Inicijativa za legalizaciju marihuane u BiH

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Nedavno je na facebooku pokrenuta stranica 'Inicijativa za legalizaciju marihuane u BiH'.
I pošaljem ja njima poruku, jer piše da su 'udruženje građana'. Kontam nešto ozbiljno.
Neko mi je odgovorio 'da prvo žele da vide kakvu će podršku da dobiju i da li mogu da ostvare kontakte s ljudima koji bi bili spremni na saradnju pa da tek onda registruju udruženje i krenu ozbiljno'
Ja planiram da se priključim, stranicu vode odlično, pametni su momci i sve to miriše na dobro.
Šta vi mislite? Ima li neko od da pogura ovo, pomogne?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: chakos

dojcin

Banned
Banovan
18.08.2015
4
5
3
31
morate da shvatite da dok drzava bude imala koristii trava se nece legalizovatii sva drzava u svetu kontrolisee prodaju narkotika
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Danas je bila na OBN-u emisija "REFLEX" koju je vodio Mimo Šahinpašić, a vezano za legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe u BIH. Nisam gledao od početka, gosti su mu bili neka magistra farmacije, policijski inspektor i žena koja boluje od multiple skleroze kojoj je kanabis puno pomogao (imena nisam upamtio pa se ispričavam zbog toga). Priča je išla u dobrom smijeru, čak i građani su većinom za legalizaciju u medicinske svrhe. Napravljen je prvi korak. Međutim itervijuisani stariji doktor (ne mogu se sjetiti ni njegovog imena :)) vratio je priču dva koraka unazad izrekavši takva sra...biiiip o zloupotrebi kanabisa i kakve su posljedice toga. Naime rekao je kako rekreativnim pušenjem u svemu tome dolazi do pojave agresivnosti i neoubuzdanog nasilja i povećenog broja krivičnih dijela. Kako ljudi pod utjecajem kanabisa mijenjaju svijest i ne znaju šta rade što može dovesti do vrlo teških zlodjela, krađa i ubistava. U najboljem slučaju do vrlo nasilničkog ponašanja. Kako su ljudi koji su ovisni o marihuni asocijalni i nisu sposobni da rade svoj posao kako treba pa samim tim nedoprinose dobrobiti društva. E moj doktore (žao mi je što se bar njemu nisam sjetio imena) napiš...biiiip ti se ja u ta usta iz kojih takva sra...biiiip izlaze!

Edit: Takvu su priču pričali tridesetih godina i šta su napravili?!
 
23.09.2008
86
135
33
pozdrav prijatelji,
evo iskreno se nadam da smo i mi počeli napredovati:
"Komora magistara farmacije Federacije BiH uputila je inicijativu Ministarstvu civilnih poslova i Ministarstvu sigurnosti BiH za legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe u Bosni i Hercegovini."
link neću kačati a preuzeto sa Tuzlanski.ba, jučerašnje vijesti
osjećam pozitivu :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lazarus Led

wuvuzela

FilozofiÇar BotaniÇar
Banovan
03.12.2013
843
1.021
188
Wonderland
Takodjer je skoro pokrenuta inicijativa i u Republici Srpskoj ,od strane doktora.

ne vjerujem ni da ce mi djeca docekati da se legalizuje ,ali sto kazu gdje prestaje logika pocinje bosna :D

Mozda nas iznenade
 
  • Sviđa mi se
Reactions: tman19

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Ja bih bio sretan da to urade. Takođe bi bilo dobro za početak da uz to još male količine dekriminalizuju kao što je Hrvatska već prije uradila. Ovako pošteni ljudi koji nisu ni k od kriminalca najbu i bude im život upropašten kada budu uhvaćeni sa mizernom količinom. Pošto se vode kao ljudi koji su uradili neki tkz. kriminal bivaju godinama oštećeni. Ne mogu naći neki bolji posao jer za skoro sve traže uvjerenje o nekažnjavanju. Ne mogu dobiti radnu dozvolu za rad vani jer takođe traže uvjerenje. Znači svrstan si u isti koš kao onaj koji je pravio negdje belaj i povlačio pištolje. Baš ti bukvalno sjbu život.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
"Ekspertska radna grupa, koju je formirao Savet ministara BiH, dala je zeleno svetlo za upotrebu kanabisa u medicinske svrhe."

10.10.2016. | 08:44 12

GettyImages-73245285.jpg
Foto:
To je potvrdila član ove radne grupe i načelnik Odjeljenja za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Zdenka Gojković.

"Na potezu su sada ministarstva, jer treba da ide niz izmena nekih zakona koji će to dozvoliti, kada su u pitanju uvoz, način kontrolisanja i slično", dodala je Gojkovićeva, napomenuvši da su u radnoj grupi bili i predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH i brojni stručnjaci iz oblasti kao što su onkologija i farmacija.

Kada je reč o upotrebi kanabisa u medicinske svrhe, Gojkovićeva je rekla za "Nezavisne novine" da je više oblasti gde bi se on mogao koristiti.

"U onkologiji, tu je pre svega kod kancerskog bola. Kada se iscrpe druge opcije, opravdan je pokušaj s kanabisom. Upotrebljavati se može za mučnine i povraćanje kod hemoterapije. Kod anoreksije, kada dođe do krajnje iscrpljenosti i mršavosti, kanabis može otvoriti apetit. Ali, prvo iscrpiti zvanične mogućnosti", pojasnila je Gojkovićeva.


Ona je istakla da je u velikom broju zemalja prihvaćena upotreba kanabisa u medicinske svrhe.

"Nemamo dokaza da kanabis može smanjiti bolest mada je u laboratoriji pokazao određeni efekat", naglasila je Gojkovićeva.

Ona je podsetila da je Hrvatski sabor prošle godine odobrio upotrebu kanabisa u medicinske svrhe, te da imaju tačno određeni lekari koji ga mogu propisati, kao i tačno utvrđene doze.

Inicijativu za legalizaciju medicinskog kanabisa je Ministarstvu civilnih poslova BiH i Ministarstvu bezbednosti BiH uputila Komora magistara farmacije FBiH."

Jos kad bi ministri radili ono sto im savjetuju savjetnici. Sizifovski je to posao za njih. No, ne treba gubiti nadu.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Nakon bezmalo dvije godine nadovezujem se na svoj post, poseban osvrt na
No, ne treba gubiti nadu.

Inace imam stosta za napisati, al u nekim drugim temama. U ovoj mogu samo da cutim i krisom pustim suzu, uz strogu samokontrolu da ne zasmrcam - ono kad ti suze napune nosinu.
Tuga, cemer i jad je ova nasa BiH, svejeeeetlosnim godinama smo mi od inicijative
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Koliko je dulum marihuane u SI mjernim jedinicama? :zvizd:
Cini mi se da je tu previse posla.
Nek te dopadne grunt u Hercegovini a bager nemas, sto ces onda? Sjest i plakat.:oops:
:joint2:
 

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Adil Osmanović, ministar civilnih poslova BiH, ističe da bi uskoro trebalo da bude sazvana sjednica Povjerenstva za sprečavanje zloupotrebe opojnih droga, a kojoj on predsjedava. "Zakon je potpuno jasan - ne mora se svaki put pristupati izmjeni i dopuni zakona, već odluku može donijeti Vijeće ministara, ali prije toga treba da se osigura pozitivno mišljenje Povjerenstva za sprečavanje zloupotrebe opojnih droga i Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH", naglašava Osmanović za "Nezavisne". Smatra da ovo pitanje treba riješiti na način kako su to učinile mnoge države Europske unije. "Mislim da ćemo u tom pravcu pokušati iznaći rješenje, a to je da konačnu odluku donese Vijeće ministara, nakon što osiguramo pozitivna mišljenja Povjerenstva i Agencije za lijekove", ističe Osmanović. Ipak, eventualna odluka Savjeta ministara ne bi značila i definitivnu upotrebu kanabisa u medicinske svrhe, jer u entitetskim zakonima stoji da je kanabis - droga. "Zato bi svi ostali prilagodili svoje zakonodavstvo odluci Vijeće ministara", rekao je Osmanović. Upitan šta možemo poručiti pacijentima koji očekuju "zeleno svjetlo" za kanabis u medicinske svrhe, Osmanović daje optimistične prognoze. "Ja se nadam da bismo mogli taj posao uraditi čak i do polovice ove godine, ukoliko ne bude nepotrebnih politikanstava. Ne treba BiH da bude izvan drugih zemalja koje su to pitanje riješile. Sve je u interesu naših građana i pacijenata", kaže Osmanović za Nezavisne. Sudeći po odgovoru koji su za Nezavisne novine dali iz Agencije za lijekove i medicinska sredstava BiH, oni neće stati na put upotrebi kanabisa u liječenju. "Agencija će podržati inicijativu da se pitanje reguliranja (ne legalizacije) primjene kanabisa u medicinske svrhe sprovede na način da se određenim pacijentima i za određene indikacije omogući primjena kanabisa za koji je potvrđeno da zadovoljava standarde za kvalitet/efikasnost/sigurnost", rekli su za "Nezavisne" iz Agencije. Zdenka Gojković, nacionalni koordinator za maligna oboljenja RS, podržava kontroliranu upotrebu kanabisa u zdravstvene svrhe, ali bi se, ističe, morao definirati niz pitanja, poput onog ko će te supstance moći propisivati, kao i pri kojim indikacijama. "To je najčešće za maligni bol, u slučajevima kada pacijent nije reagirao na sada dostupne preparate, pa čak ni na morfijum, ili, recimo, kod mučnina, povraćanja, odnosno teškog podnošenja kemoterapije, kada terapija koja se sada koristi nije dala dovoljno dobar efekat", naglašava Gojkovićeva za "Nezavisne". Više nama bliskih država već je dalo "zeleno svjetlo" za korištenje kanabisa u medicinske svrhe ili su odobrile lijekove na bazi kanabisa. Slovenija je to učinila 2014, Hrvatska godinu kasnije, a Makedonija godinu nakon Hrvatske.
 

JohnnyJohnny

Aktivan Član
21.05.2023
208
830
93
Izmjena Liste poslana na Vijece 11.09, Agencija za lijekove dala zeleno svjetlo, ceka se Vijece Ministara.
Ne mogu imenovati nista sada da se ne doxam, ali imam ove informacije za raju u BiH: cuvajte sve nalaze za svaku bolest koja vas sprjecava u obavljanju dnevnih poslova - prednost teske bolesti, nakon toga MLS, ALS - pa depra, anksija, bipolar itd...
I drzite fige...