Good bye there!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
25.08.2007
4
0
0
59
Hallo again!

Because your Administrator has delete a Thread from me and "balcan_smoke" has closed an other Thread from me I see no more future to spent some energy to this Community. I come from a free part of the world and in my mind censoring is a hard crime. People who use censoring a criminals !!

Plase delete my Account, I will never again come to here!

 

b r a i n c h i p

Vutra Veteran
12.12.2006
1.145
90
0
17
I dont know what are you talking about... Admins just asked you in a polite way to delete advertisment from your signature. Only site sponsors may advertise here. And btw balcan_smoke is not even a moderator, so...

plus... and you advertise again ignoring our requests and rules...

People who use censoring a criminals !!
What the hell are you talking about...?

Chill out man... and good luck with your life...
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
It's a fact that you've been asked nicely to remove the banner from your signautre until some kind of arrangement was made.
Are duty is to protect our sponsors and that's that.

Kind regards...:wave:

Peace:maryjane:
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
poslao mi privatnu poruku

Originally Posted by Edelkiffer
What I have done wrong that you had closed my thread?

If I am not welcome here please say it DIRECTLY and CLEAR and dont misuse you adminisration functions to make me feel bad. Say: We dont want you here and I am way !!

;-)

ja mu fino kažem

everebody are welcome
but you are not ok
we ask you to move your banner,we say please move
and you did not move
that was a reason
I am not admin,I am good frend of vutra.org

pa on

I told you admin that I want to PAY for my commercials, he diddnt answer.

If you want to contact me: [email protected]

Because of the crime CENSORING I dont come again to this community. Please delete my Account!

nije mi jasan ovaj hibrid od holanđana?
trebamo da ga pitamo sta puši,da nikada to ne zapalimo
još se izhaludžao da sam admin i da mu ja brišem i zaključavam slobodan evropski um i poruke??????
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
Meni se čini da je lik vidio priliku da 'primitivnim balkancima' proda pamet, kao, mi smo još nepokriveno tržište ... :icon_lol:

Gadni su ti Nizozemci, imaju dugu tradiciju izrabljivanja zemalja u razvoju. Zajebani mogu bit', al' primitivniji, lukaviji, pokvareniji od balkanaca ne mogu ... :2flip:
 

cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
391
47
0
46
Ako ste prenapušeni pročitajte ovo 2 put da ne bilo nesporazuma ;)

If you are too high read this twice so that there is no missunderstanding ;)

Je li istina što Edelkiffer kaže da je ponudio da plati za reklamu ako je istina onda ljudi niste se dobro sporazumjeli ili niste stigli da pročitate njegovu ponudu.
Kakogod prvo je trebao kontaktirati zadužene za marketing na ovome sajtu ako ih uopće ima zaduženih zato,stvarno nemam pojma o tome, ili je jednostavno trebao prvo s adminima popričati.

Evo i na engleskom za Edelkiffer ako možda pročita ovo.

Translation from above for Edelkiffer if he maybe reads this.

Is it truth what Edelkiffer said that he has offered to pay for advertisment ,if it is true then you people haven`t understood each other well or you haven`t had a time to read his offer.
Whatever he should have first contact those who are in charge for marketing on this site if there is anyone in charge for that at all,I really don`t know about that,or he should just talk to admins first.


Nije da me sad nešto puno briga za sve ovo gore čisto vježbam engleski malo,da ne zaboravim.
A što se tiče Edelkiffera njemu je dobro,živi u najboljoj državi na svijetu i šta ga briga za nas.Ako je istina što kaže da je ponudio da plati za reklamu, a tako ste odbili čovjeka onda ga podržavam u odluci da ne želi trošiti svoju energiju ovdje. A ako nije istina onda nek se jebe i uživa i zahvali Bogu ili svojim roditeljima da se rodio tamo gdje živi :icon_lol:.


It is not that I care to much about all of this above ,simply I practise my English a little bit ,so I don`t forget it.
And as for the Edelkiffer he is fine,he lives in the best country in the world and why should he care about us.If it is truth what he says that he offered to pay for his advertisment and you(vutra.org) have refused a man that way than I support his decision not to spent his enregy here anymore.And if it isn`t true than let him fuck his self and enjoys and be thankfull to God or his parents that he was born where he lives :icon_lol:.

Ne želim povrjediti nikoga ,i bez ljutnje na obe strane,molim.

I don`t want to hurt anyone,so no hard feelings on both sides,please.
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Znaci vrlo sam siguran da je imao ovaj lik problem sa forumom... odnosno nije podesio da mu se vide postovi i teme koje postoje... nego mu se vide stare 1 dan. I onda on misli da mu se brisu postovi i teme... a ustvari sve je tu.

aj prevedite mu... mrzi mene... :D
 

cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
391
47
0
46
Hi there!
Edelkiffer, here is what heppened ,no body has deleted any of your posts it is just that people who maintain this forum are also maintaing several other forums so they didn`t have time enough to finish all the details and reading options and buttons ...you know what I mean...
They were working on the new look of the forum and it seems that sombody also has made some mess in these data bases a long time before when they were changing to vBulleting from some other type of forum .So there are still some other problems then just a simple options and settings to resolve.

If you ever come to this forum here is what you should do.first when you login go to the bottom of the forum:



And here choose default skin style unfortunately because of still unresolved problems this has to be done every time you login,just like you will have to chose English,instead of Bosanski(Bosnian),sorry no Dutch(I would like to have chance to learn Dutch too but not in my damn country no chance here).

After you`ve done this, it will be easier for you to find your posts like this:
1.Go to the forum(subforum whatever you like to call it)or I should say thread(it is almost all the same to me ;) ) where your posts are.And then go also to the bottom there and in the display options choose since when do you want the threads to be displayed.
5xr98u8.gif


Or even easier way after you choose English instead of Bosnian it will be easy for you to just click on your name at the bottom of the forum where it shows who is logged on the forum ,this will take you to your profile where you can choose to see all of your posts.

Sorry for the troubles I hope you will understand and accept our apologies .Thanks to Inq ,he is the first who realized what really happened .It happened a few times before that people thought that their posts are missing but it was just this problem display options .

:email::violent018: sometimes I really hate these machines,but unfortunately we can`t live without it today :eek:hno:.

But look how useful they can be in translating :
Bedankt voor uw verstandhouding.All naar de beste voor u.

Maybe I am starting to learn Dutch with online English to Dutch translator :)

Btw. would this be a good translation from Dutch to English
Welwillend tel,or(hetzij) Mooi tel,
canebosanac

Kind regards,
cannebosanac .
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
dač nas uči šta je sač
nemože tako nismo vesla sisali
zato mu postove brisali?
besplatne reklame
samo kod mame
ima slobodno tržiste
a mi kao jedva čekamo da nam oči otvori
da nam sjemenom kilo stvori
pa da nas ne boli ?
mi kao ovce
ubacio nam rovce
ne damo se tako lako
da se bannira svako
bez pomoći za sajt
ko da dijeli sprajt
ima fore
kao da smo bravi
kao nemožemo da ga svarimo
traži prava
kao ljudska ikona
ko da neznamo da svitlamo
i posao odradimo
reklama plati pa se klati
i nema frke kao na pjaci kod brke
plati bre i nema frke
on se glup pravi
a ja lošu vutru varim?
ka da smo iz krša iznikli a ne sensimiliju svikli
imamo hydro fini
ka da je pinifarini
a on nek prodaje drugima priču
jer dok smo prešli na vesla čtav smo brod posisali
i dođe dač da nam mozak posoli
alo bre nismo mi budale da reklamiramo za badava
priča sa hedova blajva
nije vutra rava
da se prodamo za dima prava
imamo ga već
dač je obučen u streč
mi budale a sprave stvarno prave
indor grasa vrh sa terasa
i dvorišta i ormana
dač je jebo mama
pa uradio reklama
i pravi se glup
a kao je tup
nezna baner da makne
a brlja na sve strane
ima coffi shopova dolina
a nama prodaje slina
hoće biznis
ali bez para
da mu vutra stvara
klijente i kupce
neka visi s`vrpce
ološa dosta
počinju od prvog posta
da zarade
a da se ne narade
da pokupe nagrade
prodaju priču o komuni
to mogu svojoj strini
ili tati da ga prati
a na vutru da svrati
pare da mlati
a da ne pomaže
zdravom gruvanju
već parama muvanju
mi pretekli sankcije
i navikli na akcije
bez keša kombinacije
boxovi od ormara
i džok prava sprava
koja fino radi
i bez reklamiranja
za badava
dač sranja
i preimovanja
naše komune
e da mu dim sunem
pitao bi što je ovo
radi ka ono
iz kofija naskuplje
sjedište nam prokuplje
pa nek sisa da ga golica
 

cannebosanac

Aktivan Član
13.10.2006
391
47
0
46
Uff balcan_smoke al ga opra,ali neka daj polako malo možda je ipak došlo do nesporazuma,ili sam ja nešto propustio,ko zna.

Stvarno ne vidim ništa loše u tome da neko reklamira pa i ovi iz Aliena i ovaj The Growshop je takođe Dač.A opet rekoh ako se lik pravi lud i sere da je nekome rekao da će platiti ond ako ga jebe.Ali koliko ja vidim iz postojećih postova nisu se skontali on i SLO-Era i Vutragenjo.A jest glupo što je prvo stavio banner pa onda tek slao mailove i ponude za suradnju.Ako je tako bilo skroz mi je nebulozan onaj prvi ,ako je ono stvarno prvi post od Edelkiffera.
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Kiffer nije sam ponudio da plati,to je bilo rečeno sa nase strane.Njegove ponude su,da ja vodim kao na njegovom sajtu forum za Balkan on ovde melje.SDa možemo zaraditi........pravijo se dosta lud kad su mu svi sasvim lepo rekli,da skloni bannere.Ono celo vreme kako o zaradi.Za saradnju je rekao,da na kraju bi možda paltijo ali ne za treče razredni sajt....ČEKA BAREM 10 FIRMI DA IH OKAČIMO ALI MI NISMO JOŠ NI REGISTROVALI ORGANIZACIJU.
Zapravo posteno rečeno možda bi administratori imali nesto koristi a članovi bi bili ovce za šišanje i deranje love-nemamo mi koristi od Kiffera puno još posebno sa takvim ponasanjem.


neko li još jednom otvori u temi gojenja opet o komercijali-ban sa moje strane!!!
Zna on dobro sta radi,sto on ne dozvoli da stavimo bannere svi redom
Bijo je skroz dobro dosao-sad mi je ravno do Kosova

MI velikih komercijalnih masina-sam zove sebe i svoj forum tako-NE TREBAMO


idem ja da jedem radije
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Kiffer you act like Spammer and yust looking how to get money from Balcan-you don't act like promotor of cannabis culture att all-sory I get this opinion
You did not move banners until-greenman(administrator) did it
this is grow area not commercial

regards era
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
He was notified how much is advertising here. Such a great company I am sure you can spear few bucks so we can support hosting and invest in new Vutra projects. We don't use money for prostitutes. Everything is for Vutra society...


Please pay for advertising because we have sponsors who pay and I don't see why would they pay if they can advertise for free.

I personally deleted that topic and gave few infractions points. I don't see this dispute going any further.
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Ako se dobro secam gospodin pametni nije uopste predstavnik firme koju je reklamirao nego mu je baner bio ono u affiliate fazonu.Kao mi kliknemo pa ce njemu procenat da ide,nabijema ga ja bas na q.Pa sta misli da smo mi ovde na ringlovu rasli a on je pametan pa moze da nam prodaje **** za bubrege.Sto se mene tice ne mora da svrati nikad vise sajt i nije namenjen njemu i slicnima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.