Izolacija prozora

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

ilz

Banned
Banovan
04.09.2017
129
358
63
Pozdrav,
imam jedan izazov o kom razmisljam danima, ali nista pametno za sad :)

Situacija je da imam box koji na vrhu ima ekstraktor te zrak ide u istu prostoriju s koje uzima. To mi polako postaje problem zbog sve veće vlage tako da sam zaključio da treba na neki način maknut taj zrak skroz. Jedino rješenje je da stavim cijev na ekstraktor i da ide van kroz prozor. Medutim, taj prozor bi trebao imati funkciju iskljucivo izbacivanja zraka. Molim savjete s cim oblozit da se sto manje gubi topline.
 

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
Ako imas drvenu kutiju od rolete, skini drvenu oblogu sa unutarnje strane, izrezi stiropor od cca.5 cm, napravi rupu, stavi plasticni adapter da mozes cijev spojiti sa prirubnicom. Tako imam ja jer sam imao isti problem kao i ti. Meni se voda cijedila po unutarnjem dijelu prozora od vlage dok nisam cijv spojio ovako.
F5F86360-9C24-4971-81D5-16B1AA3F82B7.jpeg
 

ilz

Banned
Banovan
04.09.2017
129
358
63
Odličan savjet, pao i meni napamet, ali ovo je situacija kod mene. Dakle samo staklo. Mislio sam ga otvoriti na kant, izbacit cijev i sve ostalo izolirat. Treba mi rjesenje kako izolirat. Ima jos opcija npr. rezat staklo pa direkt van, kroz pola stana gurati cijev itd itd.. sve sam prosao, ali jedina realna opcija je ovo koju sam predlozio, samo mi izvedba treba.
 

Prilozi

  • Screen Shot 2017-12-10 at 14.32.00.jpg
    Screen Shot 2017-12-10 at 14.32.00.jpg
    139 KB · Pregleda: 100
  • Screen Shot 2017-12-10 at 14.31.46.jpg
    Screen Shot 2017-12-10 at 14.31.46.jpg
    247 KB · Pregleda: 99

Sensi Star

Organic grower :)
Prijatelj Foruma
26.07.2016
1.787
5.412
258
Tamo iza ugla
Uff, kod tebe ce biti bas zeznuto jer nemas kutiju od rolete.:zvezda::Ako ides sa otvorenim prozorom to ti i nije neko rijesenje jer koliko god da ti izoliras sa necim hladan zrak ce ti ipak probijati unutra u stan, a ako ides rezati staklo opet si zeznuo jer ce ti vlaga ulaziti u prostor unutar prozora (pretpostavljam da su to oni prozori sa 2-3 stakla).
Eventualno da probas sa odvlazivacem, al to ti je investicija od 200 eura koliko kosta novi (Trotec ili nesto sl. dosta jako), plus ekstra potrosnja struje, plus konstantno praznjenje kanistera ili cega vec u koji ce oticati voda iz odvlazivaca.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri and ilz

ilz

Banned
Banovan
04.09.2017
129
358
63
Jaooo Radovane :D

Da, ta opcija s odvlaživačem mi se čini najboljom. Cekat cu jos odgovora, mozda dode sto "deus ex machina", ali sumnjam :(

Kolko vidim, nije čak caka u 200 eur, caka je da troši struje ko blesavo. Huh..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

ilz

Banned
Banovan
04.09.2017
129
358
63
I o tome sam razmisljao, ali nazalost ne mogu takve egzibicije radit po stanu. Ili cu uzet odvlazivac ili cu naci neki super nepropusni najlon koji cu stavit da dihta izmedu otvorenog prozora. Trece opcije su neizvedive.

Edit: evo trece opcije. Zrak bacam u prostoriju do :D čisto da probam kak ce izgledat to..
 

Prilozi

  • Screen Shot 2017-12-10 at 16.04.29.jpg
    Screen Shot 2017-12-10 at 16.04.29.jpg
    86,8 KB · Pregleda: 72
Poslednja izmena:

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.463
2.598
Ja sam svoje ovako rjesio...Sav zrak ide vani,a prozori zatvoreni..Radijator palim tek u 1 mjesecu..
Ali svakako razmisli o kutiji na prozor.Prozor na kip i caos jer ovako...vlaga ubija...
20171210_173914.jpg
20171210_173924.jpg
Ali mora biti odlicno napravljeno da ne dihta svijezi zrak iz vana jer ce te hladnoca uhvatiti..znam iz iskustva..E hebemu,da imas roletne..cudo:thumb:
 
Poslednja izmena:

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Haz, veri nice!
Rješenje je promjena stakla na fiksnom djelu vrata od balkona, komad one bijele pvc-stiropor ispune koja je tome namjenjena i buši rupu,kelji reduktor cijevi ili šarafi kao kod stipe na fotki.
cijena ispune je 100kn m2 u komadu je 1x2, ili u svakoj radioni pvc stolarije ti izrežu na mjeru, po staklu . Letvicu skidaš sa špahtlom (kupi novu,glatku ,par kn) nekom to uspjeva i palcima skinut, pitaj u radioni za savjet ali nije teško, vratiš ju na klik sistem.
kod ispuha vanka dobro je postaviti i klapnu (bauhaus fi 100, growshop,limarije) kad vent ne radi vanjski zrak ulazi.
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.640
1.058
Jugoistočno odavde
Isti problem imam i prošle zime ko u pećini bilo...pre mi je kroz dimnjak išlo ali su ga sad ovi ispod mene zatvorili jer njima voda silazi...jbg...pravim na prolece sobicu za uzgoj...iza kuhinje, pa sve na istu ventilaciju i problem rešen.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

ilz

Banned
Banovan
04.09.2017
129
358
63
Zaštita za izlaz pokretne klime je ono što mi treba. Probat cu je pronaci na internetu.

Btw ne biste vjerovali koliko je bolje dok sam usmjerio ventilaciju prema drugoj sobi. Nema vise te vlage u toj sobi, u ovim drugim sobama dobro dode jer se grije. :D Ako netko nema opciju da buši po stanu (npr. iznajmljuje stan), onda mu je ova opcija jako jako dobra.

Ja cu trebat nabavit ovu hazerijevu igracku jer me nece biti oko novogodisnjih praznika pa da me ne doceka iznenadenje.
E malo sam se raspitao i tako. Opet ima cake. Ta "zavjesa" koja se stavlja na prozor propusta zraka koliko ga izadje. Znaci ako izbacim 100 litara zraka van, tad mora uci unutra ista kolicina zbog tlaka. A to je problem jer je zima i vani je temperatura preniska. Mislim, taman i da kutiju stavim pa da nemre nis uci u sobu, opet se mora vratiti razlika zraka. Drugim rijecima, bit ce dosta izazovno ostaviti biljku na par dana. Trebat ce grijanje raditi zbog izmjene zraka. Sami troskovi :D

Edit: ja mislim da cu fino zatvorit tu sobu, stavit taj patent i jednostavno stavit grijac na box. Nema druge, vrtim se u zacaranom krugu. @hazeri ti si nesto spominjao da imas grijac za box. malo vise detalja?

Edit2: ovo je mozda opcija koja bi bila savrsena, ali ne znam jel postoji. zamislio sam da cijev od ekstraktora dofuram do tuš kabine i kroz neki uređaj (riža i sol ;P) na licu mjesta vadim tu tekucinu koja ide u odvod i mirna Bosna? Na ovaj nacin ne moram nista grijati, izvlaciti zrak, nesto 17... tjedan dana ce izdrzat, prije nego otidem proluftam stan skroz i dosta joj je 50m2 x 3m visine svjezeg zraka.. samo bi htio tu vodu izbaciti na neki nacin, mozda postoji nesto.
 
Poslednja izmena od urednika:

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.463
2.598
Da, imam novi grijac za upuh sa ventom...odlicna stvar i radi posao bas odlicno..Stavio sam oglas u potraznji opreme,prodajem...
A ova zavijesa..nema veze tlak..Ti vuces iz sobe zrak,grijani i furas ga vani.Bitno je jedino da zavijesa ne propusta hladan zrak previse...
Ugl.namontiras na upuh,stavis potenciometar da se pali kad je potrebno i da se gasi kad postigne temp.Vent salje topal zrak u box...moglo bi raditi tako..
 

ilz

Banned
Banovan
04.09.2017
129
358
63
Cinjenica da ako izbacis 100 necega, treba uci 100 necega.

Vi svi koji bacate zrak van - na koji nacin rjesavate ulaz zraka? Jel imate neki ulaz ili vam je soba u kojoj drzite box pod nekim tlakom? Sto biste napravili kad vas ne bi bilo 10 dana u stanu? Kako god okrenem, mislim da ce neko povremeno grijanje trebati
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.463
2.598
Frend..ulaz pasivan tj.sobna temperatura,vuce turbina u box i izvaci vani...tako u krug.Sa grijacem isto...samo sto ga nataknes i grije ti box preko upuha..
 

ilz

Banned
Banovan
04.09.2017
129
358
63
Ma kuzim to. Al taj zrak koji se izbaci u atmosferu se mora odnekud nadomjestiti u sobi. Zamisli da imas kutiju i cijevcicu kroz koju uzimas zrak van. U kutiji ce se stvorit podtlak i pocet ce se suzavat.
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.595
2.598
ja ne bacam trenutno ništa van
prostor 3,5x2,ne grije se inače
sad je unutra uljni radijator /(termostat na 2 od 6)
vlaga: dan 45 noć do 60
odoka,300kW struje :) :ljubav:žena malkoc šokirana:let:ja kao prodajem neku priču,odma odo po nikepatike na 3 puta:zvizd:

edit:
vjerujem da kalorifer još bolje suši zrak
takvo doba godine,štaš:)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
stan u zgradi ima pasivnu ventilaciju u kupaoni,wc,špajzi. postoji i izmjenjivač topline, topli nutarnji grije hladni vanjski, rupe u zidu kako za ispuh tako i za upuh ...
Nažalost ovaj šator za klimu nemre raditi po zimi kad se zadihtavaju i najmanje rupice na prozorima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ilz and hazeri

ilz

Banned
Banovan
04.09.2017
129
358
63
Ima filozofije, upravo se o tome radi. Dakle idemo jednu situaciju staviti kakvu vecina ima. Imamo stan od npr. 100 kvadarata visine stropa 3 metra. To je 300 kubicnih metara zraka pod atmosferskim tlakom. Ako je stan idealno nepropusan (do tog detalja da su ključanice zablokirane :)), on ce naprosto stvoriti podtlak u sobi ako se konstantno izbacuje van zrak. Bilo je primjera na forumu gdje je ekipa izbacivala zrak van i jako je dobro soba bila nepropusna. Par dana nisu ulazili i kad su htjeli otvoriti vrata, kao da su zaključana bila. A sve zbog podlaka. Ista stvar je dok stavis extraktor i upuh zraka u krivom omjeru - vidljivo ce se box uvuci u sebe. Meni je trenutno mali podtlak u boxu, ali da stavim na vecu brzinu, bio bi veci. Cista fizika.

Dakle, ako u satu izbacimo 200m3 zraka tih 200m3 ce morati doci odnekud jer nema idealno propusne sobe u stanu. Tih 200m3 ce doci izvana ako je i malo prozor otvoren, zrak ide principom manje sile. Jos su tu neki parametri kao kolicina kisika i co2 koje biljka treba i tak. Uglavnom, po nekoj mojoj logici ima dva rjesenja za ventilaciju generalno, a nek me neko ispravi ako nije tako.

a) ako izbacujemo zrak u atmosferu, tj. izvan stana - istu kolicinu zraka moramo zamijeniti te ga prilagoditi temperaturom - zimi grijati, ljeti hladiti
b) ako se zrak izbacuje u istoj prostoriji (ne mora biti fizicka ista, ali mozemo cijeli stan definirati pod to) - zrak se mora povremeno izmjeniti - nekoliko puta na dan ili koliko je to vec potrebno. Tu gledamo da cim vise ustedimo na grijanju / hladenju, zato idemo minimalno koliko treba. Tu je caka s dostupnim kisikom i ugljikovim dioksidiom i ostalim plinovima zadrzanim u zraku. Ja osobno ne znam koje su to kolicine o2 i co2 koje biljka koristi. Ista stvar je s pumpama za zrak koje idu po korjenju, tj. na dno tegle. Jel to stvarno ima smisla? Ako biljka uzima 10 grama kisika po satu i u samom zraku je zadrzano npr. 100 grama - mozes dati biljki sto tona kisika, ali bezveze jer ne moze apsorbirati to. Ista stvar je s co2.

Mozda sam malo zakomplicirao sve skupa, ali tesko mi je govorit o necemu dok ne znam konkretne podatke - potrosnja plinova kod biljke. To bi trebao mjeriti, a instumente nemam. Eventualno ako netko zna te brojke, onda mozemo napraviti racunicu ventilacije koja ce biti "idealna".
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Purepleasure4life