Kako spriječiti pojavu plijesni?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

homegrownisha

Aktivan Član
27.04.2011
49
4
0
44
Ovako, ovo mi je treća sezona growa, prethodne dvije su mi bile uspješne, ali uvijek sam na kraju imao dosta plijesni po hedovima.
Naime, uzgajam vani u nekoj šikari, punoj kojekakvog grmlja i sličnog raslinja, e sad sušenje MORAM obaviti u toj šikari, jednostavno nemam uvjete da ju prenosim igdje, jednostavno biljke objesim naopako u grmlju da se suši, poberem hedove i to je to...
Znam da će mnogi reći da je to loš način sušenja, ali nemam uvjete za drugačije. Bude dosta mračno u toj šikari gdje planiram sušiti, vjetra baš i nema, ali šta je tu je...
Kako da plijesan spriječim, a ne liječim?
 

homegrownisha

Aktivan Član
27.04.2011
49
4
0
44
Sekach je napisao(la):
Prestani susiti u sikari...

Ja ne znam koji dio nisi razumio... Nisam li dvaput naglasio da nemam uvjete za drugačije???

Sulundar, zašto je bitno u kojoj je fazi? Priča je o sušenju koje će biti obavljeno u 10. mjesecu, kad bude gotovo, sada je cvjetanje....
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Za susenje ti treba relativno topla okolina i s jako malo vlage...a ti susis u hladnoj sikari u kojoj je visoka vlaga...i jos nema vjetra, znaci nema izmjene zraka...

Kakav cudesan odgovor trazis da ti ne pocne trulez? To nisu uvjeti za susenje i ne mozes tamo susiti...

I kako su te biljke rasle u toj sikari ako je unutra jako mracno? :S
 

RockOfAges

Aktivan Član
29.06.2011
50
5
0
50
mrka kapa... ja sam jedne godine susio u sumi i dobio isto sto i ti. Taj nacin vanjskog susenja definitivno nije dobar. Pricali su mi za tipove koji rade box vani, odozgo stave staklenu vunu da nema direktnog sunca pa samim tim ni pregrijavanja komore, solarne panele koji pogone ventilatore da bi vazduh strujao, na rupama od ventilatora metalnu mrezu da ne ulaze napasnici, po podu nekoliko kilograma pirinca, a sve su stavili na neki kamenjar da ne bi bilo vlage koja je u sumi enormna. Meni ovo zvuci kao naucna fantastika, proceni sam...
ono, ne zvuci mi ideja lose osim sto treba da sakrijes kutijetinu negde u vukojebini, a brate, mora i da kosta. Problem je i sto ne mozes sam sve da izneses do vukojebine, mada mozes iz vise puta pa da tamo sastavljas. Kako god okrenes, vani je ili nemoguce, ili je izvodljivo samo uz nenormalan trud. Svojevremeno sam mastao da iskopam rupu od 2 metra kubna i da je zatvorim a da vazduh isto ubacujem preko ventova. Ideja je super, falio mi je samo bager

:abducted:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dino69

SenzaPieta

Aktivan Član
03.06.2011
281
168
43
homegrownisha je napisao(la):
...Očito ne postoji način, ili sam pitanje postavio na krivom mjestu krivim ljudima...

I vise nego da je ocito da ne postoji nacin,ili bar ne neki koji ti mozes da izvedes.
To sto ti ne mozes naci podobno mesto za susenje,ne cini ovo mesto,niti ove ljude kojima si pitanje postavio,krivim.Cak sta vise,cini ih da oni nisu u krivu,nego ti,jer oni su odavno skuzili sta je moguce i dobro,a sta nije,i po tom se vode.
Zalosno je da i nakon ovih odgovora koje si dobio,i njihovog truda da ti nesto pojasne i pomognu,ti ih kroz svoj sarkazam i frustracije,zelis omalovaziti...

Enjoy
 

homegrownisha

Aktivan Član
27.04.2011
49
4
0
44
Ljudi, pa nisam mislio nikog omalovažavati, isfrustriran jesam, ali time što sam student i živim u kući kod roditelja, koji bi me istjerali iz kuće kad bi samo nanjušili ganju, a još da znaju da sadim...... Tako da nemam neku prostoriju ili tavan kao vi što imate... Nadam se da me shvaćate, ja moram posijati, njegovati, zalijevati i sve ostalo napraviti, a da nikome od mojih ukućana nije ni na kraj pameti da se ja tim bavim, a to baš nije lako... Još kad uzmemo u obzir da živim u malom selu gdje svi sve vide i znaju, ostaje mi samo ta opcija da sušim na mjestu gdje sadim :(( e sad kako??? U tome je stvar.
Ako se netko uvrijedio, stvarno mi je žao, al stvarno... Sorry
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bratulic

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Vani na otvorenom i nezaštićenom ne možeš sušiti jer će ti sav trud otići u krasan qurac. Em je krajem sezone vlaga, kiša, snijeg, niska temperatura... Nemoguće, za sušenje je potrebna zaštićena prostorija u kojoj nije visoka vlaga i da ima propuha..
Možda bi mogao vani eventualno improvizirati drvenu kutiju nekakvu i obložiti je sa striroporom i najlonom izolirati dobro silikonom ili pur pjenom da ne može u nju voda nikako i da ju skloniš negdje na sigurno.
Unutra bi mogao paipra nagurati (novinskog) ili nekog materijala koji dobro upija vlagu da ti se bilje može polako sušiti i trebao bi mijenjati papir često i kutija mora bit dobro izolirana. Hedove recimo zamotaš u neku gazu da nema kontakt s novinskim papirom. Tako će ti trebati možda oko 3 tjedna da ti se bilje osuši, a uvijek ga možeš još malo negdje na sobnoj temperaturi bolje posušiti.... peace, boz
 
23.07.2011
7
2
0
36
Čudi me da se niko nije sjetio silica gela (to je onaj što dobiješ u cipelama, ali u jako malim količinama). Sigurna sam da kao student sigurno možeš nekako doći do njega u malo većoj količini. Pokušaj u prodavnicama poljoopreme ili građevinskog materijala, a cijena je smiješna.
Silica gel je inače amorfni materijal koji se koristi za sušenje svega i svačega, između ostaloga i za sušenje cvijeća koje se treba koristiti u suhim cvjetnim aranžmanima. Ako može za to, može i za hedove :) Samo ga staviš u bilo kakvu posudu sa hedovima i zatvoriš. Gel promjeniš s vremena na vrijeme, po mogućnosti bar svako dva dana i to ti je to. Tako zatvoreno možeš držati bilo gdje da ti se ne osjeti miris ;) Sigurna sam da ćeš sam nadoći na ideju.
 

homegrownisha

Aktivan Član
27.04.2011
49
4
0
44
A de mi recite, kad bih bilje objesio naopako pod vedrim nebom, što je najgore što se može dogoditi?
Navodno ne smije biti na direktnom suncu. Koje su najgore posljedice direktnog sunca pri sušenju? Uzmite u obzir da sunce u 10. mjesecu i nije tako jako.... Samo me zanima da li dolazi do gubitka thc-a od sunca?
 
  • Haha
Reactions: Trimer

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
homegrownisha, ti uopće ne slušaš i lijena si guzica. ne možeš sušiti na suncu jer sunce degradira THC u druge supstance niti možeš sušiti vani u 10. mjesecu u šikari jer će ti sve istrunuti. u 10 mjesecu u zraku je previsoka vlaga i preniska temperatura da bi mogao sušiti. prošle godine sam izgubio cijeli harvest upravo zbog toga... zato ne pokušavaj to. i ne trollaj.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

RastaBird

Aktivan Član
19.03.2011
88
1
0
44
Probaj i foru s karabitom, ako možeš doći do njega, uzmeš par kila i staviš u nekakvu dobro zabrtvljenu kutiju, u kutiju baciš taj karabit i hedove zatrpaš s njim...karabit dok će vući vlagu na sebe stvarat će plin, koji nesmije biti izložen otvorenoj vatri zato što eksplodira :D...i najbitnije je da ti ta kutija mora biti negdje na nekakvom suhom mjestu gdje nema šanse da će padati kiša jer ako će kiša krenuti zaboravi i kutiju i hedove i karabit...jbg snađi se druže....