Fosili, prapovijest, antika, geologija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Ovaj forum ima odgovore na sva pitanja :thumb:. Hrpa ljudi, ima nas sa brdo hobija, pa reko što ne priupitati masu :whato::.
Znači štorija ide ovako, moj matori nadničario na njivi, područiju slavonije 1969 godine. I tako kopkao on motikom redove i udari u nešta što je zazvonilo. Veli on koji k. je to, opće je poznato da kod nas nema kamena, pa se odluči on pogledat u šta je to pod motikom proizvelo zvuk. Kad ono u zemlji iščeprka nešta maleno veličine pola palca. I niša, on biješe dečec u to vrijeme, pofura kući opere ga i skuži da nema blage što je to, te ga odluči upotrebljavati kao privjesak na ključevima od auta. Sjećam se da je čak i jednom prodao stojadina i skužio da je dao ključeve sa tim privjeskom liku, pa morao prevaliti ogroman put da ode po taj svoj šatro "privjesak". U zadnjih par godina je kod mene i meni vrag neda mira, pa lutam bespućima interneta u potrazi za nečim sličnim, ali uzalud, predmet je izgleda jedinstven. Uglavnom ako itko od vas mojih vutraša ima ideju šta je ovo, i iz kojeg doba potječe, to bi bilo do jaja:
Pečatnjak.jpg Pečatnjak_Prednjica.jpg Pečatnjak-profil.jpg
Po mojem zaključku riječ je o pečatnjaku iz doba kasne antike 3-4 stoljeće, ručne izrade. Kućište je izrađeno od zlata ili bronce, s obzirom da se u kasnoj antici najčešće kombinira zlato sa dragim kamenjem, lako moguće da je zlato, a kamen je po svemu sudeći smaragd na koji je ručno utisnut, preciznije urezbaren lik, odnosno naličje neke muške osobe. Za smaragd bi zaključio da je od više karata jer je prilično tamne boje.
Pokušao sam dobiti i odgovore šta je to na nekim forumima za numizmatičare i ljubitelje antikviteta i najčešći komentari na slike su bili tipa: "wauuu", "omg", "wtf", "ti si bogat čovjek".
I sad ja kao laik u ovome imam osjećaj da ću biti ko Delboy iz mućki i čuvati neki rijetki predmet koji vrijedi milijune, nezzzzznam nisam pametan. Baš zato, tu je hrpa pametnih ljudi, velik odljev mozgova, pa recite mi koju pametnu.
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Liči na pečat, probaj doznati u arheološkom muzeju ili restauratorskom zavodu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: No Joke

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Probao sam u muzeju, vele da je dio nakita definitivno, ali nisu se susreli sa nečim sličnim. Moj kolega, po struci doktor povijesti i arheologije, iako ne za ovu regiju, veli mi da je predmet ziher pripadao nekoj plemićkoj obitelji masona, jer on vidi na pleteru neku masonsku oznaku, neznam ja se ne kužim u to. Što veli iz kojeg je doba to nebi znao, al i on predpostavlja, kao što sam i ja zaključio, da je iz kasne antike-početci kršćanstva i rimske vladavine na ovim prostorima negdje u rasponu od 3. do 7. stoljeća. A rimljani su obožavali zlato i smaragde. I da kaže mi da je glava obitelji vjerovatno nosila to kao nakit oko vrata na lančiću i koristo ga kao obiteljski pečatnjak za poštu i slično. Sve u svemu ono najbitnije vrijednost su se i muzejci i kolega složili da je neprocijenljiva. Ja znam samo da gram obrađenog smaragda preko 4c (karata) dođe od dvije do šest tisuća eura. Ovdje ima brat-bratu petarda tog zelenog čuda :). Uglavnom postoji neka analiza ugljikom i vještačenja kojima utvrde točno doba iz kojeg datira, a onda slože priču iz toga i procijene sveukupnu vrijednost antikviteta i daju neki certifikat i onda može na aukciju. Problem je što analiza košta par somića eurića, hehe, užas. Kako god okreneš nejde da ga ebeš :joint:.
 

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Po mojem zaključku riječ je o pečatnjaku iz doba kasne antike 3-4 stoljeće

Mene podsjeća na publius quinctilius varusa, zašto, jer sam neku noć gledao dokumentarac o starim germanskim plemenima i o bitki u teutoburškoj šumi , uglavnom prikazivalo se par scena sa njegovim "likom" na figurama, kovanicama i slično.. i nekako mi vuče na njega.. vjerovatno griješim.. ako ne, čak je i starije onda..
Jel znaš barem ko je osoba na tom pečatu, ili saznati tko je to pa procijeniti "od prilike" starost..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Neprocjenjivo je za struku, za sve ostale je procjenjljivo :)
Več ovo dobro zvuči, mašta radi eyessss:, vidim viksu na moru, malu vilu rusticu s molom i parkiranom flotom,jedrilica, toko-toko s velikim pramcem,gliser...Nema susjeda!
potrudi se još malo, kolekcionari če platiti zlato + kamen+ nešto na godine a u potrazi svašta češ čuti, saznati. Ima kataloga s cijenama za sve moguče i nemoguče, nofčeki,sablje,staklo,nakit..... Hoby za imučnije
 
  • Sviđa mi se
Reactions: No Joke

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
, pa recite mi koju pametnu.
Ionako pametujem previse po forumu pa da ne ostanes zakinut:):thumb:
Sve stoji...neprocijenivo,ovako,onako...mislim da bi najbolje pristajalo nekom sakupljaci,kolekcionaru.A tebi...novi bicikl,brodica...malo putovanja sa obitelji...zivot:thumb:Ali impresivan komad..ljepo:thumb::thumb::thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: No Joke

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Opa..ja sam moder ,a nemam pojma da ova tema postoji !
Dugo vec skupljam razne predmete .Imam nekoliko vrijednih.Jedan od njih je upravo jedan prsten.Slikat cu ga kasnije pa cu postaviti sliku.
Imam i jedan Antiguo Alemán Nürnberg Estaño Placa emperador Fernando II de Habsburgo 17th Century IMG_20180120_115333.jpg navodno ih ima samo 8 u svijetu.Bio je i na procjeni.
Uglavnom nismo trziste za antikvitete...evo ja jedan dobar komad drzim u terariju..odnosno bradata agama spava u tom predmetu koji je navodno star oko 200 godina.
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Evo jedna knjiga iz 17st.Kozni uvez
Kazu znalci da nema cijenu. IMG_20180120_120036.jpg IMG_20180120_120047.jpg
IMG_20180120_120543.jpg

Kada sam prvi put dotaknuo ovu knjigu...haha najezio sam se.Tolike godine ,toliko ratova..ladica,vitrina...koliko je ruku listalo tu knjigu!?
Cini se da je prezivjela pozar.
Ima tragova na koricama
Nema cijenu ..naravno da nema!
Ovaj pevter iz 16 st. je toliko mekan da bi mogao kroz njega prst zabiti,a svejedno je bez ostecenja...sacuvan 300 godina jbt svako slovo na njemu je citko i kao jucer otisnuto haha
lud sam za takvim stvarima



PowerSeed
imas dva prekrasna prstena..:djede:znao sam da imas takvih cuda u svojoj riznici haha
No Joke
spremi to cudo! Nemoj nista glancati,polirati i sl.
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Uglavnom postoji neka analiza ugljikom i vještačenja kojima utvrde točno doba iz kojeg datira
nemoguce je odrediti starost nakita putem te metode. carbon dating funkcionira samo na organskim predmetima. taj kamen bi mogo testirati ali bi dobio starost od cca 1-3 miljarde godina kada je i kreiran, osim ak nije doletio na nekom meteoru sa neke druge lokacije :). ista prica sa zlatom, jedino sto njega ne mozes izmjerit. al ono je jos i starije nego sto postoji zemlja :) da imas komad drveta ili kozne vezice na tome, onda bi mogo tocno odredit starost kada je ta materija prestala bit ziva i izmjerit koliko se izotopa ugljika raspalo od trenutka smrti te "zive" materije.

Ima hrpa ljudi koja se bavi tim stvarima i koji bi mogli puno toga rec o tom predmetu. Treba ih samo nać, pogotovo kod nas :)
...jedino sto takve pizdarije obicne vrijede puno manje nego sto ljudi misle u smislu bogacenja, osim ak ono nije glava Cezara :) :)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Upravo sam to htjeo napisati!! Lako se razocarati haha
Kod nas vrijedi slonovaca i vatreno oruzje sve ostalo je li la
Ovo moje sve skupa kod nas vrijedi soma eura hahah

Evo jedan primjer.

Barok....kombinacija zlata,srebra,Smaragda,Rubina i Dijamanta IMG_20180120_134715.jpg IMG_20180120_134657.jpg
Prirodni dijamant je u raznim bojama.
Rijetko je bezbojan..sto znaci da je takav i najvrijedniji.
Ovaj prsten je napravljen od zlata i srebra sto nije obicaj raditi,osim ako je prsten radjen po narudjbi...ovaj ima tu kombinaciju.
Vjerovatno je placen trostruko vise nego sto vrijedi.
Uglavnom vrtoglavo.

Nosio sam ga kod raznih strucnjaka i svi bi ga voljeli zadrzati na par dana .
Specifican je po nacinu izrade..ti nekakvi mostovi imaju cijenu.Dijamanti su obradjeni (kruskasto) pardeloque i to im daje vrijednost.

Uglavnom prsten koji je tesko procjeniti.
Ustvari tesko je dobiti pravu vrijednost..cak niti priblizno!!
Bogacenje haha nikako.
Kod nas bi ga rastavili i na vagu hahah
 
Poslednja izmena: