Jeste li znali...?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

josipalisac

Aktivan Član
16.03.2013
169
348
63
44
Rio de Jeneiro
Pozdrav ljudi! Evo gledam malo teme i dodjem do prirode i vidim da nije bas posjecivana tema, barem za mene nedovoljno. I tako mi glavom nalutaju misli koliko je zanimljiva ta priroda da se svaki put iznova iznenadim kad nesto novo vidim ili cujem o prirodi! Stoga otvaram ovu temu u cilju obrazovanja o prirodi svih nas a i divljenju istoj! Ja cu zapoceti sa par slika i zanimljivosti pa vi nastavite!
Jeste li znali da:
- [SIZE=10pt] Koala NE spava zbog drogiranosti od eukaliptusovog lišća, nego zbog sporog metaboličkog sistema i potrebe sačuvanja energije[/SIZE]
[SIZE=10pt]- [/SIZE] Koale imaju kao prvo specifičnu potrebu prebivališta u kojem moraju živjeti i druge koale, tek onda se zadovaljavaju izborom vrste eukaliptusa za hranu. :)

- Zirafe nemaju glasnice
- Je jezik kameleona dvostruko duzi od njega samog
- Je planina Uluru u Australiji najveca izolirana stijena na svijetu
itd. Sad je na Vas red,recite nesto sta Vi znate a mi ne :) Uzivajte u ljepotama Prirode! :goldmaryjane:
 

SkyHighatrist

Aktivan Član
18.10.2012
101
147
43
54
Bgd
284594-tardigrade-water-bear.jpg


Tardigrade / Vodeni medvedići / Dugoživci

Dugoživci ili Tardigrade su akvatičke/semiakvatičke životinje koje nalazimo na vlažnim kopnenim/morskim staništima; na algama, mahovinama, lišajevima.
Na svijetu ih ima oko 800 vrsta i zovu ih još (engl.) 'water bears' zbog okruglastog oblika tijela sa kratkim, kukastim nožicama. Zovu ih i 'neuništivi' jer imaju mogućnost kriptobioze (ekstremni oblik hibernacije) - u uvjetima suše izgube vodu i skvrče se, a u uvjetima pojačanog stresa (nedostatak hrane) mogu formirati ciste. Metabolizam im padne na 0.01% od normale, u tijelu zadrže samo 1% vode, kao takvi, prežive i do 100 godina. Teoretski, zamrznuti, mogu živjeti vječno. Pokusi su pokazali da mogu podnijeti temp. i preko 150°C i do -272.8°C.

Najnovija istraživanja otkrila su da dugoživci, koji inače nisu veći od milimetra mogu podnijeti anaerobne uvjete svemira.

Prije godinu dana, oko 3000 jedinki poslano je u svemir, i nakon 10 dana boravka u ekstremnim uvijetima (smešteni u 'kavezu' na spoljnom zidu ISS, u vakuumu i bez radijacijske zaštite) neki primjerci zaista su uspjeli preživjeti. Tako su postale prve životinje koje mogu opstati u svemiru bez zaštite.
 
11.06.2013
3
10
0
29
Pozz..evo da se i ja uključim u temu, nadam se da neću puno promašit :)

Ovo je šta sam ja uspio nać...

Jeste li znali da:

-Za borovnice je dokazano da poboljšavaju kratkoročnu memoriju 971487_569854366371194_766013321_n.jpg

-Krokodil može pod vodom ostati do 6 sati krokodil.jpg

-Ime Harrisona Forda nose jedna vrsta mrava i jedna vrsta pauka – “Calponia harrisonfordi” i “Pheodole harrisonfordi” 933881_571441489545815_879650046_n.jpg

-Ne postoje dvije zebre s istim rasporedom pruga images (1).jpg

-Pčela zamahne krilima približno 230 puta u sekundi Pcela_na_cvijetu.jpg

-Leptiri imaju osjetilo okusa na nožicama 252359_574598572563440_1735469820_n.jpg

-Žirafa ne može vidjeti narančastu boju images.jpg

-Meduze mogu opeći i kad su mrtve 945652_579833488706615_29103462_n.jpg


Chill out :) :maryjane:
 

ganja_farmer

grower wannabe
25.05.2009
1.336
4.151
188
73
Vjeverice često zaborave gdje su sakrile svoju zimnicu (sjemenke i orašaste plodove). Zbog njihove zaboravnosti, svake godine u šumama širom svijeta nikne na hiljade novih stabala
.
Unatoč popularnom mišljenju, divlji tigrovi ne žive u Africi.


Vidre se drže za ruke dok spavaju, tako da ne otplutaju predaleko.


Na svijetu postoji oko pet nonilliona (5 × 1030) bakterija.
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
ajkule nemaju vazdušni mehur,kao ostali stanovnici okeana,
stoga se moraju konstantno kretati (čak i kad spavaju) inače bi uginule-mada poslednja istraživanja pokazuju da ipak postoje neke vrste koje zapadnu u "dubok" san
evolucija ih je dovela do toga,da tokom spavanja odmaraju jednu hemisferu mozga,dok druga nesmetano "radi"
a,s'tim u vezi-pronašli su (pre nekoliko godina) svojevrsni HOTEL za ajkule u tihom okeanu-
specifični oblik stena u jednoj uvali dovodi do toga da,strujanja vode,koja se tu javljaju,omogućuju ajkulama da se potpuno opuste i upadnu u "komu"
jerbo ih to strujanje baca gore-dole,i tako im omogućuje konstantni priliv kiseonika preko škrga....
ćesto se desi i da nekoliko desetina ajkula bude na tom mestu u isto vreme :D

trip,zar ne? :)

pokušavam nać' na netu,al' mi ne ide....a znam da sam čitao o tome skoro,no dobro,ako oni greše,grešim i ja ;)
 

MACA CICA

Banned
Banovan
25.06.2012
119
42
0
31
E decki mogu reci da se ovde moze naucit doista interisantnih stvari ..:) ali,uf,uf to sto si ti napisa Dailysmokere da ZIRAFE ne mogu da vide narandzastu boju doista nemogu nikako skuziti kako su to oni mogli otkriti da nevidi bas narandzastu??:):) hm,hm..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: josipalisac

MACA CICA

Banned
Banovan
25.06.2012
119
42
0
31
Ha,ha,ha..:) :) e No Joke vjerojatno je tak..a mozda su joj dali malo nama drage biljcice neku sativicu pa je onda zirafa pomesala boje...:) :) ha,ha
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
44
društvo,ulazimo u filozofsko/metafizičku raspravu ovde :)
naime,mi (i većina živih bića,ako se ne varam) vidimo boje na sledeći način -
zrak svetla koji padne na određeni predmet, "prolazi" ,da se tako izrazim,kroz njega - ono što mi vidimo je boja koja se ODBIJA od površine predmeta,
tako da,npr. crvena ruža - "poseduje" sve boje osim crvene,a mi je i dalje zovemo crvena ruža..... :D ima li to smisla ?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: josipalisac

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
Populacija pilića je duplo veća od ljudske populacije, dok je broj stoke na svijetu nešto veći od broja stanovnika Kine.
Za samo 10 minuta uragan oslobodi vise energije nego sve postojece nuklearno oruzje na svijetu.
Tisuću je puta više živih organizama u moru nego na kopnu.
Slonovi su jedine zivotinje koje ne mogu skociti.
Kokosov orah ubije preko 150 ljudi svake godine.
Žabe ne mogu da gutaju otvorenih očiju.
Pačje kvakanje ne proizvodi eho (jeku).
Svi polarni medvjedi su ljevaci.
Puz moze spavati tri godine.
Noj ima vece oko od mozga.
 

josipalisac

Aktivan Član
16.03.2013
169
348
63
44
Rio de Jeneiro
jos da prevedemo za one koji ne spikaju inglish d best ;) ´´Gallium (simbol Ga i atomski broj 31) ima tocku temperature topljenja(otapanja) od 29,76 oC (85,57 F), sto je nesto vise od sobne temperature. Ako ga drzite u ruci dovoljno dugo, on ce poceti da se otapa.´´
KUL! :clap: :goldmaryjane:
 

sharp

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
27.08.2011
1.253
2.610
188
Haj Nehaj
postoje 4 planinaskih vrhova koji su vislji od mount everesta po pod uslovom da se nultom tockom racuna centar zemlje
1. Chimborazo 6 384.305 km(ekvador)
2. Cotopaxi 6 384.125 km(peru)
3. Huascaran 6 382.980 km(ekvado)
4. Kilimanjaro 6 383.551 km(tanzanija)
5. Mount Everest 6 380.560 km
Margareta_sl.-2.jpg