Fluorescentne cijevi u boji

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Nema ti previše smisla, čini se da obojena žarulja isijava mnogo svjetla te određene boje ali zapravo samo filtrira ostale, tako da imaš jedan veliki minus od te obojene žarulje nego kad ta ista žarulja nebi bila obojena.
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Imaju manje lumena i sjeban spektar...

Ali bio bi trip da stavis jednu ljubicastu... Ali ne znam da li ce se to videti pored HPS-a uopste.
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Ja sam radio neka isprobavanja sa actinic plavom (to su one koje se koriste u akvarijumima). Ona ima u najvećem delu samo plavi spektar i jedan vrlo mali deo ljubičastog (daje pseudo-UV efekat). Mogu ti reći da nema nikakve razlike u odnosu na Daylight ili Cool White što se tiče stvaranja lisne mase. Zapravo, to ti je manje-više ista količina plave na talasnim dužinama od aprox. 425 i 460nm (talasne dužine plave boje koje hlorofil a i hlorofil b najbolje koriste) kao i kod ove druge 2 vrste fluo cevi.
Ukupna lumenaža plave Osramove Lumilux cevi od 120cm je samo 900lm, dok Daylight Lumilux ima 3250-3300lm, a CW Lumilux 3350lm.
Dakle, ako hoćeš da platiš nešto više, što Weed-ran reče, radi ugođaja, može, inače nema svrhe. Uostalom, i u vegetacionoj fazi se odvijaju neki procesi koji traže crvenu svetlost, tako da je širi spektar ipak bolji.