Fridge grow - pomoć

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
02.11.2013
52
30
18
pozdrav ljudi
odlučio se ja za svoj prvi grow
razlozi: cijena, nema konstante u dobavljača itd

Nabavio sam frižider koji sam ogolio povadio sam sve što se povaditi dalo, oprao ga i sad čeka naručenu opremu
2x 120mm pc ventovi za upuh i ispuh (filteri za prašinu spužvasi i aluminijski)
mjerač temperature i vlage sa min/max memorijom
ph metar digitalni
24 stani mehanički timer
hps 150w kit iz onog kutinskog duchana

našao sam još neke stvari neutralizator mirisa i filter sa spužvom koja sadrži aktivni ugljen

dimenzije su 44x42x98

sliku ću ubaciti samo da točno razmjerim i nacrtam.

e sad pitanje
1. jel to premali prostor za hps lampu od 150w ili bi bolje bilo da uzmem od 100w
2. stanu li mi 2 biljke na takav prostor?
3. pozicija ventilatora bi trebala biti dijagonalno tipa upuh u donju zonu desne bočnice ispuh u gornju zonu lijeve bočnice
4. jel moram raditi reflektor za lampu ili je bijela unutrašnjost frižidera sama po sebi dosta?
5. sjetit ću se još nečega :)
 

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.375
6.806
258
Morocco
bilo bi pozeljno da imas neki reflektorcic da se na rasipa svetlo,mogao bi 2 autosa unutra lagano,al regularke malo teze,mada izvodljivo uz dobar trening i kratku vegetaciju tj 12/12 odma.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
pitanje je: "jel moram raditi reflektor za lampu" pa u tom skladu i odgovor, da su dimenzije preko 50x50 ne bi bilo na odmet, ovako mislim da ce biti i bez njega ok ako je sve belo unutra i ako je dobra refleksija, sto ne stavis neku fotku da steknemo bolji uvid, kako si napravio rupe u frizideru "za 2x 120mm pc ventovi za upuh i ispuh"
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Imao sam sličan box i mogu reći da je idealan za jednu biljku, ali nije nemoguće čak do 4 komada ubacit na 12/12 od starta npr. Ja sam u svoj friđ box znao stavit do 10 komada regularki na 12/12, pa onda selekcija kad pokažu spol. Ali nemoj mene slušati, ja uvijek imam gužvu u boxu :icon_lol:
Reflektor si napravi, osim ako ti neće lampa biti fixna na vrhu, a biljku/e bi podizao odnosno spuštao. Ova opcija sa fixnom lampom je zeznuta po pitanju manevriranja sa biljkom gore dole, ali s druge strane, bila bi cijelo vrijeme blizu ispuha, pa bi se i lakše hladila. Tvoj izbor ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: SiD
02.11.2013
52
30
18
evo fotki i skice sa dimenzijama (bokocrt)
rupe ću rezati tek kad dođu ventovi (ove sve pc stvari sam sa ebay-a naručivao)

jel bad nabavka tog al lima za reflektore? treba li biti neki posebni?

usis bi stavio u ovom donjem djelu prema vratima friđa a ispuh u gornju zonu diagonalno (gore desno)
malo me yebe ova stepenica ne znam da je ravnam sa ovim staklom pa da na nju stavljam teglu ili da idem na pod.
također bi molio neku preporuku za teglu za zemlju.
kao napajanje za ventilatore ću koristiti pc napajanje.
i police iz vrata frižidera ću odrezati flexericom, ne mogu demontirati jer ta plastika drži brtvu vrata frižidera.

 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.797
188
somwhere over the rainbow
stavi fiksno lampu, a biljke možeš dizat i spuštat sa onom rešetkom kao policom..imaš i utore na friđu

xq9pgk.jpg
 
02.11.2013
52
30
18
vidim da su na ovom friđu upuh/usis (nisam naviko na terminologiju) dolje na "leđima" kao i ispuh koji je gore na "leđima" jel to krivo ili je bolje diagonalno stavljati?
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.797
188
somwhere over the rainbow
Vladek.Prosinečki je napisao(la):
vidim da su na ovom friđu upuh/usis (nisam naviko na terminologiju) dolje na "leđima" kao i ispuh koji je gore na "leđima" jel to krivo ili je bolje diagonalno stavljati?

totalno svejedno...

pasivni upuh dolje..znaci dolje samo rupe, a gore bilo gdje na vrhu da vuce van...
 
02.11.2013
52
30
18
a ja cijelo vrijeme mislim kako treba biti ventilator dolje za upuh, kad ono pasivne rupe, škodi li ako je vent? ili je možda čak bolja cirkulacija?

unaprijed se ispričavam zbog smaranja jerbo ne želim zajebati i to malo (za mene puno)para koje ulažem u ovo a sve u cilju smanjenja troškova.
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
nije loše da imaš dolje vent za upuh... taj vent ti čak može raditi i na malim okretajima,,, tipa do 12v, pošto je to ipak upuh, a dobar je i pasivni, tako da će ti i sa malim okretajima ipak vući puno više nego čisti pasivni...

napravi test, kad staviš gore ventove za ispuh zraka, stavi ruku na rupu dolje koja služi za upuh, i vidit ćeš koji je protok samo sa gornjim ventovima, a kamoli kad tek staviš neki manji ventić dolje za upuh...

u svakom slučaju, nebuš fulo sa niti jednom opcijom, napravit koja ti je lakša, obe su ok i ispravne
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore
02.11.2013
52
30
18
daklem u čekanju i isčekivanju malih žutih da pošalju pakete bacio sam "misaoni fudbal" i došao do nekih rješenja tipa da ću ovu policu iz vrata tj cijelu ploču sa stalkom za jaja i policama u vratima zamjeniti tankom pločom mdf-a bijelog iliti leđima ormara. u međuvremenu je stigao hps kit 150w iz onog dućana iz Kutine (svaka pohvala -naručio u ponedjeljak, stiglo u srijedu) grlo sam namontirao na vinkl (kutnik) na kojem su se poklopile dve rupe na grlu :)

e sad recite vi meni jel to preblizu "stropu" pošto je plastičan da nebi došlo do slučajne intervencije varogasaca.


pošto upuh može biti pasivan razmišljam da na ovaj poklopac (plavi vidi se na slici/u visini lampe) stavim oba pc ventilatora, a da rupe za upuh ubušim kao na slici friđa koju je smak postavio(5. post iznad ovoga)

svaki savjet dobrodošao :)

p.s. naletio sam neki dan dok sam po munchise išao na K+ puslice(super dickmann's) pakirane su u kartonskoj kutiji koja sa unutarnje strane ima nekakvu alu foliju (debil nisam poslikao )
pa me zanima bili od toga mogao neki diy reflektor napravit a da ne izgori ili da ne fokusira negdje svjetlo pa da opet imam nenadanu situaciju sa vatrogascima :D
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Ovako je to kod mene izgledalo prije nego sam maknuo ovaj zrakom hlađeni reflektor. Ne mogu iskopat slike funkcionalnog stanja, jer ovo nije valjalo :D





Reflektor je halogeni od 1000W, prerađen u ovo na slikama. Kasnije sam skinuo staklo, jer je pre debelo i stavio vent da vuče van, umjesto gore prikazanog, gdje gura zrak kroz ref. Vent je kupaonski 100 kubika na sat.

edit:

Ostavio sam svu plastiku jer je bijela :)
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.797
188
somwhere over the rainbow
samo zašarafi komad lima iznad lampe u frižider kao reflektor i rješio si sve...napravi da ti lampa bude fiksna gore, a biljke pomices sa ladicama gore dolje..

HPS nije otvoreni plamen jbg, samo malo jača žarulja, nece se nista desit...

naravno ne treba dirat u plastiku, ali vjeruj mi ništa strašno...ja držim ruku na par cm i jedva osjetim neku toplinu...nista specijalno