Kadulja, žalfija (Salvia Officinalis)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Red Weed

Aktivan Član
12.04.2008
136
8
0
36
lat. Salvia Officinalis
Familija:Labiatae
Apotekarski naziv: Folia salviae


30.jpg


Opis biljke:
Kadulja je (ljekovita biljka, ali se koristi i kao zacin) vishegodisnja biljka u obliku zbijenog, razgranatog grma visine 30-60 cm. Stabiljka i listovi su dlakavi. Listovi su srebrenasto bijele boje, ovalnog oblika, na rubu dvostruko nazubljeni. Modroljubichasti cvjetovi rastu na vrhovima stabiljke. Svi djelovi biljke imaju jak, aromatican miris koji se ne gubi susenjem...
Raste divlje, ali se i uzgaja.

kadulja.jpg


Stanište / nalazište:
Ima je širom kamenjara Hercegovine, Jadranskog primorja, Dalmacije, Crne Gore. Prisutna je po svuda u mediteranskom bazenu.
Kadulja - Salvia officinalis jedina je Ijekovita, dok ostale: kadulja Ijepljiva (S. glutinosa), livadska (S. pratensis), šumska (S. silvestris), austrijska, etiopska i americka služe samo kao ukras u bašcama.

Djeluje:
Kadulja je u anticko vrijeme zamjenjivala antibiotik, te ne cudi što su joj pridavali toliki znacaj. Primjenjuje se vecinom za lijecenje usne šupljine i dišnih putova, ali i za druge tegobe. Može se upotrijebiti za vanjsku uporabu kod ispiranja desnih (kod težih oboljenja grla i zubnog mesa ). Kod unutarnje uporabe služi kod angine, katara grla, oboljenja glasnica, jednjaka, može se upotrebljavati kod bolesti mokracnog mjehura, upalnih stanja mokracnih putova. Isto tako može poslužiti za regulaciju mjesecnice, bijelog pranja, te hormonalnog poremecaja u žena. Kadulja djeluje kao termoregulator, te njena svojstva sprjecavaju znojenje (dobra je za osobe sklone znojenju, gdje ga ona smanjuje, a u osoba gdje je znojenje potrebno, ona ga izaziva), isto tako regulira znojenje kod osoba u pubertetu i adolescenciji. Najvažnije njeno djelovanje je cišcenje krvi, te cijelog organizma. Nadalje se može primijeniti kao antiseptik, kod kožnih oboljenja, djeluje kao blagi afrodizijak, pomaže kod depresije, neuroze, slabog rada želuca i slabog apetita.

Neželjena djelovanja:
Kadulju zbog jakih etericnih ulja, ne valja je mnogo, dugo i cesto konzumirati. Kod dnevnih kolicina vecih od 15g i produljene uporabe dolazi do neugodnih posljedica kao što su npr. suhoca usta, osjecaj vrucice, ubrzano bilo i nesvjestica. Toksicna je doza ulja 2 g. U trudnoci potrebno je izbjegavati alkoholne iscrpine i etericno ulje, a caj i kao zacin samo krace vrijeme. Potrebno je naglasiti da je kadulja biljka najpodobnija za anemicne osobe.

Berba biljke:
Beremo list i cvijet. List beremo prije njegove cvatnje, u travnju i iza cvatnje u lipnju, a cvijet u svibnju i lipnju (premda je potrebno napomenuti da je list puno ljekovitiji od cvijeta). Sušimo je na toplom i zracnom mjestu.

Biljka sadrži:
Kadulja sadrži oko 2,5% etericnog mirisnog ulja, salviol, salven, tion, pinen, cineol, borneol, kamfor, tanin, gorke tvari, bjelancevinu, škrob, gumu, zatim kalcijev oksalat, soli fosforne kiselina, kalijeve i kalcijeve soli.

Pregled kroz povijest:
Ljekovitost kadulje spoznali su još Stari Rimljani i anticki Grci. U faraonskim grobnicama u Egiptu jedan od glavnih sastojaka smjese za balzamiranje bila je upravo kadulja. U srednjem vijeku spravljao se ljubavni napitak od listova kadulje, rute i latica ruže.

Upute, recepti:
-->Kadulja kuhana u mješavini pola vode i pola vina cisti krv, jaca živce i zaustavlja drhtanje ruku, a pije se tri puta dnevno po l do 1,5 dl

-->80 g susenog kaduljina lišca se stavi u litru slatkog vina te se natapa 8-10 dana, uz povremeno muckanje. Ljudi živcano rastrojeni i rekonvalescenti trebaju taj pripravak uzimati kao lijek, 1-3 velike žlice na dan, nakon jela. Djelovanje se osjeti vec nakon dva sata, a traje i nekoliko dana nakon prestanka uzimanja.





:sun2:
Eto nesto i od mene...
Mi grejt kombek...
:bis:
nastavak sljedi...
Pusek i uzivajte u ovoj lijepoj i dragoj biljci iz roda jos ljepse i nekima draze biljke...
 
09.02.2014
2
0
0
Naša Salvia je ljekovita ali nije i psihotropna, ali Salvia divinorum je vrlo zanimljiva biljka. Prije svega je to ljekovita biljka, zatim i psihotropna biljka. Potencijal psiho djelovanja je ovisan o staništu, tlu, gnojenju, temperaturi branja, simbiozi i okružju s drugim biljkama... Salvanorini nemaju nikakvog toksičnog djelovanja na ljudski organizam, tako da psihotropni efekti bez oštećenja zdravlja plus ljekovitost same biljke kroz čaj ili jelo je divna kombinacija, Priroda ima mnoga korisna rješenja. Ako nekome trebaju vrlo mirisne velebitske i otočne kadulje za čaj ili sadnju slobodno neka mi se jave.
 

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.661
11.876
358
Socotra Island
eelslap.com
Salvinorin A = C23H28O8

E ovako ljudi , salvia je na latinskom , kadulja na hrvatskom , na srpskom zalfija . Velika porodica Lamiaceae biljaka od preko 800 vrsta - u mom selu ih zovu i usnatice ;)


A salvia divinorum (nisam 100% siguran) je jedina iz ove porodice biljoza koja je psihotropna (sadrzi salvinorin ,formula iznad ) i koju polako zabranjuju po zemljama clanicama EU .

U Hrvatskoj je zabranjena , u Srbiji nije . Ja sam kupovao u Madjarskoj .
evo lista zemalja gde je zabranjena ,ne znam koliko je merodavan spisak ,malo me mrzi da trazim dalje...

http://www.buysalviadivinorum.com/country-legal.html

Znaci ,obicnu zalfiju mozes da uberes na livadi ili kupis u bilo kojoj apoteci i da ispiras grlo sa njom ,gorka je dosta pa nije prijatna za caj i pice .

Sto se divinoruma tice , ima po netu lisca za narucivanje , ali je daleko popularniji ekstrakt . Meri se jacinama 5x ,10x ,15x ...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: amrildooo

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
@Dimlivno
forum se ne bavi salvijom divinorum, a posto je i ona vecinom ilegalna bez potraznje na forumu inace ide 60 negativnih i suspenzija zbog krsenja pravilnika. imas cika :google2: pa tragaj dalje