Hpl-n 400w ?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Trip

Aktivan Član
26.04.2010
138
1
0
39
www.jeboteja.com
Philips HPL-N 400W, Cool White, 3900K, E40, 22000 (lm), CRI 45 (zivina sijalica)
Quecksilber_Philips-HPL-N_small.jpg


[FONT=&quot]
[/FONT]
Interesuju me iskustva ili mishljenja vezano za ovu sijalicu.

S' obzirom da je na sredini izmedju 2700 i 6500K, takodje me interesuje da li je dobra za uzgoj. Da se razumemo ne radi se o kupovini, nego drug vetj to ima pa ga interesuje shta moze da se izvuche iz toga.

Ja sam lichno josh pre chuo da kada se na ovoj vrsti sijalica razbije "balon", da se samim tim dobija ne znam koliko bolja svetlost. Ne bi to da komentarishem, jer nisam struchan u ovoj oblasti. A prvi put da mi google nije neshto posluzio, da ne kazem uvopshte.
 

Krejzy

Aktivan Član
22.02.2010
327
25
0
33
po mojim dosadasnjim saznanjima zivine sijalice generiraju previse ultraljubicaste svjetlosti ili tako nesto sto uzrokuje da se biljke izduzuju sto nije dobro i generira jos neke druge vrste svjetlosti koje biljka ne moze iskoristiti... al mozda ipak bolje da ti netko sa vise strucnog znanja da odgovor, a i tu je :google2: kao jedan prilicno kvalitetan nacin za pronalazak takvih informacija :pat:
 

Krejzy

Aktivan Član
22.02.2010
327
25
0
33
Google je koristan samo si ti lijen :p

evo nakon 1 min googlanja:

http://www.youtube.com/watch?v=xB94OjTvtMk&feature=related

[SIZE=+2][SIZE=+1]Incandescent Plant Grow Lights
[/SIZE]
[/SIZE]These lights are the most inexpensive to purchase but are also the most inefficient and a poor source of light for plants. At best they can provide supplemental light to individual house plants. Incandescent lights have a low lumen output per watt compared to HID and fluorescent grow lights

http://www.growmarijuana.org/2010/02/incandescent-bulb/
 

Trip

Aktivan Član
26.04.2010
138
1
0
39
www.jeboteja.com
To nema veze sa sijalicom koju sam ja postavio, kakve si gluposti od linkova stavio dobro je da si ostao ziv, ne spamuj. Ja sam postavio konkretna pitanja vezano za HPL-N sijalicu, a ne za obichnu zivinu.

Ne pametuj mnogo, jer ispadash glup. (nishta lichno)
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Hm koristio sam 125W HPL lampu koja je isto imala balon i mogu reći da je ta lampa PRE LOŠA.
Razbijanje lampe nikako ne preporučujem tj. to bi bilo preglupo i vrlo opasno jer sadrži živu, a živa je otrovna i za biljke i ljude.
Ta lampa užasno grije, jedna od 125W HPL skoro grije ko 250W HPS i ne proizvodi nešto kvalitetno svjetlo i ne preporučam ju za uzgoj jer je skroz ne-efikasna!
Za growing je HPS i točka. Nema growanja bez HPS.
poz
boz :sun2:
 

Krejzy

Aktivan Član
22.02.2010
327
25
0
33
vaj ju trippin' ? xD

ziva je ziva
kao sto vidis :) sve ti pise

pise ti da se previse grije
pise ti da trosi vise struje nego stedna ( kad vec kao opciju uzimas zivinu zarulju koja je jeftinija logicno je za pretpostavit da ides na jeftiniju i dostupniju varijantu i da se neces zajebavat s balastima itd. , pa odmah imas malu usporedbu s CFL-om )
pise ti da je neefikasna
pise ti da je opasno ako se razbije
itd. itd. itd.

ccc... you must see the error of your ways and only then you will become a true kung - fu incandescent light bulb :sun2:
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
:thumb: :eek:hno:

E sad,kao što vidiš,nije to baš tako velika razlika,ali nijanse su itekako bitne.Razlika i razlog zašto je son-T(HPS) bolji je u spektru boja koje isijava i zato je ta žarulja zakon za cvjetanje,iako je index uzvrata boje tek 25,dok je recimo kod fluo cijevi bitno da je taj index najmanje 80 za optimalne rezultate.
Živina žarulja ima vrhove u plavom i zelenom,ali i u crvenom.Taj mix nije dobar za biljke,što su i pokazala iskustva ljudi koji su pokušali uzgajati pod njom.
Samo da usporediš,evo ti i MH spektar


Uploaded with ImageShack.us
 

Trip

Aktivan Član
26.04.2010
138
1
0
39
www.jeboteja.com
thx m8 ;)

Ne znam dal dobro chitam ovaj graf, al chini mi se da MH ispade bolja za cvetanje od ovoga :S

Znachi shto se tiche cvetanja na 250 il 400w son-T je zakon ili ima josh neshto malo bolje?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Agro i Greenpower su lampe za uzgoj bilja i bolje su za tu svrhu (naravno) od son-T ! Biljke će cvjetat i pod MH lampom ako im je fotoperiod skračen na 12/12 ali će rezultati,kvalitativno i kvantitativno biti daleko slabiji.
Osim toga,Greenpower lampa je 430W i ima više Lm,a i potpuniji spektar ima.Ali,pustimo sad priče koja je bolja! Ja uzgajam pod običnom Hps lampom i dobro je.To su sve nijanse i ako se ne baviš profi uzgojem bilo kakvog bilja,uzimaš jeftiniju varijantu jer su razlike zaista neznatne.