Fotoperiod, kada saditi i logika iza toga

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Prvo malo biologije za početak ;) Kanabis je biljka kratkog dana što znači da počinje cvjetati kad se duljina dana skraćuje. Biljke če vegetirati dok duljina dana raste na više od 12 h.
http://img121.imageshack.us/i/graf1z.jpg/

Na grafu vidite kako se duljina dana mijenja kroz godinu. Bitno je naglasiti da se duljina dana mijenja u odnosu na geografsku širinu te da sam graf izradio za 45° sjeverno (balkan otprilike). Najkraći dan u godini je zimski SOLSTICIJ, od tog datuma duljina dana se produljuje sve do ljetnog SOLSTICIJA (22.06) označen na grafu crvenom crtom. Nakon ljetnog solsticija duljina dana počinje padati do zimskog solsticija a biljke ulaze u fazu cvjetanja. Ipak potrebno je neko vrijeme da biljke skuže da se duljina dana počela skraćivati tako da če biljke biti u vegetativnoj fazi još barem mjesec dana, u kolovozu/augustu možete se nadati pokazivanju spola i cvjetanju naravno ovo ovisi o vrsti koju sadite i čisto je okvirno... neke vrste su brže a neke sporije u ovom segmentu.Ljubičastim crtama su označeni EKVINOCIJI odnosno datum kad je duljina dana jednaka duljini noći (12/12).
Povoljno vrijeme za sađenje ne ovisi samo o duljini dana već i o drugim meteorološkim prilikama. Na grafu sam OTPRILIKE označio vrijeme sadnje zelenim crtama s obzirom na mraz i duljinu dana. Dulja vegetacija znači veće biljke naravno. Ako vam vremenske prilike dopuste možete saditi i ranije ali nebi trebali prije proljetnog ekvinocija.
Graf je isto dobar za ljude koji izbacuju klonove napolje jer mogu uskladiti svjetlo unutra s fotoperiodom vani i na taj način spriječiti preuranjeno cvjetanje.

Detaljan graf s označenim tjednima: http://yfrog.com/06graf2dj

Past će još koji edit, dajte molim vas neki feedback da ovo bude superjasno :)
 

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
Nemam biljnu fiziologiju uz sebe, skenirat ću i postat na forum sve od hormona do foosinteze i fotoperioda......
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Nora

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Od Pevalek-Kozlina? Samo naprijed, ali probaj profiltrirati sadržaj prije nego ga okačiš jer jaaaaako puno stvari koje se tamo spominju nemaju veze s kanabisom isto tako poglavlje o fotosintezi (ono o čimbenicima koji utječu na stopu fotosinteze je ok) i o hormonima su too much i takvo eksperimentiranje i isprobavanje je izvan dosega growera. Možeš skenirat poglavlje o nutrijentima i korjenu to je ok.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lovetogrow

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
Da od pevalčice , nema veze što nema veze sa c. ima nedostatak nutritijenata, objašnjeno tlakovi , sve do detalja, znanje se može aplicirat na sve biljke, kako ljudi lupetaju po forumu da je za cvjetanje najbolja crvena svjetlost a ne znaju zakon crvenog pada, nc nc :eek:hno: , dobro eksitacije elektrona u kloroplastima bi bile previše, nažalost knjiga je posuđena for learning i mislim da je necu tako uskoro dobiti

Ah Pevalčica............ iako svi znaju samo da je prepisal od drugih autora :eek:hno:

treba ljudima dat znanja, nek se informiraju a ne samo da pitaju druge

ps. zašto navodiš do 12-12 će nastvit vegeetaciju ako je ispunjen foto period od 12 sati mraka, znam da dosta ljudi koji stavljaju cvjetat u proljeće do ekvinocija
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ludi Gonzales

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Reality check, nemoj se ljutit. Crveni pad se događa iznad 680nm a HPS lampa (crveno svjetlo o kojem svi pričaju) ima glavninu svojih pikova u rasponu od 560-640nm, a kolko vidim one crvene CFLke 827 nemaju ni blizu tolko crvenog ko HPS. Zar si mislio da nitko u svijetu ko uzgaja (ovdje ne mislim samo na Canna) nebi primjetio takav gaf?
Za onaj post u kako napraviti svoju sortu te još trebam oprati :notnice:al trenutno nemogu postati tamo a neću odvesti thread u off topic. Kao što kažeš treba ljudima dat znaja... slažem se ali nešto šta mogu primjeniti, ne križanje kukuruza, ne križanje velikih broja jedinki, hormone koje nikad neče moći nabaviti... Ovo je informativni post za totalne početnike! Oćeš radit profi stvari onda ti predlažem da pričaš iz vlastitog iskustva bar djelomično jer nije sve u knjigama.
PS: Daj mi molim te quote ne razumijem pitanje.
 

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
u praksi da, u teoriji ipak nešto drugačije , odnosi se na kloroplast biljke da fotosintetsko iskorištenje je efektivnije ako uz dodanu svjetlost u plavoj regiji puno veće ako se doda crvena i obratno, apsorbcijski pikovi klorofila jesu na 2 mjesta al in vitro ne in vivo, no to uopće nije poanta , svaka žarulja emitira cijeli spektar , osim led, intezitet , flux i lumeni su bitni zato obična žarulja nema dovoljno velik intezitet za dva pika i nemože biti iskorištena za uzgajanje biljaka.... ovo se pretvara u kvantno-anorganska -fizikalna-kemija -biokemija razgovor , blah :eek:hno:

zašto si naveo da biljke sa povećavanjem dana idu u vegetativnu fazu, to naslućuje da biljke prije ekvinocija nisu gurnute u cvijetanje?
flowering se može radit i u proljeće , ispunjen je period tame to što se smanjuje to znači da je više svjetla te više stvaraju biomasu al kod cvjetanja
lol
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
CAM je napisao(la):
zašto si naveo da biljke sa povećavanjem dana idu u vegetativnu fazu, to naslućuje da biljke prije ekvinocija nisu gurnute u cvijetanje?
flowering se može radit i u proljeće , ispunjen je period tame to što se smanjuje to znači da je više svjetla te više stvaraju biomasu al kod cvjetanja
lol

OK... Mr. crveni pad ;)
Dobro da si pitao ovo dopunit ću. Biljke cvjetaju kad je dan kraći od 12 sati. Biljke se prije ekvinocija mogu saditi indoor, bacit na cvjetanje pa onda van prije ekvinocija ali cvjetanje treba biti gotovo prije nego li se dani previše produlje i time daju biljkama signal da se vrate u vegetaciju. Inače probavao je ZOKI tako nešto: https://forums.vutra.org/threads/5133-experiment-cvetajne-u-maju?p=102608&viewfull=1
Ova metoda definitivno nije za početnike a bila bi još bolja da smo u nekim toplijim krajevima ili pod plastenikom možda.

 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ludi Gonzales

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
Što uključuje dosta ljudi sa toplim lokacijama i plastenikom i valjda znanjem brige (za to ne odgovaram :lol:), isto tako se može do mjesec dana pustit da cvijeta pod hps onda bacit kad su klimatske prilike najpovoljnije do ekvinocija, i nije mr.crveni pad nego mr. Emersonov crveni pad :rofl:
Sad sam zadovoljan, samo pošto sam ja stoned to death popravi ono Biljke če-u biljke će :rofl:
i za publishing....i vertikalne gridlines dodat više na grafu vako nemrem videti datume svih dana :)D)
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
CAM je napisao(la):
Da od pevalčice , nema veze što nema veze sa c. ima nedostatak nutritijenata, objašnjeno tlakovi , sve do detalja, znanje se može aplicirat na sve biljke, kako ljudi lupetaju po forumu da je za cvjetanje najbolja crvena svjetlost a ne znaju zakon crvenog pada, nc nc :eek:hno:


Ok čovječe tvrdoglav si i neželiš priznati pogrešku pa još malo zalupetaš to nije ok. U biljci ima još barem 60ak pigmenata, imaju naravno različite absorpcijske spektre. Klorofil ima dva glavna pika u plavom i u crvenom i nedolazi do crvenog pada pod HPS lampom. Razlog zašto su crvene lampe bolje za cvjetanje makar nisu najbolje za klorofil leži u drugim pigmentima: Kriptokrom i fototropin oboje reagiraju na plavo svjetlo a uzrokuju izduljivanje stabiljke - STRETCH, dok na crveno reagira fitokrom glavni pigment koji pod kontrolom đrži cirkadijski ritam i početak cvjetanja. Nitko neče stretch i rijetke budove ;)
 

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
ja ne razumjem šta lupetaš po cirkardijalnim ritmovima, zato piše jedan od glavnih, ima drugih mehanizama, ljudi lupetaju po crvenom svjetlu zato što je crvenkasto po njima a neznaju da pokriva apsorbcijske spektre kod hpsa, i stvaraš paradoxe sta ce ti biljka ako nje streach , a šta će ti ako nije headovana bez fotosinteze
bla bla dodaj od manje kelvina svjetiljku a ova pokriva crvenispektar bla bla
ona od 5000 pokriva sve al ajmo dodat i tu (hps pokriva sve više manje)
drž se dnevnog on pokriva i drugih fitokemiskih hormona

Dosta je živit s tom knjigom u glavi do kraja života neda mi se raspravljat o njoj..........i bilo kojoj znanstvenoj

do solisticija će teć cvjetanje od solisticija neće , ako živite u toplijim krajevima može za staklenik obradit
oni koji žive gdje je lijeto cijelo vrijeme, nek se pitaju zaš kanabis nije potekao iz australije
o boy , i stavi gridlinse još ne vidim datume po danima da mogu isprintat :p
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Neće cvjetanje trajati do solsticija, pogledaj na ZOKIJEV grow. Ali ponavljam to nije za početnike i neželim ljude dodatno zbunjivati, kad steknu malo iskustva tako nešto če smisliti sami.
Dodan link za graf na kojem su označeni tjedni.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sui Generis

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
je za outdoor sorte ... neki ipak uzgajaju vani indoor...
meni hodat kroz đunglu nije teško
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Tako je, bravo kaj si to rekao, ta podjela na indoor i outdoor je i meni jako smiješna i čisti je marketinški trik seed bankova.
Prije bi se trebalo pitati jel sativa il indica i u kakvoj klimi se sadi.
Naravno da neki Rus neće dobro proći sa sativčugom, dok bi s indicom mogao i bolje.
Mi smo eto sretni što se nalazimo na najboljem komadu Zemlje - Balkanu, nama sve uspijeva svugdje hihi..
Još da mi je samo živjeti parsto kilometara južnije :p

Al neću se ni ovako žaliti :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Grona and Priroda

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
I ja se slažem da su indoor vrste i outdoor vrste, al ima neš kod deklariranih indoor vrsta da trebaju malo više njege , nisu toliko ruderalis kao outdoor, ali svakako sve vrste ispadaju bolje outdoor nego na hps-u , mh-u itd svjetlima , mmmmmmmmmm kad raširi svoje korjenje kroz zemlju i kad je isčupas i wtf gromadina.... ako se pobrineš za njih bude sunčeka obradilo svoje mmmmmm
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Priroda

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Poz!
Evo primjer: presađuješ vani 17.5. tada je duljina dana 14:30 otprilike, na to možeš slobodno dodati 60 minuta (zora+sumrak) znači sve skupa 15:30 sati svjetla. Ako baciš van klonove ili sijance koje si držao pod lampom doma na 20/4 gotovo sigurno če procvjetati, ali ako ih držiš odpočetka ili ih nekoliko tjedana prije počneš privikavati na 16/8 ili 15:30/8:30 i izbaciš van nebi trebali procvjetati ako je stabilna genetika.

Evo još i koristan link na sajt koji ima uračunate i sumrak i zoru u duljinu dana ali njega nisam koristio za izradu tablice nažalost :( http://www.gaisma.com/en/
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ludi Gonzales

Remus

Banned
Banovan
31.01.2009
116
8
18
41
17.05.-to je ipak mesec dana razlike u oba slucaja..Zao mi je sto nisam probao u 05. mesecu bez prilagodjavanja svetlosnog rezima.Nadam se da cu ove god.

U svakom slucaju cu isprobati ovo sto si napisao,jer dodatnih mesec dana vegetacije ce sigurno uticati i na sam prinos..mada mi to mozda i nije toliko bitno koliko gracioznost iste. tenx
 

Flip

Banned
Banovan
02.03.2010
47
2
0
43
I dobro kada je u centralnoj srbiji najbolje za posaditi male biljke, recimo stare oko 4-6 nedelja?
 

delboy

Prijatelj Foruma
Vutra Veteran
04.06.2006
517
534
113
balkan
Svaka ti čast SuperAngel,
baš mi je ovaj dio outdoor growa bio nepoznanica, kada ustvari krenuti u akciju, kada je najbolje i najpovoljnije.
Hvala ti na postu, jako informativno i korisno!!
Meni sve jasno, ako imaš štogod još slobodno napiši! ;)
Pohvaljujem i onu tvoju temu sa analizom zemlje! To se cijeni ! ;)