Ispravljač od laptopa

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

likfrik

Aktivan Član
18.07.2018
310
1.310
143
44
:)
Teško da je ovo isplativo, kad drugovi kinezi nude sve za par dolara.
Nekakvo sklapanje jeste! :banana_rasta:
Dosadno mi nešto.
Išao slagati neki ispravljač sa potenciometrom, i da ima kao neki i ekran.
Našao sam ispravljač od 100w ima na sebi da se podesi od 12v do 24v.
To je univerzalni punjač za laptopove.
Sad je on ispravljač.
Na njega sam nakačio
ovaj PWM potenciometar :
(na slici je još jedan sličan, rezervni)

i ovaj volt/amper metar:

znači nekih 4 dolara + stari punjač za laptope.
To bi sad trebalo u nešto ubaciti. mada neznam u neki router ili nešt.
Ili jednostavno zaljepiti na kakvu daščicu.
IMG_20190912_141706.jpg
IMG_20190912_141747.jpg
IMG_20190912_141815.jpg

Spojio po ovoj šemi;

Screenshot_1.png
Eto i imam ispravljač sa potenciometrom, Full podesiv. 12v do 24V i 100W za ventilatore, ili nešto sl.
neznam može li led trake goniti?
 
Poslednja izmena:

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Hejla frik, super ispao uradak!
Naravno da moze trake pogonit! 12 i 24V i male led cobove 9/12V ( 15684208965161322450761.jpg traziti 45mil 900-1000 mA, jeftino do boli , pogledaj adrijev led propisno a onda kod mene panel katarinu, napajanje pc, regulaciju V i A bornovim regulatorom 1568420964048-1979046613.jpg , kineski trgovci to zovu opisno s puno rijeci, nedavno sam ih vidio po 2$ bili su 8$, ovaj je 12v i max3500mA)
E sad, moje znanje je jako manjkavo ali ima tu likova koji to bolje razumiju, stipe, dr.mr smok, chilliman420. Cobova ide 4-6 po bornu, radi amperaze e sad kad se doda pwm , amperi gube znacaj, tako kaze adri a ja ti nisam siguran u kom obliku je ta tvrdnja tocna. Naime na adrijevom panelu pwm regulator je ogranicio zapravo oznacio do kud smije okretat gumb, vise od toga je prziona ledica. S ovim displejom ne treba multimetar( nije mala stvar, zaboravio sam kako ocitati ampere na regulatoru, brkam dva nacina, propisno i brzinsko) drmrsmok i chili420 koriste bornove regulatore i razumiju elektroniku pa njih cimnut za pomoc.
Ima diyer na jutubu, perks, napajanje 18v , pwm regulator, 12V trake , paralelno i serijsko spajanje cuzamen pa su trake na 9V i panelcic je tu. Jedino je upitno dal je svjetlo na 9V dovoljno jako za cvatnju.
 

likfrik

Aktivan Član
18.07.2018
310
1.310
143
44
@1310
Čitao sam ja adrijevu temu više puta, kao i ostale. i nema šanse da naučim čitajući, stari konj se teško nauči da ne vuče u stranu :)
sama riječ "drajver" mene asocira na neki upravljački program.
Mislio sam da je to nešto specijalno, pa hajde, "ni po mise" što rekli dalmatinci, kupiću,ali onda to je skupo.
treba na svaki par ledica drajver, kvragu i drajver, onda vidim da je to običan ispravljač.
gdje treba paziti samo na voltažu i amperažu.
ok, moji unimetri ili multimetri su sa pijace i jedva služe za neko okvirno grubo mjerenje.
Ne znam ni ja sa njima izmjeriti amperažu. tj, lupa mi neke cifre, ide valjda u seriju sa potrošačem.
Zato sam i uzeo ovaj amper/voltmetar. trebao bi ga baždariti sa nekim potrošačem poznate voltaže i amperaže. tj voltaža je ispravna, kako namještam na ispravljaču tako se i na njemu mijenja. nisam siguran za amperažu.
Primjetio sam dok sam spajao ovaj regulator,da može zavisno kako ga spojiš da smanjuje voltažu i amperažu,
ili da voltaža stoji a samo amperaža se smanjuje.
kupiću i bornov regulator da vidim.
Kažeš pc napajanje. mislio sam iz ne znam kog razloga da ne može pc napajanje. ali ako može super.
Ne mogu da nađem tu tvoju temu
Pretraga na forumu je ajme meni i i kuku, i opet ajme. pokušaću preko google ili nešt.
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Kolega @likfrik ja sam ti isto old kljuse, demencija uznapredovala, tema je :(projekt vega 2017, čini mi se da se tako zvala. Moja stolarija a adrijeva elektronika, ludilo sto je napravio, pc napajanje vrti mi 12 i 24V vente, 6-7kom, mjesanje zraka,upuh i ispuh svak svoju regulaciju potenciometrima. 5modula ledica ( njih se mjenjalo i testiralo u raznim K kombinacijama). Moras ledarama moci regulirati amperazu kad ih visak sprzi za to je koristio bornov regulator ( zeka je s namjestanjem jer kad taknes jedno, ono drugo se poremeti, prvo Voltazu poriktaj a ampere skoro do minimuma pa polako dodajes ampere i kontroliras voltazu, kad se namjesti na zeljeno ostaje tako, nema promjene uzrokovane povisenom temp ili ma neka uzrocno posljedicna veza kod paralelnog ozicenja, uglavnom stvar stima ali kad bih dodao pwm regulator na taj born onda lijepo vrtis gumbeke bez multimetra jer smo ogranicili max ampere. Katarinom smo nazvali prvi panel, sad vegam na jednom drugom adrijevom panelu, 24V napajanje i pcb umjesto razvlacenja zica , 1V ledice, pwm regulacija i neki skup elektronike koju ne kontam.
@Chilliman420 kad dođes do poriktavanja bourna sjeti se potrebitih, isto zazivam @mr.dr.Smok i svetog @Stipe za osvjezenje pamcenja, kud koje pipkalo turiti?
Ima na jutubu filmica o pc napajanjima, ima i tajmera za 12v struju na ebaju, dalo bi se svasta kombinirati, cobovi 9/12V cca 1$ (45mil valjaju , 35 mil ne, nema lumena dovoljno ,ti su jos jeftiniji) robusno i idealno za ucenje lemljenja. Adrijev panel je imao 7-8 kom i radio je dobro u 70 x 80 ili tu negdje , na katarini su 30 kom. rade na cca 350mA prostor 45x60x60 izvrsno, zapravo ih je previse, 20 bi bilo taman ali radi eventualnog kvara dodane su jos dvije po modulu pa ako rikne jedna ili dvije modul radi i dalje. Ni jedna nije riknula od struje, jesam ih par skurio lemilicom i 2,5 kvadratnom zicom.
Da ne duljim pogledaj 2017 godinu, bilo je diyera windfucker, zlocestoca, led@grad, WD, ...nesto po dnevnicima nesto po led temama.
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and likfrik

likfrik

Aktivan Član
18.07.2018
310
1.310
143
44
Hvala, mislim da sam počeo shvatati. Bitno im je kontrolirati ampere.
Ali najbolje ću vidjeti kad budem toga imao i koju spržio :thumb:
Znači ako su ledice na 12 v. na tome i ostaje. bitno je amperaža.
Sa kojom je opet najbolje početi od nule. tj od malo.
Naručiću nekih ledica pa ću malo isprobavati.
Ima tu raznih spajanja, ovog pwm regulatora,
Zato ga nisam htio mnogo fiksirati.
pa sam napravio ovo:
IMG_20190919_080030.jpg
Iskoristiću priliku i naglasiti da je proizvod, velikim dijelom napravljen od recikliranog materijala.
Spoj je kineske tehnologije i domaće pameti. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Ledice i trake 12V rade i na manjoj voltazi , 9V ali negdje na skali između 9-12 postoji koljeno i od njega na vise ledica jace svijetli, vidjet ces i sam. Ampere uzima kolko joj pustis ak je previse ode u nepovrat. Moramo ograniciti ampere, to radimo sa bournovim regulatorom a onda s pwm reg na jednostavniji nacin stelamo po nahodjenju bez frke od preforsiranja. Postoje i boosteri ihebi ga zaboravii ovo drugo, uglavnom smanjujes ili povecavas voltazu npr s 24V na 36V, kolega @mr.dr.Smok je slozio zanimljiv uradak, samsung trake i brdo elektronike.
Domača pamet i reciklaža, hehe moj čovjek! Super ispalo, pretpostavljam da je vent 12V 0,1A i sad na max pwm reg. ocitavamo amperazu uzetu. Vent uzima ampera kako je napravljen medjutim led dioda se ne ogranicava sama uzme sve ampere raspolozive i izgori od viska. Dal bi pwm reg ogranicio ampere , on radi na drugom principu, na titraje, npr, kod venta i ostalih motora pusti max ali periodicno, kao kad kotrljamo kotac rukom, zamah pa potjeramo pa zamah pa... Diode rade drugacije od ostalog. Mislim, ne tvrdim da je ovaj uradak za sve osim za ledice ako je napajanje s vise ampera nego ledice mogu podnjeti. A mozda i grijesim pa je moguce okrenut pwm do zeljene amperaze i led dioda ne uzima vise. U svakom slucaju to sam htio kod sebe na bornima pa me adri odgovorio, kao imas multi, bezezan trosak, a vidi ga lipog kako je pametan ( zna ocitavat i blesice u plavom i crvenom) i sad zaboravio ocitavati , mogu se slikat dok netko ne dojde sa znanjem ili ulovim tu smoka ,cila420 ili stipu, oni znaju. Cestitam na uredaju i poticem na daljnja istrazivanja, cimni nekog od ovih kolega , rade pa kad stignu odgovorit ce.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Uduvan and likfrik