Hidro uzgoj salate u regalu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

mester

Zelena za ljubav nekad bila si
Poznanik Foruma
15.09.2018
544
3.367
163
Pozdrav svima,
pao mi je jedan hobi na pamet, dosta je slično tematici foruma, ali je ipak druga kultura.

Sadio bih indoor salatu u regalu hidro metodom, tj. kratky metodom. Nadam se da će netko uskočiti savjetom jer nemam iskustva s ovim, sve je samo teorijski pa da predstavim plan:

Uzeti regal visok 180-200cm, dubok cca 60cm, širok 150cm (kao na slici).
Napraviti led panele od ledica sa standardnih kućnih žarulja (grlo e27).
Vjerojatno bi udaljenost morala biti 30-50 cm od ledica do salate tako da bi regal mogao imati 2-3 razine.
Salata (kao na slici) bi išla od sjemena u vunu, nakon što krene raste preselio bih svaku glavicu u svoj kontenjer.
Kontenjer bi bio ispunjen vodom i gnojivom za vege. Raste otprilike 2 mjeseca. Dnevno bi dobivala 10h svjetla, tj. toliko je struja jeftina. Paše joj temperatura 15-20c koliko je konstantko tokom cijele godine.

Od nekih stvari koje me interesiraju u ovom trenutku su:
1) treba li mi ph/ec metar?
2) voda iz slavine ili destilirana voda?
3) na koliku jakost svjetla da idem?

Gledao sam na youtubeu, dosta videa ima gdje ljudi jednostavno natoče vodu iz slavine, pomiješaju gnojivo i stave pod lampu i za mjesec do dva jedu plodove. Niti ne oksidiraju vodu (kratky metoda, navodno je dobro za brzo rastuće kulture kao što je salata), niti mjere ph, niti mijenjaju otopinu niti išta što sam smatrao potrebnim prije nego sam krenuo istraživat.

Eto, to je neki plan. Možda ima nešto na što nisam mislio?


12.jpg Salata_puterica_300_244_90.jpg
 

mester

Zelena za ljubav nekad bila si
Poznanik Foruma
15.09.2018
544
3.367
163
Glavica na dan se jede tako da ovo ne ispada ko nešto naročito što se količine tiče.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bananko Banana

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.319
8.339
258
Nedavno sam posetio jedan ogroman hangar u kom se uzgajaju ribe u tankovima i ta ista voda se koristi za hidroponski uzgoj konoplje. Predobro je izgledalo i funkcionisalo! ::volimj::

Pa eto samo htedoh da ubacim ideju nekog akvarijuma na tim policama, da se poveže sa salatama! :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: budalin

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.033
15.280
358
To se zove aquaponika!
Po meni, nateži za uzgoj, jer tko ima akvarij, zna koje sranje ribe mogu napravit. Moraju imat struju u vodi(kao u jezeru, moru i sl), voda se mora obogačivat kisikom i ako nestane struje, ode sve u pm:)
Večinom to ovako rade, ali prljav posao...
Uglavnom, ribe kenjaju, voda se tera kroz korjen biljke, koja čisti vodu i vrača je čistu, ribama!
 
Poslednja izmena: