Kako saznati jacinu ventilatora

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Purica

Aktivan Član
23.02.2010
154
14
18
Malo je glup naslov ali nema veze :) , zglavnom nabavia sam jedan malo stariji centrifugalni ventilator , na njemu nigdje ne piše nikakav protok zraka ili bilo kakva oznaka o snazi , jedino da trosi 55w , ima li mozda neka shema ili trik kako saznat nekom metodom barem priblizno snagu venta mislim ono u m3/h ili cfm jer sam napravia sve potrebne dijelove za filter pa sad trebam napravit visinu filtera ovisno o snazi venta a to neznam nikako niti imam ikoji drugi vent da to barem mogu nekako priblizno usporedit.Ako ima netko bilo kakvu ideju neka samo rece :D , thx.
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Neki najjednostavniji nacin koji mi pada na pamet je da uzmes neku vrecu(onu veliku, crnu, za smece)...izmjeris njen obujam dok je rasirena(puna zraka) i zalijepis kraj na ventilator...

Ukljucis vent i izmjeris vrijeme potrebno da isisa zrak iz vrece. Podijeli obujam sa brojem sekundi koliko ti je trebalo da isisa zrak i pomnozi sa 3600 da dobijes kolicinu u sat vremena...

Mozda ces trebati pomoc nekoga da drzi vrecu da se sama ne ispuse... XD

Pogreska ce ti biti mozda nekih 20%, ali znati ces otprilike koliki ti je protok...alternativa ti je da kupis mjerac protoka zraka, ali nije bas jeftinjara...

A po vatazi bi ti ovako lupio da ima bar 500m3/h...
 
14.06.2010
7
4
0
55
Ovo je najbrži i najjednostavniji način.Pod pretpostavkom da je vent. za 220v izmjeri mu promjer propelera (ako je u kučištu tada promjer kučišta) i idi u neki veliki centar i usporedi sa ventilatorom koji je također na 220v i sa sličnim ili istim promjerom propelera, protok bi morao biti približno isti.
 

Purica

Aktivan Član
23.02.2010
154
14
18
logos je napisao(la):
Ovo je najbrži i najjednostavniji način.Pod pretpostavkom da je vent. za 220v izmjeri mu promjer propelera (ako je u kučištu tada promjer kučišta) i idi u neki veliki centar i usporedi sa ventilatorom koji je također na 220v i sa sličnim ili istim promjerom propelera, protok bi morao biti približno isti.

Je vent je 220v , 50hz , promjer ventilatora 10cm , 55w , ipak je nemoguce odredit jačinu , jer recimo evo na netu neki drugi noviji modeli imaju recimo 59w 10cm vento ko 250m3/h , a moj ima 55w , onda predpostavljam da nije sigurno ispod 200 m3/h ?
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Nema bas smisla usporedivati osim ako ne nades isti model sa detaljima na kutiji... XD

Jer osim snage i promjera, u kalkulaciji je razmak medu lopaticama, debljina lopatica, debljina ventilatora, zakrenutost lopatica i naravno broj okretaja...

Znaci...ili isti model s podacima, ili izmjeriti protok sa nekim profi mjeracem ili nekim home-made metodama kao sto sam ja lupio jednu iznad...
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Može slika tog venta?Buni me "promjer venta 10cm".Obično centrifugalni imaju ulaz i izlaz recimo 10cm,ali sam ventilator je najmanje 20cm unutra,radi samog potiska i sile.
Stavi bar sliku da se zna o čem se "nagađa"!
 

Purica

Aktivan Član
23.02.2010
154
14
18
Ponovno sam izmjeria vent i velik je 12cm ono sam prvi put brzinski vise odokativno mjeria , izgledom nije kao ovi standardni inline ventovi , ali u svakom slucaju centrifugalni je , i na izlaznoj cijevi stvarno jako i pod dobrim pritiskom puše.






Malo cu se morat poigrat jos kako nakeljit filter s obzirom da je rupa 12cm , a ja sam napravia filter za fi 100mm , pronašao sam za kupit limene redukcije u visinu svega par centimetara i to navidat na usis i na tu redukciju filter.Izlazna cijev je isto drugacija malo 8 cm , ali to nebi treba bit neki problem.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
I mislio sam da to nije baš onaj "pravi" centrifugfalni kao
ali vjerujem da izbacuje najmanje 200 m3/h.
Ovaj na slici ima ove specifikacije:
KARAKTERISTIKE:
Centrifugalni ventilator, cjevni
Napon: 230V, 50Hz
Snaga: 60W
Potrošnja: 0,26A
br. okretaja: 2500/min
Kapacitet izbačenog zraka: 270m³/h
Pritisak zraka: 370 Pa
Razina buke: 47 dBA 3m

Obrati pažnju na ovo crveno "pritisak zraka".Problem bi ti mogao nastati upravo kad staviš filter jer ne vjerujem da ima extra pritisak zraka i vjerovatno bi se moga vrlo lako vrtiti "u prazno".Sve ima svoju namjenu,i cijenu naravno,i misli da se ovi kao ovaj plavi na slici ne nalaze baš tako i ne odbacuju.Pokušaj svakako,s filterom ili bez,za nešto če ti sigurno dobro koristiti.
 

Purica

Aktivan Član
23.02.2010
154
14
18
Za prvu ruku ce posluzit , a sa filterom cu se malo poigrat , kupia ionako viška zice pa lako ga istestiran u više veličina dok ne pogodim nesto da barem malo ubije miris.Ako ne onda neki pravi inline sa spiela i riješen problem.