Izrada jednostavnog ugljenog filtera (u slikama)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

gens

Aktivan Član
20.07.2006
426
29
18
@ cannebosanac... LOL... imaš na onom linku opis kako izračunati dimenzije filtera koje ovise o jačini ventilatora... no ne piše ništa o tome koliko sam puta nategnuo ženu i kako sam stvarno došao do najlonki... a bome neće pisati ni ovdje :icon_lol:

@ TICA... Mi odje upravo i pričamo o uklanjanju mirisa tokom razvoja...

Kuhinjski ventilatori imaju u prosjeku protok od 100-180m3/h, ako te taj protok zadovoljava takav filter će možda biti dovoljan. Ako na to staviš jači ventilator zagušiti ćeš ga, a filter neće biti dovoljan da zadrži smrad. Centrifugalni ventilatori sa 100mm izlazom pretežno imaju protok oko 250m3/h, što znači da ti takav filter neće biti dovoljan, a da ne pričamo o tome da ako planiraš staviti žarulju od 400W trebaš bar 350m3/h... Najpametnije je nabaviti pravi filter tj. napraviti svoj.
 
24.08.2007
26
1
0
57
Ima li neko ideju ili konkretan predlog kako resiti sistem filtera i ovog ventiltora koji sam kacio u gore 2-3 postu.
Sve bi bilo u boxu. Ono sto me buni je da li uopste praviti ovakav"veliki" filter kao sto je gens-ov, jer imam ventilator koji je 12cm i protoka 100 CFM. Nemam uopste ideju kako spojiti ventilator sa ugljenim filterom, a pri tome ventilator je pricvrscen u gornji ugao zadnje strane box-a.
Svaki predlog mi je dobrodoshao jer se blizi faza cvetanja :)
Castim pivo :)
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
dominantni_faktor je napisao(la):
Ima li neko ideju ili konkretan predlog kako resiti sistem filtera i ovog ventiltora koji sam kacio u gore 2-3 postu.
Sve bi bilo u boxu. Ono sto me buni je da li uopste praviti ovakav"veliki" filter kao sto je gens-ov, jer imam ventilator koji je 12cm i protoka 100 CFM. Nemam uopste ideju kako spojiti ventilator sa ugljenim filterom, a pri tome ventilator je pricvrscen u gornji ugao zadnje strane box-a.
Svaki predlog mi je dobrodoshao jer se blizi faza cvetanja :)
Castim pivo :)

Vidi ovako GENC je kralj HomMade produkcije!
Nista on nepravi bezveze i ne promisljeno!
Ugljeni filter se pravi naravno u zavisnosti od ventilatora, Tvoj vent. izbacuje 170m3 na sat, znaci treba ti filter koji moze da neometano isporuci 170 ili malo vise m3!
E tu je problem!
Moras tacno da izracunas kolika ti povrsina ugljenog filtera treba!
Ako pravis kao GENC onda ti je povrsina unutrasnjeg valjka povrsina ciju vrednost treba da izracunas! Nadji onaj strani link ima ga na forumu ,po njemu je i GENC pravio jer tamo ima kako se racuna! Ja mislim da tebi treba unutrasnji valjak da bude precnika 15cm a dugacak oko 15-20cm, oko svega toga ide 2.5cm aktivnog uglja tj taj spoljasnji valjak treba da je u precniku veci od unutrasnjeg za 2 inca ili ti 5cm!
Kada to napravis na kraj stavi neki reduktor za cev i smanji na precnik tvog ventilatora (tj alu. cevi koju kupis)i posto ti je u cosku spoji ga sa alu. rebrastim crevom od 120mm a mozes i vece pa onda pokrijes ceo vent.
U sustini mozes i mnogo jednostavnije napraviti ali samo ispostuj tu povrsinu koju izracunas i ispostuj 2.5cm debeo sloj aktivnog uglja!
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
dominantni_faktor je napisao(la):
Ima li neko ideju ili konkretan predlog kako resiti sistem filtera i ovog ventiltora koji sam kacio u gore 2-3 postu.
Sve bi bilo u boxu. Ono sto me buni je da li uopste praviti ovakav"veliki" filter kao sto je gens-ov, jer imam ventilator koji je 12cm i protoka 100 CFM. Nemam uopste ideju kako spojiti ventilator sa ugljenim filterom, a pri tome ventilator je pricvrscen u gornji ugao zadnje strane box-a.
Svaki predlog mi je dobrodoshao jer se blizi faza cvetanja :)
Castim pivo :)

Vidi ovako GENC je kralj HomMade produkcije!
Nista on nepravi bezveze i ne promisljeno!
Ugljeni filter se pravi naravno u zavisnosti od ventilatora, Tvoj vent. izbacuje 170m3 na sat, znaci treba ti filter koji moze da neometano isporuci 170 ili malo vise m3!
E tu je problem!
Moras tacno da izracunas kolika ti povrsina ugljenog filtera treba!
Ako pravis kao GENC onda ti je povrsina unutrasnjeg valjka povrsina ciju vrednost treba da izracunas! Nadji onaj strani link ima ga na forumu ,po njemu je i GENC pravio jer tamo ima kako se racuna! Ja mislim da tebi treba unutrasnji valjak da bude precnika 15cm a dugacak oko 15-20cm, oko svega toga ide 2.5cm aktivnog uglja tj taj spoljasnji valjak treba da je u precniku veci od unutrasnjeg za 2 inca ili ti 5cm!
Kada to napravis na kraj stavi neki reduktor za cev i smanji na precnik tvog ventilatora (tj alu. cevi koju kupis)i posto ti je u cosku spoji ga sa alu. rebrastim crevom od 120mm a mozes i vece pa onda pokrijes ceo vent.
U sustini mozes i mnogo jednostavnije napraviti ali samo ispostuj tu povrsinu koju izracunas i ispostuj 2.5cm debeo sloj aktivnog uglja!

Nadam se da sam ti pomogao!

Pozz.
 
24.08.2007
26
1
0
57
Hvala Doco!
Najveci problem je naci ovakve poklopce i reduktore, zato je komplikovan, inace sama funkcija i izrada mu je prosta. U obzir dolaze i ta prostija resenja ako ih predlozis :)
Hvala
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Pa naprevis recimo jedan ram a*b oko ventilatora sirine 10 cm i kao njegov poklipac nekako napravi od slicne mreze kao kod tog filtera taj aktivni ugalj!
Napravi od mreze koju ces isto takvom carapom obloziti kao neku pljosnatu kutiju cije ce dimenzije biti a*b*c
a i b neka ti daju onu povrsinu koja je potrabna za tvoj vent. a c ti je 2.5cm kako sam ti rekao! I to pricvrsti za onaj ram oko ventilatora i vazduh koji ventijator uvlaci mora proci kroz taj filter!
Nisam ja to pravio ali kada budem u sobi pravio box tako cu raditi!
To ti je dobro staviti na svaki vent. i na one sto izbaruju i na one sto ubacuju vazduh da se miris ne siri kroz njih kada nerade (konkretno kada pustas tj ako pustas CO2)
I ne zaboravi da ako neces miris da ti se oseca moraju ti vrata gotovo hermeticki biti zatvorena! Zato silikon i razne gume koje dihtuju u sake i na posao!

Poz.
 

Doktor

Aktivan Član
17.02.2007
427
9
0
44
Najveci problem je naci ovakve poklopce i reduktore,


Ako znas nekog limara a nije ti problem malo kesa da potrosis nije nikakav problem! Nacrtaj mu sta oces i neka pravi!
 

gens

Aktivan Član
20.07.2006
426
29
18
Slažem se da nije lako naći sve dijelove... to je i mene mučilo. Najbolje bi bilo otići do limara, onih koji rade okapnice, žljebove i slične pizdarije... ako već nemaju nešto što bi odgovaralo lako to mogu napraviti.
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
1kg ce ti tu biti dosta...dimenzije neka budu jednake sirini cijevi ventilatora, a duzina koliko treba da sve stane...znaci kao neki valjak... I ne zaboravi da ce vent trebati biti jaci da bi provukao sve to kroz filter... =)
 

walter23

Aktivan Član
04.04.2011
50
1
0
32
Hvala, mislio sam staviti standardni 80 mm kompjutroski to ču napraviti samo za ispuh da se ne osijeti van, ili je potrebno 120 mm?
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Slabi su pc ventovi za takav filter...a ja osobno ne bi stavljao manje na te dimenzije boxa... Razmisli o investiciji u jedan kupaonski vent ili neki slicne snage... =)
 

walter23

Aktivan Član
04.04.2011
50
1
0
32
Neznam budem vidio razlike u cijenama zato jer sam već dosta para iskrco pa nisam baš u pari, ako kupaonski nije nešto previše skuplji od kompjutorskog uzet ću kupaonski!
 

dinosaur

Aktivan Član
14.02.2011
422
66
28
44
Meni su rekli da kupaonski ventovi ne mogu dulje raditi od 20 minuta, pa mi je to bio problem, uzeo sam neke extra za 5 eura, protok kao oko 170 m3, ali vrag ce ga znati, u testu mi je radio posao, videcemo dalje
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Meni su rekli da kupaonski ventovi ne mogu dulje raditi od 20 minuta
Zvuči kao neki max tajming za iskrcati se:))
Može to raditi 24 sata pa dok...ne pregori, a to nije tako brzo ili šta se kaže nikad.
 

walter23

Aktivan Član
04.04.2011
50
1
0
32
Ja sam uzeo neki od 16 W ide u noramlanu struju 220 V, 120 mm, 110 kn čist ok, a za filter sam smislio jednu drugu šemu, mislim da bi mogla biti ok, uzo sam vodovodnu cijev na jednu stranu ide ventilator a na početak cijevi sam stavio aktivni ugljen ali nije u granulama nego u pločama, mislim da će imat isti ili čak bolji efekt, vrlo jednostavno za složiti!
 

dinosaur

Aktivan Član
14.02.2011
422
66
28
44


Kod mene su 2 venta od 120 mm na cooltube ( jedan 5e) 220v 0,12A, guraju zrak preko sijalica kroz plasticno belo crevo od aspiratora do sita. Tu sam stavio ugljen koji je bio u granulama ( valjkastog oblika), ali su prethodni testovi potvrdili da mora biti sto sitniji. Pa sam ga drobio ( bio sam kao rudar :)) 300 gr
I sve sam preko obicne krpe stavio na sito.
Dok sam radio test pokazalo se kao odlicno, ali sada kako citam da mora debljina da bude 2,5 cm cini mi se da cu ga mozda morati modifikovati, ali bum videli.
Jer je kod mene u sredini debljina cc 5 cm, dok na krajevima zbog sita tanja.
Od nedelje napravim novi test, pa cu videti.
Zbog prostora je po meni ovo bilo jedino najbolje resenje, jer ako treba da pravim valjak onda ili ce unutra da ide ili napolje, a to iziskuje dodatni prostor
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Pozdrav dobri ljudi

Malo sam se bacio u DIY izradu mini karbonskog filtra, pa me zanima dali je 2,5 cm minimalna debljina ili može i 1 cm?
Filter sam već napravio, ali nebi bio problem ga modificirati (baš ako moram jer sam malo skučen sa prostorom).