Kako odgovoriti deci na pitanja o travi?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Nije sala,deca velika,tinejdzeri,svaki dan ocekujem pitanje:Tata jesi li ikad duvao travu?
Kako da se postavim ja(koji bi travu preporucivao)prema svojoj deci i sta da im kazem?Da lazem ili da im kazem istinu ili da ublazim istinu...Nemam pojma,pomagajte!
 

tinitus

Aktivan Član
19.08.2010
202
11
0
43
vjerujem kako djecu pokusavas odgojiti i educirati ispravno
tako da po meni nema druge nego da im objasnis kako stvari stoje
i sto trava cini ili ne cini,
znaci ono cinjenice i zablude koje su nam svima poznate..
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Tinituse nije svejedno,ne znam da li si ozenjen,porodica,deca,nije svejedno.Kako da kazem:To je dobro!
 

He-Man

√-1 <3 π
Urednik
Moderator
31.05.2009
1.569
1.432
188
Eternia
Ja sam mišljenja da je u ovom slučaju laganje i iskrivljavanje istine kontraproduktivno, jer neovisno o tome
što vi njima ispričali oni će vrlo vjerovatno nastaviti po svom dok ćale ne gleda. =)
Pa u tom slučaju kompletna istina ima najviše smisla jer je plauzabilnija od propagande koju će prosječni
tinejdžer olako odbaciti kao očigledne gluposti, jer u stvari i jesu gluposti, i istinu u ovom slučaju je lakše provjeriti
i čak logičkim zaključivanjem "dokazati". A i prezentiranje istine o ovom stvara i određenu dozu povjerenja koje nije
mala stvar za olako odbaciti.

Znači, kao što je poznato, nekih konkretnih štetnih posljedica za odraslu osobu od konzumacije kanabisa nema
a one najštetnije vežu se uz način konzumacije točnije pušenje koje je ustvari ono što je štetno.
Kod mladih osoba je malo drugačija priča. Ljudski mozak se intenzivno razvija do otprilike 25-e godine i tijekom
tog razdoblja prolazi kroz razne faze razvoja određenih područja. Pa tako npr. za vrijeme adolescencije (13-19 godina)
razvijaju se djelovi koji su odgovorni za izražavanje emocija i osjećaja sreće i zadovoljstva nekim postignutim uspjehom.
Ti djelovi se razvijaju u ranijoj dobi dok u kasnijoj se razvijaju područja koja kontroliraju nagone i nadziru donošenje
kritičnih odluka. Eksperti tu to sročili ovako: Mozak tinejdžera ima dobro razvijenu "papučicu gasa" ali prilično nedovoljno
razvijenu "kočnicu". ;)
Tu je još i štetan utjecaj na pluća koja u mladih osoba nisu razvijena koliko i pluća odrasle osobe.
I za kraj postoji i potencijalna opasnost da korištenje kanabisa bude okidač za razvoj neke psihoze ili šizofrenije, ali samo
u slučaju da osoba ima genetske predispozicije k šizofreniji i psihičkim poremećajima, kanabis ipak nije dovoljno jak halucinogen
da potencira takva stanja u potpuno zdravih osoba.

Eto, to bi otprilike bili glavni argumenti zašto "ne koristiti" kanabis u mlađoj dobi, a i općenito.
Ali neće čak niti tinejdžerima biti ništa od tu i tamo kojeg jointa, problem je u prepušavanju i to posebno ako je svakodnevno.
To sigurno nema pozitivan učinak na zdravlje i mozak mlade osobe. Ista, čak i gora je stvar s alkoholom i duhanom.
Ako bi gledali što je gore, onda radije da se djete svaki vikend prepuši vutre nego da se ubije od alkohola, ali niti jedno nije dobro.

do tipkanja ;) ... spava mi se :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Slažem se sa kolegom He-Manom!
Ja sam malo mlađi od tebe selle isto imam djecu al za moju sreču još ne razmišljam o tome ko ti.Mali su još al me to u budučnosti čeka.I mogu da ti priznam da često o tome razmišljam kako če to da bude kad dođe vrjme.
Moje mišljenje je da treba bit iskren i stavit činjenice na stol.Oni če ovako ili onko probat ako im je to želja.Zato je bolje iskreno razgovarat,iznjet sve činjenice i za i protiv.Al us to i objašnjenje o alkoholu,cigarama i svemu ostalome.
Niko nije umro od probe ili povremene konzumacije bilo čeg na ovom svjetu.Al je bitno da se ne pretjeruje i zaglavi na nečemu.A pogotovo ne na alkoholu ili nekim težim drogama.Tako da je moje mišljenje da treba puno razgovora a u svakom slučaju treba bit iskren.Navest djecu da razmišljaju svojom glavom za svoje zdravlje ko prvo!
Eto tolko od mene!
 

HighBadger

Aktivan Član
17.01.2011
205
75
28
30
Evo ovako, gledano iz ugla jednog tinejdzera... Ovo sto su rekli He-Man i mr.dr.Smok, samo mogu da kazem "eeee, da su moji roditelji razmisljali tako" ili da bar jedan deo roditelja razmislja tako... Tako da svakako treba biti iskren sa decom, prvo poverenje, i ceo taj otvoren odnos deca-roditelji... A i gledaj ovako, bolje da ti rodjeno dete pusi kod svoje kuce pred tobom i da znas sta pusi i koliko, nego da je na ulici i da radi ko zna sta i da uzima ko zna sta od ko zna koga...
 
26.01.2012
4
0
0
38
Hehe. Jedva cekam da me moja djeca pitaju da li sam ja ikada duvao xD

I ja cu se prije toga pitati, sto da im kazem. Mozda cu reci da mi nije pasalo...ali preporuciti rodjenoj djeci...mislim da bi mi malo tesko bilo. Nisam siguran. Smatram da im nebi nikako preporucio. ;)
 

Nisam ja

Aktivan Član
09.11.2011
157
20
0
31
Ja sam imao poremećaj ponasanja kao dijete (7,8 razred) i definitivno mogu reć da me je vutra izvukla,šopali su me svačime.. Prishijatri i sranja.. Ono sto ocu reć,prijatelju i ako ti njemu kazes to ovako onako,znas i sam da ce on to probat,ima prednosti i u tome da pusi kod kuće vise nego da se steka vani pa da upadne! To definitivno!
Ali ja se vise bojim onoga,da ne krenu putem ah,probo sam ovo pa nema veze mogu ja i drugo.. ne kazem i ja sam sve probo,ali ipak bi reko svima ne! cak je i meni samom zao zbog toga..
Pogotovo ako se ti isti klinci počnu borit oko toga da dodu do dima,znaci neki dilovi,odrade sitne krađe i sta ti ja znam.. A dode cak vrijeme toga,i sam sam to radio.. al jebi ga,kako bude biće,al sjest za stol i objasnit definitivno.. znam da nisam dao konkretan odgovor,ali.. Treba sjest za stol i objasnit sve oko toga,jer nemozes me lagat da nijedan od nas nikad nije odradio bilo kakav kombo da bi imo nesto za pusit,nemoz me lagat! :)
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Procitao sam ovo sto ste napisali i resio sam.Znam da svoju decu ne mogu staviti pod stakleno zvono i da verovatno necu provaliti da li su probali duvku ni da li je koriste ali ja necu biti iskren sa njima sto se sebe tice.Slagacu nesto,kao probao sam par puta kao mlad.Ne zelim svojim iskrenim odgovorom da im dajem primer i ostavljam otvorena vrata da to mogu slobodno da rade kad god hoce.Razmisljam u pravcu okruzenja u kojem zivimo,komsiluk,rodbina uza i sira,prijatelji,mala smo mi sredina da bi se tako nesto shvatilo i prihvatilo i necu da eksperimentisem sa svojom decom.Neka se kriju kao sto se i ja krijem od mnogih a doci ce i neko sretnije vreme.
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Imam 'tinejdžera',skoro momak pravi,sad će 17 g. za koji mjesec:).Probao je sigurno već,primjetio sam ponekad kad dođe kući,probali su i posaditi....srećom, a ponajprije zahvaljujući mom dobrom prijatelju...spriječeni su u tome(cijela ekipica).Spašeni su a da i ne znaju to.
Tada sam mu rekao da se ne zeza sa time jer je kažnjivo i da će prvo meni kao roditelju malodobnog djeteta natovariti brigu i zlo na vrat a i sebe dovesti u jako nezgodan položaj,(škola,okruženje u kojem živimo i sl).

Sad mu moram ubrzo objasniti zašto idem ja u zatvor,ako mi ga dosude.
Šta reći djetetu svom?
 

artistic

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
26.07.2011
346
1.478
143
Universe
jbg...ja mislim da je najbolje bit iskren i popričat razumno sa svojim djetetom i objasnit mu sve uvezi toga...dobre i loše strane...pa sad kako ko...svako ima pravo odgajat dijete kako želi...
 

2cv

Aktivan Član
09.01.2012
101
61
28
Hooker je napisao(la):
Nije sala,deca velika,tinejdzeri,svaki dan ocekujem pitanje:Tata jesi li ikad duvao travu?
Kako da se postavim ja(koji bi travu preporucivao)prema svojoj deci i sta da im kazem?Da lazem ili da im kazem istinu ili da ublazim istinu...Nemam pojma,pomagajte!

Kako sam se ja sa time sukobila u ono vreme kad je bio sin još 'tinejdžer' sad mu je 25g. Ja sam generacija kad su postojali "šminkeri" i "friki", šminker nisam bila jer sad nebi bila na tom forumu. Vozim kao "čudna" kola i zbog toga smo nas dvoje sa sinom puno putovali po Evropi i uvjek kad je bilo prilike sam mu pokazivala kako ljudi izgledaju kad su alkoholičari i kako izgledaju ljudi koji uzimaju trdo drogu (to je bilo u Berlinu) i kao izgledaju žene koje "rade" svoj posao i kako izgleda čovjek kad je bezkučnik. Uvjek sam bila mišljenja bolje prva lopta nego druga. Moram napomenuti da nikad nisam pila alkohol, pušila vutru ili ikako drugčije konzumirala trde droge jedino što još radim je da pušim(veliko zlo). Uvjek baš uvjek kad smo bili u društvu sam naglasivala kao društvu uz njegovo prisustvom, da mi neče smetati ako če sin ponekad nešto popit ili se možda i napiti ako če pušiti cigarete ili konzumirati koju jolu ALI pored mene da ja znam i vidim, a istodobno naglasila šta se tiče tvrde droge (heroin, itd....)neču imati tolerance, on još danas zna,
da ako se usudi to uzet če imat veliki problem koji se zove MAMA ja sam veči problem nego droga. Ja sam mu iskreno kazala, ako primetim nešto tako ja ču ga izlečiti sa time, da ga za jednu godinu vežem na metar dugi lanac sa kuglom u podrumu dva puta hrano na dan i to je to, bolje sin na lancu nego u krsti. On zna da ja stojim za rječima, sam mu više puta dokazala kad je eksperimentirao oko mog limita. Kad smo bili jednom na nekoj žurki su pušili vutru i neko mu je spontano ponudio jolu a on odbaca (ne j... ne vidiš moju mamo) a ja tad kažem ako pušiš onda uzmi sad pored mene nemoj se kriti i ako češ pušiti još koji put mi kaži da ja nabavim vutro zato da ču znati šta pušiš i ako treba ču se i ja napušiti samo da nečeš kriti. I tako je bilo, kad je htio sam nabavila i to ga je držalo koju godino i pol a sad nema više težnje po bilo čem. Moj partner redovito puši i njemu nudi a on neče ponekad zatraži za "frende" da napravi utisak i to je baš sve. Ja kažem, djeci je treba kazati istinu jer se može dogoditi da saznaju istinu roditelja i onda ode respekt i poštovanje i njihovo najsladže "šta lupaš i ti si pušio ako tebi nije ništa onda neče ni meni. Kad djecu upoznaš sa svim čega se mi roditelji bojimo i jasno kažeš kakve su posljedice i šta valja i šta ne, neče biti nikakvih scena jer dete zna da se može osloniti na tebe i kazati istinu, više je zabranjeno to je slađije svi znamo to. Obraziti djecu i svaki dan naglasiti da ga volite otvorenost i istina najviše znače to čete kasnije primetiti kad odraste. Hooker veliko sreče. Polako korak za korakom i sa istinom u ruci. Mali savjet koji če možda izgledati čudno, vi nabavite vutro i napušite se sa detetom jer se zna danas šta sve rade oko vutre samo da je jača.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
neznam dali negdje vec ima ova tema tako da se unapred ispricavam naime o cemu se radi .puno puta sam na ovom forumu procitao pitanje "kako objasniti roditeljima sta to svjetli iz ormara i sta to motam u rizlu postoji vise nacina kako izbjeci najgore neka su uspjesna a neka manje ja sam u braku 18.g imam kcer od 18 prekrasna djevojka puno bistrija i pametnija od mene aktivno se bavi sportom,vegetarijanac i bla,bla ali ima matorog koji uzgaja žižu i sta sad .dali lose utjecem na nju dali sam los primjer cvjeticu za koji bi zivot dao.
 

derataur

Aktivan Član
02.03.2011
289
25
18
106
radije naziv teme promijeni bez ovog loseg roditelja...nisi los roditelj ako ti kcerka sve 5,eventualno ostavi ovo los primjer,al i o tom bi se dalo raspravljat :costumed-smiley-027
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
zna sve, nepostavlja pitanja ima svoj stav i misljenje o vutri i moje potpuno povjerenje imamo nevjerovatan odnos ali ipak se ponekad zapitam dali je to uredu.moram napomenuti da moja zena nepusi naravno ni malena ja se jedini bodem s travom u venu