Gnojivo - koje, kad i koliko?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

daktilograf

Aktivan Član
03.09.2019
197
712
93
Somalirana de Pufna
Vidim ljudi se ubise sa djubrivima i sta treba i ne treba, pa ajde reko da podelim svoje detaljno iskustvo. Kome bude trebalo valjda ce iskopati. Koristio sam Hesi, AN, Cannu i malo Biobizz. Ovo je vodic za ljude koji imaju dovoljnu kolicinu svetla i adekvatan protok vazduha i mora se prilagoditi u slucaju nedostataka...
AN je specifican i nije najbolji primer, ali po meni je najbolje djubrivo do sada, nadam se da cu imati priliku da isprobam Athenu....
Mislim da je Canna i njena jednostavna tablica najjednostavnija za pocetnike koji ma ovo moze da zatreba:

Dakle najbolje je poceti od pocetka, a pocetak je voda. Voda ima mnogo svojstava ali nama je bitan PH i EC vode. PH oznacava nivo kiselosti odnosno alkalnosti vode, a kada je taj nivo u opsegu potrebnih vrednosti on nasim biljkama daje mogucnost da apsorbuju neophodne materije. Za kanabis koji gajimo u zemlji sve izmedju 5.5 i 6.5 PH je prihvatljivo, a konkretno kod Canna proizvoda pozeljno je od 5.8 do 6.2. Najbolje je praviti varijacije PH pri zalivanju, znaci ako ste sada zalili sa 5.9, sledece zalivanje da bude 6.1.... PH stelujemo uz pomoc PH + i PH- proizvoda. Ako izguglate "cannabis ph chart" i malo istrazite naicicete na tabelu koja precizno pokazuje koji se element najbolje apsorbuje sa kojom ph vrednoscu. E sada EC vrednost je mera za elektro provodljivost vode koju koristimo. Sto je vise minerala i soli (da ne pricam o teskim metalima...) u vasoj vodi to je EC veci. To u praksi znaci da ako imate vodu sa visokom EC vrednosti u njoj vec postoji visok udeo raznih elemenata koji vecinski ne bi trebalo da budu u vasoj zemlji jer koren ne moze ili ne treba da ih koristi. Ono sto zelimo u vodi su Cal i Mg odnosno kalcijum i magnezijum. Oni ce nasoj biljci omoguciti pravilan razvoj. Negde do 0.7-0.8 EC voda sa cesme je ok za upotrebu, preko toga ja ne bih preporucio. Zamensko resenje je da sebi priustite aparat za preciscavanje vode, pa tako da i sami pijete zdravu i cistu vodu, sto nije uvek mogucnost. Ti aparati mogu biti poskupi i ne moze svako sebi to da priusti ili ima neki drugi razlog zasto ga ne zeli. U tom slucaju mozete sakupljati kisnicu ili vodu iz klime ako je moguce nakupiti dovoljno. Pa da predjemo konacno na djubrenje.
Ukoliko koristite vodu sa EC vrednoscu 0.0 (klima, ro) pozeljno je da do 0.4 EC dodate CalMag proizvoda jer ga takava voda ne sadrzi.
E sad kada krenemo sa biljcicama, znaci posadicemo je u malu saksiju ili u casu (neprovidnu) od starta (proklijalog semena) koristicemo root stimulator, obicno svi proizvodjaci imaju u tabeli obelezenu "seedling " fazu i ok je pridrzavati se te kolicine root stimulatora. Kod canne je to dupla doza da se tako izrazim odnosno 4ml rizotonika na 1l vode. Za malu 11x11cm saksiju dovoljno je oko 100-120ml vode. Sa tim tretmanom nastavljamo do formiranja drugog sprata listova, ja vec tada ubacujem Terra Vegu 1.5ml na litar (puna doza je oko 4.5-5ml) i postepeno povecavam sa svakim zalivanje (povecavam 0.5 ml u proseku). Uvek pratim raspored 2x hrana 1x voda. Tako da sledece zalivanje dajem 2ml terra vege pa onda vodu (u vodu uvek dodajem calmag). Kako povecavam Terra Vega tako smanjujem rizotonic do 2ml. Jedino sto savetujem da se uvek koristi je kompleks B vitamina ili Supervit od Hesija ili B52 od AN, puna doza bez brige, sa svakom hranom. Rizotonik ne dajem ako prebacim 4-5 nedelja vege. Dozu povecavam do 4.5ml terra vege, to ne prelazim osim ako biljka ode 5-6 nedelja vege. To je maltene isto kod svakog prozivodjaca i nije preterano komplikovano, malo zahtevniji deo je cvetanje.
Neko cvetanje racuna od flipa na 12/12 (Advanced Nutrients npr.) a neko od pojave prvih cverova. Sto se tog prelaska tice najbolje je posavetovati se sa tablicom proizvodjaca kog koristie i obratiti paznju kako su oni naznacili. Canna savetuje da se do pojave cvetova daje Terra Vega a tek po formiranju prvog oblika cveta predje na Terra Flores. Advanced Nutrients savetuje da se sa prelaskom na 12/12 predje i na Bloom djubriva. Ja kada koristim Cannu postujem njihov rezim i dajem Terra Vege (4.5ml na litar) dok ne vidim da su se formirali prvi jasno raspoznatljivi cvetovi ali takodje koristim jace doze Boosta. Boost od canne kada se forsira u strechu, a ja ga dajem 2ml prvo pa 3 ml drugo pa 4ml trece hranjenje, pa onda 3ml pa 2ml do kraja, daje efekat koji je priblizan bud ignatoru i forsira stvaranje bud sajtova. Pored toga kasnije u formiranju cvetova Boost pravi vidnu razliku. U ovoj fazi Rizotonic se drzi na minimalnih 0.5ml (kod drugih proizvodjaca necete koristiti root stimulator duze od 1 nedelje cvetanja ali kod Canne je pozeljno jer je pun povoljnih mikroelemenata koji pospesuju razvoj vase biljke). Takodje od samog flipa uvodim enzime odnosno Cannazym (uvek 2.5ml/l) koji je posebno bitan za odrzavanje zdravog korenovog sistema pri ovakvom rezimu hranjenja. Enzimi ukratko sluze da se odumrli koren, naslage soli i slicne nepotrebne stvari iz vaseg supstrata razloze i lakse budu apsorbovane od strane korenovog sistema kao dodatni izvor energije. Ja enzime dajem svaki put u cvetanju i kada hranim i kada ispiram odnosno dajem vodu.
Kada su cvetici tu, prelazim na Terra Flores i krecem sa 4.5 ml i dizem sve do 6ml (EC 1.9-2.0), nastavljam Boost (2ml), riza tonik i dalje, Cannazym pun gas.... 2x hrana, 1x voda. E tu dolazimo do po meni najbitnijeg momenta. To je momenat za upotrebu PK 13/14 odnosno busta fosfora i kalijuma neophodnog za dobru berbu. Znaci kada vidimo da se strech potpuno zavrsio, ne rastu biljke vise, i nema vise izduzavanja cvetova nego su spremni da pocnu da rastu u sirinu (OVO SE NE MOZE UKAPIRATI U PRVOM CVETANJU MORAS DA VIDIS BAR 1-2-3 puta, tako da ne brini samo strpljivo bices sigurniji sledeci put sad i treba da se dvoumis i razbijas glavu) tada dodajemo famozni 13/14 koji ce zapravo uciniti cuda. Tablica kaze da se dodaje jednu nedelju, ali posto u jednoj nedelji obicno imam 3 zalivanja od kojih je jedno voda, ja dodam jos jednu dozu u sledecoj nedelji. Dok dajem PK, dajem i boost duplu dozu odnosno 4ml na litar. (EC 2.1-2.2-nekad i 2.3) Kad to prodje ulazimo u mirnu luku, ja smanjujem Terra Flores i nakon sledece nedelje ukidam Rizotonic (1 nedelja posle pk13/14). Tera Florres vracam na 4.5 i tako do 2-3 nedelje pred kraj. UVEK SA SVIM PROIZVODJACIMA PREPORUCUJEM OVERDRIVE da se koristi. Pored toga sto utice na rast hedova, brzi i jaci RIPPENING je jos bitnija stvar koju on omogucava. Overdrive zadnje dve nedelje, a ukinuti sve druge bustere i postepeno smanjivati djubrivo, dodavati jedino Cannazymi. E sad i ovo je malo nezgodno uskladiti i sve zavisi od straina, ali u sustini ako mislite da ce za 3 nedelje da bude gotovo onda vec polako ide overdrive, jer treba bar pola nedelje ostaviti za ispiranje. Sto se mene tice, ja kad ne koristim Flawles Finish, dajem 5ml cannazyma zadnje nedelje i poslednja dva zalivanja voda, poslednje zalivanje duplo vise i kad se sve osusi skidam.

Srecno skidanje :D :D :D
Hrana Gnojivo Djubrivo Prihrana
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.033
15.282
358
Neko cvetanje racuna od flipa na 12/12 (Advanced Nutrients npr.) a neko od pojave prvih cverova. Sto se tog prelaska tice najbolje je posavetovati se sa tablicom proizvodjaca kog koristie i obratiti paznju kako su oni naznacili.
Dvokomponentna i trokomponentna Advanced nutrients gnojiva se samo zamjene količine growa i blooma,a Iguana grow ide do 3.tjedna cvata,a Iguana bloom od tada na dalje....
Daješ biljci ono gnojivo,ovisno o zemlji(koja je najbitnija) i količini dušika u njoj. Zašto bi ju šopao dušikom,ako je tamno zelena?
Potrudio si se i svaka čast,ali tablice su samo smjernice. Nažalost,rijetko tko ,čita cijele postove,pa i ovaj moj je predugačak:)
Netko tko počinje i grow mu je novost,bolje se držat jednog proizvođača. Ovo znamo mi čitat,što uzgajamo dulje....
Neki bloomovi imaju jako malo dušika,pa ga dobije preko PK,koji ima dušika u sebi(Green buzz liquids),jer mješajuči bloom(2-3-4) sa Big budom(0-1-3) i Nirvanom(0-0-1)ne daje se ni približno dovoljno dušika za cvat. More PK od Green buzz liquids ima (4-7-10) i on daje dušik u cvatu.
Supersoil je budućnost,jer za nekoga tko počinje,daje samo čistu vodu,ni ph ne treba mjerit. Na američkom tržištu su več dulje vrijeme,kod nas dolaze polako!
(1 nedelja posle pk13/14
Pk 13/14 ti je za hydro,a za zemlju je Fosfor plus. Piše ti na boci!
Da me se krivo ne shvati,kolega je dobro sve napisao. Dodao sam ono, što se meni dogodilo zadnja dva growa,kako sam promjenio bloom.
 
Poslednja izmena:

daktilograf

Aktivan Član
03.09.2019
197
712
93
Somalirana de Pufna
E da, ja kad sam pisao o AN mislio sam konkretno na Sensi dvokomponentno sto nisam naveo. A sa trokomponentnim i iguanom nisam radio. Kod njihovih proizvoda mislim da je jako bitno drzati se kombinacija koje oni predlazu i ono sto je strasno korisno je njihov support. Znaci ako im posaljes mail, da li gajio ispod 100 lampi ili ispod 1 oni odgovaraju i daju korisne savete i spremni su da ti pomognu vezano za grow, sta god nije jasno oni ce pomoci ( [email protected]). Slazem se da ako biljke potamne (u mom slucaju retko se desavalo) treba smanjiti grow soluciju ili je u potpunosti zameniti, ono zasto mislim da je kod canne bitno davati vege soluciju duze u pocetku cvetanja jesu upravo ti kasniji nedostatci Azota koji mogu da nastanu. Ali mislim da ako neko planira da pravi sebi dobru gandzu i dosta nje u malom prostoru da se citanje tablica mora savladati bez obzira na proizvodjaca. Vise sam ovaj post zamislio kao prirucnik za prvih par grow-ova, jer ja sam tako radio, upamtim neke postove i teme pa se vratim tu kad god zatreba. Ako niko ne bude citao neka ima ipak :D Sto kaze jedan prijatelj: volim da imam.

Sto se PK 13/14 tice, iskreno nikada nisam procitao da je za hydro (osim sto znam da je kompatibilan za hydro), ako kazes da na boci pise verujem ali po mom iskustvu izvanredan preparat i za zemlju a posebno u kombinaciji sa boostom.

Slazem se da se treba u pocetku fokusirati na jednog proizvodjaca, ali sam hteo malo da obuhvatim neke trick & tips :D
 
23.06.2017
7
0
1
31
Potrebna mi je pomoc oko odabira brenda djubriva.Zelim da dam nasoj biljci najbolje ali ne mogu da se odlučim oko djubriva.Neko ko je koristio vise brendova AN,Hesi,Biobizz .. i uporedio? Dakle moje pravo pitanje glasi vredi li izdvojiti novac za AN i ima li velike razlike u ucinku.Hvala unapred.
 

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.288
9.625
256
@Lokokomish k'o da si pitao "koje su patike najbolje za trčanje?" :D
Svako ima svoje iskustvo/mišljenje/potrebe/način growanja.
Na stranu što pomenuta đubriva sigurno ne bi opstala toliko dugo da ne valjaju
Ja sam koristio do sada BioBizz, Hesi, AN, Growth Technology - sve je super dok znaš šta koja boca radi i kad se dodaje, i što je najvažnije - ne ideš na slepo nego gledaš biljke i njihove potrebe, svaki kultivar drugačije reaguje

Ako si početnik, kreni prosto, ne komplikuj. Vege, bloom, neki buster za cvet, eventualno root expander.
Đubrivo za kanabis je slično kao vitamini u suplementima za ljude - pomaže, ali ne možeš samo krkati tablete ceo život, mora i "na kašiku" ako me razumeš :)
Drugim rečima, kupi najskuplje moguće đubrivo - ako ti parametri grow-a (temp, vlaga, co2, ventilacija, veličina pota, režim zalivanja itd) nisu kako treba, bacio si pare.
Sa druge strane, u savršenim uslovima grow-a ljudi postižu odlične rezultate i sa jeftinijim đubrivom.
Jedina razlika je što kod npr BioBizz ne hraniš biljku, već bakterije koje onda razlažu organsku materiju u formu koju biljka apsorbuje.
Kod mineralnih đubriva je NPK već u toj formi
 
23.06.2017
7
0
1
31
Razumem sta mi govoris samo zelim da proverim vredi li uzeti npr voodo juice koji je 35 e i AN komplet na potove 15 l(za 35 e kupim sve za Vege ovih ostalih )s tim da imam za cvetanje skoro sve od AN .Možda da iskombinujem neki root buster npr hesi i super Vit pa u cvetanju nastavim AN.Radio sam out ali mi je prvi indoor ,zeznuo sam se sto su biljcice vec 4 dana napolju a ja ni djubrivo uzeo nisam.
 

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.288
9.625
256
Što se 'voodoo juice' tiče - vredi itekako, ja ga od pre par godina tek koristim (bio skeptičan isprva), ali koren bukv eksplodira!
Ovo ostalo, nznm šta da ti kažem.. uobičajeno je da se ne mešaju đubriva različitih proizvođača, mada eto ja npr ponekad i kombinujem (u ovom grow-u sam pojačao vege sa Hesi TNT, ali u cvetanju sam na AN Jungle Juice A+B), ako imaš dobru zemlju i ne ideš sa dugom vegetacijom i nije toliko problem, fokus je uvek na cvetanju - ali to je upravo to, zavisi od supstrata, tvog stila, veličine pota, uslova u boxu, predviđene dužine vegetacije...
Moj ti je najiskreniji savet imaj sve spremno - vege, bloom, Cal-Mag, root expander, flower booster, PK+, neke bakterije i obavezno nešto protiv napasti (spinosad, neem, šta već).
Pa kad/ako šta zatreba dodaj :)
Nemoj mešati različite proizvođače ako baš ne moraš, i sretno !
 
23.06.2017
7
0
1
31
I ja to mislim..mada kontam ako pratim tablicu i ponašanje biljke necu spaliti...da olaksam vama od kojih tražim savet pozovi su 15 l,)strain amnesia Haze photo RQS )planiram 30 dana Vege.Prostor 50x70x160. Imam trenutno od outa letos Sensi bloom AB i Nirvanu od AN, super Vit od Hesi.
 

daktilograf

Aktivan Član
03.09.2019
197
712
93
Somalirana de Pufna
Slobodno uzmi AN Sensi Grow i Sensi bloom, od bustera ti treba bud candy, big bud i overdrive, nista vise ne moras prvi grov ubacivati. Taj Supervit dodaj slobodno on je top. Voodo se isplati. Svako trece zalivanje cista voda. Ako ti je tvrda voda smanji malo doze.
Ako skines budlab aplikaciju nemoj da te bude sramota da stavis begginer i dobices sve upute kako treba.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: POsram
04.05.2021
97
235
33
Pozz ljudi, zanima me da li je netko koristio Biobizz Acti Vera da mi opise miris?
Ja imam bocu koja je proizvedena 2020 i miris je fermentiran, osjeca se malo alkohol, kao ocat ili vino.
Sve ostalo sta imam od Biobizza je iz 2021 i mirisi ok, pa zato sumnjam da se Acti Vera iz 2020 pokvarila ali za svaki slucaj da pitam.

(Nisam znao gdje da postavim pitanje, ako je problem prebacite)
 

Zvoniii

Aktivan Član
18.05.2020
71
465
53
36
Pozdrav imam biljke u outu i u fazi su predcvijetanja koristim plantelu L/C i Slavol,lani sam koristio hesi boost ali ga sada ne mogu nabaviti uzeo sam Yaru kristal 12 12 36,da li neko ima iskustva sa njom i da li moze zamjeniti HB, Screenshot_20220801-154025.jpg
 
21.05.2022
13
13
3
35
Pozdrav. Zanima me da li mogu gnojiti sa izmetom od prepelice pomiješanog s vodom 1L na 10L vode pred berbu? Jel vrijedi i za domaća gnojiva isto kao za kemiju da se 15 dana pred berbu ne gnoji sa njima?
P.S. Jel trebam raditi flush u outu? Korištena plantella list/cvijet i slavol...