Frutarijanstvo!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.07.2009
1.740
2.317
188
Na +30 nikome nije do stajanja uz štednjak, no to nije glavni razlog što kult sirovog voća i povrća i kod nas ima svoje zagovornike. Neki takvu prehranu proglašavaju najzdravijom na svijetu jer kuhanjem se, naime, gubi do 80% vitamina te hrpa minerala i enzima. No, drugi o njoj imaju potpuno drugačije mišljenje.

FRUITS.jpg


Na uskomešanoj sceni uskomešanih koncepata i pokreta odnedavno su se i kod nas pojavili zagovornici sirove hrane. I to ne oni koji se za nju zalažu samo tijekom ljetnih mjeseci kad i asfalt kipi, nego tijekom čitave godine.
Naši zapadni susjedi govore o čak 7 različitih skupina poklonika takve hrane, među kojima se posebno ističu poprilično brojni frutarijanci. Poznati kao ljubitelji sirovog voća, ovi zagovornici sirove hrane jedu samo ono što raste iznad zemlje. Posrijedi je vrlo rigorozan režim prehrane prema kojemu 70% dnevnih obroka čini svježe i sušeno voće, 25% sirovo povrće (pri čemu se izbjegava korjenasto i gomoljasto, zato jer raste u zemlji) i 5% orašasto voće. Nikakva druga hrana ne dolazi u obzir.
Frutarijanci, naime, smatraju da je čovjek na početku svoje povijesti jeo samo plodove te da mu je stoga takva prehrana i najprimjerenija. Životinjski proizvodi, uzgojene žitarice i kuhana hrana rezultat su civilizacijskog upletanja u prehranu te su, ne samo nepotrebni, nego i štetni - traže dugotrajno probavljanje i uz to truju organizam.
Kako god bilo, nepobitno je da takav režim prehrane u današnje vrijeme, kada nam je dostupno izobilje svakakve hrane, zahtjeva veliku volju i odricanje, pa se postavlja pitanje što uopće nagoni ljude na takvu prehranu.

Zdraviji i mršaviji
Na frutarijanstvo se izgleda odlučuju 2 skupine ljudi - zdravi, koji vole eksperimentirati s prehranom, te s druge strane teški i neizlječivi bolesnici koji u tome, najčešće na temelju brojnih svjedočenja o ozdravljenjima, traže još jedinu slamku spasa.
Sirovo voće i povrće obiluje enzimima, mineralima i vitaminima koji se kuhanjem i prženjem, odnosno termičkom obradom na temperaturi iznad 50 C uništavaju. Sirove namirnice naime sadrže čak 70-80% više minerala i vitamina od kuhane hrane, a tu su i fitonutrijenti koje također uništava visoka temperatura.
Sirovo voće i povrće bogato je vlaknima, antioksidansima i kalijem, a siromašno natrijem i zasićenim masnoćama, što mu je definitivni plus. Nedvojbeno je da sirovo voće i povrće smanjuje razinu kolesterola u krvi i pridonosi borbi protiv ateroskleroze. Uz to sirova hrana dokazano poboljšava probavu i daje osjećaj lakoće.
Zbog svega navedenog, frutarijanci tvrde da ova prehrana ozdravljuje organizam, za razliku od kuhane hrane koja je neizbalansirana, nezdrava i toksična pa uzrokuje starenje, gubitak vitalnosti i neraspoloženje.

Plus za tijelo i um
Brojna su svjedočanstva onih koje je frutarijanstvo oslobodilo kroničnog umora, artritisa, problema sa štitnjačom, prekomjerene težine i astme, a nemali je broj onih koji tvrde da ih je i znatno pomladilo. U svakom slučaju, ovaj prehrambeni režim vrlo brzo otapa nagomilane viškove sala. Iskustvo govori da se ljudi oporavljaju i od najtežih bolesti, ako izostave, ili barem smanje, namirnice koje najviše opterećuju organizam, poput bijelog brašna, šećera, masne i pržene hrane. Čini se kao da naše tijelo ima veliku sposobnost regeneracije ako mu samo "dopustimo" da malo predahne od loše prehrane i načina života. Frutarijanci, kojih je najviše u SAD-u. tvrde da, upravo sirovo voće i povrće omogućava takav oporavak.
Tomu u prilog idu o brpjna svjedočanstva onih koji su bili neizlječivo bolesni, koje je službena medicina otpisala i poslala kući da umru, a koji su, navodno, zahvaljujući prelasku na frutarijanstvo, uspjeli sačuvati život. Doduše, ovakva iskustva imaju i oni koji su bili na manje rigoroznim dijetama, poput makrobiotičke.
Među najpoznatijim i najutjecajnijim zagovornicima frutarijanstva ističu se Nijemac Arnold Ehret i Amerikanac Dough Graham.
Ehret, koji je živio početkom 20.stoljeća, bolovao je od kronične upale bubrega koju tadašnja medicina nije usijevala liječiti. Prešavši najprije na vegetarijanstvo, a kasnije i na frutarijanstvo ne samo da se uspio izliječiti, već je stekao i takvu snagu i izdržljivost da je mogao trčati maraton.
S druge strane, naš suvremenik kiropraktičar, sportaš i trener dr.Dough Graham više se bavi povoljnim utjecajem frutarijanstva na zdrave ljude.
Graham, koji je davao prehrambene savjete nekima od vrhunskih sportaša, primjerice Martini Navratilovoj, tvrdi da nema hranjivijih namirnica od voća i povrća te da je u njima sadržano sve što čovjeku treba-bez ikakve potrebe za dodatnim uzimanjem vitaminsko-mineralnih pripravaka. Štetne masti, kojih nema u voću i povrću, Graham okrivljuje za nastanak mnogih bolesti i gubitak vitalnosti.
Frutarijanska prehrana pak, po njemu, omogućuje vrhunske sportske rezultate, osjećaj lakoće i mentalnu ravnotežu.

 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Drugo lice priče
Nisu, naravno, svi oduševljeni ovom prehranom. Mnogi je smatraju preidealističkom i u praksi neprimjenjivom. Voće i povrće koje nam je dostupno najčešće je puno pesticida, siromašno mineralima, dugo je boravilo u hladnjačama, genetski je modificirano...A mnogi smatraju da ni enzimi, na kojima toliko inzistiraju frutarijanci, nisu toliko bitni jer ljudski organizam sam sintetizira one koji su neophodni za probavu i apsorbciju hrane.
Nije dvojbeno da toplinska obrada smanjuje udio vitamina i prehrambenih vlakana, ali isto tako neke fitotvari, poput betakarotena iz marelice i likopena iz rajčice, lakše se absorbiraju ako su skuhane.
Nije nevažno ni to da se zbog velike količine šećera u voću kod frutarijanaca mogu pojaviti simptomi slični dijabetesu: stalna glad za slatkim, učestalo mokrenje i osjećaj žeđi, te jake oscilacije šećera u krvi. Iz tog razloga dugoročno ovakva prehrana jako opterećuje gušteraču. Zato se preporuča uz voće jesti i što više gorkog, zelenog povrća.
Kod frutarijanaca je čest i deficit hranjivih tvari kojih nema u dovoljnim količinama u voću i povrću, poput kalcija, željeza, riboflavina, vitamina D i B12.
Protivnici tvrde da ovaj režim ne pruža ni fizičko ispunjenje ni psihičko zadovoljstvo, te da u većini slučajeva zbog neizdržive frustracije završi prejedanjem svim i vsačim što se nađe nadohvat ruke.

Što kažu znanstvenici
Nutricionistica Diane Stadler sa Sveučilišta Portland smatra da ova dijeta ima smisla i povoljnog učinka, ali samo ako se primjenjuje povremeno, jer je vrlo ekstremna.
Prehrambeni stručnjaci i liječnici slažu se da treba više pažnje posvetiti važnosti sirove hrane i povećati njezin udio u svakodnevnoj prehrani, ali - uz uzimanje kuhane hrane. Zato, umjesto ovakvih drastičnih prehrambenih režima, savjetuju mnogo više svježe salate uz svaki obrok te da se za doručak jede samo voće!

Unutar poklonika sirove hrane danas razlikujemo 7 različitih skupina:

1/ klicoljupci (Sproutarians) - pretežno jedu klice;
2/ ljubitelji žive hrane (Living Fooders) - spadaju u skupinu vegana, koriste i klice i fermentiranu hranu;
3/ prirodni higijeničari (Natural Hygientists) - jedu samo sirovo voće, povrće, klice i sjemenke;
4/ instinktivni jedači (Instinctive Eaters) - hranu kombiniraju isključivo na temelju mirisa i okusa;
5/ ljubitelji sirovog voća (Frutarians) - glavninu njihove prehrane čini voće;
6/ ljubitelji voćnih sokova (Liquidarians) - unose velike količine sokova u organizam-u svrhu pročišćavanja organizma, na kraće vrijeme;
7/ vitarijanci (Vitarians) - potpuno nova skupina koja se zalaže za prehranu koja se uglavnom sastoji od fermentiranih mliječnih proizvoda, uz nešto malo sirovog povrća i voća.

Pravila frutarijanske prehrane:
- u jednom obroku ne smiju se miješati različite vrste voća i povrća (pravilo je: jedan obrok-jedna vrsta hrane);
- između 2 vrsta hrane (2 obroka) treba proći najmanje 90 minuta;
- jesti treba kada se god osjeti glad, a sve dok se ona ne utaži tj. do sitosti (ovaj režim prehrane inzistira na slušanju i poštivanju vlastitog organizma i njegovih potreba);
- nekoliko puta u danu treba pojesti male porcije sušenog voća.

Prednosti sirove hrane:
- čista koža i zdrava kosa;
- idealna težina;
- smanjen rizik od srčano-žilnih bolesti;
- smanjen rizik od upalnih bolesti, posebno artritisa;
- poboljšanje stanja kod astme i alergija;
- emocionalna ravnoteža i bistar um.

Izvor:
http://www.sirovahrana.com/forum/viewtopic.php?f=58&t=84

Šta vi velite o ovakvoj vrsti prehrane?
Dal netko ima iskustva?

Meni je dosta zanimljivo pa cu od ponedjeljka krenuti sa frutarijanskom prehranom i vidjet gdje ce me to odvesti....koliko cu izdrzati to bumo vidjeli!
:eek:vca

Meni se ovo cini logicnim...vocem unosimo dovoljno kalorija a lakse je probavljivo, dok primjerice kod mesa nas organizam trosi energiju u preradu umjesto da tu energiju meso daje nama, sto je kod voca obrnuta stvar....

Eto danas je dan bija zanimljiv....ugasija se chat, dosli neki dobri ljudi do mene pa smo od 14:00 do sad bili medu 4 zida i tako malo razmjenjivali informacije i zanimljivosti, a i ponesto naucili ka sta je frutarijanstvo :icon_lol:

a boge mi moga i stan triba prozračiti :rofl:
 

makisplit

Aktivan Član
07.03.2012
501
132
0
43
JEDEMO ONO ŠTO JESMO-gledano iz sadašnjeg svjetskog prehrambenog ugla hrabra izjava....ljudi su u jednoj velikoj,debeloj,masnoj,divljoj i kancirogenoj KURČINI!

možda se cini kao off ali otkad sam izbacio hrpu nepotrebnih životinjskih namirnica postao sam i manja "životinja" od covika
 

makisplit

Aktivan Član
07.03.2012
501
132
0
43
nisam vegetarijanac nego svejed kao što je po prirodi svaki covjek a zubi o kojima govoriš potrebni su za trganje enormnih kolicina mesa...u današnje vrijeme ne služe gotovo pa nicemu:




11_Prehistoric_hunting.jpg
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
drzim se one .....jelo nije jelo ako nije meso :)))))).....ali postivam sve stavove pa tako i njih ....sretno sa kurom ako se odlucis na to :)
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
natura je napisao(la):

I Sharon Stone izgleda ka zmaj naspram moje keve koja je 5 godina mlađa od nje....ovisi o x faktora a ne samo o nacinu prehrane!!! Nikakav mi to dokaz nije ka ni očnjaci....

Vazno je kako covijek izgleda iznutra, a ne izvana!
 

artistic

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
26.07.2011
346
1.478
143
Universe
ma brate samo vi jedite kojekakve travurine i soje i *****rije, meni dajte janjetine, prasetine, piletine i ostale mesnate proizvode :)
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
kad odem u penziju prelazim na tecnu hranu svezeg povrca i voca sa superfood dodacima
ali uz ovaj tempo koji zivim nazalost ne mogu da prezivim bez prave piramide - dok jedno je jasno, svega jedemo previse, treba jesti samo onoliko koliko nam treba

btw ovo razumem pod pravu piramidu:

 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Brijem da su majmuni evoluirali u čovjeka kad su s frutarijanaca prešli na sveždere :D

Prevara ljudi alo treba mesa.
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
Sirova hrana – siguran put prema zdravlju i dugovje

:)

---------- Post added at 13:25 ---------- Previous post was at 13:18 ----------

"Znanost o prehrani je dogmatične naravi i zasljepljuje čovječanstvo zabludom da ljudska bjelančevina nastaje samo iz životinjske. Začudo, protuargumenti ove tvrdnje su opća kultura, nalaze se i čak na običnoj wikipediji. Čovjek ima naivnu, kemijsko-fiziološku predodžbu potpuno neznanstvenu, da iz istog nastaje isto! Zar vjerujete da molekula bjelančevine iz mrtve krave koja se nalazi u procesu raspadanja i koja je već razvila mrtvačke otrove, koja se razlaže pri kuhanju na vatri u tavi i biva potpuno ubijena i razlagana u želudcu, može slaviti novo okruženje u iznenadnom uskrsnuću kao nova mišićna molekula, te početi iznova ?"​
 
  • Sviđa mi se
Reactions: the Dreamer

SmokeyThePot

Aktivan Član
18.01.2008
140
35
0
50
Mene inace nije toliko briga sta ce ko jesti jer svako ima izbor šta ce trpat u sebe !.. na kraju krajeva ono si šta jedeš !..

Ali kad vidin koliko samo ljudi brane to svoje prežderavanje mesom da je to strašno !... Ko neki ovisnici, junkiji !... triba mesa mesa ,, jebeni zombiji !...

Vecina mudrih ljudi filozofa , duhovnjaka , fizicara , matematicara su izjavili jednu stvar !.. Dok god ljudi jedu meso , bit ce ratova i sranja!...

Mogu se složit stom izjavom jer ti sa mesom prenosiš tj konzumiraš energiju te životinje ! .. I jasno je da drustvom danas dominira strah i animalisticki porivi !,..

Spustili smo se na razinu goru od životinja ! ... Dalje kažu da želudac bolje prerađuje biljke za 30% nego meso !.. A i priroda osim upitnih zubi nam nije dala ništa predatorsko šta bi reklo da smo mesožderi !... Cak i one šeme da su ljudi bili lovci i sakupljaci ( i još uz to gradili laserima piramide ) pada u vodu jer detaljnije analize pokazuju da su ugl bili sakupljaci a ne lovci !...

Za uzgojit 1 kg mesa potrebno je cca 17 kg povrča i 10 000 litara vode !... To je jednostavno ekološka katastrofa i neisplativo !.. Isto tako 1 kg mesa je ko da si vozija auto 250 km ( valjda onecisvanje okoliša)

I na kraju najvažnija stvar !. Ja kao ljubitelj prirode i životinje nemogu podržavat ovo monstruozno ,masovno ,bolesno ,izopaceno uzgajanje i tretiranje životinja !

Sve u svemu meni su to i više nego dovoljni argumenti za smanjit meso na minimum i postepeno ga ukinuti !... Ne vežem se za ništa pa tako ni za meso !... niti smatram da mi je potrebno biti ovisan o njemu !... Kažu da je hrana isto tako droga !...

A kad vidim društvo kako brani svoje stavove i ego tripanja zapitam se !? .. Jer vecu kolicinu otpora nisam srea ni kada bi prica o vutri ili pak o židovima,masonima i bin ladenu !...

Bill Hicks >
I just think it's interesting to see how people act on their beliefs, you know what I mean? 'Cause your beliefs, they're just that, they're nothin', there's how you were taught, and raised. That doesn't make 'em real. That's why I always recommend a psychedelic experience, 'cause it does make you realize that everything you learned is in fact just learned, and not necessarily true."
 

makisplit

Aktivan Član
07.03.2012
501
132
0
43
Smokey rep do neba...nije mi se dalo gnjavit ljude i pisat.....nek samo neko prova jest čevape jedan mjesec vidit ce u što ce se pretvorit ako ne rikne prije toga toliko o tome....necu više ispricavam se.....
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
SmokeyThePot je napisao(la):
Mogu se složit stom izjavom jer ti sa mesom prenosiš tj konzumiraš energiju te životinje !

To po meni jedino vrijedi za sirovo meso ako ga se tko usudi jesti...svakom termalnom obradom meso gubi energiju a aura oko njega skoro vise da niti ne postoji, dok je sirovo voce i povrce totalna suprotnost.

Evo ja nisan toliko radikalan pothvat napravija pa uz voce svaki drugi dan mi je kuhana piletina ili riba a svi ostali obroci su voce povrce. pa ako ne bidim potrebu za mesom jednostavno ga izbaciti....budemo vidjeli do kad cu tako