Izrada prvog growboxa (LED)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
10.02.2018
45
208
33
29
Prije sve ga pozdravim bracu po ::listomahanje::

Citam vec neko vrijeme ovaj forum i stvarno sam jako puno naucio.
...sad je doslo vrijeme da se i ja iskusam :)

Plan je sljedeći:
Growbox dimenzija 80x80x120-150cm - Planirao sam ga napravit od stiropora 5cm (ili vise). Nakon prvog growa, ako sve ispadne kako treba, obukao bih cijeli box u stakloplastiku tako da nemam straha da ce puknut koja stranica...
Box bi stajao u grijanoj garazi u kojoj je stalno između 12-20 stupnjeva (i ljeti i zimi).

Rasvjeta - LED e27 10w philips (20kn/kom). Eh sad, koliko uzeti na tu povrsinu?
Mislio sam 30kom. Jel to premalo/previse?

Ventilacija - ovaj dio jos nemam razrađen. otvoren za sve opcije :D
Planirao sam iskoristit PC ventove kojih imam "za izvoz", tako da ne trosim pare na to (radije kupim jos zarulja :D )
Ako treba kupit ventove, 100-200kn za to nije problem.


Eh sad, posto bi box bio od stiropora (a on je bijele boje) dali ga treba oblacit u neku foliju? (mylar bi preskocio za prvi grow, ako ce ispasti kako treba lako naknadno stavim)

Mjerac vlage i termometar cu kupit u lokalnim trgovinama, neda mi se cekat da dođe iz PRC radi par kuna razlike...

Jel sam nesto zaboravio?


...odlucio sam se za box od stiropora jer mislim da ce mi ga bit najlakse napravit, a i nebi trebalo biti preskupo.
Vec sam izmjerio sve ormare u kuci, i ni jedan mi ne odgovara dimenzijama ::umirem::

u box-u bi gajio (pokusao) 3 biljoze, cisto da ne pusim vise ova smeca s ulice...


Svaki savjet je dobrodosao. Ako netko ima prijelog za box iz drugog materijala, slusam :D
 

Kakadu063

Aktivan Član
09.04.2016
438
1.476
143
60
Evo ti moj predlog za osvetljenje 16 grla e27 sa 15w, ni jedna više ti ne treba. Pročitaj temu o led žaruljama e27 dosta toga je napisano. Ne preteruj sa snagom više će štetiti nego koristiti!:djede:
 
10.02.2018
45
208
33
29
Sta nije bolje vise slabijih zarulja nego manje jacih? 16x15w=24x10w?
radije bi uzeo ove philips zarulje jer su sad na akciji a mislim da cu s njima imati manje problema nego s nekim no-name...

Ventilaciju cu rijesavati kad sastavim box i postavim rasvijetu. To se nebi smjelo grijati previse...

Ostalo je ok?
Dal se moze kaj uzgojit u takvoj "škatulici"? :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kakadu063

Kakadu063

Aktivan Član
09.04.2016
438
1.476
143
60
Stavi koje hočeš imaš okvirnu snagu. Pazi filipsove sijalice neki modeli imaju na poklopcu film za boju pa ako ga skineš mogu da budu neupotrebljive ( imaš u temi kako da prepoznaš film na čipu ). Može se uzhajati i to dobro!
 
10.02.2018
45
208
33
29
Update :)

Box je gotov! :D

Na kraju su se dimenzije malo promjenile jer sam box odlucio postaviti u kuci. Dimenzije su 60x60x130cm.
Box je napravljen od medijapana 3mm koji je s jedne strane bijele boje.
Odlucio sam se za tu soluciju posto ce box biti "na toplom" (19-22 stupnja). Jednostavnije mi je bilo radit s time nego s stiroporom. Decki u trgovini su mi lijepo to sve narezali na mjere, a ja sam samo napravio kontrukciju i sve zasarafio skupa...



Kupio sam i 16 e27 grla pa sam to zasarafio na "plafon"


Ove letve od kojih je konstrukcija sam kasnije pofarbao na bijelo (malo mi je pofalilo farbe :/ )

Zarulje sam uzeo:
8x V-TAC 10w 4000k (12kn/kom)
4x Greentech 10w 3000k (15kn/kom)
*u dolasku tu jos 4x grow LED 30w od brace kineza

I na kraju to izgleda ovako:




Ubacio sam sad nutra i vremensku stanicu da pratim malo temperature :D


Kad se zatvori:



...a sad imam pitanja za Vas :D

1. Ventilacija?
Dali mogu sloziti ispuh na "plafonu" sa 2 venta 120mm 12v od PC napajanja?
Upuh pasivni na prednoj stranici boxa. Rupa 15cm promjera?
Preko te rupe bi izmislio neki filter da ne bude nepozvanih gostiju unutra :D

Pratim sad malo temperature i nakon 4h sa svih 12 LED ukljucenih, zatvoren box bez ikakve ventilacije, temp je 28 stupnjeva. A temp u prostoriji u kojoj je box je 21stupanj. Bas me zanima do koje temp ce LED uspjeti ugrijati box :D makar to uopće nije mjerodavno jer nema apsolutno nikakvog strujanja zraka...
Kad me posavjetujete u vezi ventilacije, onda cemo znati tocno :D

2. Drugi tjedan dolaze menke Blue Amnesia XXL auto (dinafem) 3kom, mislio sam posadit samo 2 posto se box smanjio. Zemlju cu uzeti terra magma i mislio sam uzeti perlit. U kojem omjeru to pomjesati? I dali da menke odma stavim u velike potove (mislio sam 10l) ili u male pa kasnije presadim?

3. Prihrana
Plantella cvijet i Plantela list su sve sta mi treba?
Znam da se mogu nabavit sva cuda gnojiva, ali za prvi grow bas nebi zelio komplicirati puno :D


sjetit cu se ja sigurno jos kojeg pitanja, al mislim da je to to za sad :D
Molim vas napisite sta bilo kakav savjet...ja sam sav u grow-u i nadam se da ce bit nesto od ovoga :spliff:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: skitara

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.640
13.731
358
Kao prvo ako zasarafis svih 16 komada to ce ti biti previse, nekakvih stotinjak w gore dolje ce biti sasvim dovoljno.
Upuh mozes napraviti pasivan kako si rekao ali recimo prakticnije bi ti bilo s desne ili ljeve bocne strane pri dnu napraviti pravokutni otvor po sirni boxa a da je uzi (a mozes i okrugli pa neki light trap da svjetlo ne curi). em ce manje svjetla curiti nego kroz okruglu rupu.
Ispuh mozes napraviti tako kako si rekao na plafonu samo zasarafi vise zarulja i testiraj na period 12-16 sati pa vidi kakva ce biti temperatura unutra ako bude temp. ok onda ti je i ventilacija ok.
2. Dvije amnezije ce ti stati al ce biti guzvanac, mozda za prvu ruku da probas sa jednom i uhvatis malo prakse.
3. mozes sve odraditi sa te dvije plantele
:thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: poduzetnik

form

... .. .
Prijatelj Foruma
23.03.2015
703
3.744
163
Pokušaj zatvoriti sve rupe da svetlo ne curi van. Kad je biljka u cvatu te rupice na vratima su dovoljne da počne foxtail-ati.
Predlažem staviti dva pc venta (mogu oba na neki ispravljač od 12v) neposredno ispod panela, tako da otpuhuju topli zrak u smjeru rupe na plafonu di se nalazi ispuh.
Po mom skromnom mišljenju u taj boks ne stane više od jedne biljke.
Problem u cvjetanju je visoka vlaga, razmisli i o malo jačoj ventilaciji koja će raditi i za vrijeme dok lampe ne gore zbog vlage i plijesni, a čisto sumnjam da će mali ventovi moći ozbiljnije propuhati gustiš od jedne kamoli od dvije biljke zato dobro se oboružaj ventilacijom.
Ako već nisi fiksirao žarulje, zgodna je stvar da napraviš mobilni panel koji možeš dizati i spuštati prema potrebi. Rješiš se raznoraznih podmetanja i podmetača:thumb:i da poželjno je da rupa od upuha bude dijagonalna u odnosu na ispuh kako bi zrak strujao kroz biljku. Sretno dalje::volimj::
 
  • Sviđa mi se
Reactions: h0nda and Pantagan
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.