Kako ubrzati kompjuter

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
23.02.2008
1.048
1.455
188
Evo naleteo sam na jednom forumu kako ubrzati komp, postoje niz prepravki koje ja
ne bi mogao rucno da uradim ali lik se potrdio i napravio mali da ga nazovemo program
(ne znam kako bi ga nazvao), mogu reci da brze otvara stranice ali meni je slab komp
pa se i ne oseti, za bolje kompove kazu da cak za 40 posto pobosljava rad racunara pa
ko oce nek skine.
http://www.sendspace.com/file/xtnmez
 

pocetnicki

Aktivan Član
31.12.2012
298
220
43
35
ssh tunneling
Evo da se i ja nadovezem: po meni je najvece osjetno ubrzanje bilo prelazak sa sata na sata 3 Solid state drive Kingston 64gb je kostao 200€ kad je izasao ali isplatio se

Samo za windoze, a 320gb disk za ostalo...

a linux leti tek da se ne prica...

na 4gb corsair ddr3 1600mhz
na Intelu i3 2,8ghz

naravno, jedina zastita mi je besplatni windows security essential av + moj oprez. I godinama nemam problema...

Nikad mi nitko nije digao windoze osim mene...

kao sto sam i opijate sve isprobao, tako sam i sve operative sustave isprobao od linuxa do 95 98 me 2000 xp vista 7 8 i sve serverske kopije windowsa sam isprobao...

:) najvise volim pucati komande na linuxu. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420
02.11.2013
52
30
18
Puppy linux je operativni sustav koji je težak svega 120-180 MB i učitava se u ram i radi iz rama. Tako da ga je teško zagušiti radi ultra brzo na već zaboravljenim konfiguracijama i može raditi na kompovima koji nemaju hard disk. Svoj save file može pohraniti na usb sticku čak ga može upržiti na isti cd sa kojega se boota.
Ugl čudo :-D sa izborom prave verzije flasha postaje odlična surf mašina.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: fourtwenty
26.08.2013
21
15
3
San Francisco
Ja bi se slozio sa pocetnicki. Ako se nesto osjeti onda je to SSD. Probao sam hrpu tweakova i neznam cega sve ne, ali SSD mi je ubrzao komp BRUTALNO. A sta se tice zastite koristim Kaspersky i nemam nikakvih problema.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smak420

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
PowerSeed je napisao(la):
registry i disk cleaner su odlicni a free ;) WiseCleaner Downloads planiram jos probari Care 365 i Wise Memory Optimizer
Vidim da je malo bajata tema ali moram ovo napisati.

Da nisam pre dva dana procitao ovaj post ne bi ni znao za ovaj program. I ja lijepo skinem ovaj WiseCare 365 da vidim sta radi. Moram priznati da je jako dobar...
Optimizovao mi je racunar,ima i opciju za optimizaciju RAM-a. Nasao mi je gomilu smeca od prije Hrista. :)
Oslobodio mi je par giga prostora.
Sredio reg. bazu,ima defregmentator i jos neke alate.
U vindvsima nasao trojanca,u notepad-u kojeg sam zaista nasao skeniranjem esetom.Ima jos dosta toga kad se sve redom odradi,racunar ce da poleti bukvalno. Preporuke definitivno. Imao sam i TuneUp ali ovaj je jednostavniji ali jednako efikasan. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed

fourtwenty

Aktivan Član
09.12.2013
95
93
0
Ja sam trenutno na Windowsu i on nekako dodje kao nuzno zlo za neke stvari,ali sam ga poceo mrziti zbog vise stvari.Ranije sam bio na Linux Debian koji zahtjeva da se dobra vecina stvari radi iz terminala (slicno DOS-u) i koristio sam ga jer mi je trebalo zbog...recimo programiranja :D

Microsoft u svaka doba prati vas operativni sistem i zbog toga dolazi do usporenja izmedju ostalog a drugi dio zbog kamaranja.Ako mi ne vjerujete samo pogledajte services koje vam rade u svaka doba i koje su ''kljucne''.
Buduci da imam 2 HDD-a na jedan cu instalirati Linux Ubuntu koji toplo preporucujem jer je po izgledu najblizi Windowsu.Naravno ukoliko imate samo 1 hdd mozete na njega instalirati pa da imate dual boot(nece usporiti znacajno da primjetite),ali ja idem na 2 hdd-a iz drugih razloga ili ako zelite imate ''live disc'' opciju da downloadujete,snimite na cd ili usb i sa njega bootate svoj Linux na bilo kojem racunaru.

Sto se Linuxa,njegove beneficije su:
1. Nema padanja sistema jer Kernel radi odvojeno od aplikacija,pa i ako se desi pad past ce aplikacija,ne sistem te ne gubite nista od podataka.
2. Nema virusa tj. nije komercijalizovan vec je open source pa za njega se niko ni ne trudi da pravi viruse.
3. Lagan je tako da i pc sa slabijom konfiguracijom radi odlicno.
4. Neki od najposjecenijih site-ova se hosta sa Linuxovih servera iz sigurnosnih i preformansnih razloga.


Linux - to je moj prijedlog ukoliko vam treba brzina.
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Vidim da je u poslednje vrijeme linux jako popularan...

fourtwenty...zanima me nesto...
Ne znam jesam li te dobro shvatio,(jer o linux-u znam jako malo),a to je da se moze botati sa cd-a ili usb-a, a da pri tom ne diram windows? Hocu reci,jel ja ne moram rusiti sistem Ili sam nesto skroz pogrsno skuzio? :icon_frown:
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
A može se na windows instalirati i VMware Workstation pa na njega instaliraš Linux, win98, xp, 7... Dobro je za testiranje "netrestiranog" ako popušiš virus ostane na windowsu na virtualnoj mašini(u vmware) i samo reinstal. Možeš instalirati i Mac OS X(apple) ali postoji preporuka za hardver da sve bolje štima.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

fourtwenty

Aktivan Član
09.12.2013
95
93
0
Popularan je jer je open source (tj izvorni kod mu je dostupan za svakoga ko zeli da se okusa u modifikaciji te iz tog razloga i ima toliko vrsta,za razliku od win koji nije),ne placa se,vizija autora je da bude dostupan za svakoga,kao sto spomenuh nema virusa,ujedno je i server ukoliko ti je potreban.Sve si dobro skuzio,nemoras rusiti sistem,mozes ti na svoj hdd instalirati vise operativnih sistema,pa da biras koji ces da bootas kao sto ti je Power Seed vec napisao.

Evo ti malo vise info za live cd, ovo je ubuntu,ali imas i druge,on je najjednostavniji: https://help.ubuntu.com/community/LiveCD
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Hvala vam drustvo na info... Definitivno cu malo da se poigram sa ovim i da proucim malo ova dva linka. Bitno mi je bilo to da ja imam mogucnost da to isprobam i da vidim kako to sve izgleda,pa ako mi se ne svidi da sklonim bez nekog pretjeranog cimanja.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: fourtwenty
29.04.2015
5
0
1
27
cao narode vidim da se razumete bas ono...kupio sam novu tastaturu genius KB--G265 i radila je okej nedelju dana onda se pocela gasiti pa sam morao da istaknem i utaknem usb i tako jedno sto puta pocelo me je veoma nervirati pa sam preinstalirao win7 i instalirao jegove original drajvere i onda je radila normalno AHAHHAHA dva dana samo poludeeo sam i ne znam sta vise da radim mislim da kao u stara vremena komp pocinje da koci zbog nje to je nekad bilo kad nece da upali komp ono crkla tastatura nego rekli su mi ljudi da je mozda do napajanja kad sam ga skinuo 580w ono puno prasine uzeo sam kompesor i izduvao ga nisam hteo da ga otvaram ipak je pod garancijom samo onaj metal i kuler cetkicom pazljivo ocistio i onda sam im rekao da i dalje zeza rekli su mi da samo prebacim u drugi usb ne 3.0 nego 2.0 nemam pojma sta mi pricaju ali sam samo premestio napred nece da radi nikako pozadi oce ali samo u dva slota gornja veoma cudno mozda nesto znaci ima kao neki usb max brzina 1000mhz pa mozda do toga a mis isto imam v7 i desi se nekad kad pipnem sto koji je ceo metalni a i komp stoji kao na njemu ne znam kako da objasnim i kad pipnem sto kao pec pec pecne me struja malo i mis se ugasi sve zajedno sa tastaturom pa se opet upale oboje.molim za pomoc bio sam u servisu pritom da imam garanciju rekli su mi da je sve ispravno ne znam koga vise da pitam sve ljude sam pitao i cak profi servisere nisu imali pojma...znam da sam malo zakasnio sa ovim ali od skoro imam jaci komp pritom da sam pre imao 256mb rama sve je ostalo jasno pritom da sad imam 2.7cpu gpu1gb i ram4gb....i da kad utaknem napred ili u neki drugi slot izbaci mi kao poruku onu od windows da nije instalirao unkow device gledao sam na netu nisam uspeo da nadjem a kad utaknme u ta dva od ta dva gornja slota onda ne izbacuje to izvini na romancini nisam mogao drugacije hteo sam sve detaljno da objasnim

i da cistio sam ga od virusa koristim eset nod32 smart 8 aktiviran i radio sam defregmataciju i cak sam sa cclenerom ocistio sve i radio sam ono disk cleanup ali i dalje zeza radio ja to ili ne :(
 
Poslednja izmena od urednika:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Citam po drugi put i jos uvijek ne kuzim kaj se dogadja, a i tocka, zarez ne ne vole bas? :) . Ovo za mis mi zvuci ko neki staticki elektricitet ili nesto...sto god da pec pec je. Zasto se to sve pogasi i kakve boje...pojma nemam niti vidio takvo sto.
Ovo za tipkovnicu sam vec vidjao. Ako nije do chipset drivera ili drivera od maticne onda bi moglo biti nesto sa tipkovnicom.
Procitaj na racunu/kutiji ili na maticnoj koja je maticna. Odi na njihovu stranicu i skini sve kaj ima za tu maticnu. Dal ima all in one ili chipset posebno ne znam, to ces vidjet.
Ak sam ja opce skuzio dobro sto se dogadja.
 
29.04.2015
5
0
1
27
hvala ti sto si odgovorio problem sto sam vec instalirao sve drajvere...

ovako veoma kratko imam komp star sest meseci tastatura mesec dana i gasi se bez ikakvog razloga napred nece da radi a pozadi radi ali moram na svakih sat nekad manje nekad vise da istakem i utaknem mnogo me zivcira ne znam dal sam rekao da ne postoji drajver za nju a za mis nije ni bitno bitna mi je tastatura

mislim sve za tog original cd zar ne bi trebalo da je vec sve tu?
 
Poslednja izmena od urednika:

Otto Grunf

Istraživanje Ruda i Gubljenje Vremena
29.07.2010
424
1.743
143
Iako si bezobrazan, pokušaću ti pomoći...

Ovaj 'elektricitet' se zna dešavati kad instalacije u kući nemaju uzemljenje, samo dve žice, a tebi skoro svi potrošači imaju i treću žicu pa se to malo 'pojebe'.

P4290015.JPG
Probaj ovako izolirati uzemljenje prije potrošača/kompa pa vidi hoće li biti bolje išta.