Gnojivo - koje, kad i koliko?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Gledam ovaj Canna Boost, pa mi nije jasno zašto je toliko skup, 250ml je 200kn, pa gledam HESI boost koji je litra 100kn, što se tiče sastava čine mi se dosta slični... enzimi, polisaharidi, vitamini i mikroelementi, jedino u hesiju fali aminokiselina kojih pak ima u Hesi supervitu. Pa ako netko zna zbog čega je tolika razlika u cijeni, skoro 4 puta skuplja.
Koristim od Canne vegu i flores pa mi se neda trošit na boost a imam neotvorenu litru Hesi boosta.
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Da li je tko koristio Hesi Supervit ali folijarno i da li se preporuča?

Vidim svugdje piše može i folijarno, pa me zanima da li je to pametno?

Isto tako i za Hesi Boost piše da se moze folijarno nanijeti, no nije mi jasno kako to funkcionira?
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
pa mi nije jasno zašto je toliko skup
Jebiga jak brend, imaju jako ime i može im se, ništa ne fali ni hesiju, oba proizvođača su dobra samo imaju različite ciljne grupe.
Isto tako i za Hesi Boost piše da se moze folijarno nanijeti, no nije mi jasno kako to funkcionira?
Ja sam probao, dva puta sam prskao samo i jako je nepraktičan, ostaje box lepljiv od njega i listovi isto mogu da ostanu flekavi, koristi se normalno, prskaš listove izbegavaš pistile i hedove, ja ne vidim neku preteranu potrebu za tim, jednostavno ga dam svako zalivanje u cvetanju i ne brinem.

Evo jedne zanimljivosti, baš tad kada sam drugi put prskao hesi boost, ostalo mi je više od pola smese i ja da ne bih prosuo iskoristim je za folijarno zalivanje ukrasnog cveća u jednoj od saksija u dvorištu, međutim nije prošlo 2 dana od kada sam naprskao listove tog cveća i skakavci ili neki drugi nametnici su bukvalno obrstili sve te listove koje sam naprskao, ove ostale su malo grickali ali te su baš odrali, valjda im se svideo boost.
 

Jednomsemora

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
19.06.2018
1.990
18.970
358
Da li je tko koristio Hesi Supervit ali folijarno i da li se preporuča?

Vidim svugdje piše može i folijarno, pa me zanima da li je to pametno?

Isto tako i za Hesi Boost piše da se moze folijarno nanijeti, no nije mi jasno kako to funkcionira?
Supervit može u vege a boost ti ne bih preporučio. Boost ideš jednom u prelazu a poslije ide u cvjetanju a to znači da nema špricanja nikakvog. Jednostavno zalij drug i ne može biti bolje
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
A supervit folijarno jesi koristio?
Super vit i power Zyme hesijev ne koristim, umesto njih koristim domaći proizvod bakterije, koji nije isto ali je slično, samo što u super vitu ti dobiješ gotov produkt vitamina, a ovde bakterije razlažu neke elemente pa se dobijaju vitamini, enzimi itd... Drugačiji princip ali krajnji rezultat sličan, bar sam tako ja shvatio, ako grešim neka me slobodno neko ispravi.
Probao sam te bakterije isto da koristim folijarno, ali to toliko smrdi da je to teško izvodljivo ako vam je boks blizu mesta gde boravite.

Mislim da generalno treba izbegavati folijarno zalivanje osim ako se ne nanose neki pesticidi ili insekticidi, sve ostalo je po meni bespotrebno kad biljka ima zdrav koren.
 

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.171
5.047
258
somwhere over the rainbow
pozdrav, imam green buzz nutrients profesional set + growzyme i humic acid, mikorizu

Biljke su u 50L Potgrounda H i mislio sam im davati po 1ml/L (znatno manje nego po tablici)

također mislim dodavati svako zaljevanje a ne kao prije svako drugo. Sta mislite jel to ok? Ovo po tablici mi se cini malo previše... na 5L vode 15-20ml, doduše još su u vegi pa im ne dajem ništa osim humic acid, more roots i growzyme

gb.png 164369341_794316538104517_4524480995449473763_n.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0
19.01.2018
21
19
3
pozdrav, nemam pojma sta da uzmem od gnojiva.

takodje bih volio da mi kazete sta bi jos mogao uzeti osim komplet gnojiva from start to finish npr. sa zemljom (humusom) da pomijesam ?
iz ove casice presadicu u vecu saksiju pa kad bude vrijeme i bude narasla na sajt.
 

Prilozi

  • A8CA07ED-02E6-4B6F-9259-84548989600B.jpeg
    A8CA07ED-02E6-4B6F-9259-84548989600B.jpeg
    340,1 KB · Pregleda: 14
Poslednja izmena:

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.335
9.884
256
@Tamjan gledaj to ovako - isto kao što ti ne možeš živeti na suplementima bez hrane, ne može ni biljka iskoristiti i najbolje đubrivo na svetu ako nisi ostale parametre - koji su zapravo najbitniji - skockao, dakle CO2, temperatura, vlaga, svetlo.
Drugim rečima, sva đubriva su ti ista, više zavisi od toga kakav setup imaš, šta planiraš (auto ili foto, hidro (mada vidim ti ćeš zemlju, samo navodim primer)) - sve je to NPK, neka imaju bolji odnos i više mikronutrijenata, sa nekim tipa Biobizz ne možeš spaliti biljku sve i da hoćeš, sve je stvar ličnog afiniteta.
Vremenom ćeš naći svoje favorite koje tebi lično pašu, u odnosu na tvoj stil.

Bitna stvar : čitaj forum. Sve već piše. Teško da ti neko može dati odgovor na tako široko pitanje.
Moj ti je savet ovo gore - skockaj sve ostale parametre. Đubrivo samo po sebi ne garantuje uspešan grow, niti veliki yield

EDIT : a jebate ovo je drugi put da neko pita za outdoor a ja vidim indoor ahahaha my bad. Za mene outdoor ne postoji više već godinama
Elem, savet je tu još lakši : uprosti što više, napolju im manje treba u odnosu na indoor, ali jbg ja se - kako rekoh - odavno time ne bavim, a i tad je bila gerila, bacim seme, obiđem par puta i zalijem ako ima šta
ahahaha mislim da je tebi u ovom slučaju nužno zemlju odabrati kako treba. Dobar odnos NPK, ili idealno sam neki kompost da smućkaš, to nije teško


Peace
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: serviser and Tamjan

serviser

mumijev drug
Poznanik Foruma
05.09.2019
712
4.468
163
Preporucujem Potgrond H zemlju od Klasman-a i pomijesas sa zemljom sa sajta.
Plantela ili Yara su najjeftinija gnojiva a rade posao odlicno. Omjer NPK ganjas da bude u vegetaciji 3:2:1, a u cvatu 1:2:3. (Ili makar priblizno). Nista ti vise ne treba.
Edit: Eh da, bez ljubavi nista. :rasta:
 
19.01.2018
21
19
3
@serviser
tesko da cu naci Potground H al ako je nadjem uzimam je, ako ne florabelu zutu, plantela zelena za sad azot, fosfor, kalijum i obrnuto za cvetanje jasno mi je.
tebi hvala sad sam siguran u ovo sto imam u ove prodavnice da ce bit dovoljno.
@Wendigo
Hvala takodje:)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: serviser

grisnak

Glycyrrhiza Glabra
Poznanik Foruma
20.09.2015
1.282
9.302
258
@smak420 a vidi.... zavisi koliko brzo ti se suše potovi. Npr. meni su potovi od 8l suhi svaki drugi/treci dan... ako bi se drzao napisanih rasporeda znaci da bi u 15-tak dana gnjojio najmanje3 do 4 puta sta je jako puno, moj ti je savjet da promatraš pa shodno tome djeluješ :)
edit: nije puno 15ml na 5l vode. Recimo preporucena doza Plantelle je 15ml na 2l (iako je to way too much i svi prze biljke :D)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0 and Smak420

grisnak

Glycyrrhiza Glabra
Poznanik Foruma
20.09.2015
1.282
9.302
258
Jedna drugarica koja uzgaja u proModu (legalno) mi je rekla nekoliko načina za skratit fazu cvjetanja. Odma da napomenem da ukoliko se uhvatite ovog eksperimenta izgubit cete na kolicini.

Evo jednog nacina: kad biljku prebacite na 12/12 treba je "zatrovat dušikom", znaci max. doza dusika koju biljka moze podnijet. A onda svako zaljevanje samo fosfor i kalij u mikrodozama, otprilike 0.2 ml (ja koristim Hesi) Znaci rokate je sa P i K u konstanti sve dok ne procvjeta i prvih 15/20 dana cvjetanja. Nakon tog perioda mozete vratit i malo dusika. Do cca 35-tog dana cvjetanja trihomi bi trebali bit mlijecni 100%.
Znamo svi da se po pravilu fosfor i kalij dodaju u drugoj polovici cvatnje. Go figure out :D

Ovo nije preporuceno novacima jer cete sprzit biljku i dozivit razocaranje.
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Kad se koriste organska gnojiva, jel treba flush za kraj? Ili tko ne radi flush nego 2 tjedna na vodi, isto pitanje.

Koristim od Organic Nutrientsa, pa cisto da se znam pripremiti.
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.335
9.884
256
@Trulyo da. Dobra priprema za curing, obzirom da je već skoro pola posla obavljeno
Ja u principu poslednjih nedelju - dve zalivam kao i inače (mislim na količinu vode po biljci) ali samo vodom. Kad furam Biobizz tj iako ima ljudi koji hrane do poslednjeg dana i imaju jako dobre rezultate.
E sad, ima ona studija koja se pojavila skoro i uzburkala grow community - nedvosmisleno je pokazala da nema neke razlike u proizvodnji THC, terpena, flavinola itd, kao i u ukupnom prinosu kod biljaka koje su tretirane flush-em, i onih koje nisu - pri tom se radi o mineralnim (ako se dobro sećam) a ne organskim đubrivima koje su koristili u studiji, u strogo kontrolisanim uslovima i sa vrhunskom genetikom.
Ali što je neočekivano - nije bilo razlike ni u NPK %
Sve se svelo na dobar curing
Ali mislim, upravo tu je - barem po mom mišljenju - i poenta. Ako nema neke razlike, što bi trošio đubrivo koj' moj tih poslednjih par nedelja?
 
Poslednja izmena:

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Pa ne znam, do sada sam radio sa Plantellom pa sam radio flush ili ostavio 2 nedjelje na vodi.
Ovo je organsko gnojivo, valjda je manje stetno hahah.
Moram paziti na jednu biljku, vidjet cu u ponedjeljak stanje, pocela je dozrijevati pa ako ima potrebe malo isprati sa vodom 2-3 zalijevanja - odradit cu tako.
 

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.335
9.884
256
@Trulyo ma naravno bre, sve pet. Ja sam AN liniju u par navrata gurao do poslednjeg dana, ali iskreno mislim da ne mora.
Kod organskog jedino imaj u vidu da treba više vremena da ga biljka apsorbuje tj dok bakterije ne razgrade u formu koju biljka može da koristi (kod mineralnih đubriva je već u toj formi) - mislim da je stoga poslednjih pet do nedelju dana nepotrebno, ali fakat i nije neki trošak bog zna kakav - pogotovu ako je jedna biljka, to je jedno, dva zalivanja
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sone1 and Trulyo