Gnojivo - koje, kad i koliko?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
15.03.2018
27
72
13
Imam pitanje u vezi gnojiva, mozda vec ima na sajtu o tome, ali ne mogu da nadjem, sta cu nije do mene, ludog li sajta
Dakle, zanima me da li postoji neko prirodno (mislim na to da sam napravis) gnojivo, za fazu cvetanja, bez kupovine I slicno, imam taj trip da ne bude niceg vestackog u njima, sta cu. Ako moze pomoc, ili uput do tog mesta na sajtu
 

Vujsprer

Hodajuća Marihuana
18.07.2018
178
929
93
37
Planet Earth
@420Florist Prebacio sam se ovdje da ne pišemo po temi rasvjete.

Mislio sam ako si uopće koristio bilo kakvo gnojivo... tako da znam jesi li je "gurao" ili je sama došla do te visine...
Ja koristim od FlowerPower-a cijeli komplet:
Start - Grow - Bloom - Foliar* - Boost
*Foliar sam tek sada počeo koristiti tako da za sada nemam previše info koliko je dodatno hrani tj. koliko brže buja.
To su gnojiva u prahu pa se miješaju u vodu i 100% su otopivi.
Prvi grow mi je bio odličan sa tim gnojivima pa sam zato i nastavio sa njima.

Imaš li kakvih saznanja o takvim gnojivima i misliš li da postoje "bolja"?
Mislim na to ako su generalno bolja gnojiva u prahu ili već gotova u tekućem stanju?
Svi spominju taj Plagron pa mi se čini da je to nešto posebno dobro... ili ga je samo lako nabaviti pa zato svi lupaju njega?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: vladomar

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Može se zdrava, dobra, i usput veoma ljepa biljoza izvući bez previše mixanja i kemijanja, ILI bacanja novaca na različite proizvođače, a pazi, stvar je u tome, na šta ti ciljaš i šta je tebi potrebno..
@420Florist
Svi spominju taj Plagron pa mi se čini da je to nešto posebno dobro... ili ga je samo lako nabaviti pa zato svi lupaju njega?

A pazi, ipak je to firma koja proizvodi substrate, đubriva već odavno, što naravno spada pod "mainstream" listom proizvođača đubriva, isto kao BioBizz, Hesi, Canna, i tako da je lakše kupiti/nabaviti takvo đubrivo jel.. kupio ti naprimjer starter paket od plagrona, hesija ili biobizza, u suštini te isto izađe (jedina je razlika, organsko i mineralno đubrivo,).. nema tu, bolje ili gore, ili nekih tajni, nekima paše canna, neki koriste hesi, a neki se vade na organik growera pa pucaju biobizz.. svako kako god želi i kako mu paše..

Što se tog praha tiče, imaš guanokalong produkte, silicijum flash i tkd, koje mixaš u zemlju ili radiš topdressing, i uz to npr ti treba 1, max 2 aditiva, đubrivo koje ja koristim u prahu je hakaphos soft u dwc-u, gdje me 1kg izađe 5-18 eura, a čitavu paletu GHE tečnog đubriva sa aditivima bi platio najmanje 100 eura, a ovamo dobijem iste rezultate.. dobro imam još par produkata tipa mykorhize/bakterije za hydro sisteme, ali sve u svemu prođem jeftinije nego kod GHE-a, ne kažem ja ništa loše, nit imam šta protiv tog proizvođača, ali recimo, jel mi treba 25 flaša đubriva, kada to sve mogu zamjenit sa jednim produktom? (mada imam i ja čitav ormar u garaži pun flaša od an-a, atamija, hesija, canne, plagrona i tkd.. :D) ..

Gnojis onako kako tebi pase i biljkama, ja imam jednog starog prijatelja, on sadi vutru u ovčijoj vuni, biljoze su monstrumi ;)

By the way, ako ti se da prevodit na google translate sa njemačkog, ev ti pa malo čitaj..
 

Prilozi

  • 26727-11OE034-ktbl-schultheiss-2013-organische-handelsduenger.pdf
    979,3 KB · Pregleda: 11
  • Sviđa mi se
Reactions: .i. and Vujsprer

Vujsprer

Hodajuća Marihuana
18.07.2018
178
929
93
37
Planet Earth
Zahvaljujem na opširnom odgovoru!
Malo mi je ipak jasnije sada oko tih gnojiva.

Stvar je u tome da sam u tome zelen da zeleniji ne mogu biti pa sam se fokusirao na
gnojiva za "početnike" - Dakle piše na vrećicama za koju je fazu i koliko ide.
Morat ću još proučiti čega joj točno treba u kojoj fazi da bi mogao to prilagoditi i
naći zamjenu sa gore navedenim markama i proizvodima.

Moja gnojiva preporučuje ILGM otkuda sam i naručio bobice pa sam krenuo sa njima.
Cijeli set me izađe cca 2.400 kn ali za više grow-ova naravno.
Mislim da je krajni rezultat bio slab u prvom growu samo radi nedostatka znanja
o LST-u, topping-fimming i ostalim postupcima treniranja. (nisam imamo ni mrežu)

Trenutno sam u nabavci knjige od cervantesa pa se nadam dobrom štivu za ovu zimu :)
 

dommythegrower

Aktivan Član
16.05.2017
249
1.132
143
32
Dobar dan forume!
Na njuskalu sam našao guano, u prirodnom obliku. Covjek mi je rekao da je jedna jusna zlicica dosta za 7 litara vode, znaci od kile bi ispalo negdje 1000 litara gnojiva, 80 kuna je i nemogu opisati koliko sam sretan da sam ga našao.


Guano je gnojivo nastalo od izmeta šišmiša.Izmet šišmiša se akumulira tisućama godina u špiljama daleko od utjecaja ljudi.
Guano sadrži visoke koncentracije nitrata,fosfora i ostalih mineralnih spojeva,te već sa malim količinama doseže izvrsnu kvalitetu zemljišta te poboljšava ishranu bilja.
Sastav guana sadrži:
-dušik(N) 3-5 %
-vodotopivi fosforni oksid(P2O5) 11-15%
-kalcijev oksid(CaO) 17-27%
-vodotopivi kalijev oksid(K2O) 0,95-1,95%
-magnezijev oksid(MgO) 0,5-1,5%
Guano kao mješavina minerala i mikroflore poboljšava prihranu biljaka, hranjive tvari se postepeno izlučuju i tako se biljka hrani kroz cijelu godinu.
Služi i kao prirodni fungicid.
Idealan je u kombinaciji sa HUMUSOM CRVENIH KALIFORNIJSKIH GLISTA

(opis oglasa)

ako je netko radio s tim neka podjeli iskustvo ovdje, zbog doziranja i ucestalosti gnojidbe
peace out forume Untitled.png

covjek mi je poslao analizu tako da sve imate tu ako vas zanima :)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 420Florist

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.480
8.748
258
out of space & time
Koristim neki bat guano vec peti grow. Pisao sam vec u ovoj temi, stavio i fotke, malo prelistaj.
Ono sto sam do sad zakljucio je da kad ga stavis u saksiju, traje sigurno 30 dana. Mozda i duze..
Obavezno ga stavljam krajem 3. sedmice cvijetanja ili pocetkom 4., a prije toga otprilike kad pocne preflower, mozda malo prije.
Obicno ne mutim u vodi, nego pospem po povrsini zemlje, tako da je onda svako zaljevanje ujedno i gnojenje.
Pregnojavanje mi se jos nije desilo, a moguci su simptomi nedostatka nutricija, ako se zemlja presusi..
Ako koristis mineralna gnojiva pride, onda veoma oprezno sa njima, jer je jaako tesko isprati zemlju..
Ne znam sta bi vise rekao, otprilike je to to.. Svaki grow mi je malo drugaciji, pa nemam neku konkretni formulu. Gledam biljku i delam..:)
 

dommythegrower

Aktivan Član
16.05.2017
249
1.132
143
32
Po tome bih ga trebao gnojiti samo dva put u cvatu, ako traje 30 dana...radi se o saksijama od 15 litara, 20 litara i 25 litara.
mislio sam napraviti u tekucem obliku i zaljevati tako, bilo koje prirodno gnojivo kada sam ga koristio sam mutio sa vodom i nikad pogreska.
tvoj nacin nisam nikad isprobao(nacin vecine growera)
koristim plantellu cvet i hesi super vit za sada, kada stigne guano izbacujem plantellu iz meni-a.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 420Florist

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.480
8.748
258
out of space & time
Iako sam prije koristio samo Plantelu, vrlo brzo sam zakljucio da je ovaj bat guano pravo gnojivo za mene.

Naime, niti se meni da zonglirati sa raznim bocicama, niti bi pratio nekakve tablice, niti bilo sta slicno.
Stavim guano par puta, tu i tamo sipnem melasu ili plantelu vrt ili fermentirani gavez, za K(izmedju ostalog) , i milina.

Trenutni grow, vec je pri kraju, bat guano + melasa= nikad jednostavniji grow.

Ali to sam samo ja, ortodoksna lijencina...::lulamira::
 

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
"Ali to sam samo ja, ortodoksna lijencina"
Nisi sam ne brini :D
Ima i gorih lijenčina...oni koji mixaju sve u zemlju, ne znaju za mL, ph, ec i ostale kratice i još obole ako slučajno piknu neku proždrljivu koja bi možda htjela popit čaj ili dva u svom kratkom životu :D
 

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Koristio sam guano u vise vrsta mixeva, bio to substrat/zemlja sa vec premixed bat guanom (razliciti proizvodjaci) ili cisti guano u prahu (pa onda dodavao pepel od palmi i kojakvih fora), no dosada mi se ovo najboljim mixom pokazalo
http://www.igrow.com.hr/shop/gnojiva-supstrati/guanokalong-complete-organics-1l/
uz to dobre trichoderme/mikorhize, i biljke tek pocnu glad pokazivati tamo u 3 nedelji cvatnje (barem kod automata) do tada samo voda, no tada ih pokosim malo sa PK boosterom i to je to, sto se tice okusa/mirisa, ne znam, meni kod guano growa biljke mnogo više budu šećernije, a isprobao sam stvarno dosta različitih đubriva, jedina zamjena za guano u tečnosti, što se tiče brendiranih produkata je od advanced nutrientsa iguana bloom (u njemu ima guana) je dobra zamjena, inače, guano nije skup, a dobiješ kvalitetan urod bez previše bacanja novaca na 10 različitih produkata..

Naime, niti se meni da zonglirati sa raznim bocicama, niti bi pratio nekakve tablice, niti bilo sta slicno.

Upravo tako, nažalost pa nisam u mogućnosti isto tako raditi u dwc-u, no od sada pa nadalje u zemlji, samo taj kalup prihrane guram.. bez komplikovanja..
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
  • Sviđa mi se
Reactions: Jojoman

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Da li boom boom spray vrijedi love ili je još jedan od trikova..zapravo mi je nejasna njegova prvotna namjena..recimo da biljka ulazi u cvjet i organic je,imas Diamond nektar,Royal shugar,boom boom spray,..,da li s tim mozemo zavrsit biljku bez deficita?
Ili možda ako dodamo tu još ovaj Guanokalong?