Golublji izmet

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

M_wEeDmAn_88

Aktivan Član
12.01.2008
330
1
0
35
i opet smo tu na mojim rjecima :

ako netko zna kako upotrebljavati izmet kako gnojivo tj. tocno koliko i kada ,

zasto ne ? ? :))

ali cisto sumnjem da se netko time pozabavio da bi dao tocne instrukcije kao sto

to daju firme kemijskih i bio gnojiva .

pozz
 

Nishiken

Aktivan Član
31.12.2007
53
3
0
88
Ne mozes uspredjivati organski (golublji izmet) i neorganski uzgoj, samo baci pogled na bocice gnojiva pa ti pise da udovoljava pravilnike (ovisi u kojoj drzavi zivis) o kolicini teskih metala unutri. Znaci oni SADRZE teske metale, a nisam bas upoznat da neciji izmet sadrzi teske metale osim ako bas ne hranis sa zivom kadmijem arsenom i sl.. Al sumnjam da bi onda i zivotinja bila na zivotu :D

Ali dobro kazes da ako je pocetnik - bolje kemija zbog lakseg doziranja.
 

terrible

Aktivan Član
31.12.2007
67
11
8
38
kemijski elementi su isti i u kemijskim gnojivima kao i u prirodnima. ne postoje 2 različite vrste dušika, fosfora ili kalija (izotopi su nešto drugo).
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Bravo terrible!!!

A druze Nishiken daj zemljiste iz prirode na analizu da vidis dali ima teskih metala!

Sta ti je Fe Mg itd?

To su metali ali je fora da nesmeju prelaziti odredjeni nivo da bi sve bilo ok!
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
ako ima zeljeza u krvi zasto nebi bilo metala
u govnima? sad kolko to je upitno. evo sta ja mislim.
kemija ima uputstva i zato je lakse s tim. ali mislim da
je prirodno isto u redu, samo treba malo kombinirat,
isprobat doze, itd. malo iskustva. na bocama sve pise
a ja sam i tako uspio svoje biljke pregnojit. u zadnje
vrijeme sve zivo vani, pa tako i kod nas, kosta 4 puta
skuplje ako je ekoloski proizvedeno. i to nije bezveze tako.
vise nigdje nema recimo paradaiza za kupit koji ima okus.
sve je voda. moja mama kad ubere paradaiz iz vrta on mirisi
na 3 metra prije nego ga prerezes. i ne smrdi po govnima.
a vidio nije kemiju.
evo tu ima cak i otprilike NPK za koje (prirodno) gnojivo, i dosta o gnojivu opcenito:
http://www.agr.hr/cro/nastava/bs/moduli/doc/ag1114_gnojiva.pdf
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
od ptičjeg izmeta brže će rasti
ali više u visinu i biće tanane
ja sam jednom koristio od galeba govance
i bilo je jedno od boljih,galeb jede i ribu i sve ostalo
ali sam koristio outdoor

sto se tiče saksije ne pretjeruj ako već nemaš iskustva sa piu piu pljuc
stavi ali ne mnogo
ako vidiš kasnije da biljke traže hranu
dodaj slavol mikrobiološko đubrivo
ja sam ga otkrio prije par god i super je
chmaka ga je koristio (ja mislim jedini na forumu)
i rezultati su mu pored niže temperature da mu skinem kapu

u hydru sam experimentisao sa kombuhom i zelenim čajem
i drugim biljkama koje su sadržavale potrebne sastojke
od nekih praviš čaj neke potopiš u vodu i pustiš da odstoji,pa cijediš
i bilo je super,sa standardnim je samo više i ko zna šta je ušlo u sastav biljke
 

Nishiken

Aktivan Član
31.12.2007
53
3
0
88
Doktor je napisao(la):
Bravo terrible!!!

A druze Nishiken daj zemljiste iz prirode na analizu da vidis dali ima teskih metala!

Sta ti je Fe Mg itd?

To su metali ali je fora da nesmeju prelaziti odredjeni nivo da bi sve bilo ok!


krivo sam se izrazio, mislio sam na toksicne metale, one koji nemaju nikakve bioloske funkcije nego su otrovi: aluminij, ziva, kadmij, olovo...
 

Ograz

Aktivan Član
02.05.2007
68
4
0
49
Teski metali? Uopce nije bitno, ako ne upotrebljavate kisnicu u gradu kao recimo ja, ali opet ja ne zelim zivit 100 godin. Dok obolim od neke bolestine promjenice se zakon i moci cu koristiti medicinsku vutru ahahahaha :).

I dosta svadjanja jer su bolja organska govna ili umjetna gnojiva. Organsko je organsko, umjetna gnojiva ce uvijek biti u prednosti jer ce imati bolje omjere NPK i mikroelemenata, ali nikad necete biti sigurni glede nezeljenih elemenata. Umjetna gnojiva mogu imati razne polutante koji nisu prisutni u hrani golubova/peradi itd. (bakrene spojeve, kadmij, elemente rijetkih zemalja, razne ugljikovodike itd...). Dochem jetra u zhivih bicha i ostali organi ipak izfiltriraju takve gluposti u organskih gnojiva.

Peace. :)
 

Stoner

Aktivan Član
11.12.2006
856
285
83
24
e tu se nebi složio da kod organskih gnojiva se nezna točan NPK omjer , ne pričaj gluposti nemoj da se moram argumentirati ...
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Ja bas nisam shvatijo, oko čega se sporite:

Sad koje je gnojivo bolje: organsko ili mineralno? tesko je odgovoriti...

naprimer na razpoložljivost mineralnih gnojiva utiče:
kemijski dejavniki: ukupna količina,kemijski oblik,vezivanje mineralnoh hranila na druge ione ili na matriks tla.
prostorski dejavniki: mobilnost elementa,kako su razporedjeni u tlima...

mineralna hraniva delimo u četri grupe:
1. mineralna hraniva koja tvore organske spojine:N,S
2. mineralna hraniva koja su važna u strukturnim i energetskim molekulama: P,B,Si
3. minerlana hraniva u ionskom obliku: K,Na,Mg,Ca,Mn,Cl
4. mineralna hraniva koja su prisutn au elektronskom transportu:Fe,Cu,Zn,Mo,Ni

Inačer ja nisam koristijo golubji izmet... Ne znam o njemu nista
verovatno dolazi u obzir priprema substrata-zemlje koji treba odležati neko vreme...
Inačer mogu reči,da iz iskustva prirodno gnojivo ima bolji ukus

potrudit ču se napisat obširniji topic mineralnim i organskim djubrivima.
osobno poslednje vreme posvečujem najvise učenju o biodinamičnom kmetovanju-koje temelji na znanju o"eterički formirajučim silama).Pored fizičkog nivoja,postoji takodje eterični i astralni nivo.
Početnik i utemeljitelj je bijo Rudolf Steiner-rodom iz okoline Karlovca :))

inače nemojte se prepucavati ko je upravu: svi mi smo upravu + svi gresimo
 

dupla-stotka

Aktivan Član
29.04.2011
99
2
0
31
izmet goluba sadrzi preveliku kolichinu dal N ili P nisam siguran... uglavnom malo veca kolichina toga mozhe da ti sprzhi biljku ochas posla..
bolje uzmi izmet nekih kucnih ptica( manjih ) napr papagaj vrabac prepelica (prepelica je izuzetno dobra ) stiglic i slichno ... mozhe i kokoshka da dodje u obzir ali i one su za***bane... xD
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
https://forums.vutra.org/unutra%9Anje-uzgajanje/8985-organski-uzgoj-sve-%9A-trebate-znati.html

tu sam pisa o organskom nacinu gnojidbe...imam jos za ubacit teksta al s vremenom...

Gnoj od peradi ima u usporedbi s većinom drugih vrsta gnoja visoki sadržaj kalija. Njegovo glavno hra*njivo je, međutim, fosfor (do 12% kod guana). Važan je i udio dušika. Budući da se taj dušik u gnoju od pe*radi izuzetno brzo razgrađuje, može kod suvišne gnojidbe doći do opeko*tina. Gnoj od peradi je vruć! Potreb*no ga je kompostirati pomiješanog sa zemljom ili ga koristiti kao gnoj.
Postoji kokošji, pačji i golublji gnoj.


Golublji izmet koristi mi prijatelj koji ima vrta pa s njim gnoji sezonsko voce....nikad nije ima neke negativne efekte...kod golubljeg a i svakog drugog gnoja od peradi triba paziti sa doziranjem....npr na 10 L zemlje treba staviti od pola do 1 L gnojiva od peradi...ne svježeg vec suhog....i nikad ne stavljati sjemenku i tek mladu biljku(par dana) direkt u taj mix jer može doci do "paljenja" biljke...idealno bi bilo kad bi se takav izmet kompostira, al za dobar kompost treba od 6 do 9 mjeseci stajanja...

Spomenut cu još i to da je jedan od jako dobrih, možda i najboljih prirodnih organskih gnojiva dostupno nama u hrv gnojivo od Galeba... sadrže visoku kolicinu fosfora i kalija, također i sadrži i dušik stoga je to gnojivo idealno za cvjetajuću fazu...e sad kako ga dozirat...kod organskih gnojiva idealno bi bilo kad bi se to radilo u "fazama" i velikim posudama, od 30 l pa na vise...tako da donji sloz zemlje bude mix galebljeg/golubljeg izmeta i zemlje tipa terra magma ili composana, a gornji dio zemlje da bude mix recimo komposta kalifornijskih glisti i druge zemlje i stiropora i pijeska (zbog prozracnosti)...takvim "fazama" ( gornji dio kompost kal. glisti i zemlje, a donji mix galebljeg/golubljeg izmeta i zemlje) dobivamo to da biljka u fazi vegetacije ce uzimati vise dusika i elemenata potrebnih za vegetaciju a kad "popuni" gornji dio mixa (recimo da u gornjem djelu ima nekih 15 L) u nekih 20-30 dana biljku prebacivamo na cvjetanje a samim time korjenje dolazi do donjeg sloja zemlje i pocinje uzimati vise fosfora i kalija a dusika manje jer ga manje ima i u samom gnojivu od ptica....

nadam se da ste skuzili tekst :p ....pozz
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
dupla-stotka je napisao(la):
izmet goluba sadrzi preveliku kolichinu dal N ili P nisam siguran... uglavnom malo veca kolichina toga mozhe da ti sprzhi biljku ochas posla..
bolje uzmi izmet nekih kucnih ptica( manjih ) napr papagaj vrabac prepelica (prepelica je izuzetno dobra ) stiglic i slichno ... mozhe i kokoshka da dodje u obzir ali i one su za***bane... xD

negdje sam procitao da se ne preporucava izmet kucnih zivotinja...zbog male i neravnomjerne raspodjele elemenata u njima...ispravi me ako grijesim...e da i istina...moze sprziti biljku ovaj izmet od goluba ali jedino ak ose pretjera....omjer na 10 L zemlje max 1 l gnoja od goluba
 

dupla-stotka

Aktivan Član
29.04.2011
99
2
0
31
pa shta znam dosta mojih drugova growa vutru i svi ugl koriste papagajev izmet pa msm da nije shkodan.. napr papagaj (tigrica) onaj najobichniji mali papagaj ima super izmet za biljke i sushi se vrlo brzo... 2h na suncu i suv je kao barut.. :) nznm za ostale kucne zhivotinje ali papagajev izmet je ok. to sa sigurnoshcu tvrdim. naravno da treba da se pazi na kolichinu kao shto si reko na 10l 1l max chak je i manje pozheljno... bolje staviti manje nego preteratii a ako vidite da mozhe josh... sachekajte 10ak dana pa grunete josh jednom :) inache ja sam reshio da kad krenem sad indoo da growam kupujem 2 tigrice da mi kenjaju xD
 

crookrutni

Aktivan Član
15.05.2011
102
12
18
67
Da se uključim u raspravu , pošto sam dan danas na selu i odrastao uz životinje imam dosta iskustva sa organskim gnjoivom od životinja . Ne mislim na iskustvo u sadnji marice već iskustva sa voćem i povrćem .

Od svoje pokojne bake i djeda sam naučio da sve gnjivo koje proizvodi perad treba dobro pomiješati sa zemljom kako nebi spalilo voće ili povrće .
Tako pošto imam kokoši i purice dan danas uz trešnju , tikvice , pome, krastavce , itd stavljam vrlo male količine peradarskog gnjoiva .
Bit svega je da to pomiješano gnjoivo sa zemljom stavimo iznad korijena te da polijevanjem (zalijevanjem ) kad se otopi lagano dođe do korijena , kako ga nebi spalilo . Ujedno koristim i ovčije gnjoivo , to jest čeg se dočepam ili čega bude dovoljo .

Ali da skratim priću , znam da dosta vas živi u stanovima i da nemate baš puno doticaj sa domačim životinjama .

03.09.2011. sam bocnuo u zemljanu posudu 3 sjemenke , jedna je već nikla . Kupio sam zemlju za cvijeće 6 kila i pola zemlje sam pomiješao sa suhim ovčijem gnjoivom u cijelim brabonjcima bez da sam ih mrvio . omjer 1/3 gnoiva od 6 kg zemlje . Sve sam to izmješao i sad biljka raste .

Ne mislim zalijevat sa nikakvom kemijom , niti dodavat tijekom cijelog perioda rasta i sazrijevanja više ništa osim vode .

Kad bude berba javim kako je prošlo i budem slike stavio na forum .

Ovčije gnjoivo koristim već 10 godina za svoje voće i povrće , pa sumnjam da će bit nešto loše i sa maricom .
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
crookrutni je napisao(la):
Kupio sam zemlju za cvijeće 6 kila i pola zemlje sam pomiješao sa suhim ovčijem gnjoivom u cijelim brabonjcima bez da sam ih mrvio . omjer 1/3 gnoiva od 6 kg zemlje . Sve sam to izmješao i sad biljka raste .Ne mislim zalijevat sa nikakvom kemijom , niti dodavat tijekom cijelog perioda rasta i sazrijevanja više ništa osim vode .Kad bude berba javim kako je prošlo i budem slike stavio na forum ..
UFFFF...nadam se da ti nece previse biljku opaliti taj gnoj jer ne radi se o biljci koja je stara 20ak dana vec o biljci koja niče iz sjemena, a ponekad tek nakon 10-ak -15 dana vidis ucinak prekomjernog doziranja gnojiva...nadam se da ce biti sve 5!
 

crookrutni

Aktivan Član
15.05.2011
102
12
18
67
Tropico je napisao(la):
UFFFF...nadam se da ti nece previse biljku opaliti taj gnoj jer ne radi se o biljci koja je stara 20ak dana vec o biljci koja niče iz sjemena, a ponekad tek nakon 10-ak -15 dana vidis ucinak prekomjernog doziranja gnojiva...nadam se da ce biti sve 5!
Neće je jer sam pomješanu zemlju stavio na dno posude , a na sam vrh je obična zemlja bez gnjoiva .
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
crookrutni je napisao(la):
Neće je jer sam pomješanu zemlju stavio na dno posude , a na sam vrh je obična zemlja bez gnjoiva .
Pametno, dobro razmišljanje. Jednako razmišljamo :) !samo da ti rečem...ovčje gnojivo ima veci postotak dušika od fosfora i kalija pa ne znam kako ce ti biljke reagirat kad pocnu cvjetat i crpiti fosfor i kalij a imat ce visak dušika ....bilo bi bolje da si stavija neko gnojivo od peradi jer on imaju povecan postotak fosfora i kalija a manji dusika...vidjet cemo...obavjestavaj nas!
 

crookrutni

Aktivan Član
15.05.2011
102
12
18
67
Tropico je napisao(la):
Pametno, dobro razmišljanje. Jednako razmišljamo :) !samo da ti rečem...ovčje gnojivo ima veci postotak dušika od fosfora i kalija pa ne znam kako ce ti biljke reagirat kad pocnu cvjetat i crpiti fosfor i kalij a imat ce visak dušika ....bilo bi bolje da si stavija neko gnojivo od peradi jer on imaju povecan postotak fosfora i kalija a manji dusika...vidjet cemo...obavjestavaj nas!
Ovo što sam ja napravio je neki omjer gnjoiva i zemlje je po svemu sudeći dovoljno da dovede biljku do cvjetanja i samog sazrijevanja . To jest nema daljnjeg gnjojenja i presađivanja , što bude biće. Radim mali eksperiment pa se nadam da bude uspjelo .

Nekad nevalja niti previše prtljat po biljci da je ne dovodimo u stres bez veze . Priroda nekad najbolje radi samo za sebe .