Kako pomoći osobi oboljeloj od Chronove bolesti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
06.01.2012
23
1
0
44
djoledjoole je napisao(la):
bok, evo procitao sam cijeli dnevnik u jednome dahu i prvo da vam oboma cestitam na hrabrosti i dobroj zelji da podijelite svoja saznanja sa svima nama. ipak u najdobronamjernijoj mogucoj kritici moram ti reci da cijelo vrijeme ocekujem da krenete sa reguliranom prehranom a o tome su vas vise puta upozorili najdrazi nasi vutrasi. dakle: kava, kolaci (jaja, mlijeko, secer, prasak za pecivo, arome, margarin ) grah i suho meso, kobase ( pa i nek su neljute ), mlijeko... to je ono sto je spomenuto u vasem dnevniku... i vejrujte mi da ono sto je dobro i zdravo nije nedostupno zbog cijene. a takodjer , s obzirom na gospodjino zdravstveno stanje nije vrijeme ni za predrasude a jos manje za malodusnost i prepustanje nekim starim navikama, udovoljavanje takvim sitnim hazardima kao sto su kremsnite ili cupavci. sa nekim se stvarima najbolje pomiriti sto prije i prihvatiti da vam nesto od toga vise nije dostupno. a da budem i konstruktivan u ovom postu predlozit cu vam da ono sto je navedeno izbjegavate ( citaj: izbacite ) a prehranu bazirate na integralnim zitaricama ( osim psenice koja stvara previse sluzi u crijevima ali kamut i pir su odlicna zamjena ), bijeloj ribi ( ne mora biti skupa ) vocu i povrcu. sve najbolje vam zelim od srca i pratim dalje..

Integralne žitarice se ne preporučuju za Chronovu bolest (jer iritiraju crijeva). Evo što treba izbjegavati:


  • alkohol
  • maslac, majonezu, margarin, ulja
  • gazirana pića
  • kavu, čaj, čokoladu
  • kukuruzne ljuske
  • mliječne proizvode (ako postoji intolerancija na laktozu)
  • masnu hranu, prženu hranu
  • hranu bogatu vlaknima
  • hranu koja nadima (leća, grah, mahunarke, kelj, bokula, luk)
  • orašaste plodove (kikiriki maslac i ostale maslace od orašastih plodova)
  • sirovo voće
  • sirovo povrće
  • crveno meso, svinjetinu
  • začinjeno
  • cjelovite žitarice i mekinje

...a kao što je djole primijetio, gospođa uglavnom jede upravo to što bi trebala izbjegavati. Normalno da ima grčeve i bolove, kako i ne bi, kad svaki dan unosi hranu koja joj iritira crijeva. Zašto ne skuhate pileću juhu, kuhanu piletinu, kompot od voća, kuhano povrće, neku ribicu na lešo..?

p.s.
Evo sad sam otišla pročitati sve tvoje postove i evo što je gospođa jela - prema tvojim zabilješkama - kolači, kolači, jaja sa slaninom, burek, sir i vrhnje, banana, pomfrit, pileći šnicl, palačinke, kelj s kobasicom, kuglof, kolači, slane štangice, grah i rebarca, kiseli kupus, kolač, i svaki dan kava. A sad baci oko na gornju list stvari koje bi trebalo izbjegavati, pa ćeš shvatiti da ona u pravilu jede upravo to što nikako ne bi trebala (grah, kelj, rebarca, slaninu, kolače, palačinke, pomfrit... sve jedno gore od drugog - prženo, masno, začinjeno, napuhujuće), a nigdje ne vidim da jede kuhanu, nezačinjenu i nemasnu hranu. Stvarno, to nije teško skuhati i nije skupo, a više će pomoći gospođi nego svi lijekovi i sva alternativa ovog svijeta.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Zdravija hrana ne mora nužno biti i skuplja, vjeruj mi ;) Prženo ti je naj veći neprijatelj, makar bio i potpuno zdrav, a zamisli koliko smeta bolesnoj probavi. Poslušaj Mirtu, očito zna što govori ;)
Ja imam jednu primjedbu na mlijećne proizvode. Meni nikad nisu pomogli ti probiotici, a na mlijeko samo sam jako osjetljiv. Držim se jedne, po meni pametne izjave: "Kravlje mlijeko je za tele" :icon_lol:
I hrana lijeći, a hrana nebi trebala biti alternativna medicina.
 

Snjezana1971

Aktivan Član
17.01.2012
527
140
83
Hvala na savjetima koje "nazivno" podržavam ali s obzirom na iste mi bi trebali svaki dan u trgovinu/pijacu(živimo u zgradi jbg. nema bašće) gdje kupiti sve navedeno, kažete netreba biti nužno skuplje ali... to se kosi s trenutnom situacijom kao i trenutnom ponudom i mogučnošću kupnje(ogran. financ. što je prevelik jaz s obzirom na potrebe nažalost) sve što sam navodio je u tako malim mjerama da je vjerujem neškodljivo, daleko od toga da nešto nebi trebalo izbaciti iz prehrane, teško se pridržavati svih tih savjeta, i u bolnici to nije moguće, a ne kod kuće nažalost.Savjeti više doktora jedite od svega po malo što znate da vam nesmeta(kroz dugogodišnju praksu već se sve iskristaliziralo glede ishrane opet s obzirom na mogučnosti)

1. alkohol žena netroši pa i ja nepijem skoro ništa(1-2 boce piva 0,5lit Radlera na mjesečnoj bazi)
2. suncokretovo ili maslinovo ulje na kojem se kuha,peće domaća mast jako rijetko
3. gazirana pića nekoristi
4. od kukuruza samo kukuruznu krupicu za žgance(palenta)ponekad 1-2 puta mjesećno
5. mlijećne proizvode jede tj. sir i vrlhnje, ponekad jogurt i to čvrsti
6. hranu koja nadima(većinom kuhano u juhi, ponekad malo graška, grah nejede a ako se nešto kuha u njemu od mesa onda malo s juhom od graha) mora senekada i jesti
7. orašaste plodove nejede(eventualno u kolaćima samljeveni orasi ili lješnjaci) ali nejedemo svaki dan koleće:icon_lol: nažalost menibi to odgovaralo ali....
8. sirovo voće skoro pa da i nejede osim banana, a ostalo dakle jabuke,breskve oguli jer nesmije neprobavljivu koru od voća, naravno kompote voli i jede
9. cjelovite žitarice nisam ni vidio kako izgledaju odavno jedino kroz kruh, rižu kuhanu jede
10. Začinjeno jbg. koliko se baš mora da nije bljutavo ni sam nevolim prejake okuse,slano,ljuto uopće nekoristimo,
11. glede bjele ribe žena voli ribu i ponekad uzmemo lignje,šarana(narezanog što žena sve pojede) ja nevolim ribu i nejedem ju.

Tako da smo od svega što nesmije to sveli na najmanju moguću mjeru koliko se može,zna i naravno to nam finan. dopuštaju jer nažalost bez njih nema ništa bez obzira što se navodi "nemora da bude značajno i skuplje pridržavati se zdrave ishrane".Ipak smo samo ljudi pa si nekad malo i damo oduška s zabranjenim stvarima ali u tako malim količinama da zadovoljimo i tu strast jbg. nemožemo se baš ni svega pridržavati(nemoj jesti to i to,nemoj raditi to i to, nemoj disati jer je zrak zagađen,sva je hrana sa nekakvim "E" i drugim njesrima) pa jedino da odmah pozovemo "ferdu lopatića" i riješimo se svih problema.
Glede redukcija kojekakvih onda bi tu spadalo i "nemojte pušiti" bez obzira što se puši nije zdravo nažalost i je tako ali evo žena već 3 dan nije zapalila pljugu(namjera da ostavi pljuge pa ćemo vidjeti hoće li to uspjeti) a iskreno nemamo ni love za pljuge jbg. 350kn nije za baciti samo tako u dim na mj. bazi i to ako budemo htjeli jesti jednostavno će morati izbaciti.Oboje smo u mirovini ali nismo u "predsjednićkim mirovinama" i prihodi su dosta mali nažalost ima se i kredita kao i velika većina pa je sve to dosta ograničavajući faktor u životu.(znamo da je svima teško)

Hvala na savjetima i razumijevanju.
 
06.01.2012
23
1
0
44
Snjezana1971 je napisao(la):
1. alkohol žena netroši pa i ja nepijem skoro ništa(1-2 boce piva 0,5lit Radlera na mjesečnoj bazi)
2. suncokretovo ili maslinovo ulje na kojem se kuha,peće domaća mast jako rijetko
3. gazirana pića nekoristi
4. od kukuruza samo kukuruznu krupicu za žgance(palenta)ponekad 1-2 puta mjesećno
5. mlijećne proizvode jede tj. sir i vrlhnje, ponekad jogurt i to čvrsti
6. hranu koja nadima(većinom kuhano u juhi, ponekad malo graška, grah nejede a ako se nešto kuha u njemu od mesa onda malo s juhom od graha) mora senekada i jesti
7. orašaste plodove nejede(eventualno u kolaćima samljeveni orasi ili lješnjaci) ali nejedemo svaki dan koleće:icon_lol: nažalost menibi to odgovaralo ali....
8. sirovo voće skoro pa da i nejede osim banana, a ostalo dakle jabuke,breskve oguli jer nesmije neprobavljivu koru od voća, naravno kompote voli i jede
9. cjelovite žitarice nisam ni vidio kako izgledaju odavno jedino kroz kruh, rižu kuhanu jede
10. Začinjeno jbg. koliko se baš mora da nije bljutavo ni sam nevolim prejake okuse,slano,ljuto uopće nekoristimo,
11. glede bjele ribe žena voli ribu i ponekad uzmemo lignje,šarana(narezanog što žena sve pojede) ja nevolim ribu i nejedem ju.

Od svega što sam navela, nisi se osvrnuo na prženu i masnu hranu, crveno meso, svinjetinu.
Jaja sa slaninom, grah s rebarcima, burek, kolači, palačinke, pomfrit - to je sve masna i teška hrana, a kelj i grah napuhuju.

Mislim da ni financije ni češći odlasci u trgovinu ne bi smjeli biti razlog da se ženi omogući prehrana koja joj ne škodi - makar stvarno ne vidim po što od ovoga bi trebalo ići više puta u dućan, ili da bi bilo skuplje:
kila krumpira košta jednako bez obzira da li ga planiraš skuhati ili napraviti pomfrit. Od piletine (koja nije skuplja od kobasica i rebarca) se može napraviti fina lagana juha s korjenastim povrćem, a meso kuhano pojesti s kuhanim krumpirom i povrćem iz juhe. Jabuke se mogu dobiti za 4-5 kuna kilogram. Jaja se mogu jesti kuhana, a ne pržena sa slaninom. Plava riba je jeftina (srdelice) i jako zdrava, oslić je jeftin i zdrav (a šaran je MASTAN i TEŽAK, lignje vjerojatno pržite - opet masno). Možete skuhati riblju juhu s povrćem i rižom. Možete skuhati varivo od ječma (ječam je jeftin) s povrćem i piletinom. Umjesto palačinki s pekmezom može pojesti šnitu kruha s pekmezom. Ako joj mliječno ne škodi (to je individualno), može jesti griz na mlijeku, umjesto kolača može pojesti puding, umjesto slanine možete kupiti pileću ili pureću salamu.
Reci, što bi to bilo preskupo ili nedostupno? I na cigaretama možete uštediti, sam si rekao.
 

Snjezana1971

Aktivan Član
17.01.2012
527
140
83
Vjerujem da iz svega ovog pročitanog što smo svi napisali, a posebno ja izgleda "sjajno i bajno" ali to nije tako, ako kažem da ja i žena živimo sa 2200kn i od toga moramo platiti i režije(sad je došao račun za grijanje 950kn još samo voda-150kn,pa struja-200kn,pa net i tel-200kn,stanarina 120kn, barem 200kn za gorivo jer moramo imati auto ukoliko se nešto desi glede stanja žene da možemo u bolnicu, pa kad se sve zbroji= ja ni nesmijem jer će me opaliti srce):eek:hno: mislim da bi trebalo biti sve jasno nažalost sve do sada nisam želio iznositi prihode ali oćito da moram kako bi se stekla slika da su sve ove stvari i savjeti dobri i vjerujem da se možda nešto i može napraviti ali jako malo vjerovao netko ili ne, možda ima kakav provjereni recept pa bi ovim putem sve molio ako znaju neka napišu može i na PM.

Ma jednostavno to i nema veze sa "tvrdi orah" jer ja to i po prirodi nisam, da jesam pomirio bi se s situacijom kakva je i nebi se ni trudio pomoći ženi pa onda ni sebi, prihvatili bi mišljenja doktora tj. alopatske medicine i stvar riješena ali nažalost nije tako, zato smo i krenuli u nešto ovako te se nadamo da će pomoći barem malo, već smo do sada puno napravili ali "vjerovao ili ne" nemogu se oteti dojmu da možda više nemožemo učiniti, nemožemo birati što želimo kupiti, a što ne spominje se krumpir,riža i neke osnovne stvari koje su normalne u kuhinji te je samo izbor i način kuhanja možda neprimjeren ali kad se 3-4 namirnice vrte u krug nema tu života nažalost.
Meni je najlakše pitati što i kako te na koji naćin jbg. ja ženu nemogu učiti kuhati kad neznam ni ja, izbora traženja i kupnje baš i nema, odlazimo 1 puta u mjesećnu kupnju i što kupimo, kupimo ostatak samo za mlijeko i kruh i ono najosnovnije, nažalost možda se neznam dovoljno izjasniti ili napisati ili pišem kineski jednostavno neznam a volio bi......

Neljutim se ja na nikoga štoviše pokušavamo neke stvari i uvažiti i promjeniti ali.... i naravno da nešto pokušavamo ali možda su svi vaši prijedlozi/zahtjevi ili nazovi to kako god hoćeš preveliki izazov za nas tj. neznamo dalje......ili možda mi/vi previše očekujemo, stanje je teško i takvo je kakvo je nažalost i ja bi volio da je drugačije i bolje ali.....
Znam da ste svi uz nas i da pratitie situaciju te znam da svi želite vidjeti više....... ali tko neželi....

Bili smo nažalost u bezizlaznoj situaciji zadužili se nekim kreditima zbog žene naravno i svih potreba te skupih lijekova kao i 45 dana života u ZG dok je žena bila na operacijama tako da smo prošle godine bili i na portalu danas.hr javno tražili financ. pomoć takoda situacija nije lagana nažalost ali...... i ovoga nebi bilo da dobri ljudi nisu pomogli jer sam već naveo da su nas tražili 1.200ojra za ulje što naravno nemamo, ma uglavnom svima sorry što vas udavismo problemima ali.....
Hvala svima:thankyou: my :family1:
 
14.01.2012
42
2
0
47
drago mi je da su se i drugi ukljucili u ovo uvjeravanje ( naravno samo sa najboljim mogucim namjerama ) jer je vazno da ti i tvoja zena shvatite koncept alternativnog pristupa zdravlju. meni se cini da vi jeste napravili veliki korak prema zdravlju izbacivanjem kemijskih otrova u obliku lijekova koje vam nudi zapadna alopatska medicina kako bi sanirala goruce simptome sto su kod vas bol i grcevi. ali slijedeci korak niste napravili a to je cjelovit pristup problemu ( ovo ne govorim sa namjerom da umanjim sve vase ogromne napore i zbog kojih svi ovdje suosjecamo sa vama). naime vi ste alopatske medikamente zamijenili sa uljem kanabisa i nadate se ( a i svi mi sa vama ) da ce vas to rijesiti bolova i grceva i to bi za pocetak bio zadovoljavajuci rezultat. ali sa alternativnom medicinom ( ne volim taj izraz ) je stvar drugacija i doista postoje neki prirodni preparati koji mogu pomoci i ulje kanabisa je jedan od njih. ipak je najvaznije prestati opterecivati organizam sa tvarima koje mu ne pasu i to najcesce unosimo hranom ( ili nekakvim katranom po plucima ;) kako bi se tijelo moglo regenerirati, sto ono po prirodi stvari cini kada je u homeostazi. ponovo velim da ovo nije napad na vas niti nedostatak razumijevanja za vase muke, ni sa moje ni sa mirtine, zloove i ostalih koji vas savjetujemo. bilo bi dobro da sad kazete: dobro, imate pravo , sta sad da napravimo dalje? spremni smo za nove ideje... ali tvrd ste orah ;) zato pozdravljam mirtine prijedloge za dnevni menu.. drzite se i uz vas smo i dalje.

edit post : dok sam ovo pisao vi ste taman postali ovo gore... Cestitke na tome ... to je vazan korak :banana:
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Ja sam otpočetka ove teme mišljenja da ulje jednostavno ne može pomoči dok se pije kava i ostala nepreporučljiva hrana. Ulje po meni dolazi nakon šta se striktno liječi točnom i zdravom prehranom, da nekažem dok se to ne ispoštuje da je skoro pa bacanje ulja za kojeg dobiti također trebaju hebena pravila i mnogo mnogo brige. To se ne može shvatiti dok nisi sam u tome od početka do kraja.
Možda zvučim ružno ali tako je.
 
06.01.2012
23
1
0
44
Pitanje u vezi računa - ja živim u ZG u stanu cca 70m2 i grijanje mi je 550 kuna zimi, struja 90kn, voda 50-100kn. Kako to da su vama računi toliki?

Dalje, ako živite od 2200kn, zar vam nije žao dati 350 kuna na cigarete, a istodobno žena jede to što ste naveli.
I dalje kažem da alternative koje predlažem NE koštaju više, već čak i manje. A nije nikakva mudrost skuhati, to može i malo dijete.

Ako žena peče kolače, sasvim sigurno može i zna skuhati običnu juhu ili napraviti griz. I da, kolači nisu baš jeftini.

a evo i praktičnog savjeta:

http://dalje.com/hr-zivot/kako-kuhati-fino-a-jeftino/161678

Knjiga košta 20 kuna. Naravno, treba odabirati one recepte koji odgovaraju onome što sam već navela, pa tako nećete odabrati grah ili nešto prženo, no sasvim sigurno ima dovoljno laganih stvari unutra.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Da, večina ljudi nije dovoljno upućena u način funkcioniranja svog tijela, o izvoru i mehanizmu svoje bolesti, količini zatrovanosti svojih vitalnih organa i štetnosti svakodnevnog života (unašanje otrova u organizm i drugih totalno loših tvari koje sprečavaju ili otežavaju djelovanje lijeka)... a to je vrlo bitno jer određuje u kojoj mjeri i dali će uopće lijek djelovati. Također je vrlo nezgodno što se taj lijek ulje ne sastoji samo od jedne djelotvorne molekule već je to cjeli mix svakakvih kanabinoida čiji omjeri imaju drugačije djelovanje.
Tako je CBD u ulju jednako bitan, a u mnogim slučajevima (vrstama bolesti) i bitniji od THC-a, a mi imamo ulje koje ima minimalno CBD-a s mnogo THC-a, i onda se vrlo lako dogodi da imamo ringišpil u glavi (jer je thc između ostalog jak psihodelik) cijelu terapiju a druge molekule koje su zapravo najbitnije za našu bolest djeluju minimalno jer ih ima premalo, i još k tome je tijelo u toksičnom kaosu i disbalansu esencijalnih mikroelemenata, zbog čega nemogu imat kvalitetan utjecaj, i onda se čudimo, žalimo, razočarani smo uljem i odbacimo sve skupa samo zbog svojeg neznanja i pogrešnog pristupa.

Svijet je u kompletnom qurcu pa se na žalost mi laici moramo igrati doktora, a to je vrlo kompleksna profesija prepuna bitnih znanja koje mi nemamo. Potrebna nam je cjela znanost o konoplji i njezinim uljima, te obrazovani doktori u toj domeni koji će nam znati propisati pravilnu terapiju s uljem koje sadrži točno onaj mix kanabinoida za koji se zna kako djeluje na određenu bolest.

No do tada moramo što više proučavat tematiku i biti sam svoj majstor.
Stoga po meni je najbitniji prvi korak u lječenju čišćenje tijela od toksina. Ako je tjelo u toksičnom kaosu, imunološki sustav bavi se tim problemom, ili je zbog toga gotovo onemogućen. Za to je odličan aktivni ugljen i klorofil (ekstrakt ili sviježe zeleno povrće), ugljen ima ogromnu površinu na koju se adsorbiraju toksini, njegova moć je izvanredna (možete popiti teški otrov neposredno poslije uzimanja ugljena i neće vam biti ništa, toliko je snažan), a klorofil je jedan od najvažnijih kelata u prirodi i veže na sebe teške metale (koji su velik problem organizmu i uzrokuje svakakve degenerativne bolesti), također dobro bi bilo proć program čišćenja od parazita jer smo ih svi prepuni a oni rade sranja u nama i ispuštaju toksine. Dakle treba pripremiti teren za lijek, a već sama priprema tj. čišćenje vrlo često dovodi do ozdravljenja jer omogučuje imunom sistemu da radi svoj posao.

Druga najvažnija stvar je prestati se trovati, znači prestati jesti šećer, masnu i junk hranu, i svo očigledno smeće od hrane što je večina hrane kojom se ljudi hrane. Počet jest puno voća i nešto povrća. Sljedeće treba organizam dovesti u balans što se tiće esencijalnih tvari (vrlo bitno), za to je najbolje ulje od sjemenja konoplje, treba ga počet redovno konzumirati. Da bi imunološki sistem (i sve ostalo u nama) mogao funkcionirat potreban je pravilan balans esencijalnih tvari i drugih mikroelemenata.

i tek onda moramo nabaviti neku sortu s mnogo CBD-a (THC-a je uvijek dosta i previše) i izraditi ulje te počet terapiju.
 

Snjezana1971

Aktivan Član
17.01.2012
527
140
83
Nažalost pokušao sam objasniti našu životnu situaciju ali vidim da je "nekima očito neshvatljivo" pa se više ni neću/nemogu potruditi objasniti naizgled jasnu stvar, a to je da je "novac" sredstvo za život i ako ga nemaš jbg., a ne egzibicija i nećiji hir nažalost je tako vjerovao netko ili ne.Nitko me nemože uvjeriti da se može živjeti bez novca, možda i može ali na roditeljskoj ili nečijoj grbi.

@MirtaD
Navodiš svoje troškove ali ne i prihode, jer nevjerujem da živiš di živiš s našim prihodima ali uspoređuješ rashode(iskreno volio bi se zamjeniti s tobom ali u kompletu tj. da živim s tvojim prihodima i rashodima gdje god želiš, jer s obzirom na savjete na forumu vjerojatno dobro zarađuješ s obzirom da poznaš tematiku o kojoj prićamo tj. savjete glede raznih oboljenja-Chron,MS i sl. :eek:hno: te glede naših troškova moraš pitati gradske oce jbg. ako čitaš i pratiš tzv. prosjećnu HR košaricu onda znaš da živimo u jednom od najskupljih gradova, a najslabijih po prihodima.(I nemamo banditosa za gradonačelnika ali imamo nekog svog):eek:hno:
Glede pljuga,da žao mi je dati toliku lovu i to sam rekao ženi i dosta smo razgovarali o tome, te vjerujem da će se i to "morati" riješiti ne dobrom voljom nego prisilom jer love "nema"
Neznam da li iz tvojih rijeći i mišljenja izlazi sarkazam i podsmijeh na konstataciju "Ako žena peče kolače, sasvim sigurno može i zna skuhati običnu juhu ili napraviti griz. I da, kolači nisu baš jeftini." i neznam što bi mislio na istu.
Što misliš da jedemo ili misliš da ništa nejedemo, kao i glede mesa u prijašnjem postu(nebiramo isto i jedemo što možemo kupiti, a u zadnje vrijeme sve manje istog, nemamo za janjetnu,pureće filete,pileće bijelo meso,oradu,pastrve,soma i dr.) znamo što valja ali.....
Glede knjiga i kuhanja imamo jedno 3-4 iste sa barem 1000 recepata ali to sve za iste treba i kupiti i u njima ima isto sasvim laganih stvari glede izbora za kuhanje.Nemamo za baš tu knjigu love jer mi je žao lovu bacati na knjige kad sve mogu naći na net-u kad ga već plaćam i to mi je jedina zadovoljština u životu pošto ni nepušim ni nepijem.



@Green
Mislim da si u krivu onda od poćetka, jer nevjerujem da se svi oboljeli pridržavaju bilo kakvog savjeta glede ishrane, jedino oni kojima financ. neprestavljaju problem(ljudi jedu što imaju i pošlo je vrijeme fantaziranja, pojedinci nemaju ni za kruh, a ne da vode brigu što će jesti) u to sam se uvjerio i u bolnicama dok sam obilazio ženu jer je barem 2 puta godišnje po 14 dana u istima nažalost, vidio sam ljude koji su ćak i molili doktore još par dana da ostanu dulje jer se nema što za jesti, a kad vidiš kako jedu bolnićku hranu(koja je rijetko dobra) odmah ti bude sve jasno nažalost.

Hvala svima na mišljenjima,savjetima,razumijevanju tko ga ima.Ako sam nekoga uvrijedio odmah se isprićava ali.... samo sam objektivan i iznosim svoje razmišljanje te pokušavam odgovoriti na upite.

Edit: U potpunosti se slažem s kolegom Beyond, mismo pioniri u pokušaju ispravljanje "ljudske/lječnićke greške" koja je u ovom slućaju prevelika i sad imamo što imamo, oni su se povukli i organizam doveli u "disbalans" i teško se vratiti na pravi put.Oštećenja su prevelika, možemo eventualno pokušati smanjiti daljnje probleme što i pokušavamo koliko kod možemo.
Nismo savršeni jbg. i pno toga ni neznamo, nije samo nešto pročitati i pogledati dosta treba puno experimentiranja, što je i najgore još uvijek neznamo "TOČNO" o kakvoj se bolesti radi, žena ima 4-5 dijagnoza vodila se gro godina pod krivom dijagnozom liječena krivim lijekovima jbg. ima tu puno toga nažalost.
Idemo dalje pa čemo vidjeti što i kako, neke stvari morat čemo riješavati u hodu koliko možemo, ali valjda čemo nešto postići i vjerujem da će rezultati biti ohrabrujući....
 

mazar

šaman
Poznanik Foruma
28.07.2011
1.551
2.971
188
Beyond je napisao(la):
i tek onda moramo nabaviti neku sortu s mnogo CBD-a (THC-a je uvijek dosta i previše) i izraditi ulje te počet terapiju.
apsolutno se slažem:ridinghorse:

i još nešto, evo upravo držim u rukama račun za plin koji je danas došao - za 55m2 = 867 kn (rata za 2. mjesec + razlika)
 
06.01.2012
23
1
0
44
Snježana1971 - za troškove računa sam pitala samo zato jer sam zgrožena kako mogu biti toliki, jer Zagreb je općenito najskuplji, barem tako kažu. Što se ostalog tiče, nema nikakvog sarkazma. Niti vas poznam, niti mi je u interesu nekom nešto spuštati, ali vidim da ne čuješ što govorim i žao mi je tvoje žene koja se toliko muči, a hrana je prvo što treba mijenjati. Kažeš da imaš internet - pa sve ovo što sam ti napisala sam skinula s interneta + malo općeg znanja, ništa posebno. Pokušavam pomoći, a ti se vrijeđaš. Kuharicu sam ti preporučila jer su u njoj JEFTINI recepti (Zato se i zove Fino i jeftino), ne zato što mislim da nemate kuharicu. Navela sam ti dvije vrste JEFTINE ribe, a ti uporno po svom i navodiš skupu ribu. Stalno navodiš neke razloge zašto ne ovo ili ono, pa vi to ne znate kuhati (a ja ti kažem da se tu nema što znati), pa nemate novaca (a ja sam ti navela baš zato JEFTINIJE a zdrave stvari), pa morali bi često u dućan (taj dio mi nije jasan). Dala sam konkretne primjere, ako je nešto nejasno pitaj, ali nemoj mi imputirati nešto što nisam rekla (recimo, ja nigdje ne spominjem janjetinu i pastrve). Da skratim - i bez posebnog znanja kuhanja i bez skupih namirnica tvoja žena može jesti hranu koju će njena crijeva podnositi. Ne govorim da ona mora jesti SKUPU hranu, nego da mora jesti KUHANU, LAGANU hranu (umjesto prženu i masnu). Kuhani krumpir, a ne pomfrit. I tako dalje - da se ne ponavljam.Evo tu imate sve na jednom mjestu, za slučaj da se predomislite:Zdravlje.hr
 

2cv

Aktivan Član
09.01.2012
101
61
28
MirtaD je napisao(la):
Od svega što sam navela, nisi se osvrnuo na prženu i masnu hranu, crveno meso, svinjetinu.
Jaja sa slaninom, grah s rebarcima, burek, kolači, palačinke, pomfrit - to je sve masna i teška hrana, a kelj i grah napuhuju.

Mislim da ni financije ni češći odlasci u trgovinu ne bi smjeli biti razlog da se ženi omogući prehrana koja joj ne škodi - makar stvarno ne vidim po što od ovoga bi trebalo ići više puta u dućan, ili da bi bilo skuplje:
kila krumpira košta jednako bez obzira da li ga planiraš skuhati ili napraviti pomfrit. Od piletine (koja nije skuplja od kobasica i rebarca) se može napraviti fina lagana juha s korjenastim povrćem, a meso kuhano pojesti s kuhanim krumpirom i povrćem iz juhe. Jabuke se mogu dobiti za 4-5 kuna kilogram. Jaja se mogu jesti kuhana, a ne pržena sa slaninom. Plava riba je jeftina (srdelice) i jako zdrava, oslić je jeftin i zdrav (a šaran je MASTAN i TEŽAK, lignje vjerojatno pržite - opet masno). Možete skuhati riblju juhu s povrćem i rižom. Možete skuhati varivo od ječma (ječam je jeftin) s povrćem i piletinom. Umjesto palačinki s pekmezom može pojesti šnitu kruha s pekmezom. Ako joj mliječno ne škodi (to je individualno), može jesti griz na mlijeku, umjesto kolača može pojesti puding, umjesto slanine možete kupiti pileću ili pureću salamu.
Reci, što bi to bilo preskupo ili nedostupno? I na cigaretama možete uštediti, sam si rekao.



Malo sam pratila sve ovo oko toga što ste napisali i savetovali Snježani pa sam odlučila napisati ovo:

Idemo po redu, da neče biti zbrke oko namirnic-jela

Pile-ono koje dobije za 2 meseca par kg i stoji pod žaruljama
Jaja-koja ona iz bateriskog uzgoja ili one "domače" od kokoški koje jedu gensku promenjenu hranu ili one što trebaju na dan prizvesti par jaja da ispune broj za uzgajatelje
Krompir-kad mi pronađete krompir koji je domač i nije gensko promenjen i nije u njemu ništa od pesticida i ja ga kupim sam 1 u redu
Riba- svi znamo, da su ribe kao zdrave(nekad bile) danas u to vreme je baš rječ o tome da ribu stavit na jelovnik najviše jedan put jer ima u sebi suviše živog srebra i još su dobre jer jedu klopu koju mi puštamo kroz kanalizacijo i sve te ladje i svi ti derivati u vodi-zdrava riba
Povrče- sve jednake velikosti kao da si je narisao sigurno prirodno uzgojena i zdrava
Riž- od dakle iz Kineske
Ječmen- u svetu postoje samo još 5% žitaric koje nisu gensko promenjene i tih 5% nije ni kod nas i ne kod vas, dal ste znali, da naše i vaše žito izvoze u Avstriju a mi i vi uvažamo Kinesku sigurno je razlog da je zdrava i prirodna, zašto je onda Avstrijanci ne žele i svi ostali
Kruh- danas kad kupiš kruh može stajati najviše 2 dana i ode on ča a nekada je stajao sedmicu dana pa mu nije bilo ništa, sigurno je u njemu nešto zdravo da izgleda famozno i dobro samo rok trajanja mu je 2 dana
Puding- recite vi meni od kad je bio bilo koji prašak zdrav i dobar
Salama od piletine i puretine- jeste vi ikad pročitali šta sve stoji u takvih salamama same zdrave stvari koje uzrukujeju rak i sve ostalo kad pogledate sve što ima je E-ovaki, E onaki i to su karcinogene stvari, prijatno na zdravoj hrani
Pekmez- je dobar kad ga radite iz starih sorti koje nisu špricane i namesto šečera stavite STEVIJU to je biljka koja je zabranjena jer ima jedan listič za 400 puta više sladkobe nego šečer i kad bi to ljudi znali nebi kupovali šečer,saharin, natren i novac nebi otišao koorperacijam nego bi ostao kuči
Cigareti- to je jedino gdje se slažem sa vama i ja pušim i kad sam se ja razboljela od raka nisam prestala pušiti jer mi je sam lječnik rekao, da bi to bio preveliki šok za tjelo i psihu, a sam smanjila na par cigareti na dan. Danas pa opet po staroj naviki, samo jednom se živi, ne pijem, se ne drogiram, uvjek gledam šta konzumiram, radim na tome da sama uzgojim hranu brez škropiva i ostalog sranja a težko je doči do starih sorti to možete pronači samo još kod koje stare bake od 80-90g da su sačuvale.
Tako su prije 20g rekli da svinjska mast nije zdrava jer stvara holesterol ali danas su se predomislili ne treba kazati zašto i zbog čega, cjeli život trošim svinsku mast, i sve lekovite bilke koje su več zaboravljene i od njih pravim čajeve.
Oko vutrinog ulja pa ovo
Prošle godine kad sam bila na sajmu vutre u Dunaju-Beč bio je simpozij oko feminiziranih semenki, sad rade na tome, da bi zabranili prodaju tih jer su se izrodile i nisu to što bi trebale biti-kemija,genske promjene i sad baš rade na tome da bi vratili stare sorte koje su u moje vreme nešto značile i bile 500 puta bolje-domačica.
Ako sam šta zaboravila se izvinjavam, samo kažite i sve ču obrazložiti i dokazati, jer ja to mogu a vi ne u to sam uvjerena.

Snježana1971
Evo i vama par rečenica.
Prvo ko prvo vas dvoje živite svoj život, tvoja žena ima bolove i niko joj nemože uzeti toga, ona zna več prilično šta joj valja i šta ne nije bolestna od juče. Radite kako mislite da je uredu ako vas ko podržava ili ne, nije vaš problem nego naš. To što sam pisala ja i svi ostali stvaraju kod vas samo neku nervozu i psihozi a to nije dobro, zato gledajte sebe i opet sebe i opet sebe jer mi nečemo umesto vas. Svak je lahko pametan a kad se razboli tek tada vidi da je lupao budalaštine koje nisu potrebne i značajne. Bolje živjet1g ko čovjek nego 10g patiti. Mislim, da je najbolje, da idete na pašnik i se tamo pasete ko krave i neče biti otrova hahaha (šala-crni humor). Sve dobro i nadalje, nadam se da če sve dobro proči iako znamo da ta bolest nije izlečiva 100%.

---------- Post added at 21:19 ---------- Previous post was at 21:14 ----------

PS. Mirta D, gdje vi živite, sigurno ne u ovi dobi gdje je sve "zdravo"
pa bez zamere ništa zlo mišljeno jer se zna kakav je svet danas
 

Snjezana1971

Aktivan Član
17.01.2012
527
140
83
Ja izgleda pišem "kineski" ili neznam hrvatski očito da je negdje "kratki spoj". Sve moram kupiti nemamo od nikoga ništa, po kruh odlazim u trgovinu i sve moguće namirnice što trebam moram kupiti "NEMAM NOVACA" neznam što tu nije jasno jbg. što god kupim prodaje se u trgovačkim lancima "Konzum-Lidl" ovdje nema ništa drugo.Aloooo ribe nema kad je uspijem uhvatiti frišku onda ako mogu kupim(šaran je najjeftiniji" ostalo ima sve smrznuto gdje je tu zdrava htana, a jeftina nije sigurno aloooo tko zna koliko su u zamrzivaću, nisam u ZG gdje ima more opcija,mogučnosti.ZG nije najskuplji i neće ni biti ali zato imate najbolje plaće i najviše mogućnosti općenito, očito nepratiš HR košaricu.Centralizacija je max. uspjela i sve ste prisvojili u velegradu, Slavonija je u banani i to kompletna nažalost nisu seljaci bezveze na ulicama.. Glede ribe sam se već izjasnio ja je nejedem, a lignje ako si ih možemo priuštiti onda nikako pržene jer nevolim jedino punjene ili pećene na maslin. ulju...
Glede skupe hrane samo sam naveo da znamo što valja ali nema se mogućnosti, a sve manje i za normalnu hrane, volio bi te vidjeti sa našim primanjima da toliko prićaš i mudruješ tj. što daješ savjete što valja a što ne, misliš da ja to nisam isto pročitao i ćuo od doktora.Glede toga što "njena crijeva mogu podnijeti" jer ti to sigurno znaš ili samo nagađaš, jer znaš možda koliko ima uopće tankog crijeva, debelog nema uopće-znaš koja je uloga debelog crijeva a koja tankog? kad toliko znaš i razumiješ se u medicinu,alternativu i nutricionizam molio bi te da nam svima objasniš?

Ja dobro znam što ti govoriš, ali ti izgleda nećitaš s razumijevanjem što i o čemu ja prićam nažalost.Režije su takve kakve jesu kao i primanja to neće nitko osim nas platiti i što nam ostane:eek:hno: za život pa bi volio da ti kuhaš s tim novcima i svojom mudrošću tj. znanjem.
A o kuhanju nebi više, samo da kažem da je lako biti kuharica kad imaš s čim ali bi volio vidjeti kad nemaš što pripremiti pa moraš improvizirati s onim što imaš pa ti budi kuhar/kuharica onda bi mogao i ja skuhati napraviti rućak kao što i napravim kad moram i nismo gladni.... i više apsoluto nevjerujem u "zdravu hranu"

Hvala svima na pomoći i razumijevanju naših problema, barem oni koji to razumiju.Neželim nikoga uvrijediti samo želim da se svi spustimo na zemlju i shvatio u kojem vremenu živimo i da su nam mogučnost jako ogranićene barem velikoj većini, a ona manjina koja uživa vjerujem ni nevisi po forumima i nežali se jer se ima "love/para" i oni se sigurno neskrivaju i boje se za svoje experimente kako bi pokušali izlijećiti svoje voljene.Naravno opet "čast izuzecima" onih koji imaju i pomažu one koji nemaju ali ih je jako malo jer mi još nismo dostigli tu svijest da stanemo na loptu kad nam je dosta te pokušamo pomoći i drugima da dostojanstveno žive nažalost....

EDIT: I da evo slažem se s ovom opcijom od kolegice cv2 i osobno ću preuzeti rizik i nabavu isključivo "zdrave hrane" čak sam spreman i podastrijeti račun nije problem.

Da, odmah i iskoristim i napišem stanje glede terapije i dnevnika da "nenabijam postove bezveze"
Ženi sam udjelio 1.terapiju od 3 zrna riže oko 09.15h i žena je danas opet bolje te se zabavlja "bojanjem i ispuhivanjem joja" te je naravno i pravila rućak:icon_lol: bio je dobar s obzirom na njeno znanje kuhanja, 2. današnju terapiju od 3 zrna riže sam joj dao oko 14.30 i dalje je sve OK glede stanja, i 3. po redu terapiju sam joj dao oko 21.30h žena pere suđe i bavi se razmišljanjem što bi mogla sutra "zdrvo kuhati" jer ipak to treba znati i moći.

Hvala svima na razumijevanju i podršci te se ispričavam ako sam nekoga uvrijedio ili se netko osjeća uvrijeđenim.
 

2cv

Aktivan Član
09.01.2012
101
61
28
Mislim, da je najbolje da ti nama staviš broj vašeg računa da ti mi stavimo pare na taj račun i onda čete se moči zdravo prehranjivati a konsekvencije zdravog prehranjivanja preuzmete na sebe.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Ok, malo ste se svi zaletjeli. Ja sam rekao nešto što je očito potaklo lavinu, pa ću od sad se držati sa strane.Samo ću se osvrnuti na to da iako je riba zatrovana, a povrće i pilići genetski modificirani, meni su nekako bolji od masne gice, a da se razumijemo, nema mi dražeg kolača od kobase. Jbga, smeta i ne trošim. To je moj primjer, nisam nikoga kritizirao, a ovdje smo da kažemo što znamo ili mislimo da znamo, pa onda na kulturan naćin raspravimo. Svi imaju neke kredite, dugove, vragove i teško je spojit kraj s krajem, pa nemojmo sad o tome cijelu sagu na 5 strana pisati.
:vb_wave:
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
2cv je napisao(la):
Pile je pile, trenutno je najbitnije kako je pripremljeno za jelo
Jaja kao jaja
Krompir je krompir, bitan je način pripreme
Riba-je riba, MirtaD je napisala koja riba
Povrče-je povrče, bitno je kako je pripremljeno
Riž-je riž...
Ne treba sad picajzla biti, proizvodi su nažalost takvi kakvi jesu.
Kava da je najkvalitetnija meni če nekad koji sam zdrav stvoriti grčeve i otjerati me znaš več gdje.
Duvan-bez vaporizera i da je najkvalitetniji je otrov.
Pomfrit meni koji sam prešao 30 mi ne paše više...nije da ga ne pojedem ali zna teško pasti.
Itd.
Kako je to u organizmu koji ima problema s crijevima mogu samo zamisliti(jako jako loše).
I stvarno neznam šta tu može ulje pomoči osim opustiti se (ako i to) i biti malo u oblacima. Bez uvrede.
Želim puno sreče u daljnoj terapiji i iskreno bi bio presretan da bude pomaka za mjesec, pola godine, godinu...
To bi bili izvrsni argumenti za medicinsku upotrebu, kristalno jasno.
 

2cv

Aktivan Član
09.01.2012
101
61
28
Greenpower1 je napisao(la):
Pile je pile, trenutno je najbitnije kako je pripremljeno za jelo
Jaja kao jaja
Krompir je krompir, bitan je način pripreme
Riba-je riba, MirtaD je napisala koja riba
Povrče-je povrče, bitno je kako je pripremljeno
Riž-je riž...
Ne treba sad picajzla biti, proizvodi su nažalost takvi kakvi jesu.
Kava da je najkvalitetnija meni če nekad koji sam zdrav stvoriti grčeve i otjerati me znaš več gdje.
Duvan-bez vaporizera i da je najkvalitetniji je otrov.
Pomfrit meni koji sam prešao 30 mi ne paše više...nije da ga ne pojedem ali zna teško pasti.
Itd.
Kako je to u organizmu koji ima problema s crijevima mogu samo zamisliti(jako jako loše).
I stvarno neznam šta tu može ulje pomoči osim opustiti se (ako i to) i biti malo u oblacima. Bez uvrede.
Želim puno sreče u daljnoj terapiji i iskreno bi bio presretan da bude pomaka za mjesec, pola godine, godinu...
To bi bili izvrsni argumenti za medicinsku upotrebu, kristalno jasno.

Šteta što tako razmišljaš, zato pa je toliko bolestnih ljudi kojih u prošlosti nije bilo a oni su danas stari od 80 i dalje a mi krepamo do 55g ako imamo sreče malo duže živimo mi sami smo krivi da je tako kako je. I meni je kristalno jasno da neče ulje izlečiti te bolesti a če je barem ublažiti i to je nešto
 

Snjezana1971

Aktivan Član
17.01.2012
527
140
83
Ma sve OK i ja to razumijem glede vrste hrane kao i naćina kuhanja(kuhana hrana je u prednosti u odnosu na pećenu tj. prženu) može biti na raznim vrstama ulja ili na domačoj masti jbg. nema drugog naćina obrade i nekako se mora pripremiti to i sam znam, ali velika većina izgleda neprati pozorno dnevnik ljudi moji "CHRON JE U REMISIJI" i nije on jedini problem tj. ternutno uopće nije problem za sada, problem su isključivo "bolovi i grčevi" te spominjane cistićne tvorevine na jajnicima.Protiv toga se borimo trenutno i "ulje" nam je do sada dosta pomoglo, a da opet neponavljam skinuli smo se sa flastera i lijekova protiv bolova što je super:ridinghorse: i vidjet čemo hoće li pretrage nešto pokazati glede poboljšanja i promjena stanja.Napredak je očit, a hranimo se kako možemo s obzirom na mogučnosti i više nebi o raznim pojašnjavanjima i objašnjenjima glede ishrane i trudimo se neke stvari promjeniti nabolje ali vidjet čemo.... samo polako.
Bolest je za sada "NEIZLJEĆIVA I NEZNA SE TOČAN FAKTOR ZA NASTAJANJE ISTE" a naš slučaj je specifićan i nažalost nemože nam ulje pomoći "da dijelovi kojih nema izraste" ali može ublažiti nastale tegobe što i pokušavamo s terapijom.

Hvala svima na razumijevanju i savjetima, zato i služi forum.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
A kako razmišljam? Pa nemam trenutno vremena da uzgajam svoje kokoške i povrče. Imam u planu ali skrečemo s teme.