Hydroponic sistemi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

cbk

22.09.2009
15
0
0
37
cao svima...iscrpna tema...
planiram da se bavim unutrashnjim uzgojem cvetnica...(shto u principu moze da se poredi sa cannabis-om)
za sada imam hidroponski sistem koji nije mnogo veliki ali je dobar...
medjutim...javlja se problem....
naime sva djubriva koja se mogu naci kod nas (srb) su predvidjena za dopunsku prihranu kucnog bilja...(PLANTELA,FLORAVIT)
cak se i u "***********" (da kazemo najopremljenija radnja u bg-u) .. prodaju ova djubriva i oni napominju da se treba koristiti 0.05% rastvor (do 0.1%)..
meni se chini da je ovo suvishe slabo...(na 20l vode ide 10ml djubriva)..mozda greshim...
josh jedna stvar...vodu koju koristim je bunarska...i izgleda da je veoma losha..PH je oko 7.2 a EC oko 17.5 ... ima li nacina da se ec smanji (buduci da ph moze da se kontrolishe sircetnom kiselinom)...
unapred hvala na odgovoru...pozdrav svima
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Dobro veče cbk!
Evo da ti pokušam pomoč.Naime doza mi izgleda malo mala.Tu češ morat malo eksperimentirat sam.Pošto nemaš pravo gnojivo za takav sistem uzgoja i za biljke koje uzgajaš.Moja doza je 50ml na 10l.Ali je gnojivo za canabis i baš za hidroponski uzgoj.Moj savjet ti je da sam lagano pojačavaš dozu i pratiš situaciju.U principu se kot takvog sistema uzgoja brzo uoče promjene tako da brzo možeš reagirat.Promjeniš vodu u rezervaru i gotovo.Staviš čistu sa adekvatnim ph-a i biljčice če se brzo oporavit.
Malo eksperimentiranja i zapisivanja da znaš za drugi put.A šta se vode tiče još je dobra.Tu di ja živim voda iz slavine ima PH 7,7-7,8 i EC 48,nešto.Tako da je tvoja voda relativno čista.
Jedino da je daš nekom na analizu da vidiš da nema neki element u njoj koji tebi za uzgoj šteti.
Možej jedino probat stavljat vodu iz bunara u neku bačvu u koju češ je pustit par dana da ostoji stime da staviš jednu akvarisku pumpu za vazduh sa onim airstone da radi mjehuriče u njoj.Na taj način bi se malo smanjio EC.To sve prilagodiš količini vode koja ti je potrebna.
Nadam se da sam ti barem malo pomogao!
Pozdrav :spliff:
 

cbk

22.09.2009
15
0
0
37
@mr.dr.Smok
hvala puno na savetima. :D
Danas sam vec pojachao dozu na nekim experimentalnim primercima buduci da sam uochio da je koren lista pocheo da zuti...
takodje sam uzeo destilovanu vodu i izmerio njen PH i EC...onda sam polako dodavao u 1l po 0.1ml djubriva N:p:K=8:4:4...
ispostavilo se da na 1l vode treba ici oko 1,3-1,5ml djubriva kako bi rastvor bio oko 1,8-2,1 ms/cm(na netu sam nashao da je optimalno od 0.8-2.8(max))...(treba imati u vidu da je voda u pocetku imala EC=0.3 .. mozda je do kalibracije uredjaja...nisam siguran...kad proverim postovacu)...
sad ove varijacije verovatno zavise od kulture do kulture koja se gaji...a to ce izgleda morati empirijski da se utvrdi! :D
hvala u svakom sluchaju...ako saznam josh neshto preko postovacu...
a i kad moj vrt bude onako kako ga zamishljam poslacu slike...
svako dobro :D
 
31.05.2010
47
3
0
40
pozdrav groverima
hydroponic sistem je definitivno slozeniji i verovatno bolji od obicnog uzgoja inace se ne bi toliko polemisalo o njemu.... interesuje me u cemu i po cemu je bolji,posto to nigde nisam procito???
 
16.06.2009
13
0
0
41
Dragi drugari,bavim se ovom temom jedan izvestan period,hocu reci imam hid.sistem koji uspesno radi i nemam nekih preteranih problema kod uzgoja.Naime,nemoj da me neko shvati pogresno,COVEK CELOG ZIVOTA UCI I UMRE NA KRAJU GLUP,odnosno ne nauci sve.Nisam rekao da sve znam ali neke osnove da bi se Growalo imam.U sustini,svaki od nas koji prati ove postove bi vrlo lako trebalo da skonta da ovde ima i te kako dobrih ideja i pametnih stvari sto se tice hid. uzgoja,sta vise ne bezveze zasnovanih!!!U sustini svi koji su pisali nesto o hid. uzgoju su upravu,da li delimicno ili sve....necemo sada o tome.Nego da predjem na stvar!Vec sam rekao,izmedju redova,sve sto bih napisao ovde vec postoji napisano,nista ne bih menjao sem sto bih dodao,vidim da neki imaju problem sa pH vrednostima,zapamtite da otvoren sistem koji je izlozen svetlu...narocito HPS i MH,menja pH vrednost vodi.Hocu reci da ako vam drenaza od planetarija do rezervoara nije 100 %-na,odnosno ako vam se i mali deo vode zadrzava u planetariju a izlozen je lampama onda ce se i pH vode podizati.Zato vecina Growera...tamo negde...koriste zatvorene sisteme za saksije,kocke ili sta vec,nebitno od izbora podloge.U svakom slucaju,bar je tako kod mene,vodu sa nutrienima menjam svake 2-ve nedelje,obavezno stavljam destilovanu vodu,merim pH svaki put (5,5 je moj carobni broj),i kontrolisem EC.CO2 ubacujem samo i iskljucivo u fazi cvetanja a u vegetaciji mozda po neki put (nekad vise,nekad manje) dodajem kroz rucnu pumpicu sa mineralnom vodom,kako se kada setim,rezervoari moraju biti 70/80 ili vise litara,minimum 50 litara vode mora biti u njemu.Eto to je za sada to sto je mozda malo propusteno ali mislim da nece skoditi da se bar procita.U sustini ako zelite Growati hid.sistemom ne stedite na pumpama za vodu nikako,jer ako vam zakucaju kada su biljke najlepse a znam da se to cesto desava ostajete bez i jedne,jer se u svakom ovakvom sistemu vrlo brzo susi podloga.Ko nije video i ne zna kako ih je lako izgubiti a toliko truda je ulozeno...No,ne treba stedeti ni na cemu od opreme ali na nekim stvarima mozda i mozete ustinuti koji euro ali na pumpama to nikako ne treba raditi jer se nikako ne isplati baciti ulozeni trud.Eto,toliko dragi moji Groweri,veliki pozdrav.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Poštovanje druže!
Ljepo mi je uvjek vidjet da ima ljudi koji koriste moderne tehnologije.Samo što nam nisi ništa novo reko u tvom postu,osim što sad znamo da i ti gruwaš hidroponski.Več kad si se pohvalio di i ti gruwaš hidroponski i da nemaš nikakvih problema,mogo si nas barem počastit sa opisom tvog sistema.Da nam daš tip tvog hidro sistema pa nas malo počastiš sa tehničkim karakteristikama.Mislim da bi tako mi koji radimo hidro a pogotovo oni koji tek uče o hidru dobili dublju sliku.Meni osobno ili ti lično kako hočeš,jako interesantna tema koja mi nikad ne dosadi.Pogotovo ako se radi o nečijem growu,jer informacije iz prve ruke su uvjek najbolje.Tako da me živo interesira koji sistem hidro setapa koristiš.
Ljep pozdrav! :spliff:
 

SenzaPieta

Aktivan Član
03.06.2011
281
168
43
Ljudi sta mislite o ovom sistemu

N.F.T%20Nutrient%20Film%20Technique
6pot.jpg


IWS FLOOD AND DRAIN POT SYSTEM


Evo i video

[video=youtube;KhKszlrXI0I]http://www.youtube.com/watch?v=KhKszlrXI0I[/video]

Ako neko ima iskustva sa ovim,molio bi da me uputi malo vise...
Znam da video objasnjava dosta al siguran sam da tu ima jos mnogo toga...
Prednosti i mane...
Tnx unapred
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
Pozz

Nisam se sreo jos sa tim sisitemom ali sto znam je da bi odzavao ph vode moras imati veliki rezervoar sa vodom i nije dobro da su sve biljke prikopcane na jedan rezervoar. Na datoj slici je mali rezervoar a sest saksija. Mislim da bi bilo problema odrzavati zeljeni ph u takom malom.
Prednosti: biljke brze napreduju, vece su, prije sasrevaju ( manje vremena treba za uzgoj )
Negativno: greske se brzo ispoljavaju i ako se neprimete na vreme ode uzgoj( mnogo brze nego kod zemlje ), tesko se odrzava ph vode, pumpe ako stanu za sat dva biljke suve.
Sta mi se nesvidja je mali rezervoar za vodu i sto su sve saksije na jednom rezervoaru.
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
Ajde DEDE još malo uči!!!! ;)
Sistem je odličan za početnike i ko neželi sam da slaže nego kupi gotovu konfiguraciju.
Da te ispravim DEDE!Onaj manji rezervar služi da tih 6 saksija dobiju isti nivo vode.U njemu ima regulator nivoa vode tako da se saksije ne prepune nego samo do određene visine saksija.FLOOD AND DRAIN je sistem di sa doljne strane saksija punpa tjera vodu do određene visine saksija.Drži tu vodu neko vrjeme u saksiji pa je isprazni.I tako nekoliko puta dnevno.A onaj veliki rezervar na slici služi za vodu i hranjive sastojke.Kolko vidiš na slici dovoljno je velik za održavanje željenog ph.
Savjet za ljude koji se žele okušati u hidroponskim sistemima.
Nemojte ni počimat hidroponski gajit ako nemate adekvatnu vodu.Voda iz slavine nije dobra iz više razloga.Kao na primjer prevelik ph u startu,isto tako prevelik ec.Šta u konačnici nije dobro jer se ne mogu točno dozirat hranjivi sastojci.
Idealna voda bi bila ona koja se pročisti sa ionskim sistemom za pročiščavanje.Takvim sistemom se dobje voda koja ima ph 5,5 i ec o,o3 do 0,05.
Za usporedbu u mom kraju voda iz slavine ima oko 7 i preko ph a ec 0,43 cca.
Probo sam i sa tom vodom al kad dođe do problema nemožeš otkrit razlog problema jer nisi siguran u vodu.
Gledajte to ovako.Zamislite da sadite u zemlji i to nekoj kojoj neznaš sastav i niste je nikad koristili.Izad sebe več imate nekoliko groowova,znači imate neko znenja.Nešto krene po krivu,šta čete mislit šta je?Pa naravno zemlja koju niste nikad probali i neznate joj sastav.
Tako da je za hidroponske sisteme kvalitetna voda bitna isto ko i kvalitetna zemlja za uzgoj u zemlji.U principu u *********** je voda glavni medji za zdravost biljke.A ostalo ko glinene kuglice ili ti hidropon,kamena vuna i tome slično služe samo da učvrste biljku kako bi stajala uspravno.A sve šta joj treba i život daje je voda i nutrijenti.
Prednosti hidroponskih sistema su kad se usavrše da skrati vrjeme cvatnje,čak se i bolji prinos dobje....
A neke od mana su šta je takav sistem osjetljiv u smislu ako fulaš dozu hranjiva neče ko u zemlji proč dan,dva dok uočiš razliku na biljki več češ za dva,tri sata vidit razliku na biljki.To je po meni glavni minus.
Znači hidroponski sistemi zahtjevaju više vremena za provjere i usavršavanje.Al ako se sve uradi kako spada onda su i rezultati vrlo zadovoljavajuči.
Zato ako se upuštate u takav uzgoj nemojte mislit da voda nije važna!!
 

SenzaPieta

Aktivan Član
03.06.2011
281
168
43
IWS sistem poplave i drenaže

Poplava i odvod je tehnika navodnavanja koja ispunjava posudu s hranjivom otopinom od
dna. Hranjiva otopina se diže u posudi snagom zraka.
Isto tako se hranjiva otopina izlucuje iz posude,a svježi zrak povlaci natrag u supstrate
obogacujuci s kisikom - bitno za zdrav rast korijena. Cesta poplava i odvod u posude treba
da optimizira dostupnost kisika u korijen zoni.

Ovdje cemo pokušati dati savjete o svim aspektima korištenja sustava, dajuci vam bolje
šanse za uspjeh.

Koji su mediji za uzgoj?

Ovo zajednicko pitanje je stvarno bez tocnog odgovora. Dobri rezultati mogu se postici s
mnogo razlicitih medija i smiješa, ali kljucne stvari kako bi trebale izgledati su:

Low-medij kapaciteta zadržavanja vode (WHC)
Visoka zracna Poroznost (AFP)

Proširena sljuncana glina

Supstrat koji je idealan za poplavu i odvod bez potrebe za bilo kojim dodacima i
je Jongkind Sljuncana glina. Ovaj šljunak nosi pecat i RHP,izraden je posebno
za vrtlarstvo, ima visoku stopu zadržavanja vode u odnosu na vecinu druge gline i
šljunka. Puna zracnog prostora izmedu šljunka i stvara visoku AFP.

Ona je takoder u stanju apsorbirati i obnavljati hranjive otopine zbog svoje porozne
strukture. Glina šljunak mogu biti potopljeni cesto s niskim rizikom od previsnog
zalijevanja,koji pomaže korijen zoni i nadopunjuje je s puno kisika i svježim hranjivim
tvarima.

Ako niste znali - 10L posuda suhe gline šljunka može apsorbovati do 5L vode! To pokazuje
koliko je porozna zapravo.


Coco / šljuncana glina Mix

Takoder je moguce koristiti mix Coir (Coco) s sljuncanom glinom za povecanje WHC. Kada
se miješa Coir u sljuncanu glinu treba da cini 25-40% od ukupnog volumena supstrata.
Dodavanje Coir-a ce omoguciti više vremena izmedu poplava, što znaci manje poplave
svaki dan.

Okoliša razmatranja

Kao i sa bilo kojim hidroponskim sustavom, vaš hranjiva snaga i navodnjavanje treba
biti u skladu sa rastom i uslovima koje imate u prostoriji.
Topli i suhi uvjeti ce uzrokovati da biljka koristi više
vode i manje hranjivih tvari. Stoga bi snaga nutrita trebala biti postavljena niže od
uobicajenih.

U istoj prostoriji zimi na 26 ° C s RH od 60%, ce imati povoljnije uvjete,i znaci da
više hranjivih tvari se može koristiti.
Stoga je izuzetno važno uzeti u obzir da prostor i uslovi koje imamo ce uticati na rast,
i moramo prilagoditi svoju strategiju hranjenja u skladu s tim.



Ostale miješavine

IWS je vrlo prilagodljiv i može se pokrenuti koristeci razlicite medije rasta.



Razumijevanje Poplava ciklusa

Da biste dobili najbolje moguce rezultate iz IWS poplava i odvodnog sustava, morate
osigurati da dobijete tacan poplava ciklus.Poplava ciklus se sastoji od 3 elementa;
Poplava Frekvencija-Ovo znaci koliko cesto ste poplavili posudu, koji u velikoj mjeri
ovisi o vrsti supstrata koju koristite i koliko dobro su izgradjene vaše biljke.

Poplava i Visina - Ovo je nacin koliko visoko voda ide gore u posudu. Opcenito
preporucujemo da poplava uvjek ide na maksimalne visine.
Poplava i Trajanje - Ovo je ukupno vrijeme za svaku od poplava i ovisit ce o velicini
sustava i vašem izboru supstrata.

Ovo sve igra važnu ulogu za strategiju navodnjavanja.

Ovaj vodic se može slijediti za sve supstrate, a ne samo glina i šljunak, i trebao bi dati
tocne poplava upute i optimalne rezultate.

Kada ste sastavili sustav zajedno vrijeme je da pripremte supstrat.

Imajte na umu: Bez obzira na sve medije koje koristite u vašoj posudi, morate koristiti
5-10 cm gline i šljunaka na dnu unutarnje posude. To ce sprijeciti dno da
zadrzava previše vode.

Operite šljunak gline temeljito kako biste uklonili prašinu i sitne cestice, a to može
biti ucinjeno s vodom iz slavine.

Umetnite korijenski kontrolni disk na dno posude sa bakrenom stranom okrenutom prema gore,
dodajte
dovoljno gline šljunka da pokrije dno posude, zatim dodati odabrani supstrat na vrh. Samo
ispunite posudu tri cetvrtine sa supstratom za sad.

Sada ispunite spremnik s vodom i dodajte hranjive tvari prikladne snage.

Konacno podešavanje pH u spremniku na 5,5 do 6,5.


Postavljanje visine poplave

Sada kad je hranjiva otopina spremna, krenite na sat i pocnite ciklus poplava. Provjerite
da feed-trajanje bude ukljuceno skroz na desno na najduže moguce vrijeme poplave. Lonac
mozak ce pocet da se puni a takodje i posude. Polako se ispunjavaju posude sa supstratom
uravnoteženom vrednoscu ph hranjive otopine pripremljenom za sadnju.

Vaš cilj ovdje je da maksimalno poplavite posudu sa supstratom,znaci do samog vrha.

Trebali biste biti u mogucnosti vidjeti razinu vode na površini supstrata.
Provjerite je lagano guranjem povrsine prema dolje dlanom. Ako se voda uzdiže iznad
površine supstrata dodati više medija do
razine hranjive otopine. Kad mozak prestane punjenje i sve posude imaju
istu kolicinu supstrata i hranjive otopine, ostavite ih u natapanju u hranjivom otopinom u
trajanju od najmanje 1 sat.

Nakon toga pokrenuti ciklus odvoda na satu okretanjem u lijevo da prekine hranjenje.

Nakon što je ciklus odvoda završen,
provjerite pH i hranjivu snagu u spremniku. PH se može promijeniti tako da ga prilagodite
ako je potrebno. Ako se pH ili hranjiva snaga dramaticno promijenila, ispraznite spremnik
i promijeniti hranjivu otopinu.

Sada vam je potrebana štoperica da odredite vrijeme ciklusa poplave.
Izmerite tacno vreme koje je potrebno da se posude popune na najveci nivo poplave.
Cim je postignuta maksimalna visina poplave u svim posudama
zaustavite štopericu i pocnite ciklus odvoda.

Sa vremenom zabilježenim sada možete postaviti tocno trajanje poplava na vašem IWS sustavu.
Ako koristite glineni šljunak, dodajte 1-2 minute vremenu koje ste izmerili na vašoj
štoperici. Ovaj kratki period na kraju poplave pomaže da se zasititi
glineni šljunak i ocisti šljuncana unutarnja jezgra i vanjske ljuske starih hranjivih
ttvari. Nije preporucljivo da se drži poplava na ax visini dulje od 5 minuta
što ostavlja korijene biljke potopljene u vodu predugo i može uzrokovati
llošu kvalitetu korijena i pozvati bolesti.

AAko koristite mix s Coir (Coco) onda je vrijeme zabilježeno na stoperici tacno
to koje trebate postaviti. Ne morate stavljati dodatno vrijeme jer je delovanje supstrata
brzo kapilarno,i ima vise vode nego sam sljunak.


Sadnja

Vaše posude i dalje trebaju biti oko tri cetvrtine pune s supstratom na istoj dubini kao i
maksimalna visina poplave.

Kada je rijec o sadnji svoje mlade biljke trebali biste ih staviti(koren) 1-2 cm ispod
maksimalne visine poplave.

Imajte na umu: Ako vaše mlade biljke stavite previše duboko u posudu blok ce
postati zasicen i uzrokovace loš pocetni rast korijena. Nakon što ste zadovoljni sa dubinom
sadnje, ispunite ostatak posude s više pripremljenih supstrata.
 

SenzaPieta

Aktivan Član
03.06.2011
281
168
43
Postavljanje frekvencije poplave

Koliko cesto cete poplaviti posudu utvrdit ce :

Supstrati
velicina biljke i potrebe za vodom.
Uvjeti

Supstrat

Ako koristite supstrat koji ne zadržava puno vode, kao što su glineni šljunak, morat
cete poplavljivat posude vise puta. Kada koristite glineni šljunak i kokosove miješavine
WHC ce biti veci, tako ce se smanjiti poplave.


Ucestalost poplave kod Glinenog Šljunka

Nakon provodenja vlastitih procena 8-16mm glinenog šljunka sada dolazi sa najvišljom
preporukom kao najbolji medij za rast kod poplava i odvoda. Preporucamo korištenje Grodan
3 ili 4 blokova za pripremu rasta vaše biljke u glinom šljunku.

Kada koristite glineni šljunak morate koristiti IWS "Aqua posude ', to su velike
posude koje omogucuju bolje poplave i poboljšani korijenski razvoj. Da biste sprijecili
korijene da "jure" vodu kroz odvodnu cijev,kontrolni bakarni disk se koristi na dnu.

Tijekom ciklusa poplave s glinim šljunkom posude se brzo pune i prazne, takoder
izmedu ciklusa šljunak ne moze zadržati velike kolicine vode. Iz tog razloga ucestalost
poplava može doci do najviše jedanput na svakih 2-3 sata kada je biljka u punom snažanom
rastu.

Vaše pocetno navodnjavanje ovisi o nizu stvari, o velicini vaše biljke i
vašeg grow boxa ili prostorije i uvjeta. Zapamtite,zbog viših temperatura i niže relativne
vlažnosti (RH) u prostorijama bice im potrebno vise vode.Važno je da
provjerite da se blok i glineni šljunak ne suši previše, ili da nije previše mokar, izmedu
poplava.

Kada možete vidjeti primjetan porast u vegetativnom rastu možete povecati poplave za
svakih 3-4 sata. Biljke ce biti vece i potražnja za vodom se povecava te bi trebalo
prilagoditi frekvenciju poplava na svaka 3 sata, ali zapamtite da ostavite vreme
potrebno da se odvodi natrag prije nego što opet hraniti. Tj. ako želite hraniti svaka 3
sata cekati dok se odvodni ciklus završi prije nego što pocnete odbrojavanje na 3 sata.


Imajte na umu da tijekom svake od poplava, voda i hranjive tvari su dostavljene, a na
svakom odvodu kisik biva uvucen u prostor u zoni korijena. Stoga, kada su
biljke u potpunosti uspostavljene unutar glinenog šljunka, cešce poplave znaci više svježeg
kisika oko korijena. Imajte na umu: ako vaše biljke nisu dobro usadjene u glinene kamencice
one nece imati koristi od cestih poplava.


Ucestalost poplava Coir(Coco)


Kada koristite kokosove i glinene šljuncane miješavine, morate koristiti IWS
'Culture posude ".
Ove posude imaju neto bazu koja je dizajnirana posebno za finije supstrate. Dno
treba biti ispunjeno samo glinenim šljunkom. Ostatak posude treba biti popunjena
s mješavinom kokosove i glinene šljuncane smese..

Kljuc za korištenje kokosove smese u poplavi i drenaži je da se preplavi vodom.
Za prvih
1-2 tjedna nakon sadnje, vase posude ce trebati navodnjavanje najviše
jednom dnevno. Ova poplava treba biti u sredini vašeg svjetlosnog razdoblja. Neki
uzgajivaci
smatraju da su bolji rezultati rucno zalijevanje od vrha lonac svakih 1-2 dana u prvom
tjednu a preci na korištenje poplava i odvod ciklusa nakon što znaju da korijeni biljke
su dobro uspostavljeni i spremni za redovito zallevanje. Ovo je odlican pristup
za uspostavljanje vaše biljke, ali razumljivo je ponekad neprakticno za vinogradara s
vecim sustavima ili za uzgajivace koji vode svoje svjetlo ciklusa tijekom noci.

Nakon što su biljke osnovane i snažan vegetativni rast je poceo, potražnja vode ce
se povecati. Oko tog vremena provjeriti razinu vlage vašeg mixa prije navodnjavanja ili
prema kraju svog svjetlosnog ciklusa, ako je suho treba povecati ucestalost do 2 puta
na dan. Prvi i drugi ciklus treba biti jednako rasporeden npr. ako je Vaš
svetlosni cikus 18hr navodnjavanje bi trebalo biti u 6 i 12 sati.

Ova dva puta su u vecini slucajeva dovoljna, ali neke biljke koje imaju
visoku potražnju vode u toplim danima je potrebno navodnjavati 3 puta
dnevno tijekom vrhunca rasta. Važano se sjetiti kod navodnjavanja svog kokosovog
vlakna i glineno šljuncanog mixa je 'isparavanje prije nego navodnjavanje ", to znaci
da treba cekati vaše
biljke da pocnu koristiti preostale vode u rastujucim medijima prije nego što im se daje
više. S tim na umu svoje prvi navodnjavanje treba poceti najmanje 1-2 sata nakon ukljcenja
svjetla.

Napomena: U vecini slucajeva potrebno je da poplava bude dok su svjetla ukljucena. Samo
tijekom toplih tamnih razdoblja, treba da imaju 1 navodnjavanje u nocnim satima.


Pitanje okolisa

Kao i sa bilo kojim hidroponskim sustavom, vašu hranjivu snagu i navodnjavanje treba
uskladjivati sa prostorijom u kojoj sadite. Na primjer, ako rastu u šljunku i glini
tijekom ljeta temperatura je 31 ° C s RH od 45%, ti vruci i suhi uvjeti ce uzrokovati
da biljka koristi više
vode i manje hranjivih tvari. Stoga snagu hranjivoh tvari bi trebalo postavati niže od
uobicajenih u spremnik. U takvim uvjetima posude trebaju biti poplavljene jednom na sat.

U istoj prostoriji zimi temp. je 26 ° C s RH od 60%, te povoljniji uvjeti, to ce znaciti
više hranjivih tvari se može
koristiti i frekvencija poplave se može smanjiti na jednom svaka 2 - 3 sata. Stoga je
izuzetno važno da razmislite o tome gde ce biljke boraviti i rasti i
prilagoditi svoju strategiju hranjenja u skladu s tim.



Održavanje

Izbjegavanje korijen blokade

Zbog poplava i odvodnog sustava koji puni i prazni kroz istu cijev, korijenje raste iz
posude i
ponekad može uzrokovati zacepljenje u cijevima. Da biste to izbjegli trebali biste
uvijek koristiti bakrene diskove. Takoder, ako mozete okretati unutarnji pot 45 ° u
istom smjeru svakih 2-3
dana. To ce osigurati da korijen ostane daleko od cijevi.

Napomena. IWS rade na novom korijenskom filteru koji ce iskorjeniti bilo kakvo zacepljenje
korijenjem. Morat cete samo polako povecati vreme ispunjavanja posude kako bi se omogucilo
dovoljno vode za natapanje korijena koji je napravio svoj ??put oko filtera.

Provjera za zacepljenja korijenjem

Ako sumnjate da su vaše posude ili cijevi blokirane možete proveriti tako da ulijete 5-8L
hranjive otopine od vrha posude.
Ako otice slobodno onda je ok, ako se sjedi tamo i traje dugo vremena
drenaža onda je najvjerojatnije blokada. Napomena: Ova tehnika samo dobro radi s
glinim šljunkom.

Minimiziranje problema u sustavu

Morate provjerite je li vaš
prekidac s plovkom u posudi-mozgu nije mozda prljav ili zacepljen sa bilo kojim supstratom.
Svaki put kada punite spremnik brzo isperite slatkom vodom preko prekidaca to ce pomoci
sprijeciti probleme. Ako primetite prljavstinu ili krhotine u spremniku ili posudi-mozgu
uklonite ili ocistite...


Malo sam se zanimao i gledao al bih rekao da nije bas tako jednostavan kako mi se cinilo na pocetku :)

mr.dr.Smok
Jedno pitanje oko preciscavanje vode,kakav je to ionski sistem preciscavanja i ima li ga za kupiti ???

Tnx


Btw prevod nije bas najbolji al sam se potrudio sto bolje jbg,ne zamerite :)
 
18.11.2010
24
1
0
37
Nakon zemlje, sljedeći korak evolucije uzgajanja je naravno hydroponski uzgoj, stoga se i ja polako u to upuštam.

Planiram ebb&flow, ali već pri samome početku nalazim na probleme.

Zna li tko di ima veliki izbor kvadratnih posuda nešto tipa 1480 x 780 x 400 mm ali nasadnih (ovu drugu bi odrezao na 15-20cm visine)?

Također kako je voda glavni medij, a teško je naći kvalitetnu vodu (što manji ppm) zanima me koristite li svi vi filtre obrnute osmoze? I gdje ste ih nabavili te kakve su njihove specifikacije?

LP
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.541
188
57
PIPboy je napisao(la):
Nakon zemlje, sljedeći korak evolucije uzgajanja je naravno hydroponski uzgoj, stoga se i ja polako u to upuštam.

Planiram ebb&flow, ali već pri samome početku nalazim na probleme.

Zna li tko di ima veliki izbor kvadratnih posuda nešto tipa 1480 x 780 x 400 mm ali nasadnih (ovu drugu bi odrezao na 15-20cm visine)?

Također kako je voda glavni medij, a teško je naći kvalitetnu vodu (što manji ppm) zanima me koristite li svi vi filtre obrnute osmoze? I gdje ste ih nabavili te kakve su njihove specifikacije?

LP

Još malo čitanja i goglanja prije opuštanja u ***********!!
 
18.11.2010
24
1
0
37
Poanta je da pročišćivaći koštaju po 1000€ u RH a vani po 350 USD bez pošratine i PDV/carine, pa sam to pitao.

A kade je zajebano nac pa sam pitao dal itko zna u RH gdje se mogu pronaći takvih zanimljivih dimenzija, jer nažalost sve firme su internetski nepismene.



Tak da iskreno ne razumijem koji dio prvobitnog upita je NE-jasan?
 

SenzaPieta

Aktivan Član
03.06.2011
281
168
43
PIPboy je napisao(la):
Tak da iskreno ne razumijem koji dio prvobitnog upita je NE-jasan?


Ma sve je jasno,samo sto vani nije bez postarine i pdv;bar koliko ja znam posto sam vani.
Bez carine jeste al ne i bez postarine(jer je sasvim normalno da moras platiti kompaniji koja ti narucen prozvod donese do kucnog praga) a pdv mozda i mozes zaobici ako znas kako,jer svaka drzava ga ima,neka manji,neka veci (u svakom slucaju ga moras platiti) ako cemo po zakonu.
No nije ni u tome problem,jer bilo kako bilo;ako zelis on ce biti kod tebe doma.
Problem je sta sa njim raditi,i kako ga koristiti kad je vec doma,kuzis?!?
Iskreno,mnogo mi se svidja hidroponik,i nije mi tesko imati ga doma jednim jednostavnim kucanjem broja svoje kreditne kartice u kvadratic koji je za to namenjen,nego je (po meni) problem sta dalje.
Mislim da je to mr.dr.Smok hteo reci...

Ne zelim ovim reci da nisi spreman,ili da ne znas o cemu pricas;jer je sasvim moguce da si materiju upoznao bolje od mnogih;samo citanjem i informisanjem.Ali sam misljenja da mozemo mi da pricamo sta hocemo (koji ga nismo nikad probali) a oni koju su ga vec probali,ce nam ipak reci nesto sto jos nismo saznali...


Sve najbolje ti zelim,i voleo bih da ova nasa rasprava vremenom preraste u debatu o hidroponik sistemu,njegovim shvatanjima i koriscenjima.


Enjoy
 
18.11.2010
24
1
0
37
Ma gle informacije i sve se nažalost više i detaljnije nađe na stranim forumima, a ovdje je bolje samo to što je lokalizirano pa za opremu.

Vani imaju čudo svega, opreme na svakom uglu, sve mogu nabaviti a to kod nas u RH je nemoguca misija.

Pazi primjer oni tam kupe tj uredjaj..ima i UV filter, obrnuta osmoza, oko 500 galona/danu (1 galon oko 3.8L) i sve to za 350 USD

A zvao sam par firmi u RH.. 100 L / DANU - 5990 kn!!!

Tu na balkanu smo stvarno u banani i s izborom koji imamo a također i s trgovačkim maržama/carinama/pdvom.

A ništa izgleda da cu morati Merlina naručiti prek neta...