GAVEZ – symphytum officinale

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
GAVEZ – symphytum officinale


86_Symphytum_officinale.jpg

Drugi nazivi: crni gavez, kilnjak, konjski rep, veliki gavez.

Opis biljke: gavez ima sočnu, grubo dlakavu stabljiku visine

20 do 100 cm. Višegodišnji korijen gaveza raste vrlo duboko u zemlji. Debeo je, razgranat, vretenast i sočan. Izvana je tamnosmedje do crnkaste boje, a iznutra bijele do svijetložute boje. Donji listovi su veliki s peteljkom, dugoljasti i grubo dlakavi. Listovi na stabljici su naizmjenično poredani i grubo dlakavi po cijeloj površini. Cvjetovi izbijaju tijekom ljeta iz pazuha gornjih listova, a okrenuti su prema dolje u jednostrano povijenim cvatovima. Imaju oblik uskog zvona, a boja im je prljavobijela do ružičaste ili ljubi-časte.

Vrijeme cvatnje: od svibnja do kolovoza.

Stanište: gavez raste po čitavoj srednjoj Evropi. Nalazi se na vlažnim mjestima, jarcima, uz vode i na vlažnim livadama. Za poljoprivrednika predstavlja korov što se teško iskorjenjuje (zbog dužine korijena).

Ljekoviti dijelovi biljke: za lijek se skupljaju listovi i korijen. Korijen se skuplja u proljeće i kasnu jesen. Nakon što se iskopa, opere se i, da ne izgubi od sluzavog soka, najprije se posuši, reže na komadiće i do kraja suši na toplom mjestu.

Ljekovito djelovanje: od svih domaćih ljekovitih biljaka gavez sadrži alantoin, tvar što ponajviše djeluje u stvaranju novih stanica

– zbog čega se gavez koristi u liječenju rana, čak i zapuštenih gnojnih rana. Njime se liječe sve vrsti ozljeda: ispucanost, posjekline, lom kostiju, izljev krvi i sl. Korijen gaveza djelotvoran je u liječenju raznih poteškoća probavnih organa, protiv katara želuca (s proljevom ili bez njega), srdobolje, bolesti bubrega i kod prejake menstruacije. Upotrebljava se kod krvarenja želuca, bron-halnog katara, upale pluća, krvavog kašlja i ispljuvka, upale porebrice i dr.



Eng version

GAVEZ - Symphytum officinale



Other names: Black comfrey, kilnjak, horsetail, comfrey great.

Description of the plant: Comfrey has a juicy, rough hairy stem height

20 to 100 cm. Perennial comfrey root grows very deep in the ground. He's fat, branched, spindle-shaped and juicy. The exterior is dark brown to blackish in color, and the inside is white to light yellow. The lower leaves are large with stems, oval and rough hairy. The leaves on the stem are arranged alternately rough and hairy all over the surface. The flowers emerge during the summer from the armpits of the upper leaves, and they are facing down in unilaterally bent inflorescences. They have the form of narrow rings and color is off-white to pink or loves-honor.

Flowering time: May to August.

Habitat: comfrey grows throughout Central Europe. Located in moist, goats, with water and wet meadows. For farmers represents the weeds are difficult to eradicate (due to the length of the root).

Medicinal parts of plants: the drug is collected leaves and root. The root is collected in the spring and late fall. After the excavation, washed and that is not lost from the slimy juice, first dry, cut into pieces and completely dried in a warm place.

Curative effect: all domestic herbs comfrey contains allantoin, a substance which primarily operates in the creation of new cells

- Why comfrey used in the treatment of wounds, even neglected festering wounds. It heals all kinds of injuries: cracking, cuts, broken bones, hemorrhage, etc. The root of comfrey is effective in the treatment of various problems, digestive organs, against catarrh of the stomach (with or without diarrhea), dysentery, kidney disease and too strong at menstruation. Is used for stomach bleeding, bronze-halnog catarrh, pneumonia, cough and bloody sputum, pleurisy and others.
 

flop87

član od 2008
Banovan
09.02.2018
1.377
7.599
258
cuo sam da je gavez dobar za lom kostiju i otoke i sad me zanima ako bih pravio tinkturu od rakije/alkohola,
jel se pravi od suvog korena ili listova ili zajedno?
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
cuo sam da je gavez dobar za lom kostiju i otoke i sad me zanima ako bih pravio tinkturu od rakije/alkohola,
jel se pravi od suvog korena ili listova ili zajedno?
najbolje sirovi korjen i zaliy rakiom da prekrije nakin 20 dana u mraku na sobnoj temp procijedit dobit ces sirupastu konzistenciju tekucine dobro za mazanje moze se pit cajna zlica 3 x dan u deci vode za cir na zelucu gastritis rane na zelucu za crevna krvarenja i unutarnje i vanjske hemeroide te sva stanja koze i lomobe i hematome
da li je neko koristio gavez kao djubrivo?
cuo sam da se koristi kao kopriva...stavio sam ga u dve boce sa vodom od po 6 litara da fermentira, stoji mi vec nedelju ipo dana, a plan je dodati malo pepela i zalivati paradajz u razmeri 1:20...
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
Jesi li siguran u to? Imam informacije iz vjerodostojnog izvora (Stribor Marković, u travarskim krugovima poznati doktor farmacije i fitoterapeut) da gavez nikako nije za unutarnju upotrebu jer sadrži neke glikozide koji razvaljuju jetru.
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
Sadrze naravo ali se biljka od pamtivjeka koristi i za unutarnju upotrebu ti alkaloidi su opasni ako se jako dugonizlazes njima pa ih se velola kolocina akumulira u jetri pa mogu naprvit stetu nije gavez jedina biljka sa alkaloidima koji kaod dugog i prekomiernog izlaganja mogu uzrokovat neku stetu s druge strane mnogi ti alkaloidi unistavaju npr i stanice raka a sa druge strane postoji i homeopatija u kojoj se dosta koriste mozemo rec i otrovne biljke koje su kod odredenih doziranja ljekovite sve ovisi koliko cega i koliko dugo se izlazes necemu ...