuci driver tako da sad trenutno radi na 20V i 4.3A.
Oko 80W za dve biljke,iako iskusniji kazu da treba 100W po biljci.
Al da sija sija,steta sto nemam luxmetar.
1.jpg 2.jpg 10.JPG
 
08.07.2015
492
203
43
Da se pohvalimo ima prinova.
Iskreno nisam se nadao jer u startu za klijanje u casi uzeh onu "Biloxxi" vodu iz Metroa i ako nelaze moj ph to go...o ima ph 11,pa posle paljevina fogera pa jos "majstor"...
Ona leva izbila posle 2 dana ali stigla desnu,kakav borac.
Komentari tipa zasto bela saksija i gde je jos zemlje nisu dopusteni... 11.jpg 12.jpg 14.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and šaran
08.07.2015
492
203
43
15.JPG 16.JPG 18 dan
-zemlja Tera + perlit
-vlaznost oko 30,malo mislio sam da ce fogeri biti bolji
-temp od 24-30,jutarnji spic 32,prpa mi da ostavim uklj fogere preko noci
-potovi 12 l ali nisu popunjeni
Planiram da stavim 2-4 komp venta na ulaz sa mokrim peskirom.
Rasveta trenutna 280 w fluo + 110 w led,potroseno jos 12 e za 100 kom crvenih led od 3w,plavih ostalo od prosle ture pa ce biti bolje svetlo.
Gledajuci ostale nije neki napredak,ali guramo.
Mislio sam da malo kasnije dodam zemlju ali par listova je blizu zemlje pa da sacekam da cure jos niknu.Svaka kritika i predlog dobrodosli ,jer znam da neznam.
 
08.07.2015
492
203
43
Ima 2 fogera i da probam - iskljucim vent kod leda od 24V i za po sata unutra vlaga 95 a temp 18c,toliko je jak da "ubije " onaj mali od 12V iznad fogera.
Iako sam ga stavio na istoj bocnoj strani i duvaju u istom smeru ipak blokira maglu.
 
Poslednja izmena:
08.07.2015
492
203
43
29 dan
Nekako je mnogo ima ali se plasim da prvi put nesto listujem a i stablo je tanano takodje.
Nema zurbe planirao jos jedno 10 dana pa u cvetanje.
 

Prilozi

  • P1010003.JPG
    P1010003.JPG
    278,5 KB · Pregleda: 20
  • P1010004.JPG
    P1010004.JPG
    304,8 KB · Pregleda: 20
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310
08.07.2015
492
203
43
50 dan od cvetanja
Napreduje,ili ja verujem,probo dva puta crveno al nije izgleda prijalo,dosta zutis lisca mada kazu da je to vec normalno???
Kad popije samo vode nema zutila.
23.jpg
Ali nije to glavni razlog javljanja.Vlada interes za led.Kad sam stavio samo fluo na pocetku imao sam vecu temp pa nisam ni pomisljao na HPS.Sledece je i kod mene bio led i stavljen kao HPS horizontalno.
To mi pokazalo dve lose stvari,prvo sprecava cirkulaciju vazduha cak i sa dodatnim kup ventom 120 unutra i ipak losije osvetljenje donjeg dela.Iskoristio sam sve klasicne trafoe i sta sad za nove led-e.
Pa uz pricu sa ostalima na ovom divnom forumu pade mi na pamet da probam 100 leda koje ce se napajati direktno AC preko greca bez drajvera.Ionako svaki panel i radi na smanjenoj snazi pa sto bi se opterecivao a maknuo bi i trafoe iz price i sl.Dakle svi led vezani na red i manja struja od nazivne da li oce.
PA HOCE
24.jpg
Da se rzumemo,nije naivno i po Jus-u,al sam hteo da postavim "panele"iznad saksije koliko god moze po celom ormanu i ostaviti jednu(mozda) na plafonu.Ova kombinacija kad se veze direktno bez sij cimne 0.75 A na 200V.
Ako se stavi sij 60W-150v 0.33A stvarnih 50W,temp AL je 32c za 94 led-spricer.
Stavio parce cekasa oko 8cm i dobio 193V 0.45A 2.27V na led ili 88W.
27.jpg
i greje se malo vise za moj ukus a i za dodir,trbace vent na zadnjoj strani.Skoro duplo vise ali grejanje.
Prednosti:
Ocigledne,jos kazu da je redna veza najbolja za led,nema mnogo uticaja visak napona, struja se lako stela i jos mala.

Mane:
I jos pitate,kad moze jedno bez/sa drugim,al zavisi kako z koga.
Napon iako 200V DC na krajevima uz i ovako malu struju je OPASAN po ZIVOT.Treba bar osigurac ako ne i neka monofazna fidovka 16/0.5 ili cak 0.3A,al jedna bi stitila x panela i bez pipanja molim za svaki slucaj.
Ako crkne led naci je malo zez,Lako je kad ih ima samo 10 pa jos na 20V,pa ili kratko spojis led ili sa instrumentom sa dioda testerom jos i zasvetli.

Probacu sa regulatorom kao za svetlo da spustim AC tako da na ledu nema vise od 2.1V,a i da smanjim osvetljaj da moze da se proba pod naponom,meni nije prob.
Napon na led se steluje i sa dodavanjem broja led-a al ce vidimo.
Sad ce da se jave elektronicari i da kazu kako to nije bas pravi DC je nema konda,te V ripple....al mene hrabri jednostavnost/moguci kvarovi su min.

Jes da ne pisem cesto al jer video skoro neko ovoliki post.Poz svima
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sbcjeceo and 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Ne kuzim sruju ali vidim da si pojednostavio pricu i dodao malo uzbudjenja u uzgoj, hoce li grower prezivjeti sljedece zaljevanje. Ali ako to napravis da bude i sigurno za upotrebu, kolega ti si genije :thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: LED i Grad
08.07.2015
492
203
43
Samo na krajevima citave serije ima tih 200V,sama led ima 2.27V a kad dodam jos par nadam se bit ce oko 2V sto ce za mene biti OK.
Crvena led je kao sto znas 2.4v i 0.7A max.
Zalivanje je najkriticniji momenat(slucajan dodir isto)ali ako bude i trebalo na svaki treci dan cu da iskljucim led na 2 minuta.
Cela ova prica je moguca samo zato sto se ide na nizi napon i struju od nazivnih karakteristika led,a to i rade donekle i u fabrickim panelima.
ps,mani se genijanja,ja sa elektronikom stojim slabooo,jer sam
AC 220/380.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and sbcjeceo