HPS "titra" kad je upalim

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

skank07

Aktivan Član
19.05.2011
70
0
0
54
Kupio sam novu hps400 prigusnicu , popaljivac, i sema je jednostavna i stvarno nekuzim gdje grijesim...naime sam prvi put to spojio lampa je titrala, drugi put sam zamjenio uticnicu i opet je titralo samo manje, sad dal te svijetijke u pocetku titraju pa se nakon nekog vremena ustabile ili je negdi drugdje zajeb? jer jedinu gresku koju sam mogao napraviti je krivo spojiti fazu i nulu...ali jos jedno mi nije jasno, kad s ispitivacem stinem na obje zice mi pokazuje svijetlo!!! te iste zice su prije bile spojene na normalnu zerulju...dal netko zna gdje je problem?
 

skank07

Aktivan Član
19.05.2011
70
0
0
54
moram rec da nemoguce jer napamet znam da sa prigusnice ide na B od startera, sa iskre startera ide u jedan ulaz zarulje, a sa treceg izlaza se spaja paralelno sa drugim krajem zarulje....
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Ako ti ispitivac svjetli na obje rupe, onda ti imas gadan zajeb sa strujom i ako ne zelis poginuti drzi se sto dalje od toga...
 

skank07

Aktivan Član
19.05.2011
70
0
0
54
Sekach je napisao(la):
Ako ti ispitivac svjetli na obje rupe, onda ti imas gadan zajeb sa strujom i ako ne zelis poginuti drzi se sto dalje od toga...

upravo na to sam i mislio..jer iso sam ja u elektrotehnicku skolu i nije da neznam nista o tome...jer znam da sam dobro spojio po semi...a u ku...
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....da to mi nije jasno, onda po tom ima 2 faze a ni jednu nulu......

....kak to onda opce funkcionira?.....
 

skank07

Aktivan Član
19.05.2011
70
0
0
54
Ivach je napisao(la):
.....da to mi nije jasno, onda po tom ima 2 faze a ni jednu nulu......

....kak to onda opce funkcionira?.....

dobro zaboravimo onda ovo, imam drugo svijetlo gdje imam 3zile...dvije svijetle, jedna ne....znaci spojim ovu gdje svijetli na ulaz prigusnice a ovaj drugi dio na zarulju,al sto sa drugom fazom??? ovo me ubilo, vec dva dana to ***** i nekuzim sto me jebe, sad vise i ono sto sam znao neznam...
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....na utikacu od HPS-a bi trebao imat oznacenu stranu di je faza.....ta strana utikaca ide na uticnicu gdje svjetli ispitivac.....

.....na normalnoj dvofaznoj struji trebas imat 2 zice, jedna (faza) na kojoj svjetli ispitivac i druga (nula).....a ako imas 3 zice to ne kuzim.....

....brijem da je trofazna struja 2 faze i 1 nula al to nek potvrdi Sekach posto je struja njegova struka....:)
 

skank07

Aktivan Član
19.05.2011
70
0
0
54
Hvala Ivach, da logicno je da ima dvije faze i nulu jer jedna ne svijetli...nisto jednu fazu izoliram, druga faza na ulaz prigusnice, a nula na drugi kraj zarulje...ljudi drzite fige, i nadam se da se cujemo :D
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Da je trofazna, onda bi imao 5 zica...3 faze, 1 nula i 1 uzemljenje... I u tom slucaju bi mogao koristiti samo jednu fazu a ostale izolirati da imas "normalnu" uticnicu...

Ovo je nesto drugo i ako nisi siguran, ponavljam, nemoj dirati...radije nadi neku drugu uticnicu...

Ako vec nemas mira i moras drkati po tome, onda svakako ne zaboravi iskljuciti osigurac kada to radis i budi malo udaljen kada ukljucujes da vidis jel sljaka nakon spajanja... Mozda je dobro i napomenuti da mozes spaliti prigusnicu ili zarulju neispravnim spojem...pa budi spreman i na taj trosak...
 

skank07

Aktivan Član
19.05.2011
70
0
0
54
Sekach je napisao(la):
Da je trofazna, onda bi imao 5 zica...3 faze, 1 nula i 1 uzemljenje... I u tom slucaju bi mogao koristiti samo jednu fazu a ostale izolirati da imas "normalnu" uticnicu...

Ovo je nesto drugo i ako nisi siguran, ponavljam, nemoj dirati...radije nadi neku drugu uticnicu...

Ako vec nemas mira i moras drkati po tome, onda svakako ne zaboravi iskljuciti osigurac kada to radis i budi malo udaljen kada ukljucujes da vidis jel sljaka nakon spajanja... Mozda je dobro i napomenuti da mozes spaliti prigusnicu ili zarulju neispravnim spojem...pa budi spreman i na taj trosak...

evo jednu fazu sam izoliro, i sad je kao sve u redu, ali kad upalim zarulju, jos uvijek malo tittra, ali nakon nekog vremena se smanjuje titranje...ali me muci jer unutra vidim kao plavkasto svijetlo, koje se pojavljuje svako malo...sad dal je to normalno ili nije...mislim da ovaj put nema greske, jedino je moguce da sam spojio krivo na grlo zarulje jer nije nista oznaceno...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Nemoj experimentirati prika, nije to jeftino...Kažeš da je bila žarulja spojena na to!? Da ti nemaš tu neki prekidač? Imaš li možda multimerar (mjerni instrument)? Izmjeri napon, nađi fazu i nulu i spoji kako treba. Pomoću istog instrumenta provjeri gdje ti ide koji kontakt na grlu (samo ga na otpor prebaci, ili na zujalicu, ako ima). Ako si elektro tehničar, trebao bi znati to spojiti, jer kao što i sam kažeš, jednostavno je. Samo budi siguran da si dobro spojio fazu i nulu, i naravno, da imaš 220V tu gdje spajaš.
Dobro su ti rekli, nađi ispravnu utičnicu, jer ovo je žešći zajeb, koliko mi se čini...
@ Ivach : nema dvofazne struje prijatelju, to je jedna faza i nula u pitanju, a u drugom slučaju su 3 faze...dvije faze, bez puno pametovanja (nisam ing pa da se upuštam u to) nemaju smisla radi jednostavnih elektrotehničkih zakonistosti :) ŽUTOZELENA je uzemljenje i kod starih instalacija je uglavnom nema...siva ili crna su boje za fazu, a plava je nula.
 

Smeh

Aktivan Član
09.08.2011
91
8
0
31
meni sma nije ovo jasno...zasto jednostavno ne odes u prodavnicu di si kupio to i zamolis ljepo decke da ti spoje das im za cugu i to je sve ...et tako ja rijesim problem al skoro uvjek kad je struja u pitanju
 

skank07

Aktivan Član
19.05.2011
70
0
0
54
zlo&naopako je napisao(la):
Nemoj experimentirati prika, nije to jeftino...Kažeš da je bila žarulja spojena na to!? Da ti nemaš tu neki prekidač? Imaš li možda multimerar (mjerni instrument)? Izmjeri napon, nađi fazu i nulu i spoji kako treba. Pomoću istog instrumenta provjeri gdje ti ide koji kontakt na grlu (samo ga na otpor prebaci, ili na zujalicu, ako ima). Ako si elektro tehničar, trebao bi znati to spojiti, jer kao što i sam kažeš, jednostavno je. Samo budi siguran da si dobro spojio fazu i nulu, i naravno, da imaš 220V tu gdje spajaš.
Dobro su ti rekli, nađi ispravnu utičnicu, jer ovo je žešći zajeb, koliko mi se čini...
@ Ivach : nema dvofazne struje prijatelju, to je jedna faza i nula u pitanju, a u drugom slučaju su 3 faze...dvije faze, bez puno pametovanja (nisam ing pa da se upuštam u to) nemaju smisla radi jednostavnih elektrotehničkih zakonistosti :) ŽUTOZELENA je uzemljenje i kod starih instalacija je uglavnom nema...siva ili crna su boje za fazu, a plava je nula.

Evo rijeseno je, sve radi, nasao sam dobru uticnicu, spojio i sve sljaka...sto je najbitnije, vec sam i prije dobro spojio kolko mi se cini, samo je u pocetku lagano titralo(sto je normalno, al ja nisam znao) no to se nakon pola minute ustabili i sve je normalno....Hvala svima koji ste mi pomogli, bez vas nebi uspio :D
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....to kratko vrijeme titra dok se zarulja ne zgrije, kad se zgrije titranje prestaje......

.....zlo i sekach-hvala na objasnjenju......
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.