Internet sigurnost

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Popričajmo malo o internet sigurnosti.
Danas svaki vrag od uređaja ima IP i svaki IP ima svoju lokaciju. Zašto dopuštati drugima da znamo gdje smo, šta smo, tko smo i što je najbitnije šta radimo.

Kako surfati bezbrižno.

TOR project je projekt grupe ljudi koji su osmislili način surfanja preko releja. Kada se spojite u mrežu preko TOR-a svi vaši podaci preskaču od korisnika do korisnika i na kraju do cilja. Isto tako vraćaju se nazad i svaki puta im se mijenja IP. Na taj način vaš osobni IP nikada se nigdje ne vidi. Istina je da je ovaj sustav malo spor. ALi to je danak koji se mora platiti radi sigurnosti.
TOR broswer možete skinuti ovdje
TOR browser bundel je znači programčić koji se ne instalira. Imate jedan direktorij sa svim potrebnim programima. Pokrenete TOR browser i otvara se VIDALIA, sustav koji vas spaja na virtualnu mrežu. Nakon toga pokreće se modificirana vezija Firefoxa koja će vam na početnoj stranici ispisati koristite li TOR ili ne. Ako je sve zeleno onda je sve i dobro. Odite na bilo koju IP tražilicu i vidjet ćete da vam je lokacija prijavljena kao da surfate iz nekog drugog dijela svijeta. Sigurnost vrijedi samo ako se surfa iz tog modificiranog FF-a.

Ovo surfanje je sporo i predviđeno je samo za surfanje a ne za skidanje torrenata i igranja igara. Već za čisto surfanje gdje želite biti sigurni.
Modificirani FF ne pamti nikakve informacije. Svaki puta kada ga ugasite kao da ste ga resetirali.

Postoji tu i TAILS. TAILS je operacijski sistem koji lagano možete instalirati na USB stick i nositi sa sobom. Radi u linuxu na debian 6 verziji. Možete svaki komp bootat preko ovog sticka i dobiti OS koji je maksimalno siguran. Spaja se na net isto preko TOR browsera. No kada sistem ugasite sve se briše i ne postoji nikakav zapisani podatak, pa čak ni šifra od WIFI-a na koji ste se kačili.

TOR projekt treba dobrovoljce koji bi podijelili dio svoje mreže za druge korisnike iz svijeta. Na taj način se mreža širi i pomažete drugima da dođu do sigurnog IP-a. Kako se to sve radi najbolje da pročitate na TOR project stranici.


Drugi oblik sigurnosti je sigurnost diska i enkripcija podataka na disku. Recimo za sve koji vode dnevnike i slikaju slike. Da ne bi bilo nepotrebnih sranja dobro je napraviti dio diska koji pod enkripcijom. Za ovo možete koristiti TRUECRYPT open source sustav enkripcije diska. Najbolje je naoraviti dio diska ili particiju koju možete staviti pod ključ. Sigurnost je ogromna i nemoguće ju je provaliti. Možete staviti i samo jedan direktorij u enkripciju. Možete odvojiti dio diska. Ima brdo opcija. Što je najbolje taj dio koji ste stavili pod šifru nestane kao vidljiv sa diska. Kao da ne postoji. Tek kada pokrenete TC i kada mountate taj disk sa šifrom, tek se tada disk ili direktorij pojave kao vidljivi. Dok ga ne odjavite disk je vidljiv i možete pisati i čitati sa njega.
Ovo je možda najvolje koristiti na USB sticu. Znači cijeli stick šifrirate. Kada ga netko ubode vidi samo TC file. Ako ga pokrene pita šifru. Dok se šifra ne unese veličina USB-a se ne vidi kao ni ništa na njemu. Za sada nitko nije uspio probiti sigurnost. Naravno ovisi i o kvaliteti vaše šifre.

Treći oblik sigurnosti je onaj da isključite jezik nekada i manje pričate ljudima oko sebe šta radite, koliko god vas tjeralo da nekome kažete.
Lijepo piše u svakom grow guide-u. Pravilo br.1 Ne reci nikome!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Salenzi and usrname
12.03.2012
35
32
0
39
samo da dodam da će zaštita bit potpuna ako se prije kreiranja e-mail adrese već koristi navedeni program,pa se onda na razne stranice kao i forume,registrirate sa e-mailom koji ima lažan i.p. već u startu...kaj ne.....
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Meni ta internet "sigurnost" dodje slicno situaciji u kojoj se zatekne covjek na prepunoj zeljeznickoj stanici gdje je zabranjeno pusenje, pa krisom zapali cigaru. Svi znaju da smrdi, pretpostavljaju odakle, ali vecinu zabole patka (imaju preca posla) ko je tacno zapalio, a onaj koga bas interesuje ko je zapalio moze to saznati u roku 3 minute.

Ovakvim ponasanjem nas lik pokazuje da je upoznat sa ogranicenjem koje je na snazi i da isto svjesno krsi.

Prikrivanje tragova na internetu se moze uspjesno obaviti, ali je proces takav da bas morate imati ozbiljan razlog zasto biste se prikrivali, a kada je razlog ozbiljan, ozbiljan je i prekrsaj :dada
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Ništa se ne krši samo ne vidim razloga zašto bi itko morao znati išta o meni ili nekome drugome. Internet je jedino mjesto bez privatnosti. Na ovaj način dolazimo do privatnosti. Svaki dan se identitei kradu po netu šakom i kapom. U virtualnom svijetu sigurnosti nikada dosta. Ne radim ništa ilegalno niti kršim ikakve zakone, no ne želim da neki znaju koje forume posjećujem i šta pišem. No opet kako tko voli.
 

ZelenaBanana

Aktivan Član
02.03.2010
51
8
0
33
malo oft al da ne otvaram temu radi glupog pitanja...

u ccleaneru kad odem na tools > drive wiper i pod wipe odem da obrisem cijeli drive jel onda moram opet windowse dizat ili sve samo zbrise i derem dalje normalno ?
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
travahr je napisao(la):
Ništa se ne krši samo ne vidim razloga zašto bi itko morao znati išta o meni ili nekome drugome. Internet je jedino mjesto bez privatnosti. Na ovaj način dolazimo do privatnosti. Svaki dan se identitei kradu po netu šakom i kapom. U virtualnom svijetu sigurnosti nikada dosta. Ne radim ništa ilegalno niti kršim ikakve zakone, no ne želim da neki znaju koje forume posjećujem i šta pišem. No opet kako tko voli.


Sve je to sto si naveo ispravno, sve stoji, samo sam napisao svoj stav o internet sigurnosti. Vecinu ne interesujem ni pod tackom razno i nema potrebe da zbog njih zamecem tragove, a ako postoji neko zainteresovan za mene iz nekog razloga mogu samo da zivim u zabludi da sam tragove zametnuo.

Ima ona stara koja kaze da prazna puska najcesce ubija, a to samo govori da je vlasnik puske bio ubijedjen da je prazna, odnosno da je sigurnost na nivou.

Na kraju krajeva, wi-fi router mi je javan, bez sifre, i postoji velika vjerovatnoca da je sve ovo sto sam pisao po internetu, ukljucujuci mailove i forum, maslo mog komsije koji mi je provalio sifru. Ja sa ovim nemam, apsolutno nista :samoja
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Big L je napisao(la):
Jedino ako ti susjed ima istu MAC adresu ko ti što je nemoguće

:p

U mom domacinstvu sa 4 racunara pristupamo internet sadrzaju preko jednog distributera i preko istog naloga. Mail adresu preko koje sam izvrsio registraciju na ovom forumu koriste svi ukucani, pa cak i komsije.
MAC adresa je slicno kao imei kod mobitela i apsolutno ne dokazuje autorstvo nad nekim tekstom, slikom ili video sadrzajem, pa prema tome niti mozete dokazati da ste vlasnik neke kvalitetne ideje, koja je nekome donijela bogatstvo, niti se moze dokazati da ste organizovali gay pride.

Sve je to individualno, ko je koliko zagazio u virtuelni svijet, a ko je ostao da zivi u ovom manje virtuelnom, a da se treba cuvati treba, samo ja ne vidim smisla u tome. Uredan sam i sta me boli uvo ko mi premece po mailovima i kojekakvim lupetanjima koja je moj zlocesti komsija piskarao :ludak

doKurca je napisao(la):
MAC adresa se lako menja :)

Tako je. Da se ne moze mijenjati svi bi morali imati originalne operativne sisteme u nasim ljutim masinama :dada
 
12.03.2012
35
32
0
39
Papa Romeo je napisao(la):
U mom domacinstvu sa 4 racunara pristupamo internet sadrzaju preko jednog distributera i preko istog naloga. Mail adresu preko koje sam izvrsio registraciju na ovom forumu koriste svi ukucani, pa cak i komsije.
MAC adresa je slicno kao imei kod mobitela i apsolutno ne dokazuje autorstvo nad nekim tekstom, slikom ili video sadrzajem, pa prema tome niti mozete dokazati da ste vlasnik neke kvalitetne ideje, koja je nekome donijela bogatstvo, niti se moze dokazati da ste organizovali gay pride.

Sve je to individualno, ko je koliko zagazio u virtuelni svijet, a ko je ostao da zivi u ovom manje virtuelnom, a da se treba cuvati treba, samo ja ne vidim smisla u tome. Uredan sam i sta me boli uvo ko mi premece po mailovima i kojekakvim lupetanjima koja je moj zlocesti komsija piskarao :ludak



Tako je. Da se ne moze mijenjati svi bi morali imati originalne operativne sisteme u nasim ljutim masinama :dada

uuuuu PAPA,aj sad zamsli da im se svidi ta tvoja e-mail adresa i njezin i.p.pa da ti dođu kući i poberu i susjede i korisnike tih računala i e-mail adrese,vjerovatno si uredan jer nisi jedini korisnik svog računala a kamoli e mail adrese,pa se mora pazit,al ovakva sigurnost definitivno nije na odmet pogotovo s ovakvim surfanjem,"dali da skidam i koliko još",mislim o čemu pričamo,jel ti treba zatvor,ne vjerujem,neznam dal imaš ženu i djecu,al prvo si to zbog njih nebih dopustio a onda familija,baš mi treba
da mi se ljudi smiju kao "pao zbog i.p. adrese a popravlja računala" smiješno,iako sam se i ja registriro sa svojom pravom i.p. adresom neznači da nemam paranoje,pogotovo poslje onog Fizičara,tako da razmišljam o tome da napravim novu e-mail adresu sa lažnim i.p.-om potom s njom ponovna registracija ovdje,naravno sve to sa TOR-om i onda me boli patka šta pričam ,pišem,slikam i kenjam razumiješ.....bolje spriječit nego lječit....:icon_wink:
 
08.08.2008
109
83
28
PROXY SERVER i skrivaš trag IP adrese....ja nekada tako radim...
Naravno postoji hrpa drugih fora,ovisi u stupnju informatičke pismenosti...
 

zdepo

Aktivan Član
09.10.2012
55
23
8
44
Ja sam pokušao preko tora, i nisam se uspio registrirati na ovaj sajt. Onda sam razmislio i skužio da me boli tuki ko šta vidi, jer barem za sada samo pregledavam sadržaje i čudim se maštovitosti, snalažljivosti i znanju growera. Razmišljao sam o izradi boxa, ali me ova situacija sa fizičarom ohladila....
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Koji fizičar? Čitam već treći put o nekom fizičaru da je nešta bilo ali nigdje ništa za pročitati. Jel me možeš uputiti na post ili link to tom fizičaru?
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
Hvala. Šteta što je tema zaključana kao i pola dobrih tema na ovom forumu. Nije prijava došla sa te stranice sigurno. POlicija na anonimne prijave ne reagira ako nema već neke moguće sumnje na dotičnu osobu. Netko ga je drugi kucao. Malo mjesto pa se sve sazna brzo. Bit priče je da nikada nismo dovoljno sigurni i da se zato treba čuvati.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Bit price je u vlastitim glavama.
Djecurliji neko uvali 0.5 gr za 5 evra, djecurlija to dozivljava kao da su kupili obogaceni Uranijum, u najmanju ruku, pa se naduvaju i tako istripovani, paranoidni i preplaseni pocnu kenjati o sigurnosti.

Sakrivanje IP adrese! Zametanje tragova! - Smijesno!

Znate li vi do kojih podataka je dosao Asanz preko Wikiliksa? Od kojih tajnih organizacija je otkrivao podatke i kakve kodove i druge zastite je razbijao, a vi bi se osigurali sa skrivenom IP adresom.

Koliko razmisljate o zastiti moze se vidjeti iz primjera da dajete sve podateke o licnom mobitelu, nekom sa foruma, a sve da bi vam ovaj otkljucao telefon, pa mu posaljete IMEI, a telefon, ako je ukljucen, salje svakih nekoliko minuta kod sa tim brojem u eter, pa bi to znacilo da ga zabole za vasom IP koju moze bilo ko da koristi.

Na ovom forumu je registrovano, lupam, 20+ hiljada clanova, od toliko clanova, pretpostavljam da ima bar 1000 koji se bave komercijalnim uzgojem, a takvi ne da se trebaju zabrinuti, ne zbog IP adrese, vec zbog boravisne, ali koga to od vas interesuje, bitno je da ste vi, lijepi i u drustvu cijenjeni clanovi ugrozeni.

Ako malo ozbiljnije prelistate forum, dnevnike uzgoja, vidjecete da su pojedini clanovi growali godinama unazad i da su jos uvijek aktivni na forumu i da nas kvalitetno uce i savjetuju o uzgoju. Growaju ljudi decenijama i ako su imali neprijatnosti sa vlascu vjerovatno su je imali zbog drustveno neprihvatljivog nacina zaradjivanja novca ili prevelikog eksponiranja i dijeljenja proizvoda po komsiluku.

Krajnje je vrijeme da se svijest promijeni, da se prema konoplji odnosite kao prema alkoholu ili cigaretama, a ne kao prema obogacenom Uranijumu.
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
koji bi šušur nasta u svjetu kad bi bilo moguce da ti nitko nemoze uci u trag preko racunala...
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Da dao sam svoj IMEI nekom tamo strancu, potpuno svjesno i odgovaram za svoje postupke.

Ko prvo, ne bavim se ničim ilegalnim, student sam i osim što gubim vrijeme sa svojom curom i ponekad nešto i učim, sve ostalo što radim je da spavam i jedem.
Tako da me baš boli briga što netko ima moj IMEI može se s njim nasadit na onu stvar sam sebi... hehe

A ko drugo, mobitele mjenjam dosta često, tako da, za 2 mjeseca (mozda i manje) onaj IMEI nece biti moj više.

:)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Big L je napisao(la):
Da dao sam svoj IMEI nekom tamo strancu, potpuno svjesno i odgovaram za svoje postupke.

Ko prvo, ne bavim se ničim ilegalnim, student sam i osim što gubim vrijeme sa svojom curom i ponekad nešto i učim, sve ostalo što radim je da spavam i jedem.
Tako da me baš boli briga što netko ima moj IMEI može se s njim nasadit na onu stvar sam sebi... hehe

A ko drugo, mobitele mjenjam dosta često, tako da, za 2 mjeseca (mozda i manje) onaj IMEI nece biti moj više.

:)


Pa to je ispravan stav. Kakve veze ima sto neko zna moju IP adresu, osim ako su psihopate u pitanju, ne bi bilo bas lijepo, ali ovde se pise o skrivanju, odnosno o potrebi za skrivanjem. Od koga? Od cega se skrivati? Mora da postoji razlog za skrivanjem!

Ima ih, brate, skrivaju IPove, a u svojim vlastitim postovima samo sto nisu i brojeve licnih karata upisali :kauch
 

travahr

Aktivan Član
07.03.2012
105
57
0
40
A evo recimo ja pišem o taj časopis. Imam fb stranicu o edukaciji i širenju svijest. Vjerovali vi ili ne ali sloboda govora postoji sam na papiru i sve to što radim spada u sferu ilegalne. Ja se recimo želim zaštiti. Svatko bi se trebao zaštiti. Nitko nema pravo čačkalicom po mojim putovima i gledati bilo to legalno ili ne.