Introvertni ili extrovertni

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

choki123

Aktivan Član
25.04.2007
477
29
0
35
Kakav ste tip osobe,jeste li uopće svijesni kojem psihološkom tipu pripadate...

Ja mogu za sebe reći da sam dosta introvertan,ali ne skroz,onako u društvu prijatelja sam dosta otvoren i to,al nekako se jednostavno ne mogu reć svoje osjećaje nekim ljudima...
Moja ličnost mi se ne sviđa,želio bih više biti extrovertan,ali me fascinira to što tim dijelovima mozga jako teško upravljati....
Dosta sam povučen i tih,al ne bih želio biti....
Uvijek je tu prisutna ta neka barijera,ne osjećam se dobro u velikom društvu,bojim se reći svoje mišljenje,kao da se na neki način bojim sebe.....Prijatelje stječem poteško,al mi nekad dođe da kad bi mogo,da bi promijenio svoju ličnost,želio bi biti druačiji,ali jednostavno ne mogu,imam svoja mišljenja kao i extrovertne osobe ali ih teško izražavam.....
Poznajem dosta extrovertnih osoba,i nikako ne mogu razumit o čemu to ovisi,extrovertne osobe su uvijek zabavne i lako postižu prijatelje,otvoreno govore o svojim osjećajima....
Poslije nekog čitanja imam osjećaj kao da su osobe jednostavno takve i gotovo.
Ne znam kako,ali ličnost bih htjeo promijeniti,ali stvar je u tome što introverzne osobe su dosta duhovnije,drugačije razmmišljaju,obadva tipa ličnosti imaju svoje prednosti i mane...
Nekad se u društvu extroverznih osoba osjećajem pametnije,više,prvenstveno zbog toga što me neke informacije više zanimaju,volim se potpuno o nečemu educirati...al da ne trubim previše....

Dosta bi mi značilo kad bi se što više osoba uključilo u ovu raspravu,makar kratko da kažu što za sebe misle kojeg su tipa....
Smatram i da su mnogi psihonauti i slični ovdje više introvertnog tipa...imam takav dojam......

Ovdje ću ukratko kopirati jedan odlčan tekst što se toga tiče,a vi se prepoznajte u njemu,i podijelite svoja mišljenja......


Ekstrovertni tip ličnosti

Ekstrovertni tip ličnosti karakteriše jedan spoljašnji protok libida, interesovanje za ljude i stvari oko sebe, odnos sa njima i zavisnost od njih. Kada je ovakav tip karakterističan kod nekoga, Jung nju ili njega opisuje kao ekstrovertan tip. Ovaj tip ličnosti je motivisan spoljnjim faktorima i mnogo utiče na okolinu, društven je i sigurno se osjeća u stranom okruženju. U svijetu su ona ili on u dobrim uslovima čak i onda kada se sa njim ne slažu i tada umjesto povlačenja (što suprotni tip teži da uradi) , oni se radije prepiru ili raspravljaju, pokušavaju da to preinače saglasno svojim sopstvenim obrascima ili potrebama.
Svaki od ova dva psihološka tipa potcjenjuje onaj drugi, radije gleda njihove negativne a ne pozitivne osobine što vodi formiranju suprotnih životnih filozofija, konfliktnih psihologija, različitih načina života i različitim vrijednostima. (...)
U pokušaju da ljudska bića podijeli u prepoznatljive psihološke tipove Jung je imao posla sa psihologijom svjesnosti. Kada je neka osoba opisana kao jedna od ova dva tipa to znači da je njen uobičajeni stav u ponašanju jedan od ova dva. Jedan izbalansiran stav može podjednako uključivati ekstrovertnost i introvertnost, mada se veoma često dešava da je jedan stav razvijen a drugi potisnut u nesvjesno. Niko u potpunosti ne živi isključivo kao jedan ili drugi stav, ali se vremenom nesvjesni stav manifestuje na jedan inferioran način. Na primjer, čovjek koji je normalno tih i povučen, tj. introvertan, može pokazati značajnu aktivnost i entuzijazam za nešto što ga stvarno interesuje ali i dalje neće biti u dobrim odnosima sa svojom okolinomkao što je to neko ko je ekstrovertan. On će i dalje ćaskati o rijetkim pticama sa nekim ko se za to ni najmanje ne zanima ili će pokazivati kolekciju drevnih manuskripata gostu kojemu je to dosadno i koji uopšte ne shvata što on pronalazi u takvim koještarijama.




Slabosti i kvaliteti

Ekstrovertna zrela osoba je društvena, upoznaje druge polunačine i interesuje se za nešto ili za svašta. Voli da organizuje skupove, grupe, zabave i obično je aktivna na opšte zadovoljstvo. To je tip osobe koji čuva naš posao i društveni život. Ekstrovertni intelektualci imaju slične kvalitete, najbolje rezultate daju radeći skupa sa drugima, podučavajući ih ili im prenoseći svoja znanja na neki način, a njihovi dobri odnosi sa svijetom pomažu im da rade efikasnije. Ekstrovertni tip teži da bude optimista i entuzijast, ali se njihov entuzijazam uvijek ne završi baš najbolje. Istina je da odnosi koje uspostave sa drugim ljudima često budu raskinuti.
Slabost ekstrovertnog tipa leži u tendenciji plitkosti i zavisnosti od drugih, njihovoj potrebi da ostave dobar utisak i ne uživaju ništa više nego bilo koji drugi posmatrač. Ne vole da budu sami jer tada razmišljaju morbidno i to sa odsustvom samokritike što ih čini više privlačnim spoljašnjem svijetu nego svojoj porodici ili neposrednom okruženju gdje mogu biti vidjeni bez maske. Pošto su dobro prilagođeni u društvu obično prihvataju moralne norme i dnevne konvencije, u prosuđivanju teže komformističkom mišljenju, društvu su korisni i apsolutno neophodni za zajednički život.




U drugoj ruci, introvertna zrela osoba u principu ne voli društvo, a u velikim skupovima se osjeća usamljeno i izgubljeno. Osjetljivi su i plaše se komičnih situacija i često su nesposobni da uče kako da se ponašaju u društvenim situacijama. Nespretni su, iskreni i ne govorljivi, skrupulozni, tačnije rečeno komično su uljudni. Teže visokoj svjesnosti, kritični su i čuvaju svoje najbolje kvalitete za sebe i za mali broj ljudi koji im nešto znači i zato su prirodno malo shvaćeni. Svoje najbolje kvalitete mogu da pokažu samo u "intimnom" okruženju, teže da stoje sa strane i zato su manje uspješni nego njihove ekstrovertne kolege. Ne rasipaju energiju u pokušaju da impresioniraju druge niti je troše na društvenim aktivnostima. Često posjeduju rijetka znanja ili razvijaju neki talenat iznad prosječnih standarda.
Introvertnim ljudima je najbolje kada su sami ili kada su u maloj intimnoj grupi, u konverzaciji daju prednost svom sopstvenom mišljenju i ono im je značajnije nego neko opšteprihvaćeno mišljenje. Neko introvertan će ostaviti za kasnije da pročita neku knjigu koja je popularna ili će umanjiti vrijednost nečemu što je opšte prihvaćeno. Ova nezavisnost u rasuđivanju i nedostatak konvencionalnosti mogu biti valorizovani ako ih oni ispravno shvate i koriste. U inat svom nedostatku društvene hvale oni imaju odane i saosjećajne prijatelje.
Razmevanje, prilagodjavanje, brak i prijateljstvo

Ova se dva tipa ljudi, na nesreću ne razumiju i teže da vide samo tuđe slabosti tako da su za ekstrovertni tip introvertni ljudi egoistični i neprilagođeni dok introvertni za ekstrovertne ljude misle da su površni i neiskreni. Sasvim je jasno da razlike u stavovima mogu prouzrokovati nerazumijevanje i teškoće na primjer u braku, što je još čudnije ovdje je prisutna tendencija oba tipa ljudi da se žene sa ženama suprotnog tipa. Svako se potajno nada da će se nametnuti. Miran i zamišljen čovjek pronalazi živahnu i praktičnu ženu koja uz to usklađuje svoje društvene aktivnosti sa poslom i profesionalnom karijerom, a stidljiva povučena žena privlači muža koji je veseo tako da ženi stvara sigurnost dok ga čeka da se vrati kući. Sve to ide dobro dovoljno dugo dok se oni prilagođavaju raznim životnim potrebama: izgradnji porodice, uspostavljanju karijere ili pravljenju sigurne finansijske pozicije.
Ako su na tom planu zadovoljni njihov brak je za spolja idealan, ali ako budu tražili stvarno razumijevanje ili potpunije drugarstvo teškoće će se pojaviti, svako će govoriti svojim jezikom... Ono što su vrijednosti za jednoga za drugoga su negacije vrijednosti. Oni postaju kritični za svako interesovanje ili nedostatak interesovanja onog drugog ili za njihove prijatelje. Jedno od njih dvoje pokušava ono drugo da gurne u aktivnost. Svako od njih osjeća nerazumijevanje onog drugog i nalazi razlog za samosažaljenje ili traži još nekog od koga će imati neophodnu podršku i razumijevanje ili najmanje privid toga.
Neprijatna se nit i dalje razvija i dva različita tipa ličnosti počinju da budu ljuti na različitosti onoga drugog. Ponekad će tolerancija i pokušaj prepoznavanja (razumijevanja) vrijednosti onog drugog biti most iznad ponora, najmanje za neko izvjesno vrijeme ali ako toga nema često će biti prisutni otvoreni sukob i nasilje, čak iako, kako to Jung kaže, to zadire i u krajnju intimnost. Stvarno rješenje ovih problema leži u jednom udaljenom razvitku svake od ličnosti do čega u mnogim slučajevima jedino može doći uz potrebnu psihološku pomoć. (...)
U pravljenju razlika između ekstrovertnih i introvertnih ličnosti treba sagledati sve razlike između njih. Introvertna ličnost se povlači nazad i oklijeva na jedan sasvim osoben način, ali ne u maniru nekog drugog introverta. Ekstrovertna ličnost gradi svoj odnos sa svijetom koristeći intelekt, osjećanja, razum, percepcije i na kraju intuiciju. U borbi za opstanak svako koristi ono što Jung zove "njihova najrazvijenija funkcija".



I još nešto,samo ovo moje postanje pokazuje da sam introvertna osoba,da sam extrovertan,mislim da ne bi tražio odgovore i smisao života (etc.)......
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
da ovo je jung uveo sa svojom analitičkom psihologijom...
evo i test koji mozete vidit koji ste tip u svijetu,
http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes1.htm
ja sam nekoliko godina bio INFP (healer), a nedavno mi ispalo INFT(councelor)...
i bas prijatelj kaze da me lakse zamisliti tako..
i eto postale mi jasno kad mi ljudi kazu "kad pricam sa tebom osjecam se kao kod psihologo, samo sto ti opuštaš"
nemam pojma ali dobra ideja carl jung-a....
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Po ovome sam introvertni tip, ali neću si dopustiti da me nešto određuje, pa tako ni ove jungove podjele. U životu me nezanima (više) nikakvo određivanje tipa; ja sam taj i taj, pripadam tome i tome... ne, ja sam ja. Mene više ne dira ponašanje drugih ljudi, niti me frustrira zašto nisam takav i takav, i zašto nešto nije takvo i takvo.
Ljudi su vrlo skloni svom određivanju, gdje pripadaju, tko su, u kakvoj su grupi, kulturi, načinima... zato jer se bez toga osjećaju izgubljenima. Određivanje nam daje neku, kao sigurnost, snagu i smisao. Ali ja sam prestao to raditi skroz, i osjećam se dobro :)

self authority
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 00nothing00

didjilidoo

Aktivan Član
09.05.2005
64
0
0
36
Weedran je napisao(la):
Po ovome sam introvertni tip, ali neću si dopustiti da me nešto određuje, pa tako ni ove jungove podjele. U životu me nezanima (više) nikakvo određivanje tipa; ja sam taj i taj, pripadam tome i tome... ne, ja sam ja. Mene više ne dira ponašanje drugih ljudi, niti me frustrira zašto nisam takav i takav, i zašto nešto nije takvo i takvo.
Ljudi su vrlo skloni svom određivanju, gdje pripadaju, tko su, u kakvoj su grupi, kulturi, načinima... zato jer se bez toga osjećaju izgubljenima. Određivanje nam daje neku, kao sigurnost, snagu i smisao. Ali ja sam prestao to raditi skroz, i osjećam se dobro :)

self authority

pa ne radi odredjivanja,nego u smislu mapiranja raznih perspektiva te nase carobne dualnosti radi postizanja drustveno razumljive objektivnosti-cjelovitosti-smisla.uzmi to vise recimo agnosticki.
 

Ramona_Red

Aktivan Član
27.02.2007
258
9
0
49
www.magicatmint.has.it
"mapiranje raznih perspektiva čarobne dualnosti radi postizanja društveno razumljive objektivnosti-cjelovitosti smisla" zvuči kao doslovan prijevod s engleskog

I ja se slažem s Weedranom, ta trpanja u kojekakve ladice ni mene odavno ne zanimaju, psiho-testovi mi izgledaju ko lov na varave plamičke i uvijek su nekako površno sklepani i puni rupa... a Jungu svaka čast, naravno - samo što ljudi najčešće ne budu ni potpuno ekstrovertirani ni introvertirani nego miješani, isto ko što ne budu ni 'čisti' znak u horoskopu nego kombinacija njih nekoliko, a stvari većinom ni crne ni bijele (a bogami ni žute), nego šarene i prelijevaju se u različite nijanse ovisno o ovom i onom: sve je to relativno pa objektivnost 'kao takva' uvijek pomalo izmiče a 'perspektive čarobne dualnosti' se lome u višestrukim zrcalima,,,
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Bugi_bi je napisao(la):
da ovo je jung uveo sa svojom analitičkom psihologijom...
evo i test koji mozete vidit koji ste tip u svijetu,
http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes1.htm
ja sam nekoliko godina bio INFP (healer), a nedavno mi ispalo INFT(councelor)...
i bas prijatelj kaze da me lakse zamisliti tako..
i eto postale mi jasno kad mi ljudi kazu "kad pricam sa tebom osjecam se kao kod psihologo, samo sto ti opuštaš"
nemam pojma ali dobra ideja carl jung-a....


Moram priznati da sam rjesio ovaj test i rezultati su me nemalo iznenadili.
Naime na dosadasnje slicne testove sve sta sam mogao je dobro se nasmijati citajuci tocnost psihoanalize, ali ovaj me skinuo u 80% segmenata barem.

Posto u odgovore na 3 specificna pitanja nisam imao definitivni yes ili no, rjesio sam test ponovno i ta pitanja koja su zaista varijabilna zamjenio sa suprotnom vrijednosti.

Rezultati fascinantni.. kada se spoje 2 profila dobivenih osoba dobije se neki priblizan kalup mene.

Ispadam "idealan realist" ili healer arhitect. Obzirom da samih healera ima manje od 1% sreca da ne tezim svrstavanju negdje jer bi ispo totalan endem.


Ako nekog slucajno zanima moje stivo, evo linkova, a bilo bi fino da nas vise ispuni test i daju svoje misljenje kako bi utvrdili vjerodostojnost istoga na vecem broju pojedinaca iz vutra drustva.

healer:
http://keirsey.com/handler.aspx?s=keirsey&f=fourtemps&tab=3&c=healer
http://www.humanmetrics.com/vocation/JCI.asp?EI=-56&SN=-50&TF=-25&JP=-56
http://typelogic.com/infp.html

Men and Romance Series Pt.III

The Idealist Lover

By DrLovegood on 12-20-2007
Idealist men find it relatively easy to express tender feelings, sympathize with others, and have female friends. Some even enjoy shopping. Many women find this intensely appealing while others view them as effeminate.
Idealist men are the most likely to provide romantic dates, an empathetic listening ear, and kindness. Women are likely to appreciate their ability to simply listen without trying to solve problems although they are likely to need to share the stage with the Idealist man who also wants to be heard. Along with sensitivity, Idealists are the most likely type of man to be moody, responding to the moods of those around them.





architect:
http://keirsey.com/handler.aspx?s=keirsey&f=fourtemps&tab=5&c=architect
http://www.humanmetrics.com/vocation/JCI.asp?EI=-22&SN=-62&TF=0.6&JP=-33
http://typelogic.com/intp.html

Men and Romance Series Pt.IV

The Rational Lover

By DrLovegood on 01-17-2008
Some Rationals seem so cold and logical that it’s hard to imagine them doing something as frivolous as falling in love. Most Rationals do not express the range of emotions other types do because they keep their emotions tightly in check, usually showing them only to those closest to them. Getting a Rational to open up and show their tender side can be a great challenge, one many women find intriguing.
Rationals are the least likely types to remember important days, such as anniversaries, birthdays, and holidays. However, they do tend to be steadfast, being among the most committed. Their partners can expect intellectual stimulation, debating from multiple perspectives, and a lot of autonomy. Rationals are the most likely types to treat their partners as equal in adult status.


Run for your sanity before I turn it to vanity :icon_mrgreen:
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Ne kužim poantu tog testa. Pa prvo te sve pita i ti mu sve odgovoriš i onda bi se kao trebao čuditi dobivenom rezultatu kako me je pogodio, a sve sam mu rekao, pa ono...

Test:

pitanje: Dali često imate osjećaje prema nečemu?
odgovor: da

nevjerojatan zaključak ultra dobrog testa: Vi ste osjećajan tip osobe.
moja reakcija: Vaaaaaau, kao je samo znao.
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Weedrane dobro znas da nije tek tako.. Treba biti na veoma visokoj intelektualnoj razini za razradit onakav sustav i na bazi jednih te istih pitanja razvrstat ljude precizno sa podasta visokim postotkom preciznosti.
Svi smo mi kompleksni i jedinstveni, i nikada nece postojati sustav koji ce nas direktno spakirat u ladicu, ali ovakve stvari nam mogu pomoci da bolje shvatimo sami sebe, a time i ono sto nas okruzuje.

Ne tvrdim da je ovo pozitivno ni negativno.. ali definitivno sam misljenja da je u stanju prosiriti percepciju i horizonte te doc do nekih novih spoznaja ili povezati stare u jednu novu smislenu cjelinu.
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Posto sam rjesavo dosta testova licnosti, mogu ustvrditi da je ovaj poprilicno dobar.. I mene je pogodio... Veli ENTP, iliti inventor...

E sad, bas sam misli kenjat po vama koji ste negativno nastrojeni prema ovakvim testovima, al onda se sjetih necega.. Postoji tzv VALS matrica (values and lyfestyles) koja pomaze oglasivacima da lakse pogode ciljnu skupinu kojoj komuniciraju... postoji 11 (ak se dobro sjecam) vrsta lifestyleova medju kojima je inventor.. I gle vraga, i tamo sam inventor! Posto je oglasavanje vrazji poso koji kontrolira prakticki cijeli svijet (a ja sasvim slucajno to studiram) sad se i u meni budi sjeme sumnje... da, te ladice ipak nisu kewl...

Ali, ipak postoji nekolicina ljudi koja znanost koristi na ne samo u "ajde da zaradim pare" svrhu.. Tak da mislim da ovakvi testovi ipak imaju i neku konstruktivnu vrijednost.. sociolozima, psiholozima da dodju do nekih odgovora na makro planu.. nazalost, ipak je vise onih koji zele zaradit pare na nama koji zivimo u ladicama.. na kraju krajeva i onaj sajt na kojem je test je turbokomercijalan.. jbg oko para sve se vrti..

:fun_61:
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Ako ti njemu kažeš tko si, koja je mogućnost da on tebi kaže krivo?. Konkretno te pita, i ti konkretno odgovoriš sa da ili ne, i poslije ti kaže isto to što si rekao testu, ali skračeno. Stoga ne kužim zašto se vi čudite kako vas je pogodio, pa naravno da jest. Nego svrha i praktična vrijednost te procedure leži na području psihijatrije, da psihijatar dobije uvid u tvoju ličnost, da zna smjernicu za tvoje liječenje ili šta već... i sl.

a možda sam ja u zabrijao nešto, neznam, malo sam se pogubio
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Nisi se pogubio.. shvacam ja taj dio.. ali svejedno je cinjenica da je taj info pomogao i meni da shvatim neke postupke iz svoje proslosti i sadasnjosti.. pa samo kad pogledam zbroj zanimanja healer-arhitekta.. pa skoro sve to sam radio vec u tocno tom obliku ili nekoj blazoj varijaciji na temu..

To sta oni imaju od toga osim svojih statistickih podataka za prodat vise sampona, hrane i pizdarija me ne zanima jer ne koristim komercijalne proizvode ionako.. ako se ikada pozelim otrovati ucinit cu to kako treba sa ambalazom koja ne skriva sadrzaj i na sebi ima mrtvacku glavu u stilu onih sa gusarskih zastava.

98% kozmetickih proizvoda koje danas koristimo trebalo bi imati tu slicicu odmah kraj cvjetica, medvjedica i inih sranja kojima nas asociraju na prirodu nebi li prodali jos jedan proizvod za 20kn koji smuckaju u labosu za 2 lipe troska.. o sadrzajima velikih shopping centara sto se prehrambenih namirnica tice necu ni pocet pricati jer se mislim okupat ovo ljeto koji put.. dovoljno je da spomenem da koristim max 5% namirnica koje nadjes u konzumu npr.. kraj svega ostalog prolazim kao da ne postoji.
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Hm ja bi bio extrovertna osoba ali ne u potpunosti jer drušven sam i sve to ali ne volim raditi s drugim ljudima ni ovisiti o drugim ljudima nisam baš za team work, i volim jedan dio svakog dana provesti sam poludio bi da imam stalno nekog oko sebe
Ali bitno je da sam ja Shaman Shandor - polu čovjek, polu odvratan!!!
 

Pacox

Aktivan Član
20.04.2005
82
5
0
34
Cudno je da su INFP osobe opisane kao 1% populacije a ovde na gomili ima nas troje (za sada). Ovaj forum privlaci takve ljude, izgleda :)
Inace, ja strasno volim takve testove, i zbog zabave i zbog samospoznaje. Posto jesam introvertan, svako novo saznanje o meni mi dobro dodje. Jeste da takvi testovi daju neke ocigledne rezultate (barem vecina njih), ali ponekad su neke stvari toliko ocigledne da ih ni ne primetimo bez nekakve pomoci. Resio sam mali milion testova na OkCupid-u i Tickle-u i to mi je jedna od omiljenih razbibriga. Naravno, sve umereno, pa se trudim da se ne izgubim u tim testovima... I tako :))
 

didjilidoo

Aktivan Član
09.05.2005
64
0
0
36
Ramona_Red je napisao(la):
"mapiranje raznih perspektiva čarobne dualnosti radi postizanja društveno razumljive objektivnosti-cjelovitosti smisla" zvuči kao doslovan prijevod s engleskog

I ja se slažem s Weedranom, ta trpanja u kojekakve ladice ni mene odavno ne zanimaju, psiho-testovi mi izgledaju ko lov na varave plamičke i uvijek su nekako površno sklepani i puni rupa... a Jungu svaka čast, naravno - samo što ljudi najčešće ne budu ni potpuno ekstrovertirani ni introvertirani nego miješani, isto ko što ne budu ni 'čisti' znak u horoskopu nego kombinacija njih nekoliko, a stvari većinom ni crne ni bijele (a bogami ni žute), nego šarene i prelijevaju se u različite nijanse ovisno o ovom i onom: sve je to relativno pa objektivnost 'kao takva' uvijek pomalo izmiče a 'perspektive čarobne dualnosti' se lome u višestrukim zrcalima,,,

mora da sam englez :)
naravno da ima i sivog,ali po covjekovom shvacanju esencije sivo su razliciti omjeri crne i bjele,a bavim se coekom i na njegovu dualnost mislim
bas zato sto uvijek pomalo izmice daleko dodjes u toj potjeri za objektivnosti!
a opet kolko god sarene bile u biti su 3 kad ih ponovo izlomimo(kroz prizmu).
sve sto je potpuno je 3 upucuju perspektive i razne manifestacije ljudi tokom stoljeca... mi shvatismo 2 i tracak treceg.dok ne shvatimo 3 nista ni ne znamo(i testovi i znanosti i shvacanja su nam nepotpuna...),i ova dva nemaju smisla kakvog trebaju imat-cak se pobijaju(nesto kao kvantna i obicna fizika bez vise dimenzija i stringova).zato i pozivam na mapiranje mnogih raznih perspektiva 2 da bi sabloniranjem 3 postao ocit pojavljujuci se uz 2. taj jedan koji fali mozemo nazvati i objektivnoscu,cjelovitost ili smisao.ili naprosto bog.ili ta ideja njegova koja nas je sve uvalila u ova govna...
stagod je,traganje je dovoljno vrijedno/zabavno da ne bi jedinu znanost o psihi sa ogromnom kolicinom raznih ideja i manifestacija(cak i mini testova) sve strpo u jedan kos bojeci se sta cu sam sebi napravit nakon sto mi pokaze u koji kos mene ta matematika/perspektiva necija trpa i odustat od citanja par redaka..
mozda nije tako lose trpati u ladice(to vidim kao potpuno prirodan proces npr memorije),nego misliti da si nesto postigao s time,da si Zavrsio slozivsi,da ta ladica ima unaprijed natpis sa zakljuckom-mozd kao vase odbacivanje svih testova,jer nisu potpuni,i istina vecina(po casopisima npr) je smece za djecu,ni uvod dostojan,cak i totalna zabluda-ali i to je necija perspektiva(vjerojatno jer ima neki poremecaj ;) ). koju smo svi nadisli vjerojatno,ali zato nema razloga za unaprijed odbacivat i dalje nepotpune ali novie perspektive nekih "pametnijih" ljudi nego li je spisateljica okeja il nest..
p.s.
The Counselor Idealists
http://typelogic.com/infj.html

stvarno je na neki nacin fascinantan ovaj test...
 

Bugi

Aktivan Član
10.11.2006
515
14
0
37
da internet je topli dom za introverte...
dobro je netko odavde rekao, ovi testovi nisu da te stave u ladicu nego eto da se malo preispitas...
ova analiticka psihologija nije opisana kao nekakva pravila za normalu u ljudima, nego vise kao alat koji ti pomaze oblikovat misli.
ovih 16 elemenata cesto zna ovisiti o trenutku kojem se osjecate i to je to...nista posebno...ovaj test je samo kratka verzija...originalno jung je bio psiholog koji bi dugom dugom psihoanalizom utvrdio neko tvoje trenutno stanje....
a ljudima se cesto prvo treba pokazati prstom i nacrtati da bi oni vidjeli ili skuzili o cem se radi...
a to je on kao psiholog radio...samo pokazivao...
anyway analiticka psihologija je donijena ljepih novih stvari, jer freud i slicni su introvertnost smatrali bolesti koju treba ljeciti... jung je mislio drugacije...
lalalal...
sve ostalo je samo igra nasih misli koja se odvija ritmom, uzdah-izdah..

btw sjecam se kad je red "polagala" test...nisam je dugo poznavao a bio sam uvjeren da ce biti infp...XD
 

OkiyKiku

Aktivan Član
17.09.2007
91
5
0
41
Mastermind ! ! !
Je bogami istina, ja sam MASTERMIND!!!!

Moram priznati da u dobroj mjeri odgovaram profilu...

Ovo me neodoljivo posjeca na vremena Starcraft-a i Zerg Mastermind-a!!!
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Ma fuck podjele! Neču ovaj test ni pokušavat jer san ih dovoljno porješava. Meni, osobno, su to sve nepotrebne "gluposti" jer ić se identificirat sa nekakvin rješenjima testova, psihotestova itd. je ograničenje individualnosti i automatsko podsvjesno identificiranje sa "rješenjem". A riječ koja savršeno definira GRIJEH je riječ OGRANIČENJE. E, ja ne želim biti u Grijehu. Moja je duša neograničena :respect:, netreba nikakvu "matricu" da bi se definirala.