Fungus Gnats (pljesnive mušice)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
U kojem omjeru si ga stavljao?Pola-pola?
Ja sam thripse s njim riješio u dva špricanja, drugi put sam više preventivno da se ne vrate slučajno
 

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Omjer, direkt iz boce u špricaljku:D
Zanimljivo, meni tripse nije riješilo, a i navodi se da nije baš efikasno protiv njih. Vjerovatno ima više vrsta tripsa pa na neke djeluje a na neke ne.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: waynejohn
30.08.2015
67
122
33
Ako ima neko iskusniji malo da pomogne,nabavio sam onu zivotinjku, bacilus thurigensis , u prahu , da li je neko od vas primenjivao taj biocid ?
Zalio sam jedanput sve saksije posto imam malo problema sa fungusima, da li treba vishe puta da primenim ove zivotinjke ili je jednom dovoljno ??
Na trakama ih ima dosta,letache sam reshio sigurno,samo larve su mi verovatno ostale u zemlji....
Ubacio sam sada svoju bio armiju pa da vidimo ko ce pobediti :mad:
 
17.11.2015
252
118
43
na fungus gnat sam objavio rat! :D u konsultaciji sa mentorom sam se ipak, jbg odlucio i za insekticid, jos su biljoze bile u vegi, ali sam zalio i sa h2o2 3% 3ml na 1l.. posto ih i dalje ima pomalo u tacnama, gmizu i to (naravno ispiram ih odatle vrelom vodom) odradio bih i ono sa peskom, pa ako moze neki savet i to.. mene tu buni sta na dalje za zalivanje, aj znam prvi put kad pokazu da su zedne, zalicu preko tacne.. ali da li se to samo jednom radi, pa se posle pesak skloni, ili se zaliva preko njega, to nista ne kapiram? i isto tako mi nije jasno otkud oni u tacni, ti mali smradovi sto mile?? isprva su skakutali onako, uvijali se i bili beli, a sad vec mile i bogami su i potamneli..

ovde sam citao da oni zive pri povrsini, plitko, jel ovo sto ih nalazim u tacni, znaci da su mi svuda po zemlji, ili kako? dajem dodatne info ako zatreba, samo recite, i pomagajte da pobijem govna :D unapred zahvalan
ps. letecih bi se reklo da sam se otarasio, ne vidjam vise nista da leti, prskam radiom protiv gmizucih i letecih redovno, itd.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    825,1 KB · Pregleda: 95

BrokulaBranko

Banned
Banovan
02.10.2018
261
764
93
39
Posto vec imam poduze vremena gnatove a mosquito dunks nestizu..Zanime me buhostop, to samo posipam po zemlji?
Inace zute trake mi se crne od gnatova,a radim sa biotabsima pa nebi hidrogen koristio...
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
na fungus gnat sam objavio rat! :D u konsultaciji sa mentorom sam se ipak, jbg odlucio i za insekticid, jos su biljoze bile u vegi, ali sam zalio i sa h2o2 3% 3ml na 1l.. posto ih i dalje ima pomalo u tacnama, gmizu i to (naravno ispiram ih odatle vrelom vodom) odradio bih i ono sa peskom, pa ako moze neki savet i to.. mene tu buni sta na dalje za zalivanje, aj znam prvi put kad pokazu da su zedne, zalicu preko tacne.. ali da li se to samo jednom radi, pa se posle pesak skloni, ili se zaliva preko njega, to nista ne kapiram? i isto tako mi nije jasno otkud oni u tacni, ti mali smradovi sto mile?? isprva su skakutali onako, uvijali se i bili beli, a sad vec mile i bogami su i potamneli..

ovde sam citao da oni zive pri povrsini, plitko, jel ovo sto ih nalazim u tacni, znaci da su mi svuda po zemlji, ili kako? dajem dodatne info ako zatreba, samo recite, i pomagajte da pobijem govna :D unapred zahvalan
ps. letecih bi se reklo da sam se otarasio, ne vidjam vise nista da leti, prskam radiom protiv gmizucih i letecih redovno, itd.
Izgleda da je kod tebe zaražena zemlja malo jače. Prije nego stavis pjesak skini gore par cm zemlje i zamjeni novim suptratom zatim zatrpaj pjeskom, tako lavre ne mogu postat letači jednostavno. Radi što veće pauze između zaljevanja kao što i činiš,zalio si s h2 02, zalij i čajem duhana, neće škodit, a pomoć može.. Ako kazes da si rjesio letače onda ide nabolje, nema predaje :)
 

Kalpsiz

Ma hajte molim vas
15.04.2019
392
1.923
143
31
i mene zanima. par stvari. ja sam koristio metodu sa krompirima i one zute hvataljke i dosta tamani i ustrajan sam, ali ja bi to malo brze volio rjesit insekticidi tek kao zadnja opcija. citam po forumu Hydrogen dobro radi ali trenutno. mi nije dostupan cisti hydrogen vec sredstvo sa 2% hydrogena i 2% Glikolna nukleinska kiselina. Moje pitanje je da li bi glikolna kiselina stetu. napravila na biljozama
 

Prilozi

  • IMG_20190618_103938.jpg
    IMG_20190618_103938.jpg
    178,5 KB · Pregleda: 24
  • Screenshot_20190618_104349_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_20190618_104349_com.google.android.apps.docs.jpg
    154,3 KB · Pregleda: 24
06.08.2019
24
5
3
Interesuje i mene ista stvar, citam o potencijalnim problemima s growanjem.. mada nigdje niko nije spomenuo i jako me interesuje ta stvar s pijeskom. Spominjete da se pijesak stavlja, ali niko ne spominje da li se sklanja i ako se sklanja nakon koliko vremenam ?

btw. novi sam ovdje, jos uvije se edukujem oko svega.. zelim da sve sto bolje shvatim prije nego se bacim u akciju
 

lemonjuice

Sun chaser
16.06.2017
305
2.053
143
98
Bi me trebali brinuti gnatovi u vanjskom uzgoju u saksiji? Biljke su debelo u cvjetaju i imaju zdravo korijenje.. primijetio desetak musica dolje oko zemlje? Hvala
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Ako dobijete ovu gamad što prije krenite u akciju jer kad se razmnože ima ih ko kineza
Moje pločice nakon samo 24 sata
 

Prilozi

  • IMG_20200107_145046.jpg
    IMG_20200107_145046.jpg
    348,4 KB · Pregleda: 112
17.11.2015
252
118
43
Interesuje i mene ista stvar, citam o potencijalnim problemima s growanjem.. mada nigdje niko nije spomenuo i jako me interesuje ta stvar s pijeskom. Spominjete da se pijesak stavlja, ali niko ne spominje da li se sklanja i ako se sklanja nakon koliko vremenam ?

btw. novi sam ovdje, jos uvije se edukujem oko svega.. zelim da sve sto bolje shvatim prije nego se bacim u akciju
uh ja sam u proslom growu apsolvirao ove gnstove, daleko bilo :D sklanja se pesak, da bi disao koren, a sklanja se onda kad se uveris da ih vise nema, tj kad zatvoris jedan zivotni ciklus gnata, plus os 10ak dana recimo, da bi bio siguran.. mada nema pravila, kad ih jednom izvalis, do kraja growa ces morati da se cimas.. ja sam ih do kraja imao u tacni, ali sam ih redukovao na desetinu recimo, ceo grow sam morao da budem uporan i nisam ih iskorenio, al sam izgurao nekako.. ako ikako mogu jos da pomognem, pucaj! poz
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Icaspalato

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Jeli iko probao ovo ?
Tražio sam nešto organsko za uništavanje larvi fungusa i dobio sam ovaj 3u1 preparat za koji su mi rekli da mogu sa njim prskati i biljke i zemlju i da nema karence
Iako se zaraza dobro proširila nastojim izbjeći vodikov peroksid jer koristim Biotabs pa ću probati ovo kombinirati sa žutim ljepljivim trakama
Miris je malo slatkast i osjeti se da ima pelina
mali edit pošto mi je ovo lakše sa kompa :)
Na netu sam na našim jezicima našao samo ovo

Vebio ( 100 % prirodno )

Bio 3 u 1 koncentrat 45 ml

Koncentrovani akaricid,insekticid i fungicid za biljke na prirodnoj bazi.Pogodan za primjenu u povrću,voću i žitaricama.
Doziranje: 5 ml u 10 L vode

Upustvo za upotrebu: Primjeniti na početku vegetativnoh ciklusa,ponoviti svakih 15 dana radi održavanja nepogodne sredine za štetnike.Svakih 7 dana u slučaju jače zaraženosti.

Rok trajanja: Neograničen
Zemlja porijekla: Italija
 

Prilozi

  • IMG_20200110_182338.jpg
    IMG_20200110_182338.jpg
    199,1 KB · Pregleda: 30

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Može li pomoći ako se zemlja pospe debljim slojem kamenog brašna ili Neretvanske pržine ?
Ova pržina ( pjesak ) je pravo sitna i koristi se za finiranje zidova
Što je najbitnije obadvoje mi je besplatno :)
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Pokušao sam i ja naći nematode ali nije bilo šanse a ni naći bilo koji proizvod na BTi bazi pa sam odustao i kupio ovaj 3u1 koji sam gore postavio
Što se tiče larvi čini mi se da su besplatna rješenja uvjek najbolja :)
Nakon silnog guglanja i traženja rješenja na kraju sam otišao na Neretvu i donio punu kantu od jupola Neretvanjske pržine
Kući je prosijao , prepekao u rerni , ohladio i posuo oko biljaka
Broj letača se drastično smanjio a skinuo sam i one žute trake jer sutra je zaljevanje odozdo i novo prskanje sa 3u1 pa da mi ne smetaju
Edit 1 :D
Pade mi na pamet da dosta ljudi ima probleme kao i ja pa mora zaljevati odozdo preko plitice pa ako nekoga zanima ja sam to rješio ovako
Uzeo sam plastičnu bocu od 2 L i izrezao tako da u nju mogu sipati vodu i samo je naslonim uz saksiju da voda kroz grlić ide u tanjirić
Ako imate četvrtastu bocu biće vam još lakše jer je ne morate čuvati da se ne prevrne
Slijedi edit 2 jer su slike u telefonu :)
 

Prilozi

  • IMG_20200113_191646.jpg
    IMG_20200113_191646.jpg
    543,4 KB · Pregleda: 70
  • IMG_20200113_191756.jpg
    IMG_20200113_191756.jpg
    240,4 KB · Pregleda: 70
Poslednja izmena:

The Krle

□Stress Control■
20.11.2019
1.200
8.850
258
44
Timboqtu
20200122_041533.jpg 20200122_052127.jpg
20200122_041522.jpg
Jel to taj gad?Slucajno citam ovaj post trazeci uzrok fleke na listu i reko aj da zumiram malo list jer pre neki dan sam ubio jednu musicu malu i mozda je taj skot i kod mene o jebe mi listove.Za dva dana im stize smrt doza.Nek se jos malo okote gadovi.Bice masakar.:mad:
 
Poslednja izmena:

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Kada skloniti pržinu ?
Kao i mnogi od vas i ja sam u problemima sa fungusima i čini mi se da sam ih za sada uspješno potamanio
Borba je počela prije 20-ak dana
Prvo sam pustio supstrat ( coco/perlit ) da se dobro osuši , stavio žute trake koje su se za samo 24 sata zacrnile od letača i onda krenuo
Vodio sam neke bilješke pa imam zapisane datume
10 01 , kada je zemlja već bila suha dobro isprskao biljke i zemlju sa bio preparatom i ostavio da se zemlja opet osuši
13 01 posuo zemlju neretvanjskom pržinom
17 01 napokon zalivene odozdo sa vodom i malo melase , algi i humusne kiseline , poprskane sa bio enzimom i stavljene 2 nove žute trake za letače
25 01 zalivene odozdo čistom vodom
Koliko mogu viditi na ove zadnje 2 trake za 10 dana ima samo 30-40 letača i svi su ulovljeni prvih nekoliko dana pa vjerujem da sam ih sa rješio
Zanima me koliko još moram držati pržinu da bi bio 100% siguran jer biljkama je već 80 dana vegetacije i danas sam ih prebacio na 12/12
Danas je 14 dana da je pržina posuta i po mojoj računici za 7 dana bi sve larve trebale uginuti
Koristim Biotabse pa bih volio da ih što prije zalijem odozgo i dodam im preventivno još malo đubriva dok nije krenulo cvjetanje i eventualni problemi
Bolje sprječiti nego lječiti :)