Jedno malo glupo pitanje...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Ako bude bas bas previse glupo mogu moderatori da izbrisu ovu temu :D

Evo o cemu se radi...
Danas sam gledao ona svetla na ulicnoj rasveti, to su HID lampe...
I one su jake, ali svaki put kad prodje auto pored njih ( i to sa kratkim svetlima ) obasja duplo vise, a isto obasja i banderu, lepo se vidi da je vece jacine...

Sad, pitanje je da li bi to svetlo, svetlo od auta, sijalice, da li bi one mogle da se koriste za uzgoj?

Spojiti npr 4-5 takvih sijalica, napraviti im dobre reflektore... Da li bi to moglo da ucini isto kao i HID jacine 400W ili 600W ?

Svetlo od auta ima mnogo manju snagu ( W ), ali jacina svetlosti je velika...

( Unapred sam vas upozorio da ce biti glupo... :icon_lol: )
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Halogen=:shit2:
Da je tako lako,svi bi za male pare uzgajali masu,ali neide :eek:hno:
Spektar je bitan,temperatura boje,svjetlosni tok....stvari koje golo oko ne vidi !
Evo ti za usporedbu: Imaš 3 osnovne vrste (da ne ulazim u detalje sada-ima toga pun k***) HId žarulja koje se kod nas koriste.Visokotlačne natrijeve,metal halogene i živine.Ovim redosljedom ide i svjetlosni tok (količina lumena) po Wattu,ali!!!Kad gledaš kako isijava natrijeva u odnosu na metalhalogenu,imaš dojam da je metalhalogena jača!:signs053:
To je zato što ti oko laže,jer mu bolje paše plavkasto svjetlo :ludaci_lol:
Baš sam danas to promatrao na ulici (nemam pametnijeg posla) i onda ti dođeš sa ovim biserom :alien555: :knockknock:
Al' ajde,baš me full zanima kako bi to bilo,pa spići par komada u neku kutiju i zasadi biljku-tko zna,možda ti uspije!
 

mjesecar

Aktivan Član
02.06.2009
318
32
0
37
ostavi se tog svjetla od auta ako imas mogucnosti trazi hps,sto bi dao pare za sve to bolje uzmi jedno ali kako treba
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Glupo je i to ne malo, :D...ma jeis ikad cuja da je netko uzgaja pod tim svjetlom, ovdje ili nastranim forumima...u ovom hobiju je ponekad dobro razmisljat ali ponekad je bolje pustiti mozak na pasu ...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Cek, jel to znaci da ovo svetlo od auta ima vise plavog spektra od HID? :)
Spektar halogenih žarulja:



Spektar Metal halogenih žarulja:



Spektar Natrijevih visokotlačnih žarulja:



:ludaci_lol::knockknock::kenny_revenge::teethysmile::ridinghorse:

Eto,ti dijagrami su razlog zašto smo mi svi bacili pare na MH i HPS žarulje !
Ako je svjetlo na oko plavo-bijelo,kako god,ne znači da mu je i spektar takav.Ima halogena dosta korisnog svjetla,ali je previše onog štetnog (na dijagramu je vrh u crvenom) što uzrokuje izduživanje biljaka i loš krajnji rezultat.Nisam probao,ali sam se se nagledao toga na forumu.Preporučujem ti da se baciš na čitanje umjesto pitanja,jer sve piše-samo treba naći!

Još koje ovakvo pitanje,i minus ko kuća ti ne gine :ludaci_lol:
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Cek, pa da sam ja znao ne bih postavljao pitanje, zar ne? o_O
Cemu svi ovi napadi? Rekao sam da je glupo pitanje... Pokusao sam da nadjem, ali ima razlicitih vrsta svetala na autu i nigde nije objasnjeno kako treba...

Pa bas zbog toga sto niko nije to koristio nisam imao sa cim da ih poredim, a vidim, neki su koristili LED diode, pa zasto ne probati ( bar pitati za ovo )... Ali nbt...

Pa valjda je crveni spektar neophodan za cvetanje, a to valjda nije to "stetno"... o_O

Pa oke, neka bude minis... Bitno je da sam ja pitao, dobio odgovor, bar znam da ne moram da se bahcem sa tim vise... ;)
 
S

silikolor banda

Guest
ako nisi u mogucnosti da nabavis hid mozes uspesno da koristis i cfl tj stedne sijalice.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Nisam te prijatelju napao,ćak štoviše,nadam se da sam ti rasvjetlio neke nedoumice! Što se crvenog tiće,usporedi dijagrame-halogena je previše u crvenom!
Nisam ti dao minus i neću!Samo sam te upozorio-ćisto prijateljski!
A što se štednih tiće-za vege dušu dale,ali u cvjetanju...slabo...eventualno kao pomoć HPS-u (poželjno ćak)
 
S

silikolor banda

Guest
ako nisi u mogucnosti da kupis jak hps, uzmi bar 125w. malo pojacas sa cfl sijalicama i mozes sasvim pristojan grow da napravis.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
150W :icon_exclaim:
Komplet je jeftiniji svega oko 3 eura od 250W-moja greška kad sam kupovao! :knockknock:
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Ma nije fora u tome, nego sam samo pitao jer mi se ucinilo da je ovo jace, a ima manju potrosnju, moglo bi se ugraditi vise sijalica, imati vecu jacinu svetla, ali to se ispostavilo kao netachno... ;)

zlo&naopako, pa da, pomogao si mi, i hvala ti na tome... Ali ovo je ispalo malo glupo...
Još koje ovakvo pitanje,i minus ko kuća ti ne gine
Ja sam pitao, ispostavilo se da nije tacno i ok... Valjda je ovo forum za to... Za diskusiju... ;)

250 W za vegu, 24h, je oko 12eura postrosnje... Sto i nije toliko puno za mesec dana...

Danas sam isao da kupim, udjem u poljoprivrednu radnju, imaju sijalice "za uzgoj" 150W, Infrared, ali oko 1500lm...
Udjem u drugu radnju, pitam za HPS, lik me pita za sta mi treba ja kao "za pripremanje nekih biljaka, posto je hladno, dok su malene da budu u kuci pa kasnije da ih zasadimo..." LOL lik se samo nameje i kao "Aha, razumem..." :D Ali ni tu nisam nasao... :/
Obisao ceo grad, pola njih zablene u mene kad im kazem HPS...

Tako da sam na kraju kupio 4x36W stedne... To je oko 9.400 lm, trebalo bi biti dosta za manji box... :/
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Da da,ok,to je dobro,samo je pitanje jesi li pazio na temperaturu boje kad si kupovao (864 ili 865 za veg.-827 cvijet.,a najbolje kombinacije) . Kad tražiš HPS,ideš u elektromaterijal-radnje,po mogućnosti neke jače firme (pogledaj si temu https://forums.vutra.org/threads/488-oprema-izmena-informacija ) .
Dakle,vidim da čitaš i pokušavaš nešto iskemijati,dobro je za poćetak krenuti s nekim malim edukativnim growom,a već si sada kreni pripremati nešto za kasnije. Ovih fora s pokušajima štednje radije prestani,jer buniš i sebe i druge,a mnogi nisu toliko tolerantni kao ja,pa češ bezveze pokupit hrpu negativnih reputacija za ku***! Ja sam puno čitao o rasvjeti i ventilaciji,tražio kataloge po netu,da bih shvatio zašto HPS,MH,samo određene vrste Fluo,koliko jaki ventovi,gdje što montirati...To ti je bitno! Prvo osigurati svu tehniku i postići što bolje uvjete za uzgoj,krenuvši od prvog malog boxića,pa sve do grow rooma.Uči na tuđim greškama,jer bi te tvoje mogle pokolebati-zato što su skupe!
Nadam se da ćeš uskoro započeti svoj dnevnik uzgoja!Tu je puno ljudi koji su spremni pomoći!Samo moraš pitati,ali ne ovako :) Odmah popi**imo kad se neko nađe s pitanjima poput ovog tvog!
I okani se growanja za druge! Nitko to ne cjeni! Ako netko padne,prvi ćeš naje***! (Čitao sam prvu temu koju si započeo :) ! )
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
Temperaturu boje? Hmmm... Bice da nisam... :/ Gde se to moze videti? :)
Ove su "WELLMAX 4U 36W E27 65lm/W 6400K", ako ti to nesto znaci :D

Hvala ti na savetima, ali ja ovde nisam zbog reputacije... Ja sam ovde da naucim nesto, mozda sada ne znam nista pa ne mogu, ali kasnije, mocicu i ja da pomazem drugima... Valjda je u tome poenta svega ovoga? A ne + ili -... Meni to ne znaci nista... :/

HPS sam trazio u elektro radnjama, ali ili nemaju ili nemaju pojma sta je to... :D

Pa icicu polako pa cu polako prosirivati, posto imam bas veliki prostor za uzgoj, jedino da prvo malo vidim kako ce ovo sve ici... ;)

Sad su tek proklijale semenke, a i box moram danas preurediti... Pa cim izniknu iz zemlje pocinjem dnevnik... Mada... Kad vidim vas profi, bice smesno, ali jbg... :D

Da, znam... Citao sam u zakonu, da ako nekog uhvate sa tim da ce biti oslobodjen ako kaze ko mu je to dao... :/ Ali kao sto sam rekao... Sve se planira polako, plan se lako moze promeniti ako ne bude dobar... x)

Hvala jos jednom...
 
S

silikolor banda

Guest
pazi se kako trazis u radnjama. reci da uzgajas ranu rasadu nekog povrca ili tako nesto, budi oprezan brate
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
6400 je dobra za vegetaciju! To ti je temperatura boje :) Dobre si našao!Dosta su jake!
Kreni sa temama na home page-u!
Prvo moraš naučiti o svjetlu da bi ga mogao primjeniti https://forums.vutra.org/content/192-Svetlo-i-ventilacija
Što se reputacije tiće-nitko nije tu zbog toga,ali ako zaista želiš u budučnosti podjeliti stečeno znanje,tko će te ozbiljno shvatit ako nemaš barem rep power 1! To je više orjentacijski :) Zaboli mene jel ti misliš da ja nešto znam ili mlatim praznu slamu :) Ovaj status prijatelja foruma nisam tražio-valjda sam ga zaslužio,a to je dobar osječaj znati :)
Da mi najbolje zatvorimo ovu temu,pa se ti baci na čitanje korisnih tema u kojima sve objašnjeno,da ja sad tu ne izmišljam toplu vodu,kad definicija već piše negdje XD

Odin_of_Asgard je napisao(la):
Evo da i ja lupim nešto, prgledavajuči ovaj katalog(http://art-rasvjeta.hr/flash-katalog/osram-2009/) naišao sam između ostalih na flourscentnu Colored T8, tubular,G13 base, L 36W/66, znači obojenu, zelenu, koja dava 4400 Lm, pa me zanima dali je to upotrebljivo??
Je,upotrebljivo je!Inaće se nebi proizvodile :ludaci_lol:
Ako si mislio za uzgoj-NE! Pod tim ti bilje neće rasti!
 

nitro_grow

Aktivan Član
22.03.2010
93
10
0
34
vodenicar
da, to sam i trazio... kao sto sam napisao: "za pripremanje nekih biljaka, posto je hladno, dok su malene da budu u kuci pa kasnije da ih zasadimo..." xD


zlo&naopako
Sad sam citao ovaj link, i vidim da je to 865... Znaci za sad one, a kasnije cu nabaviti neke druge za cvetanje... ;)


Ae idem sad da sredim ovaj box, ako uspem nesto ;)
 

Odin_of_Asgard

Aktivan Član
23.03.2010
185
40
0
51
Znaci 6700 K je pun plavi ali pošto u trgovinama ne postoji nego 6500 K, ta temperatura trebala bit u redu za veg., koliko sam skužio, samo mi nije jasno ide li u Cvijet. samo crveni ili da ga pomješam sa plavim spektrom i jel bolje stavit, 2700 il 3000K?? VAŠE mišljenje ....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.