GrowBox v1.0.2. - LED

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
08.09.2014
26
96
13
Između jave i sna
Pozdrav dragi vutroljupci,

dugo Vas pratim, ali malo komentiram. recimo da sam stramežljiv, prvi put sam probao napraviti growbox prije nekih 2 godine ali sve je propalo radi lošeg projektiranja. Tako da sam se ovaj put odlučio ići sporije, već dugo vremena na ovom forumu proučavam druge i želio sam upiti neko osnovno znanje za projektiranje svog drugog GrowBoxa, nadam se i uspješnijeg od prvog.

Odlučio sam se dimenzijski na 500x1000x500 (DxVxŠ)
Rasvjeta LED (imam doma zalihe od 2700(mislio koristiti za cvjetanje), 4000 i 6500k(mislio koristiti za vegetaciju) , E27 6W žarulje, 500 lumena )
Ventilator jedan dobavni drugi odsisni, na odsisnom DIY ugljeni filter protok 90 m3/h smatram dovoljnim jedan odsisni ventilator pošto planiram imati 1x25l pot
Slika boxa u nastavku:

1581785425805.png

e sad imam nekoliko pitanja za vas iskusnije.

1. materijal izrade, zanima me zašto nitko ne radi box od lima? radi jednostavnosti bi volio odraditi od lima ali nigdje ne nalazim zašto ljudi ne rade isti od lima, dali je problem u zagrijavanju lima od rasvjete? Pošto svejedno iznutra planiram staviti mylar reflektirajuću foliju pa svijetlo nebi bilo u direktnom kontaktu s limom, a i LED rasvjeta ne zagrijava poput CFL ili HPS

2. raster LED grla, dali ih posložiti da budu paralelna jedna pored druge 5 u redu ili u X? također dali mi je potreban deflektor iznad LED žarulja da reflektira svijetlost pošto 1 žarulja pokriva 275 stupnjeva

Naravno svaki prijedlozi su dobrodošli, u izradu prvog dijela okvira krečem odmah dok mi netko da objašnjenje dali može lim ili ne ::banjahanje::
 

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.640
13.732
358
Rjetko se radi od lima posto je sa drvetom i meksim materijalima puno lakse raditi a i na kraju bude laganije pa je prakticnije ako treba micati, mozes i od lima samo pazi na zice da bude sve ok uzemljeno da te nebi :whato::. Ma nema se sta limeni box zagrijavat puno od led rasvjete ne grije to tako.
Neznma sto je i sta ce ti deflektor ali ne treba za ledice pise na njima koliko stupnjeva pokrivaju i to je to ne rasipaju svjetlost bzvz u svim smjerovima, ali kod slaganja obrati pozornost ako planiras ici sa jacim w da ih malo vise udaljis jednu od druge i od biljke, a ako ces ici sa ovim od 6w sto si naveo one onda mogu i blize!
Mene vise zanima kako ti radi vent preko diy filtera, koji vent je na filteru el pc ili nesto jace i dal efektivno suzbija miris, vecinom oko tog djela growboxa nastaju najveci problemi!
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Odlučio sam se dimenzijski na 500x1000x500 (DxVxŠ)
Jel ovo u metrima ili centimetrima :zvezda::
Salim se malo naravno, zao mi je da cujem da ti je prvi pokusaj propao.
materijal izrade, zanima me zašto nitko ne radi box od lima?
Verovatno zato sto je mnogo lakse raditi sa sperplocom(drvetom), plastikom, najlonom, stiroporom i ostalim materijalima razumes vec, lako se rukuje sa njima, ne treba ti neki poseban alat niti neko posebno znanje, lako se zamene itd jednom recju prakticnost, nije da ce od lima box biti los samo OBAVEZNO pazi da ti taj box od lima bude uzemljen, i da nemas kontakta lim-zica[nikad ne znas gde progori izolacija](lim, voda, vlazan vazduh i struja, zaebano moze biti).
Nece se grejati nista vise nego bilo koj drugi box koj je dobro izolovan, a to da li je svetlost u direktnom kontaktu sa limom ili nije nema bas toliko veze, toplota je tu pa je tu a to regulises nekim izduvnim ventom i nema frke.

dali mi je potreban deflektor iznad LED žarulja da reflektira svijetlost pošto 1 žarulja pokriva 275 stupnjeva

Nikakav deflektor ti ne treba jer nije to sijalica koja ajmo reci sija na sve strane nego su to led diode okrenute prema dole(tacnije pise ti na kutiji neke sijalice imaju ugao <120* a neke od oko <300* ali i to mozes poboljsati skidanjem plasticne kape sa sijalica(pogledaj po led dnevnicima skapiraces)
raster LED grla, dali ih posložiti da budu paralelna jedna pored druge 5 u redu ili u X

I jedno i drugo je po meni oke, ono na sta treba da obratis paznju je da ti razmak bude minimum 5 a dobro bi bilo i 8 cm od grla do grla u slucaju da posle pozelis da stavis neke jace sijalice(npr od 15W) kako bi izvukao vecu snagu panela sa istim brojem grla.
Ja licno bih za panel oblika kvadrata isao na X varijantu dok na neki oblika pravougaonika bih redjao redom jednu do druge
 
Poslednja izmena:

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.640
13.732
358
@Dzankiii "razmak bude minimum 5 a dobro bi bilo i 8 cm od sijalice do sijalice u slucaju da posle pozelis da stavis neke jace sijalice(npr od 15W) kako bi izvukao vecu snagu panela sa istim brojem grla." od kud si ti nasao ovo 5-8cm? i sta da stavi razmak grla 5cm sa 6w zaruljama npr. i sad zeli preci na jace i zasarafi svaku drugu i dobije veci razmako_O.
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Ja kad sam racunao za svoj panel tako mi je najbolje ispalo, ne razumem konkretno sta je tvoje pitanje, sto bi srafio svaku drugu da dobije vecu snagu kad ce time samo izgubiti snagu? Ja pricam ako napravi panel od npr 10 grla, stavi 10 sijalica sa 6W to je 60W, izvadi tih 10 sijalica i stavi 10 sijalica od 15W, to je 150W, a isti panel, ne znam da li smo se razumeli.
 

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.640
13.732
358
Ti mislis da je dosta 5-8cm razmaka za zarulje od 15w sa kutom rasprisvanja svjetlosti od preko 200 stupnjeva?
Ja sam rekao da ako vec ide sa takvim malim razmakom ko sto si predlozio i onda se odluci recimo sa 6w preci na jace od recimo 12w neka zasarafi zarulju u svako drugo grlo (znaci povecat ce razmak izmedu zaruljama a dobit ce isto w) i manju sansu od hot spotova koji nastanu preklapanjem snopova. Sumnjam da ce mu trebati tu nesto puno w s obirom na dimenzije +-70-100w ali sa dobrim razmakom svakako!
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Racunaj i da ce skinuti kapice one plasticne kapice i samim tim mu se ugao menja na nekih 120 stepeni, mislim da je to prelamanje na tako slabim ledicama apsolutno nebitno cak i da su sijalice jedna do druge.
 
08.09.2014
26
96
13
Između jave i sna
Mene vise zanima kako ti radi vent preko diy filtera, koji vent je na filteru el pc ili nesto jace i dal efektivno suzbija miris, vecinom oko tog djela growboxa nastaju najveci problemi!

što se tiće mirisa nemam previše brige tj. ne mući me a sa samim ventilatorom sam mislio pokušavati i vidjeti, imam 2 120x120 PC ventilatora, ali imam i u skladištu par komada aksijalaca koji su puno jači ali mislim da nemam potrebe za tim, barem ne za jednu biljku. Druga opcija je vertikalno postaviti ventilator, fleksibilku do filtera, i onda ispuh van ali dimenzijski ne znam ako se neću profersirat tako..

Jel ovo u metrima ili centimetrima :zvezda::
Salim se malo naravno, zao mi je da cujem da ti je prvi pokusaj propao.

oprosti profesionalna deformacija, uvijek sve radim u mm :D

I jedno i drugo je po meni oke, ono na sta treba da obratis paznju je da ti razmak bude minimum 5 a dobro bi bilo i 8 cm od grla do grla u slucaju da posle pozelis da stavis neke jace sijalice(npr od 15W) kako bi izvukao vecu snagu panela sa istim brojem grla.
Ja licno bih za panel oblika kvadrata isao na X varijantu dok na neki oblika pravougaonika bih redjao redom jednu do druge

mene isto privlači više X i mislim da ću ići tako, razmak ču si onda ostaviti dobar pa ću panel izraditi da imam lufta 25mm sa svake strane do bočnih stranica i maksimalno grla odmaknuti pa uvijek mogu kombinirati sa rasvjetom. i definitivno mislim skinuti kapicu jer ovako jako prigušuje svijetlo. također imate kakvu ideju na koji način da napravim LED panel pomičan po visini? razmišljao sam da ih špagom vežem pa uvijek mogu regulirati visinu ali volio bi neko profesionalnije rješenje :D

Sutra onda očekujte DIY limeni growbox part 1. kučište.
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Pa najbolje ti je da panel obesis, znaci 2 srafa, jedan nasuprot drugog, i dva na kraju panela isto tako, neki kanap dugacak preseces na 2 dela, vezes i to ti je to. Kad se upali svetlo slikam ti kako sam ja to uradio ako zelis mada mogu i nacrtati na brzinu u paintu, obavestavaj nas kako ide i ako zelis pocasti nas nekim slikama. Srecno!
edit: evo skica na brzinu iz painta

Screenshot_1.jpg
 

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.640
13.732
358
@Dzankiii "Racunaj i da ce skinuti kapice one plasticne kapice i samim tim mu se ugao menja na nekih 120 stepeni, mislim da je to prelamanje na tako slabim ledicama apsolutno nebitno cak i da su sijalice jedna do druge. "hvala na objasnjenju:thumb:
@lv_inf mozda ti bude najlakse panel napraviti fiksan a podizati i spustati teglu!
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Odlicno to izgleda, vidi se da umes sa limom, ne bi bilo lose da pri vrhu imas rupu tj mesto za ventilator koj ce sluziti za izbacivanje vazduha iz boxa, a pri dnu rupu ili vise manjih rupica za pasivan(ili cak aktivan tj sa ventilatorom) ulaz vazuha.
Sta god ti zatreba skokni na forum i pitaj bolje spreciti nego leciti :D
edit: nisam procitao do kraja vidim da si vec mislio na to
sutra radim proboje za ventilaciju
 
08.09.2014
26
96
13
Između jave i sna
Jedino me sad zanima, razmisljam o sam o podešavanju visine biljke pa dosao na ideju da mogu konstruirat nosaće svakih 10cm i dizati policu po nosaćima, e sad ako mi je polica od lima a ispod nje zraka šibam unutra onda mi taj zrak nema smisla, druga stvar koja me muci sa zrakom kojeg pusem unutra je dal svjetlost koja se propušta kroz otvore ima kakve veze? Dal bi trebao vani stavit ventilator pa kroz fleksibilnu ga unutra gurat? Odsisni će mi ići gore na vrhu boxa to nema problema..
 

Palac

So Fuckin High
Poznanik Foruma
03.08.2015
1.348
10.763
358
Ulaz vazduha neka bude pasivan, nema potrebe za ventilatorom, a sto se tice podesavanja visine svetla lanac ili nesto slicno. Sta ako ti zatreba da dignes svetlo 5,6cm a ti napravio nosace na 10. I potrudi se da svetlo ne izlazi, odnosno ulazi u box.
Lepo si ti to skockao :thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and budalin

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Ulaz vazduha neka bude pasivan, nema potrebe za ventilatorom
Sto da ne, ako vec ima mogucnosti? Sumnjam da bi skodilo.
Za svetlo ti je mnogo prakticnije lanac ili neki kanap jaci i srafove usrafis na svakih 5 cm jedan ispod drugog i sa jedne i sa druge strane, i onda po potrebi samo spustas i povisujes ili jednostavnije samo 2 srafa jedan nasuprot drugog pa onda lanac/kanap skracujes vezujes kako god.
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Sumnjam da bi skodilo.
Cannabis voli podtlak, barem tako vecina misli, ne znam o istrazivanjima nisam ih trazio ali vodim se po iskustvima ljudi s foruma.
Ako stavi aktivan ulaz gubi se podtlak. A i cemu komplikacije ako jedna turbina moze rijesit stvar? tipa vents tt100 ako mu buka ne smeta, ako smeta neka istrazi ostale turbine i njihove karakteristike.

Odsisni ventilator mora bit namjenjen za takvo nesto jer nemoj racunat da ce ti to radit neki ventilator tipa pc venta 50x50x100 i nije tako mali prostor, premali za turbinu a opet prevelik za neki pc ventic. Mozes naci neki za kupaonice ili tako nesto

Edit: racunaj da sve kako ti je Palac gore rekao dobro izoliras da ne bjezi svjetlo unutra jer ti je to jedan od neprijatelja u cvatu bizoe.
Također moras koristit svuda gumene podloske da se ublazi vibracija jer si izao na limenu izvedbu boxa, sve sto "šarafiš" moras koristit matice sa gubicom jer ce ti se s vremenom odpustat, i dovodis u opsnost da ti nesto ne padne na biljku.
Sto si sa svjetlom?
 
Poslednja izmena:

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.640
13.732
358
@FatOne cak i nije premali prostor za turbinu (dal uopce neki prostor moze biti premal za ubaciti turbinu i filter, jedino ako bas fizicki to dvoje ne stane unutar boxa), da se turbina unutra nagurati skupa sa filterom ali najveci problem takvih set up-ova je sto kad to sve uspijes nagurati unutra treba se izboriti sa bukom koja nastane na izlazu od brzine strujanja zraka pa to gadno huci i bude dosta velik problem za utisati pogotovo di je tisina bitna di nije tu nema frke neka puse kolko oce!