Grow #1, LED + DWC + random sjeme

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Nisam imao u planu otvarati dnevnik, ali su mi na temi za hitne intervencije sugerirali da previše pišem i slika postavljam, pa eto...

Ovo je moj prvi grow, tj. prvi u kojem su biljke preživjele više od dva tjedna.

Prostor

Prostor je drveni box, 50x50x125 cm, sa pasivnim usisom i odsisnim ventilatorm 350 m3/h (može se regulirati brzina).
Tank je izveden od dasaka širine 15 cm i moguće ga je jednostavno izvaditi i rastaviti. Izoliran je dvostrukom crnom folijom debljine 0.1 mm. Prima 15 litara vode kad se puni 1 cm ispod čašica.
Čašice sjede u nosaču od elspandiranog polistirena debljine 40 mm.

box.jpg

Svjetlo

Lampa je (za sada!) LED samogradnja od 65W*, prvih tjedan dana je radila na 15-ak W a kasnije sam podigao snagu na 35W + dodao plavi LED panel od 5W.
Lampa se napravljena od kombinacije 630, 660 i 450 nm 3W LED dioda.

U planu je upgrade na jaču lampu, prema projektu bi trebala biti 127W (75x3W), 10x 445nm, 10x 470nm, 27x 630nm i 28x 660nm.

(*) sve snage koje navodim su stvarne, ne maksimalne kako se reklamiraju proizvođači i trgovci. Marketinške snage su 96W za prvu i 225W za ovu u planu.

lampa.jpg

Voda i gnojivo

Prvih dva tjedna sam "malo zeznuo" stvar koristeći vodu iz vodovoda koja je ovdje 440 ppm (0.88 EC) u koju sam dodavao još 100 - 150 ppm GH FloraDuo preparata.
Na savjet kolega forumaša u temi za hitnu pomoć promijenio sam vodu na destiliranu (demineraliziranu) i nastavio sa GH Flora za meku vodu (srećom sam se zeznuo i kupio obje vrste).

Sada smo u fazi čekanja na oporavak.

dodaci.jpg

Sjeme

Sjeme je kombinacija sjemena koje sam skupio tokom zadnje 2-3 godine, uglavnom malo bolje od prosječne "domaćice" ali ništa posebno. Još kad dodamo da je dio sjemena proveo barem jednu zimu na radijatoru u limenoj kutijici pravo čudo da je išta isklijalo.
Uglavnom, bacio sam šaku sjemenki u navlaženu maramicu i za nekoliko dana je niklo što je moglo niknuti. Plan je biljke uzgojiti na dovoljnu veličinu da može dati jedan do dva klona, pa ih onda poslati na cvjetanje.

Ciljevi

Nećemo se lagati, i meni bi bilo drago imati stalni prinos kvalitetne žiže u ormaru, ali to nije glavni cilj. Cilj ovog, a i slijedećih uzgoja je savladati tehnologiju hidroponskog uzgoja koliko god mogu. Iz tog razloga konoplja nije jedina kultura koju uzgajam hidroponski, na putu su rajčice, paprike, razni začini, grašak mrkva, krastavci, salata.


Na žalost nemam slike od samih početaka, i neke su zaista loše, ali bolje išta nego ništa zar ne? Nekoliko sličica sa samog početka DWC-a:
pocetak.jpg pocetak_1.jpg pocetak_2.jpg
Ova jedna sa štapićem je morala na štake, slučajno joj slomih noge. Oporavila se, jedna je od jačih biljaka.

Negdje oko desetog dana pojavili su se prvi problemi. U početku su se mrlje vidjele isključivo dok je lampa radila, sa normalnim svjetlom, pa čak i sunčevim svjetlom sve je izgledalo najnormalnije zeleno. Možda se LED može koristiti i za ranu detekciju problema, tko zna...
bolesnici_1.jpg bolesnici_2.jpg bolesni_patuljak.jpg bolesni_patuljak_2.jpg
Ove mrlje su se prvo vidjele isključivo pod crvenim svjetlom.

Napokon, oko petnaestog dana odlučio sam potražiti pomoć stručnjaka:
https://www.vutra.org/threads/ako-imate-problem-ovdje-možete-pitati-iskusnije-članove-za-pomoć.11083/page-129#post-348129

Uslijedila potpuna promjena, napravljen je novi spremnik, napunjen je 100% demineraliziranom vodom i promijenjeni su aditivi.

novi_spremnik.jpg
Novi spremnik i lampa na 35W snage

jutros.jpg
Biljke jutros

popodne.jpg
Biljke danas popodne.

Nastavit će se...
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Tako se to radi. Dnevnik po PS-u. Sad će valjda ekipa da se riješe i problemi pa da pičiš dalje kako treba. ~ Keep Growing and Smile ~
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zlotvor

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Kao što sam gore napisao, planiram uzeti klonove sa svih biljaka (pod uvjetom da prežive i narastu, jelda), ali još nemam blage veze kako i kada to izvesti, pa ako netko ima ideja...
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Probaj da ti postane refleks da prije nego postavis ikakvo pitanje isto to pitaš našu tražilicu gore. Prekrasnih stvari su ljudi pisali, objašnjavali...

https://www.vutra.org/threads/kloniranje-vodič.8295/

Ako ne ide preko naše tražilice onda to isto pitaš google samo napišeš ispred ili na kraju vutra i dobiti ćeš odgovor sigurno. Kada si siguran da nema odgovora postavi pitanje ovdje ;) Pa će ljudi i pomoći ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zlotvor

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Kriva formulacija pitanja. To je kad misliš da svi znaju što si htio reći ;) pa za dva dana ni sam ne kužiš što si htio reći.

Ima bezbroj načina kako to izvesti, pitanje je samo koji je najbolji za moju situaciju. Imam dosta biljaka (na limitu za pravila foruma) , ali će vjerovatno više od pola otpasti jer su krivog spola. S obzirom što su sve sjemenke prošle ne bi me iznenadilo da sve budu hermići. Znači ima dosta biljaka i nema puno prostora za ići u širinu i grananje, realno, ne bi trebao imati više od četiri (male) biljke u ovom boxu.
 
20.06.2014
1.394
3.958
188
Otok Jabuka
www.zdravakrava.hr
Sretno još jednom

imaš tresetne tablete po growshopovima za kunu dvije i imaš gel za kloniranje za 50kn.

klona utoćaš u gel i zabodeš u treset pa takve reznice držiš na 25 stupnjeva pod lagano plavo svijetlo na skoro 100% vlage i čekaš tjedan dana.
voila!

Edit: dok sam pisao sam skroz smaknuo s uma da je ovo hydro. Navodno možeš klonirati u usitnjem perlitu koji se lako odvoji od korijena kasnije. Perlit:15kn
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: zlotvor

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Hvala svima!

Update (17 dan?)
Jutros je voda na 543 ppm (1.086 EC) i PH 5.8. Znači porastao mi je PH za 0.2 boda u zadnjih osam sati. Ne diram ništa, ne stignem.

Biljke imaju puno bolji ten nego jučer, ili mi se samo čini?

Danas:
1504.jpg
Prije 12 sati:
popodne.jpg
Prije 24 sata:
jutros.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: @Perdajz

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Sretan grow i pratim ;) imas u mojim dnevnicima dosta napisano o vodi i svime sto sam prolazio sa njom pa ako imas vremena prolistaj ih malo sigurno ces naci dosta stvari koje ce ti trebat
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zlotvor and Bizzzo

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Hvala svima na informacijama i lijepim riječima! Bacam se na čitanje.

Vrijednosti vode su danas u 16:30
ppm 535 (1.07 EC)
PH 5.8
Temp 25 C
Vlaga 70 %RH
Primijetio sam i nekakve fleke na gornjim listovima između žilica koje još nisam uspio identificirati.
 

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Dva sata poslije gornjeg posta odlučio sam podići koncentraciju aditiva u vodi. Omaklo mi se i završilo na 761 ppm (1.52 EC ) i PH 5.7. Nisam mislio toliko, ali ajde, nek ostane za sada... Spustio sam i nivo vode ispod čašica. Sad je na 40-ak mm za razliku od prijašnjih 20 mm.
Oko ponoći još nije bilo znakova nute burna, a ppm na 748 i PH 5.7 pa sam odlučio sve skupa ostaviti do jutra. Jutros je ppm bio oko 730 (EC 1.46), PH stabilno 5.7.

Večernje vrijednosti oko 20h u granicama očekivanog, premda sam cijeli dan strijepo za sudbinu maleckih. PPM 720 (1.44 ec), PH 5.8. Za sada podnose junački! Nema znakova novih problema, za stare listove ne očekujem poboljšanje.

Dodan još jedan ventilator za svaki slučaj, 92mm iz chipoteke, tek toliko da radi dodatni propuh u boxu.
 

@Perdajz

Aktivan Član
08.08.2014
88
456
53
E sad kako si rješio problem držim fige za što više ženki .
Pratim sa zadovoljstvom ;) . Sretno !

Što se tiče gnojenja nebrini idu one i preko 800 u trećem tjednu .
Ovo je neki moj chart gnojenja u DWC-u kojeg trenutno imam . Nadam se da će ti bar malo pomoći .

Dizao sam svaki dan - dva za 30 - 50 ppma

Prvi tjedan čista voda 350 ppm .
10. dan na 450 ppm .
14. dan na 520 ppm .
20. dan na 800 ppm .
26. dan na 850 ppm .
35. dan na 950 ppm .
48. dan (početak cvjetanja) na 1000 - 1100 ppm .
51. dan na 1300 ppm .
53. dan (danas) na 1400 ppm .

Da napomenem da nije bilo naglih podizanja ppma .Svaki dan pomalo za 30 - 50 ppm .
Mjeri količinu gnojiva koje dodaješ i ppm prije i poslje gnojenja pa si zapiši koliko ti gnojiva treba da digneš ppm za 40-50 . Čini stvari mnogo jednostavnijima .
Kako budu rasle i pile više vode ppm će ti se dizat preko noći barem za 50 . Pa ćeš i tu morat malo pripazit :) .
 

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
Ej ženke. Teško je s njima, ali još teže bez njih. Nadam se i ja, barem dvije tri, različite sorte, po mogućnosti sative.

Zanimljiva tablica.Ovako nešto mi se počelo nazirati negdje duboko u podvjesti ;)
Moje današnje mjerenje kaže slijedeće:

Sinoć 720 ppm, PH 5.8
Ujutro 734 ppm, PH 5.9
Predveče 721 ppm, PH 5.8

Mislim da bih trebao dodati vode, ali ostavit ću još do sutra. Pati me što još nemam senzor nivoa da točno znam koliko vode je potrošeno jer ovako ne vidim. Unutra je sve crno zbog najlona pa ne vidim koliko je opalo.

Nutriente mjerim špricom od 10 ml. Pokazala se vrlo dobrim pomoćnikom, jedino sam zeznuo da nisam zapisivao koliko dodajem. Ali ja radim tako da ispumpam 5L iz tanka u poseban spremnik i u njemu miješam. Kad je dobro promiješano vratim u glavni spremnik, promiješam i mjerim opet. I tako nekoliko puta dok ne pogodim. Ovih 760 ppm mi se "omaklo" jer sam već tri puta pumpao/vraćao pa sam pop*io i napuc'o unutra po pola šprice od svake bočice.

Neke biljčice ću morati deportirati iz boxa jer je očito velika gužva. Još uvijek se nadam da će i ove najmanje poskočiti i dostići velike. Imam dva kandidata, oni sa najslabijim korjenom. Jedna biljka je na samo jednom končiću do vode, a druga uopće ne dolazi do vode iako iz nekog razloga živi i ne želi se osušiti
Negdje sam pročitao da su ženke obično malo manje od muških, ali kod mene nije sve ista sorta, prije će biti da je svaka biljka svoja sorta pa to ne može biti kriterij.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: @Perdajz

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Za nivo vode kad budes prao ili iz nekoga razloga praznio rezervar uzmi si neki drveni stap ili nesto drugo i puni rezervar sa po 5 l (ili nekom drugom kolicinom) i zabiljzei na stapu mjere i neces vise imati tih problema;)
 

@Perdajz

Aktivan Član
08.08.2014
88
456
53
Planiraj unaprijed kako ćeš se rješit korjenja unutra ako budeš moro sasjeć mušku biljku . Kada se korijenje upetlja imat ćeš problema . Neželiš mrtvo korjenje koje trune u vodi upetljano sa zdravim .
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zlotvor

zlotvor

Aktivan Član
05.02.2008
217
301
63
balkan
@mario339 Jednostavna i jeftina metoda. Ako je spremnik pravilnog oblika lako je izračunati i bez prethodnog mjerenja, samo se toga treba i sjetiti ;)
Za volumen četvrtaste posude 40 x 40 x 10 cm: širina x duljina x visina = 40 x 40 x 10 = 16 000 / 1000 = 16 litara
Za valjak (bačvu) je V=r2πv. Npr. limenka pive 0.5 litara (dimenzije su otprlike): 3.25*3.25*3.14*15=497.74 / 1000=0.497L

U planu je elektronski mjerač nivoa jer imam neke ideje za kasnije, samo ga još nisam dovršio.

@Perdajz
Probao sam ih razdvajati sad dok su manji korjeni (baš i nisu tako mali) i dok je pod vodom lako se razdvajaju jedan od drugog. Ako isto pokušam na suho nema šanse da ih rasčupam bez oštećenja. Nadam se da će ići i kad budu veći nego su sada.

Update 22 dan

Prije nekoliko dana je dodan ventilator. Evo i slike. Zaštićen je metalnom mrežicom kako bi se mogao ugurati među biljke. Bez mrežice mogao sam i kosilicu uglaviti. Ventilator je 92x92 mm 12V, ali ga vrtim na 5V čime je značajno smanjena brzina. Pri normalnoj brzini radi preveliki vjetar koji koliko sam čitao nije dobar za biljke.

vent.jpg

Grupna fotka sa metrom u pozadini. Kao što se vidi neke biljke su preko 20 cm dok su im neke "do koljena":

22dan.jpg

Paradajz za par dana leti van pa će biti više prostora.

PPM 680 (EC 1.36), PH 5.9

Također sam napravio FIM na većim biljkama. Vidjet ćemo što će ispasti iz svega toga.