HPS bez cooltube-a !?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
26.12.2013
16
0
1
pozdrav svima, zanima me bi li mogao imat hps od npr 600w bez cooltube-a ili ventilacije? Grow bi napravio u posebnoj većoj prostoriji koja je 4 x 5m i ima prozor. Znaci bez grow tenta ili ormara. Bi li se mozda stvarala prevelika temp za biljke? A poslije kada bi bilje malo poraslo, uzo bi neki ventilator radi jačanja stabiljke.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Treba ti box zbog rasipanja svjetla! 600w je za 2m2 a ti pričaš o 20m2. Za tu prostoriju trebaš 6kw!
Mislim, možeš i bez boxa, vručina zimi bez ventilacije u tolikoj prostoriji nebi bio problem al friški zrak treba biljkama isto kao i šta tebi treba.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and mr.dr.Smok

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
ja sam stavio ventilator odma ispod sijalice nemam cool tube ali znatno manje grije ispod biljki(vjerujem da bi bolje bilo sa cool tube ali nemam ga)
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Prijatelju bez ventiliranog prostora nema ni dobrog growa.Ako ništa drugo bar taj ventilator stavi pored prozora da puše svjež zrak po njima.Samo pazi da ne bude prevelika razlika u temperaturi.Ni to nevalja.Priprema je pola posla.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: t@mara and Avantura
26.12.2013
16
0
1
Hvala na odgovorima. Nisam ja mislio svih 20m2 iskoristit za grow, nego s tih 600W pokrit povrisnu od 1.5 m2 za 2-3 biljke. U toj prostoriji nitko ne boravi nego sluzi za odlaganje stvari pa bih jedan dio prostora iskoristio za grow. A ventilator sam normalno mislio stavit kad bi biljke malo porasle radi svježeg zraka i radi jačanja stabiljke. A sad da uzimam cooltube ili neku posebnu ventilaciju, to mi je preveliki trošak pa sam ovako mislio. Jedino me brine da hps ne bi razvijao preveliku temp za biljke, ali pazio bih i na udaljenost zarulje od biljaka. Logicno mi je da u grow tentu ili kakvom ormaru bude veca temp zbog toga sto zrak ne cirkulira (ako nema ventilacije)...Ali u ovako vecem prostoru i jos s prozorom, mozda temp ne bi stvarala problem? I znam da bi rasipanje svjetla bio problem ali kad nemogu drugacije slozit.
 

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
fora je da se lampa mora koliko god velika soba priblizit veoma blizu biljke npr za 400W moras na 30cm za 600W se udalji malo vise ali nije neka drasticna razlika.
e sad ako nemas nista okolo dosta svjetlosti se gubi tako da je najbolje napravit 4 zida sa folijom za refleksiju a ostavi gore suplje ako oces da se hladi.e sad ako imas cool tube umjesto 30 cm ti mozes blize da ti se ne zapale biljke,to je i jedina svrha cool tuba da iskoristis maksimalno svoje svjetlo
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
A ventilator sam normalno mislio stavit kad bi biljke malo porasle radi svježeg zraka i radi jačanja stabiljke
Jačanje stabljike i friški zrak nema puno jedno s drugim.
Pogledaj ovdje box - cvijet https://www.vutra.org/threads/diy-vege-flower-box.14550/ e tako bi trebao voditi računa da imaš po mogučnosti dolje dovod zraka a gore odvod tako da cijelim boxem prođe friški zrak. Znači dovod friškog zraka ti svakako treba. Bar wc ventilator. Ako si nabavio lampu možeš i to. Ustajali zrak-velika vlaga=plijesanj.

Ispuh.
Nije problem sve "ispuhati" u podrum. Šta kad zamiriše? Šta kad zamiriše okolnim prostorijama i susedi skuže da uzgajaš?
Bolje da miriše vani, najbolje kroz filter.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.238
10.096
358
kut sobe ti mogu biti dva zida koja obložiš folijom, s letvicama ili kako li već, s folijom formiraš još dva, između lampe i biljke staviš sobni vent, ili najbolje onaj uspravni, pa ga staviš vodoravno, ostaviš cm-dva sa svake strane folije i do poda, a zraka imaš i gore iznad reflektora
jedino bi onda trebao neki veći reflektor ili nekako povećati onaj klasični ako si već nabavio
cool tube bez prave ventilacije nema smisla
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Avantura

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Ma kakav ct a nisi u boxu !!!
Spominje se nekakvih 30cm i da se mora tako haha:fuck: kojih 30cm radis sa hps-om i u nijednom slucaju nije potrebno drzati hps tako blizu.
Tako da tebi treba samo dobar vent koji ce vuci van a podtlak ce odraditi ostatak ;)