Izrada boxa od PC stolića

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Već sam pisala o planovima za svoj prvi box ovdje. Sad sam detaljnije razradila ideju pa otvaram ovu temu da čujem vaša mišljenja i savjete :sun2: U boksu će rasti 4 EasyRidera (autoflower). Ne znam što ću sa 5 sjemenkom (ako nikne svih 5) jer mislim da ih neće nikako stati 5 unutra. :eek:hno:

Dakle radi se o boksu koji će biti izgrađen od ovog PC stolića. Stijenke će biti od debelog kartona ili šperploče (još ću razmislit). Boks ne treba biti stealth. Dimenzije same unutrašnjosti boxa biti će V80 Š60 D50, da ne pričamo na pamet, pogledajte sliku ispod.

022.jpg

1. Ventilacija - PC ventovi su dimenzija 8x8 cm, jedan za upuh, dva za ispuh + 2 unutra za puhanje na biljke. PC ventovi biti će spojeni u serijski spoj na modificirano ATX napajanje. (imam ventove različite amperaže, ne znam da li to igra ulogu...?)
2. Osvjetljenje - 4 CFL žarulje (Osram) od 30W koje bi zajedno trebale davati oko 8000 lumena, montirane grlom na gredu (na slici plavo) koja će se dizati pomoću okačenih lanaca (na slici žuto) Možda imate prijedlog za neki reflektor iznad?
3. Posude dimenzija 20x20x15 cm (oko 6 litara) bi trebale biti dovoljne za ove biljke. Pročitala sam da im je normalan rast od 60 do 75 cm visine, znači teoretski bi trebale imati skoro taman dovoljno mjesta.
4. Stjenke boksa - još nemam, ali mislim da ću nabaviti reflektirajuću foliju za aute.

Frendovi vutraši, svaki vaš prijedlog i kritika su dobro došli. :) Za to vrijeme dok vi čitate ovo, odoh se ja poigrati sa strujom :flamed:
 
13.09.2005
58
2
0
A šta mislis da ventilatore spojis paralelno, ako ih spojis serijski sporije ce ti se okretati ili da vidis neki isprivljac sa regulacijom napona da ako bude potrebe mozes regulisati temperaturu i vlaznost u boxu... reflektore postavi da usmjeravaju svjetlost na biljke recimo komad aluminijumskog lima. Pozdrav i srećno
 

Quix

Aktivan Član
11.09.2011
71
11
8
59
to je malo svjetla na tu povrsinu.
30x4cfl=120w - 8000 lm - 8000:30 = 66 lumena po watu
150w hps = 15000 lm - 15000:150 = 100 lumena po watu
malo matematike u growu uvjek dobro dode. uzmi odma hps i neces napravit gresku kao ja
sretno i pratim :D
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
u vezi posuda i 5 semenki, ako stavis 2 ovakve mozes zabiti 3 komada u jednu a 2 u drugu, a ako uguras 3 ovakve, onda u dve po 2 a u jednu stavi 1 semenku (na sred srede:), ovo su posude 20x50 i moguce je da bi ti stale tri takve i maksimalno popunile prostor, posto su automatici u pitanju, gde stanu 4 moze i peta ;)
11boew1.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: aleksandarmimi

makisplit

Aktivan Član
07.03.2012
501
132
0
43
Quix je napisao(la):
to je malo svjetla na tu povrsinu.
30x4cfl=120w - 8000 lm - 8000:30 = 66 lumena po watu
150w hps = 15000 lm - 15000:150 = 100 lumena po watu
malo matematike u growu uvjek dobro dode. uzmi odma hps i neces napravit gresku kao ja
sretno i pratim :D

pa jasno,ja sam se isto zeznuo,uzeo sam 4x25w štedne koje mi daju 6000lumena i sa kabelom,utikacima,grlima sam potrošio 250kn a za mjesec dana ce mi u fazi cvjetanja trebati hps min 400w e umjesto toga trebao sam odma kupiti HPS/MH u jednom i za veg i za cvjet za 350kn plus ostalo i jednim udarcem sve sastaviš,manje živaca i manje love.

SuperPlant HPS/MH 400W Najmodernija žarulja u svijetu uzgoja. Ova je žarulja najbolja opcija koju svojim biljkama možete priuštiti. MH i HPS u jednom, plavi i crveni spektar. Najbolji odabir za rasvjetu tokom cijelog životnog ciklusa. 370,00 kuna

 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
@vutrić
moj bad, kao što rekoh, fiziku sam u školi prespavala :sick: ...u biti sam mislila spojit paralelno, ali sam mislila da se takav spoj zove "serijski", a serijski je u biti onaj gdje bi svi ventilatori jedan drugog "držali za ručice" :icon_lol: ...ugl, DA, paralelno, već sam danas modificirala napajanje i probala roknut gore 6 ventilatora, svi se vrte na ful brzini 12V bez problema. To sam spoijla onako probno...sad trebam neke vodiće da ugradim to u box, znači trebat će mi duže žice...ne znam da li mogu iskoristiti žice od npr. starih punjača i slično, ili treba paziti na neke karakteristike vodića, otpor, ili nešto drugo što sam prespavala na fizici?

@quix i makisplit
s obzirom da ću sad uzgajat automatike nemam potrebe mijenjat žarulje za fazu cvjetanja. osim toga, rečeno mi je da bi moglo bit problema s temperaturom ako u box tih dimenzija stavim HPS...?

@PowerSeed
Ovo ti je prilično dobra zamisao, s ovim izduženim teglama :costumed-smiley-027 ..morat ću to debelo uzet u obzir.

Ajde dajte još vaša razmišljanja...ova rasvjeta me još uvijek najjače kopka...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
the Dreamer je napisao(la):
...Ajde dajte još vaša razmišljanja...ova rasvjeta me još uvijek najjače kopka...

u kom smislu? inace, nemoj lampe postaviti kao na tvojoj shemi, one sa leve strane treba da "gledaju" u ove sa desne strane a ne da su im okrenute "ledjima", ako ti je nezgodno praviti te nosace za lampe, fiksiraj ih gore pa ces saksije dizati gore u pocetku
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Najviše u tom smislu što ne znam da li da se odlučim za HPS ili CFL. Kao što sam napisala u postu iznad, negdje su mi savjetovali da bi HPS bila prevruća za box ovih dimenzija. Inače mislim da mi nosač neće bit problem, i ok,mogu stavit lampe da se gledaju, to sam ovak nacrtala na brzinu :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Biće izazov obuzdati hps u takvom boxu, ali mnogi su i u manjem uspjeli :)
Za cvjetanje ne moraš mjenjati svjetlo samo ako već i u vegetaciji koristiš ono pogodno za cvjetanje. Nemoj se zbunjivati nepotrebno :icon_lol: Hps, kao i cfl 2700K, može odraditi vegetaciju sasvim solidno, ali MH ili cfl 6500K neće biti toliko uspješne u cvjetanju, ali su zato dušu dale za vegetaciju. Drž se toga i radi kako možeš :) Ako imaš para za dva seta cfl-ki ili dvije HID žarulje, mjenjaj, a ako ćeš šparati, jedna Hps-ica ili nekoliko štednih 2700K radi kompletan posao vrlo dobro.
Ajmo dalje, hoću neke slike :icon_razz:
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Znači ako sam dobro shvatila, bilo koji HPS odrađuje i vege i cvjetanje? A što s autoflower? Nisam čula da je neko ikad mijenjao žarulje kod automatika. Ako sa "izazov" misliš na ugradnju više ventova, to ne bi trebao biti problem. Ok, da čujem koje bi to sve izazove mogla očekivati? :icon_lol:

Slike će kad sastavim stijenke boxa. Još malo strpjenja :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
onda uzmi hps 150 i mirna si, moze se to ohladiti cak i u big tower kucistu a kamoli u ovakvom boxu, ja sam mislio da ti vec imas kupljene cfl, baj d vej, ja imam hps 110 u boxu manjih dimenzija bez venta ;)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
the Dreamer je napisao(la):
Nisam čula da je neko ikad mijenjao žarulje kod automatika.
A šta automatik nije biljka kao svaka druga?

the Dreamer je napisao(la):
Slike će kad sastavim stijenke boxa. Još malo strpjenja :)
Već da je gotov, bilo bi kasno :icon_lol:


Bilo koji HPS će solidno odraditi vegetaciju, a za cvjetanje je suvišno i govoriti da će odraditi odlično. Vidim da se vadiš na spavanje na satima fizike, ali nikad nije kasno za učenje :icon_razz: :read: :eyebrows:
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
OK, odlučit ću se za HPS... moram samo pogledat po dućanima ima li ih uopće i za koju cijenu...možda ima neki komplet s prigušnicom i starterom zajedno, ne znam koja bi to trebala biti cijena, ali vjerujem da je skuplje ako kupujem u grow shopu (neću sad reklamirat, ali jedan HR grow shop ima komplet "GIB 250 W Flower Spectre HPS 250W, prigušnicu s integriranim starterom i reflektor za 600 kn. Da li je ta cijena realna ili malo prenapuhana?
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
600 kn je otprilike 80 eur. .. 250W je najslabija žarulja što imaju u ponudi...sad baš razmišljam, ako uzmem 150W, to će mi kasnije biti premalo za neki veći box...opet 250W je previše za moj sadašnji box (radi temperature), jelda?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Na prvi pogled djeluje puno, ali te su prigušnice zaista odlićne i po meni vrijede te novce. GIB je također odlićna žarulja ;)
Al za 250-tku u tom niskom boxu neću ništa reći, osim da ti nekoliko pc ventova nebu posal odradilo :) Sa nekim zatvorenim reflektorom, npr. cool tube bi išlo. Može i vertikalno :)
Evo ti tema sa prodajnim mjestima po gradovima pa si nađi nešto u blizini:
https://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/1601-nabavka-opreme-[prodajna-mjesta-po-gradovima].html

Jesam te dovoljno zbunio, ili hoćeš još? :icon_lol:
Ovo je vertikalno postavljen cool tube sa 150W hps-om u boxu cca 35cm x 55cm x 90cm iskoristivog prostora (ukupna visina ormarića je 140cm)
picture.php


Eto ti ideja, sad kemijaj :cow_yellow::icon_lol:
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
To vi mene hoćete zastrašit, ha? E pa nedam se ja ;)

Mali update što se tiče projektiranja ovog boxa... danas sam učvrstila i podigla konstrukciju i stolić je dobio kotačiće. Sad će visina unutar boxa biti točno 80 cm. S obzirom da sam ipak odlučila kupiti HPS 150 W, osigurat ću si još i 2 dodatna PC venta koje ću paliti po potrebi. Znači ukupan broj PC ventova će biti:

upuh: 2 komada, jedan radi 24/7, drugi po potrebi
ispuh: 3 komada, dva rade 24/7, treći po potrebi
unutra: 2 komada, rade 24/7. (svi ventovi su 8x8 cm)

Sutra sastavljam stijenke, koje će sad definitivno biti od kompresiranog kartona debljine 3 mm i oblažem ih reflektirajućom folijom za aute. Pitanje: ima li potrebe staviti foliju i na dno? Prije folije ću spojit ventove tako da žice mogu ići ispod nje. Za slike još malo strpljenja molim. :sun2: Naravno, vaši savjeti su i dalje dobro došli.
 

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46
the Dreamer je napisao(la):
Znači ukupan broj PC ventova će biti:

upuh: 2 komada, jedan radi 24/7, drugi po potrebi
ispuh: 3 komada, dva rade 24/7, treći po potrebi
unutra: 2 komada, rade 24/7. (svi ventovi su 8x8 cm)

Ako može neka informacija o kojim PC ventovima se radi (model,protok: CFM ili m3/h) ?
Inače, imam neki fetish na te informacije o ventovima :)
 
13.09.2005
58
2
0
Što se tiče kablova bolje je da idu deblji zbog otpora i tako dalje, ali ti je to nebitno pošto su to mali potrosaci. Spomenula si negde da ces koristiti ATX napajanje na njemu imas izlaz i +5v tako da mozes koristiti za sporije okretanje ventilatora, naravno to ti nije problem iako su ti ventilatori od 12v ;) :), mozda malo deblje kabliće od onih za punjačda koristis za svaki slucaj a i zbog mehanicke i toplotne izdrzljivosti... eh da jos jedna fora ako imas gde onaj sobni termostat koji se koristi kod TA peći podesis ga na okidanje kad temperatura ti prekorači dozvoljeni maksimum i u tom slucaju se pali dodatni ventilator... toliko za sad od mene pozdrav i srećno

---------- Post added at 23:31 ---------- Previous post was at 23:30 ----------

 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Vutrić, ovo sa termostatom je genijalno. Inače, znam da na ATX spajanjem na različite žice imam razlićite voltaže, i to ću podesiti tako da po potrebi mogu prespajati, odnosno ostavit ću originalne konektore od napajanja, a na vrhovima žica od ventova ću zalemiti malu špicu tako da mogu prespajati kablove po potrebi. Za otpor u kablovima nemam pojma kako može biti od koristi, ali koristit ću kablove koje imam od nekih starih punjača, adaptera i slično.

Evo detaljnije specifikacije ventova samo za Andriju:
RuilianScience 0,11 A 1 kom
SpaceFan 0,18 A 3 kom
SpaceFan 0,25 A 1 kom .. svi su 12 V..na žalost detaljnije specifikacije nemam, osim broja modela, ali ne vjerujem da ti to išta znači? Još ona dva dodatna venta moram nabavit.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: HazeSeeker