Instalacija elektrike

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
07.11.2006
12
4
0
Ovo radim prvi puta i o elektrici nemam blage veze...

Prostorom sam ograničen (radi se o ormariću u radnom stolu, skromnih dimenzija).

box.JPG


Planiram biljke (kad i ako mi izrastu) podrezivati, uzgajati u širinu, da dobijem grm.

Dakle plan je izbušiti rupicu u dasci na stražnjem djelu stola bor-mašinom i provesti kroz nju žicu. (za taj posao sam danas kupio bor-mašinu.

Ono što mi nije jasno je kako montirati grlo za žarulju na žicu?

Može li mi netko poslati slike onoga što trebam?

Čega bi se trebao čuvati da se ne izazovem kratki spoj ili nešto tako?
 
04.12.2007
19
0
0
38
Kupis keramicko sijalicno grlo. Na njegovom dnu sa unutrasnje strane uocices sraf. odvijes ga. Onaj donji manji deo sto ti se odvoji navuces na kabl. Na onom drugom delu videces dve metalne spojnice sa maleckim srafcicima sa strane. Odvijes te srafcice i u svaku spojnicu zavuces jednu zicu (u jednu plavu, u drugu braon). Naravno sa tih zica prethodno nozem skines izolaciju ali samo onoliko koliko je u spojnici (oko 1/2 cm). Kad si uvukao zice zavijes one male srafcice i dobro zategnes. Oni treba da pricvrste zice za grlo, zato dobro zategni. Sad vratis onaj manji deo koji si ranije navukao na kabl i ponovo zavrnes onaj sraf sa unutrasnje srane.
Kao sto ti skunk kaze, ne smeju da ti se spoje faze. Znaci izmedju one dve spojnice se ne sme napraviti nikakav kontakt, inace ces imati kratak spoj. Tu pazi!
Drugo sto je vazno je da sve bude dobro zategnuto i cvrsto ( obe one zice dobro pricvrscene, oba dela grla cvrsto spojena). Ako ovo ne uradis opet mozes imati kratak spoj ili jos gore, moze se desiti da grlo spadne sa kabla i ostanu gole naelektrisane zice.
I na kraju ako je kabl trozilni, ona treca zica, zuto-zelena je uzemljenje. Onati ne treba pa je skrati za onoliko za koliko ti ostale dve izolovane zice vire iz zajednickog kabla.
Capisco? Eto nema slika ali ja mislim da je jasno. Pravi mali guide - Kako namontirati sijalicno grlo :)
 
07.11.2006
12
4
0
dimcic 89 je napisao(la):
Kupis keramicko sijalicno grlo. Na njegovom dnu sa unutrasnje strane uocices sraf. odvijes ga. Onaj donji manji deo sto ti se odvoji navuces na kabl. Na onom drugom delu videces dve metalne spojnice sa maleckim srafcicima sa strane. Odvijes te srafcice i u svaku spojnicu zavuces jednu zicu (u jednu plavu, u drugu braon). Naravno sa tih zica prethodno nozem skines izolaciju ali samo onoliko koliko je u spojnici (oko 1/2 cm). Kad si uvukao zice zavijes one male srafcice i dobro zategnes. Oni treba da pricvrste zice za grlo, zato dobro zategni. Sad vratis onaj manji deo koji si ranije navukao na kabl i ponovo zavrnes onaj sraf sa unutrasnje srane.
Kao sto ti skunk kaze, ne smeju da ti se spoje faze. Znaci izmedju one dve spojnice se ne sme napraviti nikakav kontakt, inace ces imati kratak spoj. Tu pazi!
Drugo sto je vazno je da sve bude dobro zategnuto i cvrsto ( obe one zice dobro pricvrscene, oba dela grla cvrsto spojena). Ako ovo ne uradis opet mozes imati kratak spoj ili jos gore, moze se desiti da grlo spadne sa kabla i ostanu gole naelektrisane zice.
I na kraju ako je kabl trozilni, ona treca zica, zuto-zelena je uzemljenje. Onati ne treba pa je skrati za onoliko za koliko ti ostale dve izolovane zice vire iz zajednickog kabla.
Capisco? Eto nema slika ali ja mislim da je jasno. Pravi mali guide - Kako namontirati sijalicno grlo :)

Puno hvala, mislim da ću se snači s tim djelom posla. :)

Nego, iako se radi o malom ormariću (oko 0,5m2) računam da će mi biti potrebno bar 6 štednih žarulja.

Trebam li onda kupiti razvodnik sa 6 utičnica, izbušiti 6 rupa i sprovesti 6 žica u ormarić?

Ovako npr:
a.jpg


To mi izgleda malo nepraktično i previše privlači pažnju...a i nije mi jasno gdje je najbolje staviti timer (moram li i u tajmer sjeći i uvoditi žice)?

Ili je moguće da nekako serijski spojim sve te žarulje na 1 žicu ? Ovako:
b.jpg

To nekako izgleda praktičnije.

???
 
04.12.2007
19
0
0
38
Pa tajmer ti ide u uticnicu u zidu, pa u njega utaknes razvodnik. Videces kad ga kupis. Inace ja bi radio kao na slici A. Ako neces da privlaci paznju, mozes da i razvodnik ubacis unutra, pa ti viri samo jedan kabl. Ne zaboravi ventilaciju, i za to ti treba jedna slobodna uticnica. Znaci ako ces sest sijalica, treba ti razvodnik sa sedam uticnica. I naravno nista vezano za struju ne spustaj dole na pod boksa (ovo je vec postala fraza)
E da, zaboravih, moja preporuka ti je scrog. U svakoj drugoj soluciji biljka ti ode mnogo u visinu, i onda imas problema. Dobro, eventualno lst, mada to nisam nikad radio.
 

bruno93

Aktivan Član
26.06.2008
136
3
0
30
Taj ormaric mi izgleda kao 40*40*80cm, 0.16m2 za sto ti treba oko 7000 lumena(HPS 70W ima oko 6500 lumena).

HPS 70W sustav oko 27 eura(200 kn)

stedne zarulje oko 25 eura(180 kn)
 
07.11.2006
12
4
0
Evo, bio sam u šopingu i natrefio se na štedne žarulje (HPS 70W nisam našao).

Za početak sam kupio štedne žarulje "Fhilips", razvodnik, grla "E 27 Keramičko viseće" i "priključni kabel za noćne lampe s prekidačem"

Ovako izgledaju grla i kabel:
grla.JPG

kabel.JPG


Problem je što ne znam kako odvrnuti grlo da ga priključim na žice...pokušavao sam i malo na silu ali ne ide, bojim se da ga ne polomim.

U čemu je štos? Znade li tko što radim krivo???
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Ha boga ti ne odvrces grlo nego one male sarafice i u rupicu gurnes zicu, i zasarafis, tako da sjedne kontakt i da se ne vadi zica iz njega. Znaci malo bolje zasarafi
Tak spojis 2 zice svaka u svojiu rupu i aj bok!
Dobro brate da nisi hps kupio jer ak s ovim imas problema na hpsu bi se jos streso sa strujom il nekaj..
Aj sretno
 
07.11.2006
12
4
0
Puno hvala svima na pomoći. :)
Evo kako sada stvari stoje:

Dasku sam obložio bjelim papirom, a dno podložio plastičnom vrećicom:

Picture%20242.JPG


Sutra bušim, provodim kablove i idem u nabavku timera, zemlje i humusa. :)

Ormarić će danju biti pod ključem. Loša strana toga je što nisam siguran kako osigurati prozračnost. Izbušit ću ekstra par rupa s borerom na onim mjestima koja nisu previše uočljiva da bilje i danju može dobiti bar malo zraka. Nadam se da će mu to biti dovoljno za preko dana kad je promenada u kući. Po noći naravno planiram držati vrata otvorena da se lufta.
 

bruno93

Aktivan Član
26.06.2008
136
3
0
30
Stedne zarulje se griju i mogo bi njima zapalot taj papir pa papir ormaric pa ormaric kucu pa kuca susjednu kucu pa te dvije kuce grad pa grad drugi grad ...

bolje ti je kupit bijeli mat sprej i time ofarbat nego riskirat.
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
Nevezano za opasnost od požara, biljke će ti se podavit u tom boxu.
Možeš komodno zaboravit grow ako ne osiguraš neki oblik izbacivanja toplog zraka ...

Citirao bi odbjeglog kolegu, 'e da se postovi sami čitaju ...'
 
07.11.2006
12
4
0
bongash je napisao(la):
Nevezano za opasnost od požara, biljke će ti se podavit u tom boxu.
Možeš komodno zaboravit grow ako ne osiguraš neki oblik izbacivanja toplog zraka ...

Citirao bi odbjeglog kolegu, 'e da se postovi sami čitaju ...'

Ventilator i rupčaga u stolu ne dolaze u obzir jer nebi mogli ostati neprimjećeni.

Možda imam šanse i bez ventilacije/ventilatora.
Imam borer kalibra 10 mm, najviše što mogu je izbušiti nekoliko rupa na neprimjetnim mjestima. Noću ionako planiram držati otvorena vrata od ormarća, tako da unutra neće biti baš kao u grobu.
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
Ribu je napisao(la):
Ventilator i rupčaga u stolu ne dolaze u obzir jer nebi mogli ostati neprimjećeni.

Možda imam šanse i bez ventilacije/ventilatora.
Imam borer kalibra 10 mm, najviše što mogu je izbušiti nekoliko rupa na neprimjetnim mjestima. Noću ionako planiram držati otvorena vrata od ormarća, tako da unutra neće biti baš kao u grobu.

A možda su u šumi ... ?

Šta da ti kažem kad vidim da si sve složio u svojoj glavi, a to tako ne ide.
Ništa, probaj pa javi kako je prošlo, bar da drugi znaju kako se NE radi. :sadbanana:

Sretno.
 
07.11.2006
12
4
0
bongash je napisao(la):
A možda su u šumi ... ?

Šta da ti kažem kad vidim da si sve složio u svojoj glavi, a to tako ne ide.
Ništa, probaj pa javi kako je prošlo, bar da drugi znaju kako se NE radi. :sadbanana:

Sretno.


Radim po vodiću autora koji očito ima iskustva u uzgoju u ormaru i koji je vodić napisao za domaću publiku s ograničenim mogućnostima:

http://www.fileden.com/files/2007/9/29/1468616/KUCNI UZGOJ.doc

Pod "4.2. SVIJETLOST - 4.2.3. Štedne sijalice"

"...Prednost im je i što se ne zagrijavaju previše da bi toplinom uništile vrhove, stavite ih na visinu od 3-4 cm od vrha biljke..."

Pod "7. MINIMALNI UVJETI ZA UZGOJ":

"...minimum čini rasvjeta i prostor..."

Pod "8. VODA, TEMPERATURA, ZRAK I VLAŽNOST ZRAKA":

"...Temperatura zraka ne bi trebala biti problem. Cannabis može izdržati temperature malo iznad nule do preko 37C..."

Naravno, kad budem imao uvjete sve ću si priključiti na warp pogon, ali dotle...
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
bongash je napisao(la):
Nevezano za opasnost od požara, biljke će ti se podavit u tom boxu. Možeš komodno zaboravit grow ako ne osiguraš neki oblik izbacivanja toplog zraka ...
Sad ću ti ja raspalit jednu iz prakse, i reči ću ti ono što i braka bongash. Premalo prostora, previše topline, nema šanse, biljke će ti dehidrirat. Treba ti ventilacija u svakom slučaju, i to kada je svjetlo upaljeno, kada je ugašeno onda ni nemoraš imati otvoren box pošto ništa ne grije u to vrijeme. Ali vidim da moreš sve sam iskusit pa iskusi, na greškama se uči. Probaj bar upalit sve kada složiš prije nego biljke staviš unutra, pa izmjeri toplinu i vidjet ćeš da će biti prevruće.