Grow box za vegetaciju

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

cmfsrle

Aktivan Član
20.03.2010
69
1
0
32
U izradi je grow box koji ce sluziti za vegetaciju dok se ne prebace biljke napolju ....
odprilike 30 dana vegetacije ....
moj plan je ovakav , mislim da je u redu :) ali ipak bi mi dobro doshla struchna mishljenja :) jer za indoor sam novajlija :)
evo i skice box-a :

http://img192.imageshack.us/i/aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaal.png/

sve je objashnjeno na slici , a da ponovim , voleo bih da dobijem neke savete , a mozda i kritike :)
na slici zam zaboravio da pomenem visinu box-a , u pitanju je 100 cm ...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Ja bi radije fluo cijevi,ali kako hočeš.(36W su 120cm,pa ako bi box proširio za 5-10cm,stale bi)
Ventovi za ispuh su nisko,a ulazni visoko.Ulazni bi bilo bolje da su ispod razine biljki,odnosno negdje u visini saksija,a izlazni pri vrhu boxa.
 

cmfsrle

Aktivan Član
20.03.2010
69
1
0
32
Cevi ( neonke ) i nije losha ideja , ali ako bih njih koristio , podeshavanje visine svetla bi bilo malo iskomplikovano . Mislim da je 9 shtednih ok , mislim da chak i spushtanje sijalica nece biti potrebno :) ali za svaki sluchaj cu obezbediti xD
samo bi mi bilo od koristi da mi neko kaze koje sijalice da uzmem , ja bih jache , ali se plashim da ne preteram , ako uopshte moze da se pretera :) naravno , mislim na koje od shtednih ....
e sada oko struje me kopka neshto oO , ako bih svih 9 sijalica stavio na jedan kabal to bi bilo previshe :) Ideja mi je da po tri privezem na jedan a ta tri kabla da idu na jedan produzni , koji ce na kraju biti privezan tajmerom ...
tako mi je najlogichnije i najlakshe da uradim ...
Za ventilatore cu te poslushati , hvala ! :)
 

cmfsrle

Aktivan Član
20.03.2010
69
1
0
32
inache , ovo je najjednostavniji crtez boxa , bice dosta pregrada sa strane , chak nameravam da jedna pregrada bude se prekidachima za ventilatore :)
Plan je da box izgleda kao neka poveca komoda . Shto se tiche pravljenja box-a , tu ce drugar da pripomogne , jer se bavi izgradnjom nameshtaja od iverice :) tako da mislim da ce sve ispasti ok :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Kolega,ništa teže ili lakše nije sa cijevima,ali kako hoćeš...
Ja imam 18W fluo Osram,oznaka 840 oznaka (vrlo bitno da je 8 prvi broj-40 označava temperaturu boje-4000K) .Te su fluo cijevi super za veg. i daju 1350 lumena(60 cm).
36W daje oko 3300 lumena,tako da im ja definitivno dajem prednost.
Samo usporedbe radi,štedne od 23W daju između 1200 i 1600 lumena,a watt je watt,pa ti vidi koliko ti štednih,a koliko fluo cijevi treba.Ne nagovaram te,samo hoću pomoći :) Štedne su idealne za male boxeve,ali kad već radiš velik box,puno bolje su cijevi.
Što se "opterečenja" tiće,nema problema.9x23=207-to može bez ikakvih problema na 3x1.5 kabel.Ako nađeš neke jače,recimo osram ima neke od 35W ili 36W,ne znam sad točno,uzmi 3x2.5 kabel i miran si.Međusobno ih poveži sa 1.5 žicama i to je to.BTW,1.5 i 2.5 su presjeci žice u mm2,čisto da se zna :)
Temperature boje pogodne za vegetacijski period su sve od 4000K do 6500K-oznake 840-865
Još jedna prednost fluo cijevi je ta da se ne griju,dok štedne itekako mogu zagrijati box.Razlog tome je predspoj (prigušnica) koji je integriran u grlo štedne žarulje i on zapravo grije,dok se prigušnice za fluo cijevi mogu stavit van boxa da ga ne griju nepotrebno.
Naravno,može se i štedna rastavit,pa se izvadi predspoj,ali to je onda još dodatna zahebancija.
 

cmfsrle

Aktivan Član
20.03.2010
69
1
0
32
u tom sluchaju , koji cu razmotriti :) znachi ako mi je dubina boxa 70 cm , ja mogu da stavim odprilike 6-7 fluo cevi od 120 cm , to mu dodje oko 20 000 lumena , mislim da je to super za ovoliki box ...
Ja ne nameravam da biljke predju 30 cm u ovom boxu , pa razmishljam da mi je 100 cm previsoko .... Odprilike da ga pravim na 60 , ali me sada kopka :)
na ovih 20k lumena , mislim da nece biti potrebno spushtanje lampi na 10 cm , jer to svetli kao ludo :) pitam ovo da se ne bih cimao oko menjanja visine lampi , jer ako bih pravio bez menjanja visine , to bi bilo mnogo kvalitetnije ... :))
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Fluo lampe na cca 5 cm od vrhova biljki daju najbolje rezultate pošto ne griju,pa bih ti preporučio da napraviš pomični ref. jer je zahebancija podmetat koješta da ih digneš.
Također,najbolje da napraviš 80-tak cm visok box.Po meni,bolje da ljulja,nego da žulja.Nikad ne znaš za šta ti može zatrebati.
Eto,toliko,sad je na tebi da odlučiš kako i šta.
Pozz
 

cmfsrle

Aktivan Član
20.03.2010
69
1
0
32
hvala druze na odgovorima , bio sam skeptik u vezi fluo lampi jer u vecini dnevnika ljudi koriste shtedne sijalice :)
Poslushacu tvoje savete pa se bacam na posao , prvo moram da projektujem box , da bi chovek znao shta da uradi ( on misli da mi pravi box za akvarijum ! :) )