Info o growboxu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
04.08.2019
2
1
3
33
Živili ljudi


Evo nakon nekoga vrimena praćenja foruma i čitanja savjeta odlučih se okušat u ovom sportu.
Pokušao sam saznat što više da ne ispitujem pitanja koja su već milijun puta postavljena.
Ovo je moj plan pa bi mi bilo drago da me netko ispravi di griješin.


Planiram grow u grijanoj sobi, stealth mi je neophodan prvenstveno radi susjeda i da ne zasmrdim cijeli stan. Znači nije problem dok se to otvara,zalijeva i slično nego onaj kontinuirani miris tokom cvata i sušenja.
Nisam veliki pušač pa mi ni netrebaju velike količine. Growanje bi napravio radi bolje kvalitete robe, novoga iskustva, a i vidim da se može dosta toga naučiti.
Što se tiče para spreman san uložiti da to bude kvalitetno odrađeno,ali ne ić u neke ekstreme. Ovo je početak . Ako mi se svidi onda je posle lako utuć još para. Koliko san otprilike gledao cjenovno zbog stealth izać će oko 1000kn.
Dimenzije boxa su 50×75x75. To je jedna drvena konstrukcija na koju bi dodao stiropor i foliju.Čini mi se da bi tu stale 2 biljčice max. Više mi ni ne treba. Možda bude samo jedna.

SVIJETLO
Išao bih na oko 125w po biljci, znači unutra bi se ugradilo oko 250w. Što se tiče svjetla vidim da neki govore da se može sve odradit na 4000k. Ja bi to saroliko pa u jednakim omjerima stavit 2700,4000,6700. Još bi dodao neku full spectrum radi uv i čisto da iman onu boju ljubičasto-crvenkastu. Po svemu sudeći čini mi se prenisko za LED(treba ostaviti 30-50 cm visine).
Ako je nisko za led je li bolje ić na povećanje visine ili na CFL ili nešto treće?
Do sad nigdje nisan uspio pročitati ima li razlike u kvaliteti robe kad se uzgaja pod različitim svjetlima tipa LED,CFL,... ili to sve ovisi o sposobnosti?
Zanima me ovo kad ekipa kupuje malo jače panele je li razlog snaga ili se dobiva bolja kvaliteta robe?
Ako se ide po onoj formuli od 5lm po cm2 to mi ispada 18750 lm

VENTILACIJA
Trebalo bi ići na izmjenu zraka svako 4 min. Po tome meni treba protok od cca 4,5 m3/h. Malo mi se čini malo.
Zbog stealth bi se ugradio filter koji san pročitao da ukljanja 90-95% mirisa. Kad se uđe u sobu može li se namirisat da se tamo uzgaja ili ne? Uzgajao bi sorte koje ne vonjaju previše tipa Northen Light.
Vidim da je drugi problem buka. Ekipa to rješava da ubaci metar fleksibilne cijevi prije i poslije ventilatora. Zanima me koliko je to jaka buka? Je kao kompjuter, klima ili frižider?
Preko koliko dB zvuka ne preporučate za sobu u kojoj se spava? Je li glavni izbor buke turbina ili strujanje zraka?


Od ostalih sitnica ide sve što se treba stavit ph metar,termometar,higrometar i ostalo.

Evo ima puno pitanja pa ako imate volje odgovorit bar na neka bilo bi mi drago. I ispričavam se zbog pravopisnih grešaka
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jazilicious

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
To je jedna drvena konstrukcija na koju bi dodao stiropor i foliju.
Samo nabaci bjelu mat boju iz nutra, jeftinije ti je nego stavljat mylar folije. Stiropor nepotreban.
Što se tiče para spreman san uložiti da to bude kvalitetno odrađeno,ali ne ić u neke ekstreme. Ovo je početak . Ako mi se svidi onda je posle lako utuć još para.
Vidi ovako, pozalit necs sigurno, ako volis vutru voljet ces i ovaj hobi. Ispunit ce ti jedan dio zivota, evo ja osobno sam nekako najopusteniji dok se zavalim ispred boxa i petljam nesto.
A i ako i najmanje mislis da bi ti se moglo svidit bolje ti je ulozit malo vise u startu jer ce ti bit lakse nadogradit ako ces to htjet. Jer uzmimo na primjer sad kupis slabu turbinu taman za ovaj box, i odlucis sljedece godine na veci box moras kupit drugu, a razlika u cjeni nije toliko veca ako odmah uzmes jace nego ti treba.
Ne zelim ti rusit snove ali nekako mi malo djeluje 1000kn, Jer uzmi u obzir kvalitetno gnojivo je 400kn (hesi paket), Turbina je nekih 300kn, reko si miris bi ti smetao, karbonski filteri su od 300kn na vise. Ali sve se to da kupit i za manje, izdradis neke stvari sam pa ustedis tako.
Išao bih na oko 125w po biljci, znači unutra bi se ugradilo oko 250w
Zarulje mjesas temperature od 2700-6500K Vise plavog u vege vazi a crvenog za cvijet. Jacina je oke ali kako i sam rekao visina ti je problem, ako nemozes povecat to razmisli o CFL. Ali vise isplativo je povecat visinu boxa.
Do sad nigdje nisan uspio pročitati ima li razlike u kvaliteti robe kad se uzgaja pod različitim svjetlima tipa LED,CFL
Ovo ti ne pise iz iskustva nego iz znanja koje sam pokupio tu po forumu i masu yt klipova. Vise manje sve se to meni cini da je to stvar osobnog misljenja. Jer neki kazu da sa LEDom nemogu izvuc kvalitet kao s CFL, A opet drugi govore kako najbolje razultate dobivaju upravo ispod LED rasvjete. Ja sam osobno proucio sve vrste koje se spominju ovdje na forumu i odlucio za LED zbog potrosnje, a i cjena nije toliko veca od recimo HPS-a. Ima dosta o rasvjeti ovdje na forumu objasnjeno ali ovo moras sam otkrit sto ti bolj odgovara
Zanima me ovo kad ekipa kupuje malo jače panele je li razlog snaga ili se dobiva bolja kvaliteta robe?
Vise je razloga, Od kolicine do kvalitete. Jer razni paneli imaju raznu probojnost svijetla u same krosnje bioze.
Kad se uđe u sobu može li se namirisat da se tamo uzgaja ili ne?
Filter radi odlican posao i s njime si miran godinu do dvije, gledaj ako kupujes filter da uzmes onaj kojemu mozes mjenjati ugljen zbog ustede u buducnosti. Također sa filterom se ne moras ogranicavati na sorte koje nemaju jak miris. Vidi dok se udje u sobu nece se osjetit, ali ako stanes tik do boxa niko ti nemoze garantirat da se nece ni malo osjetit. Znas i sam da miris vutre probije i kroz plastiku van. (ali ne volja to jako.)
Vidim da je drugi problem buka. Ekipa to rješava da ubaci metar fleksibilne cijevi prije i poslije ventilatora. Zanima me koliko je to jaka buka? Je kao kompjuter, klima ili frižider?
Ako ostajes pri toj velicini boxa mogao bi to odraditi i sa nekim jacim pc ventovima.
Turbina je glasna ko klima odprilike mozda zeru manje, kod mene se cuje samo strujanje zraka nista vise dok je box zatvoren.
Preko koliko dB zvuka ne preporučate za sobu u kojoj se spava?
Meni turbina ternutno radi na max 187m3/h i to je oko 46dB. Zeni mi smeta sve dok ide spavat, ali ovo joj ne smeta. Cuje se samo neko lagano strujanje zraka, mozda ce ti bit cudno prvi dan ali priviknes se jako brzo, ja to vise ni ne cujem :D

EDIT: Također nemoj ni gledat HR grow shopove, imas naseg sponzora gore i dobivas 15% popusta uz kod od vutre (MIslim na hempatiju). Osobno hrvatske shopeve mrzim jer dok usporedis cjene vidjet ces koliko nas zele pokrast.. A iz slovenije dode u roku od 3 dana i meni je uvjek sve proslo bez problema tjekom dostave, cak i menke dosle u org pakiranju bez ikakvih pitanja.
 
04.08.2019
2
1
3
33
Ovako temeljit i brz odgovor nisam očekivao. Zbilja su članovi i forum za 10:thumb:.

Možda se u nekim stvarima nisam dobro izrazio . Ja sam više vikend pušač, nemam namjere krenut u neki biznis ili izrade ulja pa sumljam da ću u dogledno vrijeme imat potrebu za većim uzgojem. Jednim djelom to radim jer mi je proces zanimljiv i veliki je gušt kad okusiš plodove svoga rada:cool23:. Preferiram kvalitetu, a ne kvantitetu.

Što se tiče para u taj budžet nije uključena zemlja, gnojiva i slično. Trenutno se baziram na konstrukciju jer mi se čini da je ovo drugo lakše poslije. Naravno budžet se more povećat ako vidim da mi se to baš isplati.

Nakon tvojih savjeta odlučio sam se odustat od ove konstrukcije i napravit ću box 50X50X150-170. To mi je dovoljna visina za LED i ostale stvari koje treba potrpat unutra. Ako se baš toliko osjeti razlika kod korištenja panela ili ovo DIY onda ću još malo istraživati po forumu. Panele sam mislio da su baš za profiće.

Ventilator bi sigurno uzeo nešto jače od ovih potreba jer tko zna.
Ako bi izmjena zraka trebala bit svako 4 min po novim dimenzijama boxa meni treba 6,5 m3/h, a zbog filtera treba se ići na turbinu. Vidim da se količine zraka spominjane na turbinama kreću od 100m3/h pa nadalje. Znam da je najbolje koristit frekvencijske pretvarače kod smanjenja brzine ventilatora ali nezz može li se smanjiti toliko puno?


Hvala još jednom na svemu
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Nikad ne reci nikad :D

Box ako mislis radit, naruci si ivericu po mjeri u bauhausa, mene je izaslo 400kn za box 60*100*190. Najobičniju bez folija uzmes oko 50kn je kvadrat.

Panel mozes i diy radit ce i on odlican posao. Sve zavisi kako se izradi, ali quantum boardovi su manji potrošači, ali uzmi u obzir da ti treba rezerva za svaki slucaj ako se odlučis quantum board.

Slobodno pitaj ako ti je nesto nejasno ;)