Fosili, prapovijest, antika, geologija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Pozdrav dobri ljudi ! :vutra:

Nekako mi je ovaj podforum siromašan u odnosu na ostale, pa u tu svrhu da podilin sa vama par stvari koje su meni vrlo zanimljive i bavim se njima več 20+ godina. Često imam priliku surađivat sa arheolozima, geolozima, speleolozima i antropolozima pa se skupila več poprilična zbirka svega i svačega.
Svi nalazi su registrirani, pregledani i datirani od strane istih.
Za početak, najstariji artefakti izrađeni ljudskom rukom koje imam su iz špilja srednjodalmatinskih otoka.
Prva slika su fragmenti kremenih nožića datirani 6000 (šest tisuća) godina prije nove ere (impreso kultura).
Druga slika su kremeni odbojci (otpad) od proizvodnje nožića (druga špilja) i par strugala koje je teško datirati radi nestručnosti iskopavanja onodobnih arheologa. Doduše, keramika je druga stvar i može se datirati na osnovu izgleda, oblika i sastava.
Lijevi komad je datiran na otprilike 3500 godina prije nove ere tipa "hvarska kultura" koja je bila raširena na srednji Jadran i dio Hercegovine, a drugi je "noviji" oko 1500 godina prije nove ere, vjerovatno Ilirski.
I zakrpaju jedan fosil ježinca nađen upolju na gomili kamenja.
Toliko za sad, biče slika još, ovoga mi ne fali:). Slobodno se uključite ostavljajte slike starih stvari (stvari, ne slikat babu i didu hehe) možda nešto svi skupa naučimo.:wave::zvizd::crazyd:
image.jpg image.jpg image.jpg
 

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Ih, dobro si me sjeti, zaboravih "antiku". Komad Bizantske košnice za pčele, oko 1. st.n.e nađen na lokalitetu rimske vile, iskapanja još traju.
A prsten je fantazija, voli bi nač nešto takvo. I mene zanima šta je u sredini. image.jpg
 

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Malo geologije.
Povremeno nađem neki interesantni kamen. Uglavnom neki vapnenac ali nađe se i po nešto drugo.
Ovo je komad vapnenca spojen sa komadom kalcita (kristal vapnenca).
Kad dobije stalak bit če baš zanimljiv. image.jpg
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
neradi.mi.razmak.više..ajmeeeeeeeeeee.............uglavnom....sinoć.sam.baš.razmišljala.o.izumrlim.životinjama..i.rasplakala.se.skoro..mi.ljudi.smo.gamaaaddd!!!plače.mi.se.za.životinjama.koje.više.nikad.nećemo.imati.priliku.vidjeti..npr.mamute..itd........
mamuti.jpg
ili
tasmanijski_tigar.jpg
this.makes.me.so.sad... zaštttooo???
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and Pantagan

Stastopojo

Aktivan Član
08.02.2015
374
749
93
32
Sto se tice mamuta i tih praistorijskih zivotinja tu mi ljudi nismo nista krivi za njihov nestanak, ako smo ih i lovili onda je to bilo iz potrebe a ne iz hira kao sto se danas radi. Poslije ledenog doba najjace vrste su opstale i nastavile svoju evoluciju.
A ovo sto se desavalo proteklih godina je veliki problem i pokazuje kolika su ljudi gamad, evo uzmimo tigra za primjer, ima ih vise u zarobljenistu po zooloskim vrtovima, nego sto ih zivi u prirodi. A sve to zbog krzna, da bi tamo neka gospodja mogla prosetati bundu jednu sezonu, a onda je stavi u ormar zajedno sa ostalim nekad zivim bicima... Ali to je vec neka druga tema...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Pantagan

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
...I Tasmanijske tigrove, ali još nije sigurno da je izumro. Za puno toga smo krivi mi, ali nešto ide svojim prirodnim tokom, sve ima početak i kraj, "samo je ljudska glupost beskonačna" ( Einstein ).;)
Nego da se vratimo na temu, nečemo ovde oplakivat sva sranja koja smo napravili, a napravili smo.:(
Ovo su nalazi iz moga polja. Kad okopavaš, nemoraš bit tukac i samo kopat, ako malo pogledaš možeš nešto i nač, pa dosadnu stvar pretvoriš u , recimo, polu hobi.
Lijevo su kremeni odbojci (otpad), desno gornja dva su ilirski, donja dva rimski (tek treba provjerit, ovo je moje skromno mišljenje).
U sredini je artefakt, kremeno strugalo, 2,7 cm, koje se ne može datirati jer je nađeno u polju koje se obrađuje. Kremen se može datirati jedino stratigrafski, odnosno stručnim iskopavanjem di se može točno utvrdit starost sloja u kojemu je nađen.
Sorry, možda san malo dosadan, ali glupo mi je stavit slike a da malo ne opišen šta je na slici. Sve u svrhu dijeljenja znanja.
Znamo MI puno više nego samo sadit i dimit.:) image.jpg
 

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Jedna lulica, vjerovatno 19. stoljeće. Našo na žalu ispred kuće. Malo je novija, šta se teme tiče ali je zanimljiva. Mislio san stavit sliku kod Grafa u Lulice ali stvarno nema smisla nagrđivat temu s nečim drugim.:zvizd: image.jpg image.jpg image.jpg
 

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Još par zanimljivosti iz svijeta "antike". Danas išo vidit iskopavanja rimske vile i evo par interesantnih stvari ( ne vrijednih ) sa lokaliteta.
Rimska " tegula ", mislin da ima još jedan naziv ali neznan koji, odnosno krovni crijep.
image.jpg image.jpg
I komad " hidrauličke " vodonepropusne žbuke za bazene i cisterne.
image.jpg
 

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Još jedan rimski naziv ali ni bitno. A žbuka se posli 1900 godina još drži zida. Uslikan za koji dan. Ovo je samo komad koji je otpo sa zida jer su ljudi odnili večinu kamenja za gradit kuče.
 

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Evo da ne ostanen dužan slike:
Antička žbuka još na zidu posli 1900 godina ( arheološki potvrđeno.
Bio je i mozaik ali su ga prijašnji arheolozi raskopali kompletno, teren je pun tesera (kamenih ili keramičkih kockica za slaganje mozaika). image.jpg image.jpg image.jpg
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Lulu, kaj su to pušili nasi stari, duhan je stigao nakon Kolumba
Kornati , galija IMG_20161123_090132.jpg IMG_20161123_090020.jpg IMG_20161123_090020.jpg IMG_20161123_090044.jpg IMG_20161123_090132.jpg
Inace, postoji katalog ovakvih lulica, 46 ih je registrirano, na ovoj galiji nadene su 56 razlicitih, to je isti ronioc koji je pronasao i galiju s muranskim staklom vadenu 90ih s arheolozima i pohranjenih u Biogradu u muzeju.
Ako je galija onda je rim, ako je rim onda je do provale u stoljecu sedmom, tad nastupise Hrvati.