Hydroponic sistemi

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
da bi imali uspjesan hydro morate imati iskustva sa unutrasnjim
uzgajanjem ! nikako za pocetnike !

prvo cu da navedem razne hydro sisteme,od najprostijih do komplikovanijih

water culture
[

ovo je najprostiji hydro sistem,posuda (akvarijum) na kojoj uglavom na stiroporu plutaju biljke a korijen im je direkno u
vodi,vazdusna pumpa (akvarijumska) rasprsuje kiseonik kroz vodu uz pomoc rasprsivaca i tako snadbijeva korijen kiseonikom bez koga bi se biljka ugusila i ujedno mijesa hranljive sastojke koji se nalaze u vodi i hrane biljku
zavisno od konstrukcije mogu se uzgajati manje ili vece biljke

ebb and flow sistem


ovdje se u dvije odvojene posude odvija proces
i gornjoj su biljke u hydro medijumu (kamena vuna,lavino kamenje ,perlit...) a u donjoj je rezervoar sa vodom i hranljivim sastojcima
na slici vidite kako sistem funkcionise
znaci pumpa se pali na odredjeni vremenski interval koji zavisi od starosti biljke ili od toga koliko se brzo susi medium u kojem uzgajamo,zbog zadrzavanja vlage dodajemo vermiculite, coconut fiber...
pumpa iz rezervoara sa vodom puni gornju posudu sa medijumom i biljkama do granicnika koji je u stvari obicna cijev koja prolazi do donjeg rezervoara i odvodi visak vode da nebi doslo do prelivanja,ostala voda koja ostane ispod granicnika se vraca kroz cijev od pumpe kada ona prestane sa radom

drip sistem


ovo je vrerovatno najvise zastupljen sistem
takodje dvije posude odvojene,dolje voda gore biljke
s`tim sto nam ovdje nije potrebno nista osim kamene vune
koju nadogradjujemo zavisno od velicine biljke
a sistem radi sledece
u rezervoaru akvarijumska pumpa stalno radi i obogacuje vodu neophodnin kiseonikom za biljke,a pumpa za vodu se pali na odredjene vremenske intervale i sprovodi vodu kroz mrezu crijeva do svake biljke posebno a visak se vraca u rezervoar

N.F.T Nutrient Film Technique


ova tehnika je jako dobra,imamo rezervoar sa vodom i hranjivim sastojcima,unutra je pumpa za vodu i rasprsivas vazduha
ovdje pumpa za vodu konstantno radi i voda stalno protice kroz(najcesce) plasticne cijevi za vodovod u kojima se nalaze rupicaste saksije u kojima su biljke
medijum je u stvari vazduh(sem ono malo hydro medijuma u saksijama ), korijen visi iz saksija i u konstantnom je dodiru sa vodom koja protice od pocetka cijevi pa do kraja gdje je rupa kroz koju se vraca u rezervoar i opet u krug
naravno radi prirodnog pada vode cijevi cu pod uglovima ili istepenasto poredjani iznad rezervoara
ako nesto omete pumpu za vodu i prestane da radi
korijenje se jako brzo susi i .....

aeroponic

kako napraviti http://forums.vutra.org/showthread.php?t=1484

ako sa zemljanim uzgojem mozemo da obezbijedimo korijenu otprilike 30% kiseonika,sa standardim hydro 80% kiseonika
sa aeroponicom nema granice.. rijeci jednog agronoma
ovdje je medijum takodje vazduh
konstrukcije su razlicite zavisi od potreba
imamo rezervoar iz koga uz pomoc pumpi kroz sistem crijeva
koji se zavrsavaju sa rasprasivacima vode koja se se pretvori u vodenu maglu i maximalno obogati vodu kiseonikom
pumpa se pali na odredjene vremenske intervale i radi par sekundi (zavisi od velicine i starosti biljke)
te "prskalice" se nalaze imedju svake saksije i direktno rasprasuju vodu i kiseonik na korijen biljke,naravno sa hranljivim sastojcima

nastavice se....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: WEEDetix

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
a nisam ni zagrebao tematiku,to bi bilo kao da pises o zemljanom zasadu i opises samo vrste saksija :)
nego da ne mijesamo babe i zabe
da otvorimo posebno hydro pa bih lakse pisao i ljudi bi se lakse snalazili
mislite o tome.....
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
balcan_smoke
Siri temu slobodno! Svi kada im se spomenu hidro sistemi pricaju o nekom iskustvu u zemlji sto godina ovo ono!
Treba se malo obrazovati i teorijski!
Kod hidro sistema je za vlagu i temperaturu i protok vazduha tj. ventilaviju boxa isti kao i kod uzgoja u zemlji tajna je u Hidro miksu! Tj. voda kojom se radi hidro mora imati konstantan pH ili u nekom dozvoljenom opsegu mislim da je to oko 5.8 a prehrana mora biti kontrolisana EC metrom tj njena koncetracija u vodi!
E sad ja mislim da je tu iskustvo potrebno da grower po biljci vidi koja joj je koncetracija prehrane u vodi potrebna za koji period, Tj dali je jaka i zdrava ili joj nesto fali ili je visak!
Za to stvarno treba biti iskusan ali ljudi od tog hidra prave bauk! I tu je kao kod zemlje ako preteras nevalja ako fali nevalja mora se naci neka osrednja vrednost!
A kada bi se vise pricalo o Hidro sistamima vise bi se vrata otvorilo i vise bi se znalo pa na kraju krajeva i uciti na svojim greskama! Neverujem ja da je i iskusnim groverima svaki hidro grow uspesan!

Zato SMOKE pleti po temi!
Mene konkretno zanima taj deo sa koncetracijom prehrane u vodi?
Dali se i ona kao kod zemlje stavlja u vodu po propisanoj dozi ili se i tu Postepeno dodaje kako biljka napreduje?
Mada po mojoj proceni aeroponici su nekako laksi po pitanju te vode jer se lakse odrzava pH i konstantna koncetracija prehrane u tim ppm-ovima! Kod hidro sistema kako biljka trosi iz dana u dan prehranu tako njena koncetracija u vodi opada a kod aeroponika sto ostane na korenu ostane a visak jednako koncetrovan se vraca u rezervoar!
Jesam li dobro skontao? (Zato je i aeroponik oprema i skuplja verovatno! A i zanima me dali se u aeroponicima koristi prehrana za hidro sisteme?)

Bez ljutnje ako sam pogresio negde nesto, samo zelim da ova tema zivne i da naucim nesto!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Magnetizam

ja0

Aktivan Član
14.08.2007
102
8
0
44
e svaka cast. ne izgleda mi bas tesko napravit ovaj sistem gdije korijenje visi i voda se raspšuje kroz prskalice po njemu. samo opet treba u vodu natrpat minerala...
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
iskustvo ti definitivno treba i treba i treba
aeroponic je hydro sistem
nije prednost da ti hrana ostaje na korijenu
već dobija najviši mogući procent kiseonika
nije ti stalno jedna te ista voda u sistemu
pobrkao si lončiće definitivno
PH i ppm regulišeš malo drugačije nego u drugim sistemima
jer se svaki malo razlikuje
ovo o potrošnji hrane,mozak mi nikako nije svario
tako da ti nemam odgovora

najbolje je učiti iz poljoprivrednog obrazovanja

evo jedan interesantan način organic aeroponica
ali definitivni organic
kaže dama fino da je u svakoj njenoj biljci jedan dio nje
http://www.cannabisculture.com/articles/1378.html
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Ma naravno da je potrebno iskustvo nema sta!
A nisam mislio da je bas stalno ista voda! Menja se periodicno!
Pa pH je svuda Izmedju 5.5 i 5.8 E sad kako se to odrzava konstantno neznam!
Pa napisi kako se vrsi postupak stavljanja prehrane u vodu itd!
Vidim da si pravio nesto i sam pa malo objasni kako stavljas koju prehranu kako meris itd! Ako ti nije problem!
A link je dobar samo je 8 godina ucio nemacki koji neznam da beknem a engleski mi bolje ide ali ne bas toliko dobro da prevodim tolike takstove! Priznajem hendikepiran sam za engleski ali ne svojom krivicom!
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
kao što već znaš svako đubrivo na sebi ima napisan način doziranja i pripreme
imaš male staklene ili plastične menzure sa kojim mjeriš đubrivo (ako mjera nije čep od ambalaže)
kao i kod zemlje ne smiješ da pređubriš mladu biljku i sjebeš korijen
kako raste treba više hrane ali ne previše
jer ako pređubriš moraš odmah da mijenjaš vodu
i ispiraš čistom,znači uvjek rezervnu mjeru vode
ali ako si pažljiv,neće ti se to desiti
i u hydru se talože supstance koje nam nisu potrebne
i uglavom štete biljkama
ne smiješ da nivelišeš PH više puta da bi dobio željenu tvrdoću
jer ćeš prezasititi vodu hemijom (PH+ PH-)
moraš da vodiš računa o dodavanju H2O2
najbolji je nerazblazen 35% jer u 3% hydrogen dodaju natrijum benzoat
radi stabilnosti,da ne spominjem oprez pri rukovanju sa 35%,jer prži
postepeno dodaješ hranu,ako sipaš dvije vrste nikada odjednom
da bi ubio neželjene goste koristiš već pomenuti h2o2
znači samo on i voda lupam tri sata pa onda samo voda 24 sata pa onda polako dodaješ hranu

mogao bih ovako do sjutra,zato ti malo bolje prelistaj hydro
pa da pričamo o konkretnim stvarima
a ako namirišem komercijalu
lupam facijalu
informacija IMA SVUĐE
samo iztraži malo poljoprivrednu hydroponiju
jer ovo što ti sada napisah imaš da pročitaš na milion mjesta
i nije nikakva filozofija
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Vazi se druze!
Ja sam i za soil pocetnik!
Ali volim automatizovane pogone!
Nisam dzaba Elektrotehnicar automatike:b_woot:
 
02.04.2008
5
0
0
39
na svakom paketu hydro nutriens iza pise koliko da se mjesa nutrienta sa koliko vode, samo se treba po uputama izmjesati sa vodom i nema nikakvih problema... hydro je lakse uzgajati nego u zemlji!!
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
lol-045.gif
lol-045.gif
lol-045.gif


De braka, pusti ga da te poduči, vidiš da je prso od znanja ...
 

terrible

Aktivan Član
31.12.2007
67
11
8
38
Uh uh, evo krenulo i ovdje :D

al hydroponic je užasno zanimljiv i interesantan te podržavam svaku ideju za zaseban dio foruma. Moram priznati, lijen sam za istraživanje po stranim forumima jer mi je i zemlja sasvim dovoljna za moje potrebe, a i tek sam zagrebao o uzgajanje te se veselim svakoj novoj biljci jednako kao i prvoj. Vjerujem da na ovom forumu ima dovoljan broj zainteresiranih za hydro, a mene bi usrećilo čitati i pratiti dnevnike uzgoja iskusnijih članova. palac gore u svakom slučaju :)
 

KaraJack

Aktivan Član
balcan_smoke je napisao(la):
kako ne ide zemlja ?
ide nešto drugo jel ?
taj hydro ili kako se već zove?

Ide rockwool stime da moreš kombinirat jiffs u rockwool, na slici ti pokazan rockwool sa rupom :p e u tu rupu moreš stavit jiff sa klonom ili glinastu kocku =>



Trenutno upotrebljavam ovu shemu jiff u rockwool kad se razviju žile onda u zemlju i raste ko čempres :p zašto tu semu radim jer sam primjetio da skoro kod svakoga su jiff klonovi ili rockwool ili glinasta kocka postaje nestabilna kad biljka počinje iči u visinu..

No da ne biježim od teme, kad se postavi jiff sa klonom u rockwool onda kamene vune zakopaš da ne biježi, čvrstoča temelja je skoro ista kao kod zemlje...
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
KaraJack je napisao(la):
Ide rockwool stime da moreš kombinirat jiffs u rockwool, na slici ti pokazan rockwool sa rupom :p e u tu rupu moreš stavit jiff sa klonom ili glinastu kocku =>



Trenutno upotrebljavam ovu shemu jiff u rockwool kad se razviju žile onda u zemlju i raste ko čempres :p zašto tu semu radim jer sam primjetio da skoro kod svakoga su jiff klonovi ili rockwool ili glinasta kocka postaje nestabilna kad biljka počinje iči u visinu..

:ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol::ludaci_lol:

vrh vrhova