Jos jedan CT(easy way)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
09.11.2010
29
1
0
49
Jednostavno i odlicno! Daj reci kakvi su ti ventilatori, upuh i ispuh. I na koliko sad mozes lampu priblizit, vidim da je to na svega par cm.
P.S. gdje si kupio ovaj bake a round? :)
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Dobar, dobar, jako efikasno, a skroz jednostavno.
Nego koliko vidim nemaš reflektora, puštaš gospođice da rastu oko ct-a?
bake a round:ludaci_lol:
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Hvala momci :hippy:

Ventilatori za dovod(2 dovoda gore i dolje)su PC 12 cm.Za ispuh 2 wc venta.Jedan na CT-u drugi je na vent crevu(negdje na pola puta izmedju onog na CT-u,i izlaza na krovu).Za mjesanje 2 x12 i 2x8cm PC vent.

Reflektor je plafon i granica a box pun(izvadim neke biljke kad slikam,jer drugacije nebi mogao)Kad svi ventilatori rade(zatajivao mi hladjenju vazan vent zbog manjka ampera),biljke bez posljedica dodiruju cjev.PC ventilatori rade na 9v,neki i na 6,mogli bi se i brze vrtjeti po potrebi.(a nema,pogotovo kad su cisti).

Pyrex je kupljen na ebay ali sam primjetio da su postali poput ferarija..sa godinama im raste cjena:eek:hno::icon_lol:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Super, extra... učinkovito a jednostavno...
šta reći rep+ u svkom pogledu!!!

P.S. Samo bih ja ipak stavio neki refl. da ne ide "gore" svjetlost, nego sve dole...
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Jako lijepo slozeno...uredno i efikasno...a i dzungla je slatka... :p

Inace...danas citam reklamne letke...i naletim na neki svijecnjak...staklena tuba sa metalnim krajevima, promjer 13cm i duzina 36cm...savrseno za CT...ako nekoga zanima u JYSK-u za 75kn...


1013
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Hvala svimav:bis:

Taj svjecnjak je odlican i jeftin.Nema veze i ako nije(?)od vatrostalnog stakla...ako ga se dobro hladi,a sto jednostavniji CT(manje djelova)lakse(efikasnije) je i hladjenje istog..


@Bezze,sam plafon je ustvari reflektor(napravljen u obliku reflektora)oblozen mylarom(i box oblozen).Biljke po zelji i potrebi pustim do,ili motam po plafonu(coskove uglavnom)Mozda slike varaju,ali mislim da mi za tu povrsinu 50x60x100 i nekih 30 000+ lumena bolji(efikasniji)ne treba.Meni je zbog visine i oblika boxa te nacina growa postojeci "plafon reflektor"zakon.Oblik mi odgovara a neznam sta bolje reflektuje od mylara :sun2:


zadnje 2 slike bolje docaravaju situaciju i stvaran pogled slikala ljepsa:costumed-smiley-027:eek:hno::icon_lol:polovina,meni banana:eek:hno:slike ispadaju:icon_lol:
Inace sad mi je temperatura 27-28na 1cm udaljenosti od cjevi a kad je box otvoren par minuta skoci za 2-3c.Zato je na slikama 30c,jer obicno prvo zalijem biljke (traje15-20min)pa slikam.:joint2:
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Primjetio sam da nepotrebnu komplikaciju pri izradi majstorima predstavlja"kako uvaliti a potom ucvrstiti reflektor u cjev".Ako ne uspju stave ga na cjev:icon_cool:Ocigledno ne razmisljajuci puno zasto,ali su vidjeli na slikama,pa garant tako mora ,jer je kao najefikasnije.
Mislim da:eek:hno: pa cu pokusati slovima i slikama:icon_rolleyes::hehe: pojasniti zasto:costumed-smiley-027




1.Proizvodjac je ubacio reflektor u cjev jer komadic lima ga ne kosta skoro nista a donosi puno. Pozeljan cool a komplikovan(zajeban za uradi/sam) izgled CT-u+bajke o efikasnosti dizajna reflektora=nacin da se CT puno skuplje (realna vrednost=staklena cjev+grlo) proda:fun_61:

2.nije dobro ako je lampa preblizu reflektoru+ciji uzak oblik nije dobar.Da ne zamaram(sebe)objasnjavajuci zasto,kazem ovo :da valja svi bi reflektori bili dizajnirani na tu shemu,samo bez stakla.:smoke18:



3.reflektor unutar CT-a je vruc komad metala koji +sto dodatno grije samo staklo ,smanjuje i protok zraka koji ga hladi.

4.kopira se original puseci foru o super limu future:matrix:dizajna iskljucujuci vlastiti mozdani potencijal:icon_lol:



nisam rekao da je moja cjev promjera 10cm a lampa 250w .Malo jace svjetli(lumen+) ali zato vise i grije.Za efikasno ohladiti vece lampe (400+w) trebala bi cjev veceg promjera i ventilatori jaceg protoka.
Za 400W dovoljni su samo jaci ventilatori:spliff:
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
lepo izgleda i evo od mene rep+
jedino sto i ja mislim da bi ucinak bio jos bolji ako bi imao parce lima iznad cevi,jer bi time smanjio putanju svetlosti. video sam da su kombinovali cooltube i reflektor Adjust-a-Wings,kako bi dobili sto bolju iskoriscenos lumena...
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
@Vanzemaljac - Extra haveru, pravo extra urađeno a i objašnjeno, to za reflektor je super, mislim na vrh, što reče da je gore mylar.... mislim da ti onda ne treba taj lim u CT-u... ne znam, ovo logično govorim, jer ako si ih pustio da rastu okolo nje, ne vidim razlog što ne odstraniš taj metal (ako može naravno), radi većeg protoka vazduha....
Mene više impresuje ovako "home-made" tj. "dosjetljivost"... nego dati pare i "prst u uho" što se kaže... Planiram i ja da uradim tako nešto već odavno, ali nigdje da nađem neku cijev na koju ću montirati ventilatore, volio bih to slično napraviti za novi set od 1000W, kako će to izgledati pitaj boga :), tj. kolike moram ventilatore!!! Imam 2 seta od 400W (HPS i MH) komplet, jedan koristim a jedan mi je viška... aaa trenutno planiram box (odnosno bilo šta) gdje bih mogao montirati ovu 1 000W (HPS i MH)!!! Znam samo da HPS skoro duplo grije nego MH lampe (iste jačine) i stoga 1000W MH nije isto (što se tiče temp) kao i 1000W HPS!!!.. Ipak, ne bih da eksperimentišem sa ovom 1 000W...
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Dobar je CT stvar ali mi se čini nepotreban ispod 400W jer temperatura za
150W,250W nije veliki problem osim ako box nije baš mali(ko kučište i sl.)
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
slobodan je napisao(la):
lepo izgleda i evo od mene rep+
jedino sto i ja mislim da bi ucinak bio jos bolji ako bi imao parce lima iznad cevi,jer bi time smanjio putanju svetlosti. video sam da su kombinovali cooltube i reflektor Adjust-a-Wings,kako bi dobili sto bolju iskoriscenos lumena...


sto u prevodu znaci jace(prodornije) svjetlo(i visu temperaturu)na sredini boxa,ispod same cjevi (niza visina bilja) a slabije(neiskoristivo)u gornjim coskovima.
Vecina (ne svi) se odluci za CT bas zbog malih dimenzija ili"visina"problema,pa nema ni potrebu za prodornim svjetlom.Obicno je veca potreba da se svjetlost ravnomjerno rasporedi u sirinu,tj .obasja sve djelove boxa(i gornje coskove)koliko-toliko jednako.


Osnova mog grova su 4 gornja coska(donose najvise),sredinu popunjavam sa manjim biljkama,pa ih poslje(neke)pomicem u coskove i tako u krug.

unutrasnje dimenzije boxa su:visina(sam plafon iznad cjevi)98cm,sirina48cm,duljina 58cm a posude 17cm..
Za max. visinu bilja od 80cm,sa limom na cjevi,znacajno gubim na ionako skromnom iskoristivom prostoru(gornji dio,par cm nizi grow ,slabije pokriveni coskovi) za koji lumena imam dovoljno.
Sam plafon tog oblika i box malih dimenzija zajedno cine reflektor,a svjetlo koje zbrise gore,odbije se od mylara ponovo dolje (lupam napamet,mozda 2cm duzim putem nego kod uobicajenih ref.) Cemu dalje komplicirati ?Zasto mislis da lim bolje reflektuje od mylara?


hvala za rep:love001::icon_lol:
pozdrav:joint2:
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Bezze_Sa je napisao(la):
@Vanzemaljac - Extra haveru, pravo extra urađeno a i objašnjeno, to za reflektor je super, mislim na vrh, što reče da je gore mylar.... mislim da ti onda ne treba taj lim u CT-u... ne znam, ovo logično govorim, jer ako si ih pustio da rastu okolo nje, ne vidim razlog što ne odstraniš taj metal (ako može naravno), radi većeg protoka vazduha....
Mene više impresuje ovako "home-made" tj. "dosjetljivost"... nego dati pare i "prst u uho" što se kaže... Planiram i ja da uradim tako nešto već odavno, ali nigdje da nađem neku cijev na koju ću montirati ventilatore, volio bih to slično napraviti za novi set od 1000W, kako će to izgledati pitaj boga :), tj. kolike moram ventilatore!!! Imam 2 seta od 400W (HPS i MH) komplet, jedan koristim a jedan mi je viška... aaa trenutno planiram box (odnosno bilo šta) gdje bih mogao montirati ovu 1 000W (HPS i MH)!!! Znam samo da HPS skoro duplo grije nego MH lampe (iste jačine) i stoga 1000W MH nije isto (što se tiče temp) kao i 1000W HPS!!!.. Ipak, ne bih da eksperimentišem sa ovom 1 000W...
hvala buraz..a za 1000w bi trebao i oko 15 cm promjera cjev.Kad bi imao cjev lako bi ocjenio tebi potrebnu snagu venilatora.
Ovako napamet je tesko biti siguran,jer nije isto hladiti npr.CT u stealth boxu od 2kvadrata smjestenom u toploj sobi ili na pola hladne sobe od 20 kvadrata.
Ali sto jace moguce-bolje.Skuplje malo izadje na pocetka,ali se na kraju itekako isplati.Ne znam dali je buka ventilatora problem?One tise a jace verzije su dosta skuplje.U svakom slucaju najbolje(dobro ulozen novac)bi bilo imati bar jedan do jaja(ali skupo):icon_lol:
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
sve ok,nesporazum,mislio sam da ti je ct udaljen od plafona oko 1m... svetlos time duze putuje,pa dok se odbija,i vrati na biljke gubis dosta... sve 10! :))
a za maylar foliju koliko znam najbolje raflektuje svetlost,tako da je i sam koristim...
 

cane corso winer

Aktivan Član
02.01.2012
112
110
0
50
Pozdrav...lepo uradjeno i slozeno.Imam grdnu muka sa temperaturom i vlagom pa se mucim da kupim CT.Medjutim ideja da se napravi je dobra samo mi nije jasno gde da nadjem vazu ili bilo kakvu vatrostalnu posudu koja ima idealan oblik za CT.Ti si imao ludu srecu pa si naisao na istu...mi ostali mora da izdrzimo :)...pozdrav i ako ima neki savet sta moze da uskoci na ime ove vaze koju si ti stavio rado bih poslusao.
 

pecurko

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.06.2009
211
156
43
41
Evo ovih dana sam uzeo sve potrebno, vazu dužine 32cm, prečnika 9,6cm, 4x šelna 8-10cm, alu cev za ventilaciju, ventove imam...
Jedino što me poprckuje je kako okačiti grlo za sijalicu, obzirom da nemam ovakav ugaoni nosač kao Vanzemaljac. Pa mi je palo na pamet da od bakarne žice napravim nešto kao znak Mercedesa u čijoj bi sredini stajalo grlo...šta mislite?