Jedna zanimljivost u vezi svjetlosti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Primjetio sam da biljka podigne listove kada ima vjerojatno dovoljnu kolièinu plave svjetlosti. To mi se èini zanimljivim. U mom sluèaju plavu i crvenu svjetlost dobivaju od LED plavog i crvenog reflektora, te led lampice ne filtriraju boju nego baš isijavaju samo plavu(~475nm) i samo crvenu(~640nm), ovisi koje boje kupite led lampu, ima svih boja...


Biljèice su stare tjedan dana, vidi se da prva biljèica koja prima plavu i crvenu svjetlost ima podignute listove, dok druga koja prima samo crvenu svjetlost ima "normalne" listove.


Takoðer sam ih zamjenio oko 5 puta i ona koja je primala plavu svjetlost je spustila "u normalu" listove, a ona koja je primala samo crvenu, podigla je listove pod plavom. Zakljuèio sam da im to podizanje listova znaèi kao da su sretne i zadovoljne, ali neznam...
 

zlo

21.12.2006
1
0
0
nov sam ovdje pa malo listam forume,a ovo sa svijetlom je ok. normalno je da ti biljka "trèi" za plavim svijetlom jer joj plavi spektar odgovara u fazi vegetacije ,a crveni ili naranðasti spektar u fazi cvijetanja. pazi zato da ne plaviš u kasnijoj fazi.
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
0 zanimljivo i korisno....
ja radim vege sad sa crvenim spektrom. tj. radio sam .... sad je vec u cvetanju i nje dizala listove...

sto se tice led dioda tice nisam u tom fazonu razmisljanja koji kaze da treba 20000lm da bi biljka donekle rasla sad lupam nego razmisljam da je spektar boje koju svetlost produkuje mnogo vazna tako da sta sam hteo ovim da kazem ( nije vazna jacina svetla nego boja i koncentracija svetla koja biljki odgovara)
ispravite me ako gresim ljudi... al to je neka moja teorija...

da biljka podize listove zbog plavog spetra jer je to jutarnje hladno svetlo, sveze i jednostavno celu noc je bio mrak pa trazi a i tako bi pdigla da je co dan ... dan pa opet bi dizala jer po takvom spektru to radi to je priroda i takvi su joj geni....

i jos nije da znam ovo nego neki zakljucak iz glave puno se bavim sadnjom biljaka i proucavanjem billjka ne konkretno marihuane nego svega zelenog sto postoji.... nisam neki iskusan al to me zanima pa jednostavno nesto iz moje glave ja se stvarno zahvaljujem wedranu koji je ovo proucio i prosirio mi vidike jer jednostavno ovo sam napisao cim sam video sliki i objasnjenje koje je on izveo...

da i izvinite ako sav vas smorio i nista nisam rekao kako valja....