Kako ubrzati klijanje sjemena?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Jednostavan vodič za ubrzavanje klijanja i pomoć pri klijanju starog sjemena.

U vodiču sam koristio brusni papir tip #120. Može i nesto finija(veća) gradacija.
1.jpg

Zarolamo papir u valjak i zaljepimo izolir trakom, selotejpom ili nečim sličnim.
2.jpg

Odrežemo 2 jednaka komadića istog papira na veličinu rupe, te jednoga iskoristimo kao dno, a drugi kao poklopoc.
3.jpg
4.jpg

Korisio sam 2x3 sjemenke WW stare 1g. Lijeve tretirane sa brusnim papirom, desne nisu. Bacite sjemenke u tuljac i mučkajte 2-3min. Nakon mučkanja su spremne za vodu.
5.jpg

Istog trenutka kada su stavljene u vodu su potonule, što je dobar znak jer je zrak izašao iz njih a voda ušla. Na taj način ubrzavamo proces aktivacije hormona u sjemenki jer voda puno brže penetrira u sjemenku.
U lijevoj posudi su sjemenke koje su prošle proces grebanja, desne nisu. Malo se teže vidi ali tretirane sjemenke su na dnu posude(potonule), dok desne sjemenke stoje na površini.
6.jpg
7.jpg

Takodjer da bi još više ubrzao klijanje, koristio sam mlaku vodu cca 25°C. Sjemenke najbolje klijaju pri temperaturama od 23-26°C. Pošto su propagatori skupi, koristim DSL router jer održava stalnu temperaturu vode od cca 24-25°C (temperatura može varirati ovisno o temperaturi okoline, te ove brojke vrijede pri normalnoj sobnoj temperaturi). Jednostavno ostavite posudu sa sjemekama na routeru ili nekom sličnom uređaju koji grije. Ukoliko je temperatura vode pre visoka, možete odmaknuti posudu za par milimetara sve dok ne dobijete željenu temperaturu.

Evo i kratki vrtoglavi video "mučkanja" sjemenki.

(Plan je bio napravit usporedbu klijanja ali u stanu mi je oko 35°C i nema smisla ikakve usporedbe radit. Na jesen kad temperature padnu mogu updejtat vodič gdje će biti prikazana usporedba klijanja jednog i drugog sjemena.)
 
Poslednja izmena:

ttt

Aktivan Član
17.07.2015
124
258
63
32
Nikad vidio ovaj način,al zašto ne,kome se žuri sadit dobit će 10tak sati,mogo si još i u čaj od kamilice ih ubacit...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Big boss
04.04.2014
267
230
43
Video ja par clipova na YT na istu temu jos pre par godina i probao sa nekim "divljim" menakama koje su tasko proklijavale. Zakljucak do kojeg sam dosao da je klijavost ostala ista smirglao ih ili ne. Nije mi se desilo do sad da menka ne potone u vodu, a desilo mi se da nece da proklija pa i ona osmirglana tako da...
 

irieman

Voodoo Chile
Prijatelj Foruma
28.03.2013
2.661
11.876
358
Socotra Island
eelslap.com
Interesantan info o muckanju i smirglanju :D
Ja ubrzavam klijanje Slavolom S koji sadrzi auksine (indol 3 sircetnu kiselinu) i kazu da to omogucava brze klijanje i nicanje .
Probam ovo obavezno sa nekim prastarim semenkama da vidim sta ce da se desi :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Htio sam dodat slavol S jer sam cuo da je super. Ali glupo je da spominjem kad nemam to doma niti sam to probao niti mogu slike pokazat :D Ali evo neka se dokumentira. Slavol S je pozeljan za takvo sjeme :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: irieman

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
Da se nadovezem... Ako je semenka matora,dobro je koristiti supu od kamilice,jer caj deluje kao i dezifijens ,unistava bakterije ako su se nakacile na seme,a pri tome i ako je tvrdo omeksa ga za lakse proklijanje i stiti klicu tokom pocetnog stadijuma a i samim time ceo koren :) (da ne spamam tutorijal vise imao bih jos puno sto sta dodat o supici od kamilice) nemoj zamerit Stipe,malo sam i vise nadimljen... peace
 

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Ma ja sam sada probavala klijanje sa root boosterom i bez njega....rezultati su isti. (sjemenke od prošle godine)
Ako ti sjeme nije baš staro bolje ne kemijaj ništa.
Vlažna maramica i dobra temperatura...to je sve :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: plavusa