GOJI bobice

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
Godži ili ''Gou Qi Zi'' je poreklom sa Tibeta, smatra se svetom biljkom koja se koristi više od 6.000 god. Vekovima se koristi u tradicionalnoj medicini za održavanje dobrog zdravlja i energije a posebno za popravljanje vida. Jedna od najprofitabilnijih voćki za gajenje. Najizbalansiranija, organski najzdravija hrana, koja omogućava zdrav, srećan i dug život.

Goji raste kao žbunasto drvo i može narasti od 2 do 3 metra u visinu. Plodovi su sočni, narandžastocrvene boje, duguljastog oblika, od 1 do 2 centimetra dužine, a bobice sadrže i do 60 sitnih semenki koje zru od jula do oktobra. Ukus je slatkast. Drevna kineska medicina stavlja ih među vodeće lekove za bolesti cirkulacionog, imunološkog, probavnog i mokraćnog sistema.

GAJENJE I STANIŠE:
Goji dobro podnosi sušu, ali treba obratiti pažnju na zalivanje u prvoj godini posle sadnje. Uspeva na suvom, jalovom (nutritivno siromašnom) zemljištu, a može i na peščanim i glinastim zemljištima u priobalnom području. Najviše mu odgovara alkalno zemljište pH 6.5 pa na više. Podnosi visoke temperature preko leta do 40°C, kao i ekstremno hladne zime (-40°C). Potpuno je otporan na mraz, bolesti i štetočine.

Najveće količine gojia proizvode se u oblasti Ningksia Hui (severni deo Centralne Kine) gde se gaji na plantažama.
Treba ga oprezno orezivati i ograničiti mu nekontrolisan rast da se razvije kao kišobran, trospratni ili cilindrični model kao na slici. Prilikom rezanja obavezno odstraniti odumrle delove biljke.

KORISTE SE:
• Plodovi se beru od avgusta do oktobra, rano ujutru i kasno popodne. Pošto se beru samo zrele bobice branje možemo izvoditi do prvih mrazeva. Branje ne treba obavljati rukom, vec trešenjem zrelih bobica na prostirci, zbog brze oksidacije. Bobice se prostru u tankom sloju i suše u hladu ili na suncu. Kad se perikarp nabora i smežura, a plod ostane mekan, to znaci da su suve. Mogu se sušiti i u sušarama na temperaturi od 40-45°C. Bobice imaju slabo kiselo-sladak ukus. Kad se probaju liče na brusnicu ili suvo grožde.
• Mlado lišće se bere u rano proleće, osuši u hladu ili u sušarama i upakuje u papirnu ambalažu. Koristi se za pravljanje čaja radi terapija u tradicionalnoj kineskoj medicini. Sveže mlado lišce i izdanci gojia koriste se kao zeleno povrće te mogu poslužiti kao dodatak supama i čorbama. Potrebno ih je samo dobro oprati i termički obraditi.
• Kora sa korena prikuplja se u proleće i jesen. Koren se otkopa, zatim se dobro opere i sa njega se skine kora koja se suši na suncu ili u sušari. Osušena kora sa korena gojia koristi se za lecenje inflamatornih i kožnih bolesti.

UPOTREBA:
S obzirom na njihov prijatan ukus, bobice gojia mogu da se konzumiraju sveže ili sušene, u obliku soka ili čaja od suvih plodova ili kao dodatak raznim pićima i jelima.
Suve bobice se dodaju kao ukusni i aromatični dodatak u jela od kuvanog pirinča, u osvežavajuće supe, u jelima sa svinjetinom, piletinom i povrćem, kao i za oplemenjivanje vina i piva, dodatak kolačima, sladoledu, slatkišima, hlebu.Koriste se za pravljenje džemova, marmelada, jogurta, kao začin i sos. Specijalitet je dodati ih u jagnjeću čorbu.
Sveže bobice koriste se za razna dinstana, pržena i pečena jela od zeleniša, mesa i morskih plodova, kao i za kaše i slatkiše.
Mladi izdanci i lišće gojia dodaju se kao prilog pečenoj svinjetini i kao sastav mnogih salata. Najkvalitetniji način upotrebe bobica je pravljanje sokova, ali su vrlo skupi.
• Čaj od suvih plodova gojia (Antistres čaj): U kipeću vodu staviti 3-4 suvih bobica gojija, poklopiti i ostaviti da odstoji 15 minuta. Procediti i piti 3-4 puta dnevno. Čaj od godži bobica je bogat antioksidantima, podstiče imunitet i dovodi u ravnotežu stresom „napadnut“ organizam.

[SIZE=1.1em]SADRŽE:[/SIZE]​
  • 18 amino kiselina od ukupno 20
  • 21 mineral (gvožđe, cink, selen, kalcijum, kalijum, magnezijum...)
  • 8 polisaharida i 6 monosaharida
  • 5 karotina (uključujući beta karotin, zeksantin, lutein, likopen i kriptoksantin)
  • 7 vitamina (B1,B2,B6,C,A,D,K)
  • linolnu i alfa-linolensku kiselinu, beta-sitosterol (dobar za holesterol)
  • visoka koncentracija selena, vitamina C i karotina mu daje fantastična ANTIOKSIDANTNA SVOJSTVA
  • 5 nezasićene masne kiseline, betasitosterol i druge fitosterole, saponine, alkaloide, proteine...
[SIZE=1.1em]FARMAKOLOŠKA SVOJSTVA:[/SIZE]
Goji je pre svega izvanredan antioksidant i zauzima prvo mesto među svim biljkama.
U 100 grama goji bobica nalazi se fantastičnih 25.300 jedinica četri puta više od šljive.
  • antioksidant - neutrališe slobodne radikale i uzroke razaranja ćelijskih membrana
  • tonik - sredstvo za oporavak oslabelog organizma
  • imunostimulator - popravlja narušeni imunitet
  • afrodizijak - sredstvo koje jača polni nagon
  • epitelizant - sredstvo koje pospešuje epitelizaciju kože
  • emenagog - sredstvo koje inducira i reguliše menstruaciju
  • analgetik - sredstvo za ublažavanje i otklanjanje bolova
  • sedativ - sredstvo za umirivanje
  • antiflamator - sredstvo protiv zapaljenja
[SIZE=1.1em]LEKOVITOST:[/SIZE]
Najčešće se koristi:
  • za detoksikaciju organizma i regeneraciju tkiva
  • protiv muške neplodnosti
  • štiti jetru i bubrega
  • za smirivanje nervoze
  • pospešuje i pamćenje, produžava životni vek i pruža osjećaj mladosti, pomaže u zaštiti od različitih oblika raka
  • poboljšavaju cirkulaciju, opuštaju krvne žile i dobro deluju na povišen krvni pritisak
  • protiv seksualne disfunkcije (impotencije i frigidnosti) jedan od najvećih afrodizijaka
  • kao i za bolesti prostate, pojačava lučenje testosterona
  • za popravljanje vida i zaštitu očiju od odumiranja žute mrlje
  • protiv preranog starenja tela (snižava holesterol i šećer u krvi, a sprečava arteriosklerozu i osteoporozu)
  • za popravljanje imuno-sistema i jačanje vitalne energije
  • za otklanjanje umora, glavobolje, zujanja u ušima i opšte malaksalosti i slabosti
  • kod mršavljenja (jača metabolizam i daje prirodnu slatkoću, koja savršeno zamenjuje šecer)
  • za sprečavanje mutacije genetskog materijala i pojavu malignih oboljenja (inhibira ćelije raka)
  • antikancerogeno deluju kod lečenja raka grlića materice, testisa, pluća, i jetra, a i leukemije.
  • jača organizam nakon bolesti i tokom rekonvalescencije
  • za otklanjanje bolova u zglobovima i leđima, dijabetesa.
  • pozitivno utiču na ten i kvalitet kože
  • kao i kod lečenja blažih oblika anemije
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
[SIZE=1.1em]NEKI PODACI O MATERIJAMA KOJE SADRŽI GOJI:[/SIZE]

Lutein ima izuzetna antioksidantna svojstva. Usporava odumiranje rožnjače, što je najčešći uzrok slepila kod starijih od 65 godina.
Beta-karotin se u telu pretvara u vitamin A, važan za zdrav vid. Zeaksantin štiti oči od odumiranja žute pege izazvane delovanjem slobodnih radikala. Pomaže u zaštiti od različitih oblika raka jer veže stanice slobodnih radikala, čime se smanjuje broj stanica tumora.
Betain pomoću kojeg jetra proizvodi kolin koji smiruje nervozu, prevencija je nastajanju masne jetre, smanjuje nivo šećera i holesterola u krvi, daje zaštitu jetri i bubrezima, a pospešuje i pamćenje. Ciperon koji je dobar za srce i kod povišenog krvnog pritiska, a koristi se i u borbi s rakom grlića maternice.Zbog veoma dobrog izvora gvožđa , kao i vitamina C , upotreba gojija u prevenciji sideropenijske anemije, kao i lečenja blažih oblika anemije. Visoka koncentracija selena ,vitamina C i karotin mu daje fantastična antioksidantna svojstva.



Fizalin koji se koristi za lečenje hepatitisa B i koristi se u borbi protiv leukemije. Beta-sitoserol koji ima proivupalna svojstva. Jedan od važnijih aktivnih sastojaka goji bobica su polisaharidi koji poboljšavaju imunološke funkcije organizma i pomažu u borbi protiv bolesti, hraneći ćelije i sprečavajući mutaciju DNK strukture u njima, koje je jedan od najvećih uzročnika pojave raka.
- Goji sadrži 18 od 20 aminokiselina od kojih sadrži svih 8 esencijalnih, odnosno onih amonikoselina koje je neophodno unositi putem hrane jer ih organizam ne stvara sam. U svom sastavu ima 7 vitamina (B1,B2,B6,C,A,D,K), 8 polisaharida i 6 monosaharida. Polisaharidi, odnosno šećerni molekuli dugog lanca imaju mnogobrojne funkcije u našem organizmu i to: omogućavaju pravilan rad i prevenciju bolesti debelog creva, pospešuju apsorpciju minerala, stabilišu nivo šećera u krvi i stimulišu funkcije imunog aparata.
- U svom sastavu ima i 5 nezasićenih masnih kiselina (uključujući i esencijalne masne kiseline), betasitosterol i druge fitosterole. Betasitosterol dovodi do smanjenja nivoa holesterola u krvi i koristi se u prevenciji nastanka hiperholesterolemija.
- Takođe, betasitosterol igra glavnu ulogu u lečenju benignog uvećanja prostate. Goji sadrži i 5 karotina uključujući beta karotin, zeksantin, lutein, likopen i kriptoksantin. Oko 77% od svih prisutnih karotina pripada zeksantinu , veoma moćnom antioksidansu. Kinezi su koristili goji da bi sprečili nastanak raznih problema sa vidom. Moderna nauka pripisuje zaslugu beta karotinu i zeksantinu.
- Kao i većina jestivog voća, goji ne pokazuje toksičnost. Dnevna doza može da varira od 10 do 100 grama sušenog voća u zavisnosti od indikacija. Doze preko 100gr dnevno nisu preporučljive.
- Uopšteno gledano, u kojim slučajevima se koristi goji? Mnogostruko poboljšava funkciju imunog sistema, poboljšava vid i sprečava gubitak vida, deluje protektivno na jetru (slično silimarinu), dovodi do hiperprodukcije sperme i spermatozoida, deluje kao afrodizijak, uspostavlja cirkulaciju, deluje protiv bakterija i gljivica, sprečava nastanak anemija usled nedostatka gvožđa, deluje protiv oksidativnog stresa, usporava starenje, poboljšava apsorpciju minerala, smanjuje nivo šećera u krvi, smanjuje nivo holesterola u krvi, daje snagu mišićima, za lečenje impotencije i uvećane prostate, kod mršavljenja, jača metabolizam i daje prirodnu slatkoću, koja savršeno zamenjuje šećer, sprečava rast nekih vrsta tumora i sprečava nastanak oboljenja kardiovaskularnog sistema.







goji3.jpg






SVOJSTVA GODŽI BOBICA:
Skraćeno ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) u prevodu antioksidativni kapacitet, predstavlja jedinicu za merenje vrednosti antioksidansa u namirnicama. Toksini oštećuju ćelije i pospešuju prevremeno starenje i zato je ključno smanjiti njihov nivo u organizmu. Godži zbog svojih svojstava je svrstan u supernamirnice. On se nalazi na prvom mestu biljaka po količini antioksidanata koje poseduje u uništavanju slobodnih radikala. Nakon istraživanja koja su vršena u Sjedinjenim Američkim Državama saopšteno je da 100 grama godži bobica sadrži 25.300 ORAC jedinica, dok je poznato da je optimalna dnevna doza od 3.000 do 5.000 ORAC jedinica, potrebnih za adekvatnu antioksidativnu zaštitu ljudskog tkiva i plazme.



ISTORIJA godži bobica
Od davnina su ljudi naturalisti, a kasnije i lekari pokušavali da pronađu namirnicu, odnosno vrstu hrane, koja bi u sebi sadržala sve neophodne sastojke, kako makro tako i mikronutrijente. Ta potraga je nastavljena i veoma je verovatno da se nikada neće ni okončati. Ali, ako bi neka namirnica približno odgovarala tom opisu, onda bi to bilo voće po imenu goji. Wolfberry je najzastupljenije ime ovog voća u zapadnom svetu. Samo poreklo duguje mandarinskom imenu "Gou qi zi" što bi doslovno prevedeno na naš jezik znacilo vuk + energija + bobica ili vučija bobica. Za poslednjih 6000 godina goji je rastao u Kini i bivao korišćen u mnogim receptima tradicionalne Kineske medicine.​
U osamnaestom veku, kineski farmeri primetivši vukove kako jedu goji, dali su nadimak ovom čudesnom voću "vučija bobica". Goji u sebi sadrži neverovatne količine makronutrijenata. Na ugljene hidrate odlazi 68%, na proteine 12% i na masti i dijetna vlakna po 10% , što daje ukupnu kalorijsku vrednost od 370 kcal na 100 g voća.

Činjenica je da ljudi na Himalajima žive mnogo duže i imaju bolje zdravlje ne samo od evropljana, nego i od ostalog dela čovečanstva, baš zbog ove hrane koja daje snagu i dugovecnost, goji bobice se smatraju atributom dugog i kvalitetnog života. Čuveni Li Cing Jun, koji je prema tamošnjem predanju, živeo 252 godine, jeo je goji bobice svaki dan! U istoj oblasti lokalno stanovništvo tvrdi da je veoma uobičajena prateća pojava konzumiranja velike količine goji bobica da će te se smejati više. Pa ipak, uprkos činjenici da mnogi od ovih kvaliteta koji se pripisuju goji bobicama zvuče u prvi mah sumljivo, postoji naučna potpora za korist ovog voća. Goji bobice su vrsta hrane koja sadrži najviše hranljivih sastojaka na planeti. Pored vegetarijanskog oblika proteina bogatog esencijalnim amino-kiselinama, goji bobice sadrže petsto puta više vitamina C u odnosu na svoju težinu od narandže. Goji bobice sadrže više od dvadeset oligoelemenata poput gvožda, bakra, kalcijuma i cinka. Ove bobice su najbogatiji izvor karotenoida, uključujuci i beta-karoten (sa većim sadržajem beta-karotena od šargarepe), na svetu. One takođe poboljšavaju imunski sistem organizma i lečenje. Starost između 100 i 110 godina tamo ne predstavlja čudo. Studije i istraživanja koja su godinama sprovodili razni svetski instituti potvrdili su te činjenice i došli do zaključka da je osnovni razlog za dugovečnost ovih ljudi bobica ''gojia''. Drevni kineski medicinski rukopisi dinastije Tang iz 7. veka i dinastije Ming iz 16. veka detaljno govore o njegovoj lekovitosti. Po kineskoj klasifikaciji on spada u hladne biljke. Vekovima se koristi u tradicionalnoj medicini za održavanje dobrog zdravlja i energije a posebno za popravljanje vida. U nekoliko pokrajina Kine i na području Tibeta, ova biljka raste u prirodi kao samonikla i tu teritoriju stanovništvo naziva ,,Goji pojas`. Tamo se goji smatra svetom biljkom. U doba njegove berbe u oblasti Ningksia Hui održava se veliki festival. Godinama unazad goji osvaja Evropu, Ameriku i neke druge prostore. U novim sredinama ljudi ga nazivaju ''srećna bobica'' jer njegovo redovno konzumiranje donosi čoveku ispunjenost i sreću. Zbog svoje lepote i neverovatnih sastojaka koje sadrži, goji lako nalazi primenu u ishrani, medicini i hortikulturi. Na osnovu svog mineralnog sastava i lekovite vrednosti, danas se ovo voće smatra najizbalansiranijim i najbogatijim plodom na svetu.

2n8ov44.jpg



11kl7bk.jpg
preuzeto sa sadnicegoji.com
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
kod nas se kaze goji jagode. sutra
cu slikat i stavit fotke. od moje
rastline so listovi kraci od tvojih.
imam od kineza jos jednu za koje
kazu jagode sa pet okusa.
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Imam i ja jedan doma na terasi... Voli kad ga se redovito zalijeva, ne voli da se tlo osusi... Sad je u prvoj godini zivota... Najbolje ga je prebaciti u zemlju u prirodu, a to cu uraditi na proljece jer brzo preraste svaku teglu. Sad ce kod mene prezivjeti zimu u 30L tegli iako mu je vec sad premala. Da bi dobili lijep izgled Goji-a, da mu grane lijepo padaju prema tlu, rezite ga koliko vas volja i to kad grana/grane porastu preko 40cm duljine. Ja sam svoj rezao svaka 3 dana... NE smeta mu.

Samo jos da kazem da je ova biljka izuzetno izdrzljiva (posto raste na himalaji), a nasa klima mu jakooo pogoduje. Svoj drzim na terasi pa ima pola dana sunca, a ostatak u hladu.

Zivjeli!

P.S.-i da, rodi u prvoj godini :)
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
To bi trebalo zasadit! Jel' teško iz sjemenki zasadit?
Čitao sam već o goji bobama i sve najbolje sam pročitao. Zanima me kakav je okus. Imam aroniju, ali aronija mi nema neki super okus, makar je ful zdrava.
:sun2:
 

olidoboli

Trapavi
Poznanik Foruma
16.10.2012
352
812
93
Ovdje sam saznao za godži, još malo profuflo i odlučio popuniti vrt sa jedno 50tak sadnica. Nek se nadje i za najbliže.

Kupio sam sjeme i dobio ovo.



screenshot on pc

Kako posaditi to kad je tako malo :).
Pripremit ću sutra zemlju i posaditi u kalupe od stiropora, pa šta bude.
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
moze preporuka gdje nabavit sadnice ili sjeme i recite mi dali bi preporucili posaditi to u vazu sa substratom u kojem sam sadio nasu biljcicu. mogu dodat u njega worm castings ili nesto drugo po preporuci?
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Sadnice u HR moš nabaviti u svakoj poljoprivrednoj trgovini, oglasima, rasadnicima, doslovno na svakom ćošku.
Ja sam posadio 50 jednogodišnji (ne rađaju prvu godinu), do godine planiram posaditi još 200 do 400 sadnica. Usput ja ih nebi sadio u substrate i zemlje u koju sadim vutru jer tlo bi trebalo biti dovoljno drenirano pijeskom, tako da bi se višak vode lakše odstranio. Omjer bi trebao biti 1/3 pijeska u tlu. On raste na tlu alkalne pH od 8,2 do 8,6 kao što je u njihovom prirodnom staništu.
Znači humusna zemlja sa što većim PH u kombinaciji sa pijeskom a od gnojiva voli samo zrelo stajsko ili dehidrirano također stajsko gnojivo.
Definitivno bolje uspjeva u običnoj zemlji nego u ovim klasičnim kupovnim koje koristimo za vutru.
 
10.01.2015
175
107
43
Sta muslite jel moze da se uzme seme iz kupovnih susenih bobica? Pise da se bere tako sto se drvo trese i bobice opadaju pa mislim da moze al nzm.. sta vi mislite?