Grijanje box-a

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
24.01.2016
32
24
8
43
Znaci mjerio sam sobnu jer box nije u pogonu tako da je temp prosjek od 10-12 stupnja,probat cu stavit dva grijaca od 100w u keramicke vaze cisto tih 6 sati dok je u vege u mraku. A dan ce hps lampa spasavati
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Dvolicni
16.10.2016
27
24
3
Trebam savet.
box velicine 1x1x1,8
led rasveta
izduvni ventilator dospel mini turbo 180m³/h
uduvni trenutno nisam stavio jer kad se ovaj upali da izmeni vazduh lepo se oseti uvlačenje svezeg vazduha na otvoru f50 na dnu boksa
boks je izoliran stiroporom i nalazi se u prostoriji koja se negreje ali je isto izolirana.
Ispuh ide napolje, sto pravi problem jer topao vazduh brzo ode i kad turbina nije upaljena.
Hocu uzeti dva mala kalolifera od 1000w sa termostatom i zastitom od pregrevanja da ne bi nesto planulo.
bauer_FH421.jpg
Jedan staviti da se pali kad temperatura padne na 17-18C i da odrzava tu temperaturu,sto bi bio nocni rezim rada. taj ne bi isao na tajmer, a drugi kalolifer bi bio podesen na tajmer i palio bi se i gasio kad i svetlo i odrzavao bi nekih 26-27C.
Neprekidno mi u boksu duvao vetilator i mešao vazduh.
Boks se veoma brzo zagreje, ali se i solidno brzo rashladi.
Kontam da bi se kalolifer palio svakih 6-7 min i radio 2-3 min mozda i manje da podigne temperaturu.
Pre starta moram resiti grejanje pa trebam savet i misljenje iskusijih.
:djede:
 
Poslednja izmena:

Stanaccc

Banned
Banovan
03.10.2018
1.094
7.560
258
da, u biti samo tanji konvekcijski :D

a sta nebi bila neka idealna opcija oni heating mats recimo, kao za terarije i slicno ili cak napravit nekakvo podno grijanje na struju? razmisljam da bi tako direktno grijao posude i zemlju, a to je tu najbitnije a i sama zemlja u posudama bi zadrzavala toplinu pa nebi trebalo puno grijat. meni to nekako djeluje optimalno. recimo uzet 4 takva tepisica, dimenzija otprilike kao sto je dno posude, svaki po recimo 40-50w (mozda bi i manje bilo dovoljno) i stavit ispod posuda (ako su 4 posude jasno). sta mislite o tom?

treba uzet u obzir da turbina radi stalno i izvlaci zrak iz boxa pa svaki drugi nacin grijanja i nije bas efikasan, jer prakticki topli zrak bacamo kroz prozor, tj. najcesce otvor u zidu, a ovako bi se grijale na prvom mjestu same posude.
Kolega radioaktivni, ja i još par članova smo uzeli grijače za reptile. Najjači je 45w,ja sam uzeo od 28w,Radioaktivni 20w i svi smo zadovoljni. Čudan način rada ima, ali če kolega napravit tutorial, dok sakupi sve činjenice. Kad je pod pritiskom(ispod pota), taj dio najjače grije. Ako je u zraku, uopče ne grije! Treba vremena, da ga se skuži, ali za boxeve, do 1 kvadrata(3-4potova),2 takva i nema problema sa zimom. E, sad može se stavljat na njega, razni vodiči toplotne energije, ali neka kolega to objesni od početka.
Ima grijača za materiju i zrak, koji bi bio pogodan za veče boxeve Screenshot_20181228-105207.jpg . Ovo je najslabiji model od 50w,a idu i do 1000w, samo glomazniji!
 

Stanaccc

Banned
Banovan
03.10.2018
1.094
7.560
258
Znaci mjerio sam sobnu jer box nije u pogonu tako da je temp prosjek od 10-12 stupnja,probat cu stavit dva grijaca od 100w u keramicke vaze cisto tih 6 sati dok je u vege u mraku. A dan ce hps lampa spasavati
Stavite halogenu]žarulju u vazu, spojite na timer i služi kao mali kamin. Gotnji dio, gdje ide grlo, pokrijete, alufolijom. Ali, nemojte stavljat žarulja sa žarnom niti, nego halogenu do 40w 15483962903527751054651057488991.jpg , jer bolje podnose toplinu. Zagrijat če vam box, sigurno. Žarulja eksplodirat neče! Jedino može riknut, ako nije na timer. Ako stavite u veču vazu, 20w,onda vam timer netreba.
Inače lampe za reptile griju materiju u koju su usmjereni. Gledajte, da je to za hladnokrvne životinje,tako, da nesmije jakp grijat.
Inače, do sada najbolji proizvod, koji baš grije zrak su ovakve grijalice i nisu skupe Screenshot_20181228-105207.jpg . Ovo je najslabiji model od 50w,idu do 1000w
 
24.01.2016
32
24
8
43
Evo prvo bih se htjeo zahvaliti svima koji ste mi pomogli vasim odgovorima. Nabavljena 2 grijaca za reptile i anunakije po 60w i 2 glinene vaze. Rezultat je ovo: dize temperaturu sa 11°-13° na 17°-18°. Nije nikako ono sto sam ocekivao ali mislim da je dovoljno jer navodno sve iznad 15 je prolazno tj. barem tih 6h vege faze mraka dok lampa ne radi.
 

Stanaccc

Banned
Banovan
03.10.2018
1.094
7.560
258
Evo prvo bih se htjeo zahvaliti svima koji ste mi pomogli vasim odgovorima. Nabavljena 2 grijaca za reptile i anunakije po 60w i 2 glinene vaze. Rezultat je ovo: dize temperaturu sa 11°-13° na 17°-18°. Nije nikako ono sto sam ocekivao ali mislim da je dovoljno jer navodno sve iznad 15 je prolazno tj. barem tih 6h vege faze mraka dok lampa ne radi.
Možete umjesto vaze, glineni pot. Ionako ima rupu na stražnjoj strani, provučete žicu, spojite grlo, a pot okrenete naopačke. Isto provjereno funkcionira!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Dvolicni

satarush

Aktivan Član
11.07.2019
216
778
93
Malo dizanje teme, gdje bi se u hrvatskoj moglo kupiti ovako nesto

Cini se donekle i prihvatljivo s cijenom, ali shipping cini narucivanje malo besmislenim...
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.889
233
ni na nebu ni na zemlji
satarush neznam gde mozes nabaviti ali znam da se neces bas usreciti ako uzmes.... imam jedan od 80w i grejao sam 90x80cm prostor ali nista spektakularno...
IMG_20200517_210335.jpg
e sad ako ti lova neigra veliku ulogu ovo je puuuuunooo bolje resenje.... 55e i free delivery...
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
@Black_roots

Kolega, ti imaš sličnu grijalicu, vidio sam u tvom dnevniku. Danas sam uzeo ovo, 70kn u Plodinama na akciji.

Ima 3 načina - hlađenje i grijanje sa 1000w i 2000w.

Nego, čemu služi taj famozni "termostat", tj ovaj lijevi prekidač za podešavanje termostata? Jer taj termostat uključuje grijalicu kad padne ispod određene temperature ili sa time još dodatno podešavam grijalicu? Stvarno ne kužim, jer "termostat" može svašta značiti u potrošačkom smislu. :)

Nažalost sad kako je par dana uzastopno hladno, jučer gledam termometar - zabilježio je najnižu od 11.5C, to je očito bilo dok je mrak. Dok je svijetlo temperatura je 20-25C, dogrijavam box sa običnom sijalicom u jednom grlu.
Zato bih stavio na poseban timer ovu grijalicu da puše na usis u box, podesio ju kako treba i da nemam brige sa temperaturom dok je mrak.
No neda mi ju koristiti stalno za dogrijavanje, radije neka 70W žarulja radi, ipak je to manja potrošnja nego 1000w. :)
 

Prilozi

  • IMG_20201013_102056.jpg
    IMG_20201013_102056.jpg
    179,7 KB · Pregleda: 21
  • Sviđa mi se
Reactions: Black_roots

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.764
10.104
358
Termostat ga gasi kad nabije određenu temperaturu. Laički rečeno, ako ga pojačaš do kraja radi non-stop, a ako ga smanjiš stalno se pali i gasi:D. Ja sličan sad koristim, al meni je box u špajzu, špajz je kvadrat pa ga mogu zagrijat, ako je veća soba teže ide s ovim.
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Hvala. Dakle igrat cu se, ide ovo na posebni timer da se pali kad je mrak. Meni ce puhati u usis,neplaniram grijati veliku garazu. :D
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Samo budi oprezan s tim, jednom prilikom sam uzeo isti, kvaliteta je jako loša, i u toku rada mi je otpao ventilator, i grijač pregorio, moglo se sve to i zapalit. Sad se ne sjećam više dal mi i osigurač izbacio i cijeli box ostao bez napona. Samo ga imaj na oku.
 

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
hah to nisam htio procitati. Ma bio je jos jedan od 400w, ali digitalno se pali gasi i podešava pa mi nema smisla jer se mora sam upaliti na poseban timer.

Grijalica bude na podu,na betonu, nema se sta zapaliti, tj nije u doticaju sa nicime.I naravno posto nije veliki box, timer ce ju paliti i gasiti u intervalima.
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Da da, ti digitalci ne mogu radit preko vanjskog tajmera. Meni kad se to desilo sam čak razmišljao ugradit u box i smoke detector :D evo ja držim fige da ti ne budeš dijelio istu sudbinu kao ja. Samo svakih par dana provjeri da ventilator ne postaje labav.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Trulyo

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Na usisu mi koljeno 45, pa nece direktno puhati po curama. Danas se budem igrao sa time, jer moram izmjeriti koliko dize itd.Ne mogu jednostavno namjestiti da grije 4h.Mozda nece biti potrebno,mozda ce 15 min raditi pa pola sata pauza itd. I svakako ce sad vent raditi non stop da uopce povuce taj topli zrak u box.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Infinity