Kako spriječiti pojavu plijesni?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
23.07.2011
7
2
0
36
Ma postoji puno načina, ali svi zahtjevaju bar minimum truda i malo mozga. Ovaj dečko bi izgleda najradije da neko osuši umjesto njega.
Najlakše je okačiti hed u šikaru pa šta bog da.... Ovo su dobronamjerni savjeti da ti sav trud oko uzgoja ne ode u qrc, a ti kako hoćeš :)
 

homegrownisha

Aktivan Član
27.04.2011
49
4
0
44
Zapravo, ona ideja sa silica gelom mi se ne čini loša, čini mi se da bi na faksu moglo misteriozno nestat malo silica gela :)
Šta kažete na to da napravim hermetički zatvorenu kutiju i stavim unutra silica gel i hedove?
Inače, silica gel je jako higroskopna tvar, dobro veže vodu...
 

SenzaPieta

Aktivan Član
03.06.2011
281
168
43
Morao bi da imas jako,jako puno tog gela,a i onda je pitanje dal bi uspelo...
Dobro je poznato da nakon susenja se gubi 50-60% na tezini,sto znaci da toliko izvetri....a to stvara vlagu i stvarno ne znam kako bi to bilo u zatvorenoj kutiji...
Moj savet ti je da pocnes razmisljati o tome da nekako nadjes neki zatvoreni prostor,jer verovatnoca da izgubis ceo harvest je 90% a ti kako hoces...

Enjoy
 

homegrownisha

Aktivan Član
27.04.2011
49
4
0
44
Danas cijeli dan mozgam oko toga svega i sve mi se više čini da ću, nakon što uberem, to sve donijet u sobu i priključit ventilator, već sam osmislio kako iza kreveta neprimjetno napravit kao "tunel" 1,5 m dugačak, 20 cm širok i 30 cm visok, od daske, i u tunel povješat grane bez lišća da manje prostora zauzmu i na jedan kraj stavit mala dva ventilatora od kompjuterskog napajanja i nadat se da nitko od ukućana ništa ne namiriše, jer puno se to osjeti :sick:
Hoće li ovo valjati?
Izgleda da nema druge.
Ajde bar imam vlastitu sobu ako ništa :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: skabum14

homegrownisha

Aktivan Član
27.04.2011
49
4
0
44
Ej ljudi poz...
Tko je čitao od početka, upaznat je s mojim problemom sušenja :(
E sad, već sam došao na jednu ideju (post gore), a pošto ovih dana stalno mozgam oko tog sušenja, došao sam na novu ideju pa bih molio vaše mišljenje.
Ideja je da uzmem npr plastičnu cijev promjera 15-20 cm, nije bitno, dužine 50-ak cm, isto nije bitno, te cijev uspravim okomito i napunim ju hedovima, znači maknem lišće, grane i sve ostalo i samo hedove stavim u cijev onako slobodno, bez ikakvog nagurivanja, da ima zraka te na donji kraj cijevi stavim ventilator od komjutera, on je promjera 12 cm i uključim ga da puše kroz cijev i kroz sve te hedove prema gore. Naravno, hedove i ventić bih odvojio nekom mrežom. Znam da bi se neravnomjerno sušili, ali bih ih svakodnevno vadio, preraspodjeljivao itd....
Da li je to ok ideja?
E sad ako je ovo ok, zanima me druga stvar :)
Ovo je možda malo čudno pitanje, zanima me otprilike koliki volumen bi zauzeli svježe, ubrani hedovi da znam dimenzije cijevi koje mi trebaju.
Imam 2 biljke.
Biljka 1 je 1,8 m, već ima masne hedove, ali nije baš jako razgranata, najduže grane su oko 20 cm, nema puno grana....
Biljka 2 je 1,5 m i dosta je razgranata, 40-ak cm grane, grmovita, nema još thc-a na hedićima, samo nema baš puno svjetla, biljka 1 joj malo zaklanja sunce...
Onako odokativno, ako bi rasle do 10. mjeseca, koliko "litara" svježih hedova bi moglo biti od te 2 biljke?
Nadam se da nije glupo pitanje i hvala unaprijed
 

RockOfAges

Aktivan Član
29.06.2011
50
5
0
50
moze ventilatorima, ali da ih palis i gasis. 15 min da rade, sat-dva da ne rade, tako jedino. To nije moje iskustvo ali jeste osobe koja tako radi duuugo vremena. Ako ventovi rade stalno , osusis je za jedan dan a to ne valja. NE VALJA. Smisli nesto revolucionarno, mozes ti to... Ne postoji rjesenje na nivou planete da se zajebe prirodni proces. Ukapiraj. Znaci, mozes i na grani da je susis, u mikrovalnoj, u rerni, u frizderu, avionu, kamionu. Mozes bas sto god oces. .. ali osusiti je NECES ni na jedan nacin a da bude kvalitetna osim na tradicionalni, PRIRODNI nacin. Ova me tema cima bez potrebe. Javi kad smislis nesto ali tek kad na taj nacin i zavrsis, pa podijeli iskustva. Interesantno je pitanje koliko ces LITARA hedovine dobit, presmija sam se :) jednog dana klinci na ulici ce kupovat umjesto paklice, 3 mililitra, 10, decilitar vutre, prejako :) ne moze niko da zna koliko ces da dobijes. Mozes mnogo , mozes malo a bogami mozes i osredje litara da dobijes. Ja bih na tvom mjestu uradio to sa ventilatorima, mada ce se po mirisu osjecati. Razmisli o karbon filteru, imas genijalan post od Parazyda :
https://forums.vutra.org/oprema-za-...aktivnog-ugljena-na-malo-drugaciji-nacin.html
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
da malo dodam svoje iskustvo u ovogod. outu jer sam u prilici da skoro svaki dan bacim oko na sajt...
biljane su mi jake, nikakvih problema nisam imao oko growa realno, no sajt je okružen visokom šikarom,mladom šumom te i kad je nevrijeme nije u tom sajtu tako vjetrovito....
sunca imam 8+ sati i pokušao sam popratiti pojavu i nestanak vlage na biljanama uvečer i ujutro pa sam došao do jednog zaključka...
iako je ovih dana kod mene 30 c temp preko dana, i više, vlaga je dosta visoka i u toku sredine dana, a rosa je prisutna cijelu noć i veći dio predvečerja te dosta dugo ujutro...
kad sve pozbrojimo cvijet je konstantno pod visokom vlagom, ima par sati od 12 do 16 da izgleda malo sušje, no i u tom periodu baš pupaju....
kad to sve pogledam i pozbrojim, i sve kukce koji buljaju po njima normalno je da mora biti pljesnji, no kako sam svaki dan u špijunaži našao sam na 2 glavna topa početak pljesnji, i uklonio sam cvijetić i susjedni koji je u kontaktu, i pratim sad i nema širenja, što bi značilo da je ipak najzdravija i najsigurnija metoga dnevni pregled hedova...
još jedna stvar mi je interesantna, čini mi se da buđ najviše napreduje preko dana, baš u tim satima kad nema vode fizički, daj bože da sam u pravu, no zna li netko dali pljesanj može napredovati tokom kiše, ja mislim da ne, da mora biti odstajalo malo vlažno mjesto, što bi reklo da poslje svake vlage, pa i rose, moramo bacit oko...nakon 3 vlažna dana sam 3 dana gledao i ništa, znači 3-4 dana sunca i tek onda počinje govno da se pojavljuje...
probat ću biti ustrajan i ostati fizički lovac ove godine...
čini mi se da je razlog rane buđi kod mene baš uvjet koji je njima bitan, a to je da nema previše vjetra i kapljice koje bi inaće vjetar razbucao i raspuhao polako stoje od jutarnje rose na njima dok ne ispare, što je loše, no hebiga znam i da nemožemo posaditi na nog. igralištu...
ima par savjeta na forumu da se biljane protresu nakon kiše pa da otresemo vodu, no kad je hedara masna i debela nemogu više normalnim treskanjem ni otresti sve, stoje kapljice ko u bazenima malim, pa eto moje viđenje cijele akcije do sada...
:vutra::smoke:
 

amrildooo

Đed
Poznanik Foruma
29.12.2013
390
1.715
143
79
Sumarak
Susim na tavanu, kad otvorim vrata miris odjednom bumm na mene, prvih par dana se bas jako osjeca miris. I stvarno nemam pojma kako si mislio susit u stanu i sakrit miris od ukucana :S Podijeli obavezno da i ja vidim taj revolucionarni poduhvat :)
 
12.07.2013
55
84
18
Postoji water curing, poneses kantu vode, otrimas bilje, stavis u vodu i odozgo stavis onu zvijezdicu plasticnu da ne strsi vani nista, kantu stavis gdje god hoces , maskiras je sa nekim granjem i to ti je to, nakon 7 dana imas biljku bez mirisa koju mozes unijeti u stan, okaciti hedove na zavjesu ( onu sa rupicama mrežastu ), u njih uperiti ventilator da puse jedan dan, taj se dan moras zakljucati u sobu i praviti bolestan, ili reci da spremas ispit, potrebna ti je privatnost itd...Vodu u kanti je potrebno mjenjati svaki dan tokom tih 7 dana. Kad ovo sve zavrsis dobijes hedove koje mozes pusiti i u kuci, kaficu, skoli, gdje hoces jer se uopce ne osjeti miris :) Ja sam sebi par puta radila na ovaj nacin i super je.

Bruka, tek sad ugledah da je post iz 2011, ali hajde ako ne njemu, neka pomogne narednim generacijama koje budu imale ovaj problem.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: huana.meri

lukas

Aktivan Član
20.06.2015
167
590
93
prosle god. sam jednu biljku susio u sikari,,u medjuvremenu je pala kisa i zatekao sam brdo budjave paucine,nikad vise rekao sam,ako nista uzmi nekakv torbak,ruksak bilo sta,potrpaj hedove unutra i potrazi napustenu zgradu,kucu,auto,kombi,stan,tavan,svinjac,kokosinjac,susaru iliti pusnicu,podrum itd. i razastri hedove neka se suse
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
u šikari, stvarno??? pa sad i sam znaš da nisi baš puno mislio, vjerovatno naduvan ko oblak izveo akciju sušenja u šikari, hahaha, :)
 

Pimplarius

Aktivan Član
02.08.2009
226
705
93
Drago mi je što sam nabasao na ovu temu. Prošle godine sam i ja sušio vani u nekoj mini špilji.
I pala kiša ,vlaga do neba bila. Rezultat ;bacija pola pimple, još me duša boli kad se sjetim.

Ove godine opet moram neku vrstu improvizirano sušenja napravit.
Razmišljam o pokrovlju ili o nekoj napuštenoj kući.
Vani se može sušiti samo ako si siguran da tjedan dana neće padati kiša i da će vlaga biti prihvatljiva,
što je u 10 misecu skoro nemoguće.
Water curing je dobar ali se izgubi dosta mirisa i okusa i thc-a.
Za one koje baš nemogu naći drugi način, water curing je prihvatljiva opcija.
Moj je problem što sam ja perfekcionist pa težim savršenstvu, pa želim dobiti najbolje moguće.
 

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
eo me iz vizite direktno, imam neka zapažanja pa da podijelim to odmah ođe savama braćo i sestre:
:rasta:

neki dan sam pisao da cure češće obiđem, i da, jednom dnevno, i već sam skunuo par cvijetića u začetku pljesnji no zanimalo me kako da još ranije vidim gdje kreće to sranje....
eo danas tog divnog dana i jutra u spoznaji, našao sam na 2 cvijetića baš vidljiv početak a na 4 mjesta sam naišao na ono što mislim da je inicijator i okidač...
radi se o onim prvim ženskim spolnim organima koje vidimo kad izađu pistilice, oni danas izgledaju dosta loše i staro, koliko sam skontao gdje se prvo pojave pistile poslje neidu ponovno, znaći dugo taj dio biljke stoji bez funkcije i polako se suši, primjetićete da dlaćica, pistila ili je nema ili je jako tamna i tanka, pofrkana, ....kad ta boja sa pistile krene i na njenu kesicu tu kreće sve...imate identična mjesta i ispod cvijetova, skoro ispod svakog cvijetića na hedu ima jedan takav pizdun koji stoji već 2 mjeseca kako je pistila izašla....ja sam danas poskidao sve te tamne koje sam mogao dograbiti, naišao sam na 15-ak koje su već gnjecave, znaći pitanje sata kad bi krenule radit sranja na mojem cvijeću...
svi listići koji idu iz heda, oni mali soleri koje trimamo kasnije, ako su izbušeni i ne izgledaju mi ujutro kao da jedva čekaju izlazak sunca i oni su okidać za truljenje, bolje ih škaricama skinuti nego da se buđaju za 20 sati...
imam i jednu opservaciju: pošto mi je grmlje debelo i široko, mogu se zavuć ispod bebica svojih i sjedit i dimit, pa tako vidim da mi je u podnožju biljke, skoro kod zemlje, uspjela isterat neku grančicu od jedno pol metra, i na njoj hedić, i to sve leži slabašno u travi i u vlagi, sunca nevidi nikad, no nema ni traga pljesnji već mjesec dana, čak ima i trihoma na tom hediću, manje nego gore ali je zabijelio fino s obzirom da je u špilji skoro....
jedino što tu grančicu nije nikakav kukac gricnuo, ranio list ili nešto, stoga smatram da je to šišanje listića koji su nagriženi, ranjeni dosta bitno i da u može puno pomoći u cvatnji kad se treba preživiti npr. 3-4 dana naoblake, pljuskova, hladnoće...
zdravije grane, listovi, cvijetovi, mogu izolirano od vanjskih utjecaja odrađivati svoje aktivnosti usporeno, a kad imamo listova i cvijetova nagriženih, pokidanih, tu s nevremenom dolazi sve na otvorene rane, vani uvijeti za napad rastu do neba...
zdrave žute fanove ostavim da biljka popapa do kraja skoro, sve ostale fanove koji klimaju i suše se, imaju pjege, to odma capam dole, nema milosti...
eto, nadam se da nemislite da sam prezderan, a i da jesam haha, tko nedijeli mišljenje nek se sprda...

:smoke::vutra: