Hedonizam

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Hedonizam – filozofija po kojoj je “uživanje” najvažniji cilj čoveka?

Hedonizam predstavlja shvatanje da su zadovoljstva i uživanja vrhunske vrednosti i da se moral zasniva na težnji da se izbegne patnja, kao i na traganju za zadovoljstvima.

Wikipedija kaže-Hedonizam je težnja ka zadovoljstvu koje je samo po sebi svrha i pravi cilj svih delovanja. Hedonizam ima uporište u brojnim filozofskim mišljenjima: Epikuru i epikurejcima, utopistima kao što je Tomas Mor, utilitaristima, filozofima naturalistima, kao i psihologiji ponašanja. Kako postoje različite koncepcije zadovoljstva, postoje i različite varijante hedonizma. Psihološki hedonizam zastupa mišljenje da pojedinac treba i mora da dela u cilju ostvarenja želje za zadovoljstvom, egoistički erotični hedonizam da pojedinac mora da dela u skadu sa onim što mu najviše donosi zadovoljstvo na duži period i, najzad, univerzalni hedonizam da pojedinac mora da dela u skladu sa onim što će tokom dugog vremena da zadovoljava najveći broj ljudi.

Psihoterapijska praksa je pokazala da postoje osobe čije je životno „vjeruju“ stalno dostizanje zadovoljstva i uživanja u tom stanju. Seksualno funkcionisanje i ponašanje je kod takvih osoba često toliko vrednovano da se poklapa sa samom suštinom njihovog postojanja, pa zapadaju u različita intenzivna stanja straha i poremećaje raspoloženja kada u tom pogledu stvari krenu putem koji se ne želi.

Epikurov hedonizam je zapravo produhovljeni hedonizam. On smatra da su duševni bolovi teži od telesnih, jer telo pati samo zbog sadašnjih bolova, a duša podnosi i prošle i sadašnje, a možda i buduće bolove pod zadovoljstvom podrazumevaju odsustvo telesnih bolova i duševnog nespokojstva. Prijatan život pruža samo razum koji kritički procenjuje razloge za biranje ili odbacivanje mišljenja. Pogrešna mišljenja predstavljaju glavni uzrok za pojavu duševnih zbrka i nespokojstva.

i i


Da li smo mi vutraši hedonisti? Ako smo hedonisti,da li je to dobro ili loše? Da li je to uživanje u životu? Iskreno,da imate dovoljno love da li bi ste bili hedonisti?

Baš me interesuje vaše mišljenje o tome,ako tema zaživi.
 

SmokeyThePot

Aktivan Član
18.01.2008
140
35
0
50
Hedonizam (grč. hēdonē, užitak) etički je nauk koji užitak smatra vrhovnim dobrom i ciljem ljudskog djelovanja.Ili pojednostavljeno hedonizam je način života kada se ugađa samo sebi. Takav način života žive danas mnogi ljudi, a neki čak toga nisu ni svjesni.

Prvi je teoretičar hedonizma bio Aristip iz Kirene, Sokratov učenik i utemeljitelj kirenske filozofske škole. Razvijajući Sokratovu temu dobra, Aristip je dobro odredio kao užitak. Čovjeku pripada samo ono što je sadašnje te stoga treba uživati od danas do sutra, jer je nada u neko buduće dobro uvijek povezana s nemirom uzrokovanim neizvjesnošću sudbine. Bitno je da mudrac dominira užitkom, a ne obratno.

Hedonizam određen kao motrište koje sreću svodi na osjećaj sreće, slasti, užitka, na zadovoljstvo. Smisao i svrha života, najviše dobro i vrijednost izjednačava se s trenutačnim užitkom, tjelesnim, senzualnim zadovoljstvom, lagodnim životom, uživanjem bez ograničenja: "Uzmi sve što ti život pruža, danas si cvijet - sutra uvela ruža". To je vrlo problematično, najpesimističnije, gotovo crno, bezperspektivno shvaćanje života.

Hedonisti žele uživati, nastoje živjeti "slatkim životom" i u tomu vide sav smisao življenja. Prepuštaju se užitcima, postaju ovisnici, zanemaruju ljudske dužnosti i obveze, zaboravljaju na ljudsko dostojanstvo, na budućnost, gube kormilo i prepuštaju se nagonskom životu. Nagoni i loše navike vladaju njima, a ne oni svojim porivima i postupcima. Čovjek kao racionalno i moralno biće spušta se na razinu nagonskoga, animalnoga življenja. Brišu se bitne razlike između čovjeka i životinje.

Hedonisti nemaju viših ideala. Jedini njihov ideal je živjeti lako, udobno i što je moguće ugodnije. Pritom, obično, zaboravljaju na posljedice i druge ljude. Važno je da je njima sada dobro i lijepo, da oni trenutačno uživaju u životu. Takve naslade i uživanja najčešće prouzročuju teška razočaranja i duševne patnje. Time se uživanje pretvara u svoju negaciju i bol.

Naravno da je lijepo ugoditi sebi i treba ali umjereno,ali mislim da bezuvjetno pomaganje drugima a ne okretanje glave nudi mnogo vecu radost,prosperitet i uzivanje u zivotu u svakom smislu.samo sto to nemoze svako,treba se suociti sa samim sobom sto jako velika vecina ljudi nema muda pa se skriva iza raznih gluposti i maska,a jedna od tih je i ovo sranje.ljudi osvjestite se i budite iskreni prema samom sebi!jer pomaganje drugima znaci i pomaganje sebi da bi bio veca i sposobnija osoba,sto na kraju dovodi do ciste srece!

A kako ono je pisalo ljubav započinje osmjehom a osmijeh prirodom . so light it up :leafblunt::hippy:
 

HighBadger

Aktivan Član
17.01.2011
205
75
28
30
Vi svi gledate taj "povrsinski" hedonizam... Razlicite stvari ljudi smatraju pod "uzitkom".. Ako je meni recimo uzitak i smisao zivota da u svakom mogucem trenutku zrtvujem sebe zarad drugih ljudi, to onda znaci da ja kao nisam hedonista jer bi tim "gore opisanim hedonistima" to izgledalo vise kao neka neugodnost nego uzitak... Meni hedonizam ima mnooogooo veci smisao nego sto ste vi opisali.. Za mene je hedonizam sposbnost prvenstveno prihvatanja svog ljudskog bica i zivota kao ljudsko bice.. Sto prakticno znaci da si ti u svakom trenutku u stanju da uzivam u svemu sto ti se desava u zivotu, i ono sto je "lepo i ugodno" i ono sto je "shit"... Hedonista koga ste vi gore opisali je meni samo sebican covek i nista vise... Pravi hedonista mora da bude sposoban i da istinski uziva i u svojoj tuzi i sreci, i svojim zivotnim problemima isto tako kao sto moze da uziva i u dobrim stvarima koje mu se desavaju... Jer zivot cine sve te stvari,a covek koji juri samo neka "povrsna zadovoljstva" nije uopste covek, nego je "polu-covek"... zivi pola zivota... I ima skroz negativnu konotaciju, za sebe i za druge. A hedonista koga ja smatram "pravim hedonistom" je nekako pozitivan. Ima pozitivan stav prema sebi, drugima i zivotu uopste, tj. to je najbolji nacin da se nosis sa zivotom i zivotnim problemima i zivis zivot a da si zasticen sve vreme tim uzivanjem u svemu... Time izjednacavas dobro i lose, srecu i tugu, sve ti je isto, tj. sve ti je uzitak!
 

natura

Aktivan Član
29.05.2009
228
146
0
46
svakome je verovatno hedonizam nesto drugo, pise i u prvom postu.
naravno da jesam hedonista, zivot je za to da se zivi.
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Osobno sam veeeliki hedonista. Mislim da to nema direktne veze s upotrebom vutre, ali obrnuto gledajući, volim vutru izmeđuostalog i zato jer sam hedonista :) Mislim da nema ništa loše u tome da se prepustimo užicima, sve dok nam to ne ometa neki subjektivni pojam "normalnog" života.
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.238
10.096
358
he he ma to je moja tema, al sad san tak..pa cu sutra...ma da jesam apsoluto hedonista, al tko nije, zapravo, pitanje je utilitatarizma
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
HighBadger... A hedonista koga ja smatram "pravim hedonistom" je nekako pozitivan. Ima pozitivan stav prema sebi je napisao(la):
Bravo! Danas sam drugarom (jbg, kada god hocu navesti neku anegdotu shvatim da cu biti prepoznat, a to ne zelim) dakle, vracali smo se sa poslovnog puta i, onako u razgovoru, kazem mu da bih bio najsretniji covjek kada bih nekome ko me izradio za 6000 evra moga oprostiti, ne zamjerati mu, i nastaviti zivot kao da je to jedna odlicna skola koja je malo vise kostala i da je vrijedila svake pare, a ja da budem sretan sto sam je uspjesno zavrsio. Sve ima svoje nazive, a ti si odlicno navela primjere pravog, istinskog hedoniste, a to je, ruku na srce, malo ko od nas.
Ne moze neko ko uziva u tome da nekome nanosi bol biti hedonista, a samo cinjenje bola drugoj osobi mu je osnovni smisao zivota, taj se naziva sadista, pa imamo tu i mazohiste i animaliste i soviniste.., ali svi oni, na neki nacin, osjecaju i drugu stranu zivota, a to je nezadovoljstvo. Hedonista ne moze da bude nezadovoljan. Nismo mi izmislili stvari koje nam smetaju, sve to dolazi prirodom, bilo covjeka, bilo prirodom stvari, a, ako nam nesto smeta nema tu hedonizma.
Zakljucio bih da su hedonisti sposobni da se raduju i pronalaze zadovoljstvo u svim stvarima koje ih okruzuju i koje im se kroz zivot desavaju, bez obzira da li su one prijatne ili neprijatne iz perspektive velike vecine nas koji gajimo ljubav prema nekim stvarima, bicima ili dogadjajima, a sa druge strane nam smetaju ili manje volimo neke druge stvari, bica i dogadjaje.