High Pressure Sodium [HPS] Sijalice - Tehnicke karakteristike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
10.04.2008
3
0
0
39
Bezze_Sa je napisao(la):
Tek sad dobro pročitah, ako si dobio prigušnicu odnosno balast, onda nisi nešto dobro spojio.... pogledaj ponovo, ili si kupio bez startera, uglavnom mora i treba starter (čak i za obične neonke, pa i njima treba starter....)
Et' link, pa se upoznaj sa lampama više...

tnx ljudi na brzom odgovoru. :respect: eh kvragu, newb sam.
nisam skuzio da je prigusnica i balast ista stvar :)
sto se tice krivog spajanja neznam... posto nema startera
nema bas previse filozofije oko spajanja... evo slika :



(dva su plava kabla pa sam jedan prefarbao u crveno da se bolje vidi)
spojio sam prigusnicu direktno na fazu, i iz nje zarulju nadoljnji pol
a sve ostalo na nulu... probao i druge kombinacije al uglavnom ne radi...

kabel i grlo testirano sa obicnom zaruljom i radi... :signs053:

sad neznam dal da kupim starter i da probam spojiti (bez obzira sta "stricek" veli) ili sto...


EDIT : btw. ne radi mi tvoj link :( kao domena istekla ili nesto....
 

rasmc

Aktivan Član
18.01.2008
76
15
8
46
Koliko ja znam ima puno vrsta natrijevih kao i svih drugih žarulja.
Prodavaći uglavnom ne znaju šta prodaju osim možda nekih specijaliziranih trgovina
tako da je moguče da se čovjek i zahebao!
Uglavnom, ovu son-b nisam nikad vidio, ali radi se o tome da neke zarulje imaju integrirani starter u samoj žarulji i on se može i vidjet kroz ono malo prozirnog djela na žarulji uz grlo, a za neke treba externi elektronski propaljivač.
To možeš saznati i po slovu koje piše u onom malom trokutu na žarulji!
Ako piše slovo "I" to bi trebalo značiti INTEGRIRANI STARTER, a ako
piše slovo "E" to znaći da treba biti EXTERNI STARTER!
Znači tebi bi trebalo bi ti pisat slovo "I" !

Bar ja tako mislim, odnosno tako su mi prenjeli stariji majstori elekričari:thumb:
Pozdrav
 

rasmc

Aktivan Član
18.01.2008
76
15
8
46
Bezze_Sa je napisao(la):
Tek sad dobro pročitah, ako si dobio prigušnicu odnosno balast, onda nisi nešto dobro spojio.... pogledaj ponovo, ili si kupio bez startera, uglavnom mora i treba starter (čak i za obične neonke, pa i njima treba starter....)
Et' link, pa se upoznaj sa lampama više...


Ovo što si napisao nije točno!!!
Ja sam danas spojio natrijevu žarulju 110w na prigušnicu za živine žarulje od 125w
BEZ startera! Naravno da ima starter, ali ono o čemu sam maloprije govorio, INTEGRIRANI IGNITOR(starter) u samoj žarulji.
Inače se žarulja natrijeva 110w koristi kao zamjenska za živinu(spaja se na prigušnicu od živine) 125W, HPS 210w na 250w i HPS 350w na prigušnicu 400w.
:wave:
 
10.04.2008
3
0
0
39
rasmc je napisao(la):
Koliko ja znam ima puno vrsta natrijevih kao i svih drugih žarulja.
Prodavaći uglavnom ne znaju šta prodaju osim možda nekih specijaliziranih trgovina
tako da je moguče da se čovjek i zahebao!
Uglavnom, ovu son-b nisam nikad vidio, ali radi se o tome da neke zarulje imaju integrirani starter u samoj žarulji i on se može i vidjet kroz ono malo prozirnog djela na žarulji uz grlo, a za neke treba externi elektronski propaljivač.
To možeš saznati i po slovu koje piše u onom malom trokutu na žarulji!
Ako piše slovo "I" to bi trebalo značiti INTEGRIRANI STARTER, a ako
piše slovo "E" to znaći da treba biti EXTERNI STARTER!
Znači tebi bi trebalo bi ti pisat slovo "I" !

Bar ja tako mislim, odnosno tako su mi prenjeli stariji majstori elekričari:thumb:
Pozdrav

eh... u trokutu na zarulji pise E :)
Daj mi sad jos reci, dali su starteri "univerzalna" stvar ili svaka
zarulja treba poseban? znaci. dal u ducanu trazim starter ili starter za 70W natrij?
 

rasmc

Aktivan Član
18.01.2008
76
15
8
46
Na starteru ti piše od 70-400w. Kad ti ga prodavač da u ruku, možeš i sam pročitati šta piše da nebi opet bilo zabune. Spoji po shemi sa startera!
:facesjump:
 

terrible

Aktivan Član
31.12.2007
67
11
8
38
E ovako, nabavio ja neku lampu, drug mi pričao dva meseca kako on ima neku lampu i da su mu pod njom piljčice rasle ko blesave. Danas sam je dobio i sad gledam ja nju, svijetli boli glava al za početak nigdje nema startera ni balasta i ima 500W. Koliko sam ja tu pročitao HPS od 500W ne postoji. al evo i slike pa nek mi netko pomogne ako zna šta je ovo :






Edit :

ma evo našao sam al preko pogodak tražilice...

http://www.tez.hr/_en/katalog/visokotlacne/fluosol/

volframova ako sam dobro shvatio... al malo je to lumena - 13000 za 500w:icon_confused:
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
To ti je živina žarula, odnosno MH..
Mozes s tim ok sadit al bolji HPS (mislim, ja niisam s mh radio, al kao je hps bolji jer cvjetanje odradi bolje zbog crvenog spektra blablabaaa
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Batali to.. uzmi si hps 400w ili hps 600w.. 50 000 lumena ima 400w, a 90 000 600w.. pa ti racunaj koliko struje bacas sa tom zaruljom..
 

terrible

Aktivan Član
31.12.2007
67
11
8
38
ma mislio sam možda da je neki vanserijski HPS sa brdo lumena, optimista sam ... pa sam proveravao jel možda mogu proć jeftinije :hehe:

nema, i cigan mora kad tad pljunut pare:knockknock:
 

Lucifer

Aktivan Član
13.06.2008
56
0
0
41
Eto stigli su i meni moj dijelovi za HPS 400w, znači sijalica, starter grlo ecc. Kupio sam sve u rinfuzi znači ne neki gotovi komplet.

E sad kaže mi čovjek da je potrebno za spajanje koristit silikonski kabal, jer kod običnog postoji mogućnost da će se "spržit".

Zanima me dali je netko spajao sve to u komplet sa običnim kablovima, tj. imam otpadnog produžnog kabla, ali pravog koji kod šefa u firmi tera malo jače strojeve od jedne sijalice, pa bi to upotrijebio.

Dalje me zanima dali je neophodno izraditi cooltube, ili napraviti neku fizičku zaštitu da nešto ne dođe na sijalicu ili između biljke i sijalice nije potrebna nikakva zaštita?

Thanx in advans
 

pecko88

Aktivan Član
26.04.2008
235
4
18
45
@Lucifer, izvini me sto na tvoje pitanje odgovaram sa pitanjem....

Ali kako si porucio starter, jer na svim sajtovima se prodaje sijalica i trafo, ali nigdje nema oddelno naruciti starter.

Bio bih ti zahvalan ako mi napises sve sto pise na starteru, a i slika bi bila dobrodosla.

Pozdrav...:ludaci_lol:
 

bruno93

Aktivan Član
26.06.2008
136
3
0
30
Da. Popusio je cvjet od neke biljke Critical + ili tako nesto i uopce nije djelovalo, sto znaci da ce trebat puno toga da ga opusti.
 

Ograz

Aktivan Član
02.05.2007
68
4
0
49
Druze Bruno nece nikoga prvih par puta puch, to jest nece znati sta mu je, malo s njime zapali pa koji vic i to... I kad se pocne cerit omda ono opusteno zisku... :)

Meni je pomoglo, strgana noga i ono bez nisam mogo opce zaspat...
 

bruno93

Aktivan Član
26.06.2008
136
3
0
30
balcan_smoke je napisao(la):
ko ga nije provalio ccc
meni je smiješno kako se ljudi primaju

Sta me ko ima provaljivat.
Tata mi ima multiplesklerozu, jedva hoda.
Cito sam po internetu i gledo na youtube o toj bolesti i sazno da je mnogim ljusima marihuana pomogla cak toliko da ustanu iz kalica pa sam se dogovorio s tatom oko uzgoja i sad to uzgajam za njega.