Kako je nastao svemir?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Kako je nastao svemir?


  • Total voters
    101
29.05.2014
7
3
0
irieman je napisao(la):
..."uvijek cemo teziti kolektivnoj spoznaji ali ju (ja mislim i nadam se) nikada necemo dostici."

Brate ,ne bih se složio sa ovime uopšte .

Ja mogu da verujem u horoskop na primer ,ili da ce zvezda da osvoji Ligu sampiona . Nema šta da verujem u matematiku . Ko što je rekao Power ,mi smo izmislili matematiku , da bi probali da objasnimo fizicke zakone i pojave oko nas i to je to .

Ajde da te pitam koja je onda naša poenta , mislim na čoveka ?
Pritom se lično nadati da tu spoznaju nikada nećeš otkriti ?! wtf čoveče ?!
Da uzombirani lutamo ,jedemo ,spavamo i ke..amo i da se zadovoljavamo materijalnim stvarima ?
Ne bih baš rekao ...
Zato kazem da je vjerovanje drugo i cinjenica drugo.
Ja mogu cijeli svog zivot vjerovat da voda ne postoji i uvijeravat sebe kako ja ne pijem vodu da bih ostao ziv nego jer mi je fina.
A dali je to stvarno tako? Ne, naravno da nije tako i to objasnjavaju kemijski procesi iza koje se krije matematika.

Problem je sto kod vecine nas odmah prva asocijacija na matematiku su odvratne, kilometarske jednadzbe iz skole kojih si se jedva cekao rijesit. To je problem sustava ne matematike.

I sada bih pokusao razjasniti tu stvar.
SVE s cim se covijek bavi u zivotu je on to izumio i napravio.
( nebudes pusio ako ju ne posadis, nebudes zamoto ako ne kupis rizle ili ih sam radis, nebudes jeo ako ti netko ne napravi ili ako si sam ne napravis...bla bla)
Hocu reci da je matematika sustav koji predvida apsolutno sto puta bolje nego horoskop i astrologija. Kakve veze ima gdje se planet nalazi za necije osobno zdravlje?! To nema veze sa racionalnim mozgom...


MI se samo mozemo tjesiti sa nasim kreacijama u glavi kada nam nesto ne odgovara, kao naprimjer cijela znanost, vecina ljudi ima vece predrasude prema znanosti nego prema raznim religijama...


Meni je isto apsurdno gledati zvijezde navecer i misliti kako nas je neko bice zvano bog stvorio i gledati u televizor i misliti da ga je stvorila banana koja moze hodat i ima bijelu bradu i dvije ruke.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sharpy

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.195
258
Neutrino brate :)

Tema se bavi pitanjem nastanka svemira a ti se zalijepio za Matematiku kao da si Doktor matematickih nauka.

Zanimljiv podatak je taj da se za matematicki obrazovanu osobu smatra da posjeduje ispod 10% matematickog znanja, jer je cinjenica da Matematika prozima sve strukture nauka kako prirodnih tako i drustvenih. Da nema Matematike zivot bi nam bio jako komoplikovan jer ne bi bilo ni medjunarodnog sistema mjernih jedinica, pa bi kilogram kod mene imao jednu vrijednost a kod tebe drugu, ali kakve to veze ima sa nastankom svemira?!
Ako volis Matematiku imas na forumu par tema o istoj pa se tamo aktiviraj, a ovde nam daj svoju teoriju o nastanku svemira, ukoliko smatras da ne postoji adekvatni medju ponudjenima u anketi.

Licno smatram da svemir nije nastao, da je oduvijek tu i da stalno evoluira, razvija se i mijenja oblik. Sva se materija u njemu krece i da je energija proizvod tog kretanja. Smatram da ljudi ne sticu inteligenciju zivljenjem, to mi dodje vise kao neko subjektivno zivotno iskustvo, a inteligencija nam je data prije nego sto smo se zaceli. Da nema inteligencije prije zaceca nikada spermatozoid ne bi oplodio jajnu celiju niti bi se jajna celija mogla razviti u odredjeni oblik u zavisnosti od vrste kojoj pripada.
Kosmos je univerzalna inteligencija koja prozima svu materiju koja se u njemu nalazi bez obzira na vrstu kojoj pripada i ista inteligencija nam je dostupna u svakom trenutku, ali, nazalost mi nemamo tu mogucnost da je u punom kapacitetu koristimo.
 
01.06.2014
4
1
0
Bog ga je stvorio......a onda je stvorio planete....zemlju....biljke.....konoplju...onda se napušio... i onda je stvorio čudnovatog kljunaša i klokane.....pa ženke i mužjake.... ljude...kuižš**?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: vetar

XsmokemashineX

not careful whit dosage
28.04.2013
689
1.053
163
Nema Bog veze sa svemirom,pogotovo ovaj krscanski iskopirani iz egipatske filozofije i vjerovanja, taj bog je smeće.Kako je svemir nasto tesko da ce to itko znat za zivota,al kad umres posto iovako smo svi dio svemira valjda bi neki odgovori trebali pojstojat,ili je jednostavno tako da nastanak svemira zivota etc.. ostane obavijen velom tajne koju nitko ne moze shvatit.AL u drugu ruku sve je to stanje uma kako razmisljas i sta mislis,ja ne vjerujem da cemo svi kad umremo ic u istu grupu,isto tako ne vjerujem da postoji pakao i raj,ali vjerujem da ce nam netko suditi i ne to samo nasa djela nego i nase misli i tako pronaci mjesto za nas u drugome zivotu ili beskonacnom plutanju svemirom,a ono sto je najljepse a ujednom i najgore od toga svega i na zemlji i u cjelom svemiru postoje razne dimenzije,tko kamo ide i kako je nastao svemir je pitanje sa milion odgovora i svatko ima svoj uvidjaj toga.A sad da li neka sila je poetak svega ili ipak stoji nekakvo matematicko znacenje iza nastanka svemira,to isto nemozemo znat.
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
Mozda bogovi nemaju veze sa svemiron, al njihovi "zakoni" imaju.. ka sta svemir ima svoje zakone i RED .. i nisu tu bezveze vec tisucama godina.. drzeci se tako neceg, po meni smo mu bliže .. svemiru.. preljubi, krađe, ubojstva, laži.. sve je to loše za čovika i kompletno drustvo i netriba osudivati ljude koji se drže tih stvari.. jer nije lako biti neiskvaren danas.. niti je ikad bilo ! A sve nam je dano na dlanu.. od mudrosti do materijalnih stvari.. samo to rijetko ko shvaća.. ustvari shvati tek kad se opeče..

zivotinje i biljke su inteligentnije od nas i na tome in zavidin..
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
jedan od ponudjenih odgovora u anketi je:"bog/viša egzistencija ga je stvorio/la"... ne vidim da je nesto u postu za opomenu, ateista je ili veruje u drugog boga a ne institucionalizovanog, ne vidim da je zakuvao nesto na politickoj ili religioznoj osnovi, izneo je svoje misljenje kako god da je, nikog javno nije uvredio, a ako je uvredio boga siguran sam da ce mu biti vreceno ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: XsmokemashineX
03.07.2009
1.740
2.317
188
Kad sam napisa da nema potrebe da se raspravlja mislio sam na ono što sam citira. Ako ti je ok da se netko izražava sa "taj bog je smeće" onda je sve u najboljem redu a ja očito tripam od ranog jutra

edit;

werdoze primi moje isprike, očito je ok koristi riječ smeće i uspoređivati s nečim ili nekim, meni je to ok, samo me trta da u nekoj drugoj temi prošlo nebi :D ....solidarnost na djelu, za pokoru ću odraditi samobaniranje...pardon još jednom :)

stej haj :D
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
a cuj, napiso je sta misli i o kom konkretno misli:"Nema Bog veze sa svemirom,pogotovo ovaj krscanski iskopirani iz egipatske filozofije i vjerovanja...", ne vidim da nekog ubedjuje u nesto, da namece svoje misljenje ili zakuvava rasprave na verskoj osnovi, cak je i u skladu sa temom ako citas od pocetka, njegov stav prema bogu se odnosi na svemir i nastanak svemira. moz biti da tripujes i jos si lak na okidacu, al ja opomene ne mogu brisati, samo sam prokomentarisao.

edit:
kako nisam video razlog za opomenu kod overa ne vidim ni za 5 dana samosuspenzije sa foruma kod tebe, mogao si javiti genji da skloni kaznene overu a ne ovako primati komentare k srcu i samokaznjavati se, koj ti je od jutros... mada ti nije prvi put ;) takodje bih zamolio overdoza da ne nastavlja spiku o "konfliktnoj" situaciji ovde kada istekne tih 12 sati suspenzije, besmisleno je
 
  • Sviđa mi se
Reactions: XsmokemashineX

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.595
2.598
Godine istraživanja,godine raznih teorija,mislim da ništa od toga :D
Čitajući tekst u ovom linku,sada da zapalim pljugu...mogao bi napisati pjesmicu stvorenu od tvrdnji i nagađanja.
No,opušteno samo ... saznat ćemo jednog lijepog dana a možda i nećemo :D

http://dnevnik.hr/vijesti/tech/otkriven-megaplanet-na-kojem-je-moguc-zivot-17-puta-veci-od-zemlje---338747.html

:D ,pa krenimo ;
Kepler-10c je formiran svega tri godine nakon Velikog praska te pokazuje kako su kameniti planeti nastali i prije nego što se dosad mislilo.
Pretpostavlja se...
ovaj planet se smatra...
prvenstveno zbog činjenice kako se ne smatra...
već se izvodi zaključak...
da ju je sigurno zadržao...
A ukoliko na plinovitom planetu može nastati kamenje, tada je moguće na njemu i stvoriti život', tvrde znanstvenici.
:D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mohican

amrildooo

Đed
Poznanik Foruma
29.12.2013
390
1.715
143
79
Sumarak
Teorija o velikom prasku mi nikako ne prolazi jer prasak, ili explozija ne moze da stvori vakav red, zemlja da je samo malo dalje od sunca zaledila bi se, a da je malo blize izgorila bi, tako da je se slucajno od nista stvorilo nesto savrseno nema logike, dok se ne nadje bolje objasnjenje Bog je stvorio, ili neka visa sila...
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Nema boga/u smislu raznih religija/ ima samo vesolje, priroda. Svi smo deo te Celine, ne glede kako
to nazivaju. Kako je nastao, niko nezna niti ce znat. Tu smo i tu cemo umret. Jedina istina je iz prahu
si nastao i u prah/zemlju/ćeš IC.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.195
258
Ovo kao da je snimio Stiven Hoking.

P.S. Ko god da jeste, teoriju struna moze okaciti macku o rep ili neku drugu, malo vulgarniju, stvar!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Pustinjak
02.06.2014
47
61
18
Teorija o velikom prasku mi nikako ne prolazi jer prasak, ili explozija ne moze da stvori vakav red, zemlja da je samo malo dalje od sunca zaledila bi se, a da je malo blize izgorila bi, tako da je se slucajno od nista stvorilo nesto savrseno nema logike, dok se ne nadje bolje objasnjenje Bog je stvorio, ili neka visa sila...
Ne zelim ulaziti u tocnost teorije velikog praska jer nam je svemir jos uvijek nerazjasnjen i postoji milijun objasnjenja kako je nastao i kako postoji (teorija velikog praska je doduse najsmislenije objasnjenje za postanak nama poznatog svemira). Ja osobno vjerujem jedino u to da je svemir neprekidna velicina, nama poznat svemir je samo dijelic nekog veceg svemira dok taj nas svemir sadrzi bezbroj manjih. No, nerealno je reci da kroz kaos ne moze nastati red jer se svaka promjena odvija upravo kao posljedica neke reakcije iliti kaosa. Zemlja da je malo blize suncu ne bi izgorila nego bi imala malo drugaciji sastav i uvjete, postoje 2 planeta u nasem sustavu koja su blize suncu i kao sto vidimo, nijedan jos nije izgorio. Isto je i sa onim udaljenijima. Zivot na zemlji nije uzrok prikladnih uvjeta nego njihova posljedica, a to je ljudima tesko pojmiti. Vrlo je neodgovorno reci da je neki bog sve to stvorio jer nema drugog objasnjenja, pravilan pristup je "ne znam dok ne otkrijem", a ne pasivno prihvatiti teoriju koja se zasniva na uvjerenju umjesto dokazima.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.195
258
Ja licno ne mogu da vjerujem da postoji neko ko je ubijedjen da je postanak zivota proizvod slucajnosti. Ono u sta licno cvrsto vjerujem jeste da se sve odvija po unaprijed planiranom sablonu cije su kopije sklone evoluciji.
Zacece je isplanirano, jer da nije ne bi se ni desilo. I sam zametak ima isplaniran put kojim treba da se razvija, u suprotnom ne bi se ni razvilo jer nema plana.
Nauka danas ima mnogo pogresnih pretpostavki iz kojih se donose pogresni zaključci. Ubijedjen sam da je najpogresniji Teorija velikog praska. Nikakav smisao u tome ne vidim. Sva materija zbijena u neku tacku iz nekog nepoznatog razloga eksplodira u praznom prostoru koji u sebi nema nikakve materije. Kad zamislim takvu situaciju, te velike eksplozije, nista drugo ne vidim osim jedne velike sfere sacinjene od materije koja je eksplodirala , kako se siri praznim prostorom. Nista, osim, parcica materije koji se krecu jednakim brzinama u svim mogucim smjerovima u odnosu na zajednicku polaznu tacku.
Gdje je tu Eter? Zar nije dokazano da i vakuumom vlada neka sila? Nauka nije u stanju objasniti najbitniju silu od koje zivot zavisi - Gravitaciju, a bacila se na dokazivanje nevjerovatne teorije. Predaleko gledajuci u daljinu stvari koje se nalaze pred nosom su totalno zamagljene.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

roower

Aktivan Član
02.01.2013
203
244
63
59
Svica
Papa Romeo mozda te zainteresira
Intelligent Design Theory - www.youtube.com/watch?v=tzj8iXiVDT8
jako zanimljiva teorija,,isplati se pogledat,,,

BigBang teorija nije bas bez ikakvog smisla, promatranjem materije u svemiru ,,njezino kretnje i konstantno rastuce brzine dosli su do logicnog zakljucka da je sve krenulo od jedne tocke. E
edwin Hubble je osmislio pocetak te teorije.Zanimljivo je to da je velikim Praskom ne samo nastao svemir i sva meterija u njemu ,,nego i sam prostor i vrijeme u kojem se svemir nalazi, Fluktuacijom energija u nekoj drugoj dimenziji doslo je do manifestacije VelikogPraska.
Sto se tice gravitacije pa i nije bas da neznaju nista o njoj,,Tamna energija i Tamna materija imaju ulogu u stvaranju gravitacije.
Slusal sam jednog profesora teoretske fizike i astronomije ,koji je na predavanjima uvijek kad mu je neko postavio pitanje o nastanku svemira,naglasio da na pitanje ,,kako,, je nastao svemir moze odgovoriti u granicma svojih skromnih mogucnosti ali ,,zasto,,ni u kojem slucaju .Ljudi misle da svi znanstvenici iskljucuju Inteligentnog dizajnera,,ali nije tako. Georges Lemaitre je bio Teolog i Asrtrofizicar,prvi koji je razvio teoriju Velikog Praska.
Meni osobno se jako dopada ideja da je Veliki Inteligentni Dizajner (Bog) pucnuo prstima(BigBang) i pokrenuo Evoluciju,,nastanak svemira i sve sto je u njemu ,samo pokrenuo,,za ostatak se brine sam svemir.